Екскурсія «Слідами самарської готики» розповість про історію та конфесіях губернії

З 8 липня в Самарському обласному історико-краєзнавчому музеї ім. П.В. Алабина всі відвідувачі можуть познайомитися з новою віртуальною екскурсією «Слідами самарської готики».

Готичний стиль в архітектурі склався в Західній Європі в епоху Середньовіччя. Його вплив відчувався і в культурі більш пізнього часу. Будинки в готичному стилі можна зустріти в багатьох містах Росії. У числі таких архітектурних пам'яток - Храм Пресвятого Серця Ісуса (костел). Відкриття виставки приурочено до його 110-річчя (освячення храму відбулося в 1906 році).

Але готичні елементи з'явилися в самарської архітектурі раніше. Ці традиції тісно пов'язані з історією нашого багатонаціонального і багатоконфесійного краю.

Одне з найкрасивіших і незвичайних будівель Самари - лютеранська церква Святого Георга, більш відома серед самарцев як кірха. Фасад її витриманий в готичному стилі, висхідному до німецьких середньовічним базиликам. Спочатку будинок споруджували як римсько-католицька церква.

Після придушення польських повстань кінця XVIII - початку XIX століття в Самарському краї з'явилися перші католики - це були поляки, в тому числі засланці. В цей час губернатором Самари був католик Адам Арцимович. До середини XIX століття в місті вже була досить численна і впливова католицька громада. Будівництво храму почав на свої кошти самарський купець Єгор Микитович Ганна, колишній католиком. Коли храм був майже готовий, в 1863 році в Польщі, яка входила в той час до складу Російської імперії, відбулося повстання (а католицьке і польське в масовій свідомості часто ототожнювалися). У зв'язку з цими обставинами майже готова церква за згодою католицької громади була передана євангелічно-лютеранській громаді, що дало поштовх розвитку лютеранства в Самарі. У 1930 році кірха була закрита. Після 1991 року, коли будівлю передали лютеранської церкви, в храмі святого Георга знову стали проходити богослужіння. Сьогодні цей храм став ще й одним з музичних центрів Самари, де регулярно проходять органні концерти.

Але безсумнівно, найзнаменитішим будівлею Самари в готичному стилі був і залишається самарський костел - храм Пресвятого Серця Ісуса. Його будівництво почалося в 1902 році за проектом московського архітектора польського походження Фоми Богдановича силами самарських архітекторів під керівництвом Олександра Щербачева і нижегородських будівельників.

Такого роду неоготичні споруди були популярні в епоху модерну. У 1904 році в Москві на Малій Грузинській вулиці той же Богданович звів дуже схожий з архітектури костел Непорочного Зачаття, який перевершує самарський аналог за розмірами. Але під час Великої Вітчизняної війни московський костел сильно постраждав. Самарський же католицький храм зберігся в первозданному вигляді. Будова було визнано пам'яткою архітектури і ніколи не перебудовувалася. Відродження католицької громади і храму почалося з 1991 року за ініціативою польського національно-культурного центру.

Екскурсія, присвячена самарської готиці, проходить в стінах музею з використанням проектора. Вона не тільки дає уявлення екскурсантам про історію виникнення і розвитку готичного стилю в архітектурі Європи та її проявах в елементах фасадів будівель м Самари, а й знайомить з історією католицької і лютеранської громад Самарської області.