Фізичні особи як суб'єкти адміністративного права

  1. Громадяни як суб'єкти адміністративного права визначення 1 Громадянин як суб'єкт адміністративного...

Громадяни як суб'єкти адміністративного права

визначення 1

Громадянин як суб'єкт адміністративного права - це учасник суспільних відносин, який виступає в якості носія містяться в нормативних актах конкретних прав і обов'язків, якими він наділений для реалізації своїх життєвих потреб, участі в управлінні справами суспільства і держави.

Адміністративно-правовий статус громадянина являє собою складну систему, оскільки включає в себе чотири великих елемента:

  1. По-перше варто відзначити правовий статус особистості громадянина як суб'єкта адміністративно-правових відносин. Так як Російська держава проголошено правовим, то положення громадянина саме як особистості має займати основне місце, оскільки в такій державі проголошується ідея служіння права і держави кожної особистості, кожної людини. Згідно конституційного законодавства Росії, людина, незалежно від його майнового, громадського чи іншого положення, перш за все, є особистістю, яка суб'єкт всіх галузей права.

    Серед основних прав і свобод, складових правової статус особистості і знаходяться в тій чи іншій мірі в сфері адміністративно-правового регулювання, можна назвати, наприклад, право на життя (ч. 1 ст. 20), право на свободу та особисту недоторканність (ч. 1 ст. 22), право на недоторканність житла (ст. 25), право на недоторканність приватного життя, особисту і сімейну таємницю, захист своєї честі і доброго імені (ч. 1 ст. 23), право на вільне пересування, вибір місця перебування і місця проживання, вільного виїзду за межі Російської Федерації і біс репятственного повернення в Російську Федерацію (ст. 27).

    Разом з тим Конституція РФ (ч. 3 ст. 55) допускає у виняткових випадках можливість обмеження федеральним законом прав особистості, причому ці норми зазвичай носять адміністративно-правовий характер. Наприклад, право на недоторканність житла може бути обмежено співробітниками поліції на основі Закону РФ "Про поліцію" при наявності підстав, передбачених відповідними адміністративно-правовими нормами, зокрема, при розшуку злочинця, якщо в квартирі або будинку скоюється злочин або порушення громадського порядку, яке загрожує життю або здоров'ю людей, під час пожежі і в інших випадках.

  2. По-друге відзначається безпосередньо статус громадянина Російської Федерації, сутність якого випливає з приналежності громадянства. Адміністративно-правові норми, які визначають статус громадянина, насамперед встановлюють його права і обов'язки в сфері державної , А також громадської діяльності , Наприклад норми про участь в управлінні справами держави (ч. 1 ст. 32 Конституції), право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги і демонстрації, ходи і пікетування (ст. 31), обов'язок нести військову службу (ч. 2 ст. 59) та ін.

  3. Далі - це норми, що визначають адміністративно-правовий статус громадянина в його господарсько-трудової діяльності, наприклад, право на вільне використання своїх здібностей і майна для підприємницької та іншої не забороненої законом економічної діяльності (ч. 1 ст. 34), право на вільну працю , вибір професії та роду діяльності (ч. 1 ст. 37), право приватної власності, в тому числі на землю (ст. ст. 35, 36), причому ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як за рішенням суду (ч. 3 ст. 35).

    інтернет-біржа студентських робіт >   Малюнок 1 інтернет-біржа студентських робіт ">
    Малюнок 1. Фізичні особи як суб'єкти адміністративного права. Автор24 - інтернет -біржа студентських робіт

    Адміністративна правоздатність бере початок з народженням громадянина і закінчує своє існування його смертю. Правоздатність - явище невідчужуване і непередаване, але обмежується в встановлених законом випадках.

  4. Адміністративна дієздатність - адміністративна дієздатність є здатністю громадянина своїми діями набувати суб'єктивні права і виконувати покладені на нього юридичні обов'язки у сфері реалізації державного управління.

    Адміністративна дієздатність частково настає з 14 років - отримання паспорта, потім в 16 років - можливість залучення до адміністративної відповідальності і повна - після досягнення громадянином 18 років.

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Іноземні громадяни та особи без громадянства як суб'єкти адміністративного права

зауваження 1

Основне положення, яке регулює правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Російській Федерації, закріплено в Конституції РФ: іноземні громадяни та особи без громадянства користуються в РФ правами і несуть обов'язки нарівні з її громадянами, крім випадків, встановлених федеральним законом або міжнародним договором РФ.

Саме ця норма становить базу адміністративно-правового статусу раніше зазначених осіб, який в цілому регулюється низкою норм, що містяться в федеральних законах, а так само прийнятих в їх виконання нормативних правових актів Уряду РФ та інших органів виконавчої влади.

Першорядне значення в даному випадку має Федеральний закон «Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації»: даний законодавчий акт визначає правове становище іноземних громадян у РФ, а також регулює відносини між іноземними громадянами, з одного боку, і органами державної влади, органами місцевого самоврядування , посадовими особами зазначених органів - з іншого, що виникають у зв'язку з перебуванням (проживанням) іноземних громадян в РФ і здійсненням ними на її території трудової, предприн імательской та іншої діяльності.

Особливості адміністративно-правового статусу іноземних громадян та осіб без громадянства полягають у наступному:

  1. Момент виникнення адміністративно-правового статусу іноземних громадян та осіб без громадянства, на думку ряду авторів, визначається моментом в'їзду на територію РФ. На нашу думку, момент такого виникнення може варіюватися від того, в якому порядку здійснюється в'їзд цих осіб на російську територію. Наприклад, в разі, якщо в силу міждержавних угод РФ для в'їзду на територію РФ потрібне отримання візи, то адмінітратівно-правовий статус іноземного громадянина і особи без громадянства виникає при зверненні до компетентного органу РФ за отриманням відповідної візи. Відповідно, між цим органом та іноземним громадянином складаються, по суті, адміністративні відносини, що виражаються, зокрема, в обов'язки іноземного громадянина уявити відповідний обсяг інформації, при необхідності пройти медичний огляд і співбесіди з представниками компетентного органу РФ. У свою чергу, він має право перевірити подаються документи і при певних підставах відмовити у видачі візи і, відповідно, в можливості в'їзду в Російську Федерацію.
  2. Адміністративно-правовий статус іноземних громадян та осіб без громадянства втрачається в момент їх виїзду з РФ. Погоджуючись в цілому з обґрунтованістю даної позиції, зі свого боку зазначимо, що в багатьох випадках виїзд іноземного громадянина або особи без громадянства за межі РФ не тягне повного припинення його адміністративно-правового статусу на російській території. Так, зокрема, відповідно до ст. 7 Федерального закону "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" дозвіл на тимчасове проживання іноземному громадянинові не видається, а раніше видане анулюється у разі, якщо даний іноземний громадянин протягом 5 років, що передували дню подання заяви про видачу дозволу на тимчасове проживання, піддавався адміністративному видворенню за межі РФ або депортації. Тим самим факт виїзду іноземного громадянина за межі РФ сам по собі не означає, що його адміністративно-правовий статус кожного разу зникає і в наступний його приїзд в РФ починається з "чистого аркуша".
  3. Обсяг адміністративно-правового статусу іноземних громадян та осіб без громадянства. За загальним правилом цей обсяг тотожний статусу російських громадян, але з урахуванням ряду винятків. Ці обмеження можуть встановлюватися в сфері:
    • пересування іноземних громадян в межах Російської Федерації;
    • виборчого права;
    • трудової і підприємницької діяльності.
Нічого не зрозуміло?