ЄДІ-2018 з російської мови

  1. Демонстраційний варіант ЄДІ-2018
  2. Статистика здачі ЄДІ з російської мови
  3. Правила проведення ЄДІ-2018 з російської мови
  4. Що входить в квиток по російській мові?
  5. Інновації в квитках 2018 року
  6. Чи ввійде в іспит говоріння?
  7. Як ЄДІ з російської вплине на атестат?
  8. Як підготуватися до ЄДІ з російської мови?
  9. Що потрібно врахувати при написанні твору?

Загальноросійська екзаменація з російської мови обов'язкове для всіх випускників одинадцятих класів. На перший погляд, цей предмет не повинен викликати особливих складнощів, особливо якщо порівнювати російську мову з тієї ж математикою - предметом, що вимагає тривалої і ретельної підготовки, а також опрацювання завдань, представлених в програмі з 5 по 11 класи.

Багато учнів вважають, що до здачі російського можна не готуватися, адже вона є рідною мовою для більшості жителів Російської Федерації. На ньому ми щодня спілкуємося, дивимося фільми, листуємося з друзями в соціальних мережах ... Проте, ЄДІ з російської мови не такий простий - його здача вимагає певних зусиль, особливо в разі, якщо ви претендуєте на позначку вище «задовільно». Крім того, даний ЄДІ характеризується високим пороговим балом, набрати який буде непросто.

Окремо згадаємо щорічні зміни в структурі квитка. Чого варті одні тільки чутки про введення в іспит говоріння! Така інновація може значно знизити якість і успішність здачі даного ЄДІ, адже не секрет, що красива і грамотна мова сьогодні чується в стінах шкіл не так вже й часто. Що ж, давайте розберемося, чи варто чекати чергових інновацій від фахівців з ФІПІ, а також дізнаємося особливості ЄДІ-2018 з російської мови.

Загальноросійська екзаменація з російської мови обов'язкове для всіх випускників одинадцятих класів

Введення частини з говорінням значно ускладнить школярам здачу ЄДІ!

Демонстраційний варіант ЄДІ-2018

Дати ЄДІ з російської мови

Остаточні дати проведення ЄДІ будуть відомі лише в січні. Але вже сьогодні фахівці з Рособрнадзора готові оголосити приблизні періоди часу, в які буде проходити тестування:

  • достроковий етап ЄДІ пройде з середини березня до середини квітня 2018 роки (стартова дата - 22.03.2018);
  • основний етап ЄДІ почнеться в кінці травня і триватиме до початку червня 2018 року. Орієнтовно Рособрнадзор називає датою старту 28.05.2018;
  • додатковий період (здача ЄДІ учнями, які отримали незадовільні оцінки або пропустили основний іспит внаслідок хвороби та інших поважних причин, підтверджених документально) призначений на першу половину вересня 2018 року. Поки що стартовою датою значиться 4.09.2018.

Нагадаємо, що написати заяву на здачу екзаменації в дострокове час можуть:

  • школярі, які здобули середню освіту до 2017/2018 навчального року;
  • учні, які закінчили школу з довідкою замість атестата;
  • випускники вечірніх шкіл;
  • особистості, що поступають на навчання за межі Росії;
  • випускники поточного року, які достроково виконали навчальний план;
  • діти, що їдуть на спортивні змагання, конкурси, олімпіади та інші заходи загальноросійського або міжнародного значення;
  • школярі, які потребують лікування або реабілітації в дати основного іспиту.

Статистика здачі ЄДІ з російської мови

Думка учнів про те, що при хорошій підготовці до ЄДІ російську мову здавати досить легко, підтверджують і офіційні статистичні викладки. Так, в 2017 році в екзаменації взяло участь 617 тисяч школярів, з яких всього лише 1,6% не змогли подолати мінімальний поріг (тобто набрати 36 прохідних балів, необхідних для вступу до ВНЗ ).

У 2016 році налічувалося 2,5% таких учнів. У свою чергу, мінімальні бали, необхідні для отримання атестата зрілості, не набрала всього 0,5% екзаменуються, тобто вполовину менше, ніж в 2016 році. За словами Сергія Кравцова, що займає пост керівника Рособрнадзора, дана тенденція свідчить про ефективність проекту «Я здам ЄДІ», в якому перед тестуванням взяли участь відстаючі учні з Чечні, Дагестану і Туви.

За статистикою, відсоток школярів, що провалили ЄДІ, поступово знижується

Правила проведення ЄДІ-2018 з російської мови

Порядок проведення тестування залишається колишнім - у учнів буде 3,5 години (210 хвилин), щоб впоратися із завданнями. Згідно з регламентом, перед входом в екзаменаційний зал школяр повинен звільнити кишені від будь-яких сторонніх предметів, до числа яких відносяться шпаргалки, смартфони, камери, навушники, планшети, «розумні» годинник і будь-яка інша апаратура.

При написанні тесту з російської мови не передбачено використання будь-яких інших матеріалів довідкового і допоміжного характеру. Школярам заборонено пересідати, перемовлятися з сусідами, повертати голову в надії підглянути відповідь, а також виходити за межі класу без дозволу і супроводу члена спостережної комісії.

Що входить в квиток по російській мові?

Проведення іспиту з російської мови направлено на:

  • оцінку вміння проводити лінгвістичний аналіз;
  • виявлення практичних навичок володіння мовою з дотриманням відповідних норм і правил;
  • перевірку комунікативних навичок;
  • оцінку розуміння писемного мовлення через призму власного сприйняття;
  • перевірку здібностей до порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, конкретизації і знаходженню закономірностей.

При виконанні роботи учневі доведеться зіткнутися з завданнями, які перевірять рівень його знань в лексиці і фразеології, розуміння їм мовних, орфографічних і пунктуаційних норм, а також уміння користуватися мовними інструментами.

Кожен з квитків включає 26 завдань, розподілених на дві частини:

  • перша частина квитка - 25 завдань, які передбачають коротку відповідь учня. У цій частині ЄДІ слід давати відповідь у вигляді однієї або декількох цифр, слова або словосполучення. За вірне виконання даної частини тестування можна отримати 34 первинних бали, що становить 59% від всіх балів за ЄДІ. Завдання під номерами 2, 3-6, 8-14, 16-24 оцінюються в 1 бал, 1 і 15 - в 2 бали, 7 - в 5 балів, 25 - в 4 бали;
  • друга частина квитка - твір на запропоновану тему. У ньому слід розгорнуто і аргументовано відповісти на поставлене запитання. За вірне виконання даної частини тестування можна отримати 24 первинних бали, що становить 41% від всіх балів за ЄДІ.

Весь квиток дозволяє отримати максимум 58 первинних балів.

Інновації в квитках 2018 року

Фахівці з ФІПІ повідомляють, що в нових квитках з російської мови школярів чекають наступні зміни:

  1. У квитках додалося одне завдання (під номером 20), спрямоване на перевірку знання норм лексики російської мови.
  2. Підвищено максимум первинних балів, які можна отримати за всю роботу - тепер їх буде 58, а не 57, як в 2017 році.

Чи ввійде в іспит говоріння?

В останні кілька років все частіше виникають чутки про те, що в екзаменацію з російської мови буде додана ще одна частина - говоріння. Людмила Вербицька, яка очолює Російську Академію освіти, заявляла, що говоріння стане невід'ємною частиною іспиту ще в 2016 році. Сергій Кравцов, який керує Рособрнадзора, також вважав, що російська не варто здавати на базовому і профільному рівні, але ось перевірити вміння сучасних школярів висловлювати свої думки вголос потрібно неодмінно.

Сергій Кравцов, який керує Рособрнадзора, також вважав, що російська не варто здавати на базовому і профільному рівні, але ось перевірити вміння сучасних школярів висловлювати свої думки вголос потрібно неодмінно

ЄДІ-2018 потребують не тільки знання правил, але розвинених навичок говоріння

Керівництво головного освітнього відомства РФ пояснило необхідність даної інновації тим, що вміння застосовувати мовні норми на практиці можна виявити лише в разі, коли школяр відповідає на питання усно. Тільки так можна зрозуміти, чи вміє учень красиво і аргументовано висловлювати свої думки, або просто завчив певну кількість правил.

В ЄДІ-2017 говоріння так і не з'явилося, проте в рамках конференції в МГУ, присвяченій проблемам сучасної російської мови, Вербицька висловила впевненість в тому, що в 2018 році ця частина обов'язково доповнить загальнодержавну екзаменацію з даного предмету. Не так давно на сайті ФІПІ з'явилася інформація про те, що фахівці відомства обговорили питання про включення говоріння в ЄДІ, підготувавши відповідний проект. На сьогоднішній день в нього входять два можливих варіанти удосконалення КІМов:

  • перший передбачає, що учневі доведеться виразно прочитати текст, потім взяти участь в діалозі, а в кінці аргументовано висловити свою позицію з якогось питання, спираючись на запропонований текст. Вкластися потрібно буде в 15 хвилин;
  • другий варіант включає чотири види завдань: виразне читання запропонованого уривка, переказ прочитаної інформації, монолог на задану тему і участь в діалозі. На все завдання буде відведено 15 хвилин.

При здачі ЄДІ буде проводитися аудіо- та відеофіксація відповідей учня, які потім будуть прослухані членами екзаменаційної комісії. Втім, в представлених на сьогоднішній день варіантах КІМов в демоверсії говоріння відсутня. Можливо, тестувати новий вид ЄДІ спочатку будуть на школярах з 9-х класів, які мають здавати ДПА.

По-перше, аудиторії для них простіше оснастити необхідною апаратурою, а по-друге, для учнів старшої школи помилки в розрахунках фахівців з ФІПІ можуть стати критичними, перекресливши шанс на вступ до ВНЗ. Цілком можливо, що проект не встигне пройти стадію остаточного затвердження і в 2018 році, проте учням варто підготуватися до такого типу випробувань.

Як ЄДІ з російської вплине на атестат?

Нагадаємо, що бали, які одинадцятикласник отримав за загальнодержавну екзаменацію, впливають на атестат. Максимум балів за даний ЄДІ - 100. Якщо перевести їх в звичайну шкільну систему оцінювання знань, то картина виглядає наступним чином:

  • учні, які зуміли набрати лише 0-35 балів, визнаються «двієчниками»;
  • школярі, які змогли набрати за тестування 36-57 балів, можуть претендувати на позначку «три»;
  • 58-71 балів гарантують школяреві оцінку «чотири»;
  • випускники, які набрали від 72 балів і вище, отримують «відмінно».

Для надходження на бюджет вам знадобляться більше 73 балів за російський

Мінімальні бали, які слід набрати за російську мову, мають пряму залежність від поставленої учнем мети:

  • школярі, які не збираються вступати до ВНЗ, можуть написати іспит на 24 бали - їх досить для того, щоб просто отримати атестат;
  • учні, які планують вступати до вищого навчального закладу, повинні отримати за тест мінімум 36 балів. Подолати цей поріг можна, правильно вирішивши хоча б 16 завдань з першої частини квитка. Звичайно, 36 балів не дозволять вам претендувати на бюджетне місце і стипендію в університеті. Як показує практика минулих років, для регіональних ВНЗ бал повинен бути не менше 73, ну а для проходження в столичні університети потрібно примудритися написати ЄДІ з російської мінімум на 88-94 бали.

Як підготуватися до ЄДІ з російської мови?

Підготовка до іспиту з російської мови передбачає регулярні заняття з відпрацюванням всіх наявних норм і правил, заучування винятків, а також опрацюванням навичок в пунктуації. Крім того, досить рекомендується регулярно писати диктанти і невеликі твори на найрізноманітніші теми.

Експерти кажуть, що більшу частину часу варто приділити завданням №26 - твір зажадає від вас вміння обговорювати і коментувати конкретну тему, аргументовано підтримувати свою точку зору, широко мислити, проводити аналогії і грамотно вставляти в текст цитати з інших джерел. Для цього варто приділити увагу читання класичних творів, автори яких піднімають теми світоглядних проблем.

Безумовно, при підготовці до іспиту не можна обійтися і без опрацювання демонстраційних КІМов, розроблених фахівцями ФІПІ до нового навчального року. Звичайно, абсолютного збігу демо-версій і реальних тестів не буде, але завдання настільки схожі, щоб вам буде простіше зібратися з думками на іспиті. Тільки в цьому випадку ви не втратите час на те, щоб осмислити структуру квитка і його зміст. Завантажити офіційні демо-версії КІМов по російській мові ви можете на початку статті.

На самому ЄДІ з російської мови слід грамотно розподіляти відведений час. Не втрачайте дорогоцінні хвилини, затримуючись на складних тестах. До них можна буде повернутися і пізніше, коли будуть готові відповіді на завдання, які не викликають у вас труднощів. Для написання твору вам буде потрібно не менше 60-70 хвилин - завдання творчого типу вимагають часу, щоб встигнути зібратися з думками, накидати чорновий варіант роботи, а потім акуратно переписати твір на бланк для готових відповідей.

При підготовці до ЄДІ привчіть себе регулярно писати твори і диктанти

Що потрібно врахувати при написанні твору?

Твір передбачає написання тексту, в якому будуть чітко виділені такі складові частини:

  • вступ - тут слід привести відповідну цитату, виділити основну думку автора твору, трохи розповісти про його світогляді, привести власні роздуми на цю тему, а потім перейти до основної частини;
  • основна частина - ділиться на кілька структурних компонентів, кожен з яких буде оцінено комісією. Почніть з формулювання проблеми, описавши її актуальність і злободенність. Наведіть коментарі до проблеми, коротко переказавши текст своїми словами. Далі потрібно висловити основну думку автора, переказати його бачення питання. Викладіть свою думку з даного приводу, погоджуючись з автором або, навпаки, приводячи контраргументи. Власні думки варто підкріплювати аргументами у вигляді цитат відомих особистостей, статистичних та наукових фактів, опису життєвих ситуацій або думок інших письменників. Аргументів потрібно привести хоча б два, причому один з них - літературний;
  • висновок і висновки - в цій частині твору варто резюмувати все вищесказане.

Пам'ятайте: відповідно до критеріїв оцінки твору, основний фактор, який оцінюватимуть члени комісії - це вміння спиратися на запропонований текст. Чи не занадто вітаються великі висновки і введення - вони повинні займати не більше 25% від всієї роботи. Твір має складатися хоча б з 150 слів. Якщо ви зумієте написати більше, грамотно розкривши основну частину - це добре, а от роботу обсягом менше 70 слів можуть взагалі не оцінити, поставивши нуль балів.

Як ЄДІ з російської вплине на атестат?
Як підготуватися до ЄДІ з російської мови?
Що потрібно врахувати при написанні твору?
Що входить в квиток по російській мові?
Чи ввійде в іспит говоріння?
Як ЄДІ з російської вплине на атестат?
Як підготуватися до ЄДІ з російської мови?