Фотовиставка. Вірменія початку ХХ століття.

У иставка з такою назвою проходить в РОСФОТО . Експозиція присвячена 125-річчю від дня народження Осипа Мандельштама і 25-річчя незалежності Вірменії - країни, яка повернула його до творчості. Як поет Мандельштам замовк в 1928 році після виходу в світ його збірок статей і віршів. У иставка з такою назвою проходить в   РОСФОТО

Осип Мандельштам

На виставці представлено понад 80 відбитків з справжніх скляних негативів з колекції Музею історії Вірменії в Єревані. Фотографії зроблені на початку ХХ століття в ході археологічних експедицій Імператорської Археологічної комісії в містах Ані і Ван. До складу експедицій під керівництвом академіка Миколи Яковича Марра входили відомі вірменські вчені і фотографи.

Фотографії історико-архітектурних пам'яток Західної і Східної Вірменії IV-XVII століть на сьогоднішній день єдине свідчення унікальної культурної спадщини, повністю або частково знищеного часом або в ході драматичних подій початку XX століття.

«Немає нічого більш повчального і радісного, ніж занурення себе в суспільство людей зовсім інший раси, яку поважаєш, якій співчуваєш, якій з боку пишаєшся. Життєве наповнення вірмен, їх груба ласкавість, їх благородна трудова кістка, їх невимовна відраза до всякої метафізики і прекрасна фамільярність зі світом реальних речей - все це говорило мені: ти не спиш, не бійся свого часу, не лукав ... ».

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Ані. Ущелина річки Ахурян. Фотографія Т. Тораманян, 1910 р негатив - пластина: 18 х 24 см Музей історії Вірменії № 1117

Тораманян, 1910 р негатив - пластина: 18 х 24 см Музей історії Вірменії № 1117

Ван. Урартська фортеця ВАН, IX - VIII ст. до н.е. Фотографія А. Вруйра, 1916 р негатив - пластина: 13 х 18 см

Вруйра, 1916 р негатив - пластина: 13 х 18 см

Ані. Північні стіни, 989 м Фотографія Г.арх. Овсепяна, 1906, негатив - пластина: 18 х 24 см

У 301 році н. е. Вірменія офіційно стає першим християнським державою, в той час як в Римській імперії християнство як релігія отримує визнання тільки в 314 році н. е. при Костянтині Великому. Першим вірменським Католикосом в 302 році стає святий Григорій Просвітитель.

«Аштаракская церковка звичайнісінька і для Вірменії смирна. Так - церковця в шестигранною камилавкою з канатним орнаментом по карнизу покрівлі і такими ж мотузковими бровками над скупими устами щелістих вікон.

Двері - тихіше води, нижче трави.

Став навшпиньки і зазирнув усередину: але там же купол, купол!

Справжній! Як в Римі у Петра, під яким тисячні натовпи, і пальми, і море свічок, і носилки.

Там поглиблені сфери апсид раковинами співають. Там чотири пекаря: північ, захід, південь, схід - з виколотими очима тикають в воронкоподібні ніші, обнишпорюють вогнища і междуочажья і не знаходять собі місця.

Кому ж прийшла ідея зробити висновок простір в цей жалюгідний погрібець, в цю злиденну темницю - щоб йому там віддати гідні псалмопевца почесті? »

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Ечміадзін. Церква Св. Рипсиме, VII ст. Фотографія О. Кюркчяна, 1878г., Негатив - пластина: 18 x 24 см

, Негатив - пластина: 18 x 24 см

Хреста, 915 р, зодчий: Мануел. Фотографія Е. Лалаян, 1916 р негатив - пластина: 13 x 18 см

Лалаян, 1916 р негатив - пластина: 13 x 18 см

Хцконк. Монастирський комплекс, VII - XIII ст. Фотографія О. Кюркчяна, 1881р., Негатив - пластина: 13 x 18 см

У 405 році Месропа Маштоца створив вірменський алфавіт. У цей період вірменська релігійна та історична література переживають розквіт, збагачуючись також ассирийскими і грецькими традиціями.

Вірменські письмена і книги - абсолютні цінності в історії і культури цієї країни. Протягом століть наперекір різним історичним і політичним подіям писемність, а значить, і мову, стали відображенням вірменської душі, її вірним супутником, гарантією виживання і сталості країни Вірменії.

«Вірменська мова - неізнашіваемий - кам'яні чоботи. Ну, звичайно, товстостінні слово, прошарку повітря в півголосних. Але хіба все чарівність в цьому? Ні! Звідки ж тяга? Як пояснити? Осмислити?

Я відчув радість вимовляти звуки, заборонені для російських вуст, таємні, знедолені і, може, навіть - на якійсь глибині ганебні.

Був прісний окріп в бляшаному чайнику, і раптом в нього кинули щепоточку дивовижного чорного чаю. Так було у мене з вірменською мовою ».

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Осип Мандельштам, уривок з «Подорожі до Вірменії»

Егвард. Південний вхід базиліки, V ст. Фотографія Т. Тораманян, 1910 р негатив - пластина: 18 х 24 см

Тораманян, 1910 р негатив - пластина: 18 х 24 см

Тигніс. Фортеця, IX-X ст. Фотографія Т. Тораманян, 1910 р

Тораманян, 1910 р

Шіракаван. Південний вхід церкви Св. Всеспасітеля, X ст. Фотографія Т. Тораманян, 1908 р

20 вересня в РОСФОТО пройшло святкування Дня незалежності Вірменії, до якого було приурочено урочисте відкриття виставки «Вірменія по Мандельштаму. Фотографії Вірменії початку ХХ століття ». Проект підготовлений спільно з музеєм историии Вірменії (Єреван).

У церемонії відкриття взяли участь Генеральний директор РОСФОТО Захар Коловський, Генеральний консул Вірменії в Санкт-Петербурзі Грайр Карапетян, директор Музею історії Вірменії (Єреван) Григор Григорян, глава Вірменської Апостольської церкви по Санкт-Петербургу і Північно-Західному регіону ієромонах Погос Варданян, голова « вірменського національного центру - Вірменія »(Санкт-Петербург) Карен Мкртчян.

У церемонії відкриття взяли участь Генеральний директор РОСФОТО Захар Коловський, Генеральний консул Вірменії в Санкт-Петербурзі Грайр Карапетян, директор Музею історії Вірменії (Єреван) Григор Григорян, глава Вірменської Апостольської церкви по Санкт-Петербургу і Північно-Західному регіону ієромонах Погос Варданян, голова « вірменського національного центру - Вірменія »(Санкт-Петербург) Карен Мкртчян

Відкриття виставки "Вірменія по Мандельштаму. Фотографії Вірменії початку ХХ століття».

Фотографії Вірменії початку ХХ століття»

Відкриття виставки "Вірменія по Мандельштаму. Фотографії Вірменії початку ХХ століття».

Фотографії Вірменії початку ХХ століття»

Відкриття виставки "Вірменія по Мандельштаму. Фотографії Вірменії початку ХХ століття».

Проект був підготовлений спільно з Музеєм історії Вірменії та за безпосередньої підтримки Карена Мкртчяна, голови «Вірменського національного центру - Вірменія» (Санкт-Петербург).

Кому ж прийшла ідея зробити висновок простір в цей жалюгідний погрібець, в цю злиденну темницю - щоб йому там віддати гідні псалмопевца почесті?
Але хіба все чарівність в цьому?
Звідки ж тяга?
Як пояснити?
Осмислити?