Фразеологія і Комі-російський фразеологічний словник Введення

  1. від редакції
  2. ПЕРЕДМОВА

І.І.Тарабукін Комі-російський
фразеологічний словник, під ред. проф. В.І.Литкіна , Сиктивкар, 1959.

Дивись: загадки , частівки
Прислів'я та приказки ,
Комі-російський словник ,
антоніми словник, енантіосемія ,
Комі зооніміческій словник ,
Комі ботанічний словник ,
топонімічний словник ,
комп'ютерний словник
інформаційні технології
,
Лӧсьидлуна Керка Керем -
будівельний словник,
народні прикмети , змови ,
Комі Легенди та перекази ,
Прислів'я та ідіоми по K.RÉDEI " Zyrian Folklore Texts ".

від редакції

Фразеологическими одиницями або фразеологізмами називають стійкі поєднання слів. Сукупність фразеологічних одиниць становить фразеологію.

Див. Також: Про що говорять фразеологізми стаття А.Н.Кармановой, Прислів'я, приказки, фразеологізми в весільних причетних .

Фразеологія комі мови зовсім не вивчена. Тим часом вивчення її має не тільки теоретичне, а й практичне значення. Особливо велике значення має фразеологія в справі розвитку і збагачення комі літературної мови.

Пропонована праця І.І.Тарабукіна є першою спробою сконцентрувати в одному місці найбільш уживані фразеологізми комі мови. У ньому зосереджені головним чином ті стійкі поєднання слів, які представляють цінність художнього характеру і можуть бути використані в мові як засіб образного вираження.

Серед фразеологізмів, представлених в даному словнику, розрізняються за способом освіти (за структурою) наступні категорії:

1. Прислів'я та приказки, що представляють собою зазвичай закінчені пропозиції, наприклад; кутшӧм кудйис, сетшӧм і вевтис "яке козуб, така і покришка", відповідає російському фразеологизму "по Савці і шапка"; кіссьӧм ватӧ він Кураєв "пролиту воду не збереш" (що з воза впало, те пропало); йӧз вомад няньид чӧскид "в чужому роті хліб смачний" (в чужих руках пиріг солодше) і т.д.

2. Алегоричні вираження (поєднання слів, що вживаються в переносному значенні, алегорично), наприклад: меним тайӧ дуб ва "це мені прісна вода" (це мені трин трава); тенад тай кокид дженьид "у тебе, виявляється, ноги короткі" (запізнився до нашого обіду); дозйӧ пуктини оз позь тенсьид сёрнітӧ "в посудину не можна класти твої розмови" (вони ні в тин, ні в ворота) і т.д.

3. Стійкі порівняння, супроводжувані порівняльними післялогами (кодь, моз, етшӧн, ногӧн, кузя, минда і ін.) "Наприклад: ӧш кодь ен морт" сильний, як бик, людина "; кітӧм Ізки моз ізӧ" меле, як неручним жорна "(про Троцький); ваис ПАС Синв кодь Югид" вода в річці чиста (прозора), як сльоза ".

4. Постійні епітети, що складаються з словосполучення, наприклад: оз Тусь Югид вир "яскрава, як ягідка суниці, кров"; муись течӧм морт "з землі складений людина" (про людину міцної статури); Югид шондіӧй батьӧй "світло сонечко батюшка", се майбирӧй олӧмӧй "сто раз щасливе життя моя", Серам бана морт "людина з посмішкою на обличчі".

5. Застиглі синонімічні парні словосполучення, що складаються з самостійних слів, наприклад: лидтӧм-щӧттӧм "без числа, без ліку", тобто незліченна безліч; олан-вила "живеш-живеш", тобто "Здрастуй"; нянь та сов тіянли "хліб-сіль вам" (вітання під час їжі); син ні пель оз тидав "не видно ні очей ні вух" (не видно ні зги); корись-вотись "просить-сбирать" ( "жебрак" в збірному значенні).

6. Стійкі словосполучення з підсилювальним повторенням самостійних слів, наприклад: киськӧ НЕ киськӧ "звідки нема звідки" (звідки не візьмись), нінӧмись-нінӧм оз тӧд "з нічого нічого (більш, ніж нічого) не знає" (зовсім нічого не знає ). донтӧм донись вузавни "по безцінною (дешевої) ціною продати" (продати за безцінь); луншӧр місяць "в полуденну день" (серед білого дня).

7. Підсилювальне повторення слів з переогласовкой (зазвичай одне зі слів не має свого лексичного значення), наприклад: Курас-Карас "залишки, недоїдки" (куравни - доїдати), блазнів-шатов вӧчни "похитнути в ту і іншу сторону", сьӧрсьӧн- бӧрсьӧн "один за одним, як на параді".

8. Сполучення образотворчих слів з іншими словами.

а) Образотворчі дієслова в поєднанні зі звичайними дієсловами: жборгини-візувтни "дзюрчати-текти", варгильтни-мунни "йти перевалюючись", дізьвідзни-узьни "спати без просипу" (про ледачому людині), дуньгини-юні "надмірно пити, надуватися" і т.д.

Звичайний дієслово може бути і опущений (жборгӧ шор - дзюрчить струмок). У цьому випадку ми маємо справу не з фразеологізмом, а зі звичайним образотворчим дієсловом.

б) Образотворчі прислівники в поєднанні з дієсловом: Бирс пиріс "раптом зайшов", звірків чеччиштіс "ривком стрибнув", Жбир лебзіс "спурхнув-полетів".

в) Образотворче слово в поєднанні з дієсловом, утвореним від цього ж слова (з тієї ж чи іншої огласовкой), наприклад: Зиль-зільмунни "пролунати дзвону (бряжчання)", кув-ковмунни "пролунати гуркоту", кокӧн тупий-тапкерни "злегка потопати ногами ", чур-чермунни" здригнутися "(напр., від переляку).

Комі мова надзвичайно багатий образотворчими дієсловами і прислівниками, що вживаються дуже часто у вигляді стійких словосполучень; вони займають дуже чільне місце в системі засобів художньої виразності. Тому потрібно вважати за доцільне включення їх в даний словник.

9. Застиглі архаїчні мовні звороти: Серам петӧ "сміх виходить" (смішно, хочеться сміятися); лӧгӧй петӧ си вилӧ "моє зло виходить на нього" (я злий на нього); вежӧй петӧ сапӧгис вилӧ "моя заздрість виходить на його чоботи" (мені завидно на його чоботи); дишӧй петӧ "моя лінь виходить" (мені ліньки).

Раніше мовні звороти з дієсловом петӧ (позначає не тільки "виходить", але і "є бажання") мали, мабуть, широке поширення. Про це свідчить та обставина, що утворення, аналогічні наведеним, в сучасному удмуртській мовою (близько родинному комі мови) є досить продуктивними, наприклад: іземе поте "мені хочеться спати" (буквально: "мій сон виходить"), Сієм поте "мені хочеться є "(букв." моя їжа виходить "), минемез поте" йому хочеться йти "(букв." його хід виходить ") і т.д.

З інших архаїчних оборотів, які фігурують в фразеології, можна навести такі: пӧрися немӧн (вм. Пӧрись немӧн) "на старості років", абу Керка помин (замість Керка питшкин) "в усьому будинку немає", гажӧй бирі "моє веселощі вичерпалося" ( скучив), унмӧй локтӧ "сон приходить" (хочеться спати), сьӧлӧм вилӧ індійські "прийти на серце" (сподобатися) і т.д.

10. Словосполучення з власними іменами, що увійшли в приказку: пайтӧм Макар "Макар без паю" (обійдений в ч.-л.), бӧрдись Пома "плаче Фома" (плакса), Киршин помічені "допомогу Кіршина" (дармовий труд), Пашӧ -піӧ "Паша-синок" (ледар-копуха, важкий на підйом людина), лётӧ Педӧр "ледве плетуться Федір" (остання спиця в колісниці) і ін.

11. Римовані вираження (стійкі вирази, засновані на співзвуччі слів на римі): бур, кӧть кик дор ВУР "хороший, як би не так"; казялін, кар шидтӧ азялін "заднім розумом міцний", коркӧ кор потігӧн "після дощу в четвер", нінкӧмсянь нінӧмӧдз "біля розбитого корита (опинитися)" (буквально: "від лаптя до нуля").

12. Крилаті репліки (сюди ми включаємо ті стійкі вирази, які не ввійшли в попередні рубрики, а саме: побажання, вітання, складні вигуки, лайливі вислови н т.п., які за своєю структурою відрізняються від фразеологізмів попередніх рубрик), наприклад: се мокасьт "чорт забирай", кик кока пон "двонога собака" (ругатся.), кузь нем та бур Шуд "довгого життя і доброго щастя, Пукса шойччи" сідай відпочинь "(відповідна репліка на вітання зайшов в будинок), ен дивує" не осуди, вибач ", Зев тай колӧ" дуже-то потрібен ".

Умовні позначення
В лапках "..." наводиться буквальний переклад;
Знак рівності = означає точну відповідність;
Знак зразкового рівності ~ приблизний аналог.

У деяких фразеологізмах значення окремих слів вже зовсім забуто або ж збереглося тільки в певних діалектах. Приклади.

Томӧн-такӧн Кулі: говорять, хіба не розуміють, що означає слово такӧн; тим часом це слово збереглося в комі-язьвінском діалекті: так "сила", така "сильний"; отже, вираз томӧн-такӧн спочатку означало "молодим-сильним".

У вираженні коктӧм чокир слово чокир незрозуміло представникам більшості комі діалектів; тим часом це слово, як показують писемні пам'ятки XVIII ст. і словники ХІХ ст., а також сучасні Удорського і Ижемский діалекти, позначало "мерина", а все вираз мало сенс "кульгавою мерин".

Друга частина фразеологізму вердни-удни "годувати, утримувати" окремо не вживається; вона раніше позначала "поїти" (пор. комі-перм. удни "подати, піднести питво", Удмуртська. удини "напоїти, подати пити").

Другий компонент вираження киз сьив мунӧ йӧзис "народ йде бурхливо" зберігся в древнепермском мовою (сьил) і в верхньо-Вимскій діалекті (сьии) в значенні "буря".

Втратили своє лексичне значення також слова кӧла, йила, сюмалӧ, ваджа, Жун, весьӧ, ассьӧ, пана, чуналі, сі, пемӧс в наступних фразеологізмах: ен кӧла гӧгӧр китшовни "навколо світу обійти", йила століття "безперестанку", ківіль оз кер "оком не моргне", кинӧм сюмалӧ "їсти хочеться", ваджа улӧс "телепень", (букв.: особливо влаштований стілець), "стілець в развалку", пӧрись Жун "старий шкарбун", весьӧ пӧрни "сильно злякатися", ассьӧ- воссьӧ "все видніється", пана зир кодь "як широка лопата", пель чуналі "мене оглушило", синісадь узьни "спати глибоким сном", кивтӧм пемӧс "бессло Навесні створення ".

Затемнено також значення слів Войс, Шемель, Лампожня, лӧман, ін (Інасіо, і над), сап, пидді в наступних фразеологізмах: кутя войся "святковий чорт", Шемель пісні "Єгоза", Лампожня пасьта "дуже широкий", юр лӧманад сетишта " дам тобі по голові ", Інасіо оз ӧшйи" не знаходить собі місця ", сап пемид" абсолютно темно ", пидді оз Пукто" не звертає уваги, ні в що не ставить ".

У фразеологічних виразах зустрічаються чимало і таких слів, які вжиті в іншому значенні, ніж у вільних словосполученнях, наприклад: киз уджис ештіс "основна (букв.: Товста) робота закінчилася", сьӧд сінваӧн бӧрдӧ "плаче гіркими (букв.: Чорними) сльозами ", пель сьӧдмӧдни" нажужжать "(букв.:" зачорнити, зробити чорним) вуха ", син вежни" муляти (букв.: міняти) очі ".

Збирання і вивчення фразеології комі мови тільки почалося. Праця І. І.Тарабукіна, що представляє собою перший досвід складання фразеологічного словника комі мови, є далеко не повним і має, безумовно, недоліки. Тому, випускаючи цей груд в 1-му виданні, автор і редактор просять читачів висловити свої побажання з тим, щоб внести виправлення і доповнення в наступному виданні. Автор і редактор з вдячністю приймуть всі зауваження, які допоможуть поповнити дану книгу і поліпшити її зміст.

ПЕРЕДМОВА

Фразеологія є одним з найважливіших джерел збагачення словникового складу комі мови. Аж ніяк не ставлячи перед собою завдання охопити всю фразеологію, особливо лексичну фразеологію, сучасного комі мови, укладач включив в словник то основне, що має відображення в існуючій комі художньої н суспільно-політичної літератури і що вдалося вловити і зафіксувати в результаті власного спостереження над живим комі мовою.

Основними характерними рисами словника є:
1. Відбір найбільш поширених стійких словосполучень.
2. Виявлення їх багатозначності і стилістичної різноплановості.
3. Виділення константних, тобто найбільш стійких і не допускають замін елементів, які є словами, під якими групується фразеологія.

Укладач не вважав за потрібне і можливим перевантажувати словник величезною кількістю одноструктурних звуконаслідувальних фразеологізмів. Однак, з лексичної фразеології взяті найбільш характерні, образні образотворчі і звуконаслідувальні фразеологізми, наприклад: увтчӧ-ветлӧдлӧ "ходить-лается", лівзини-бӧрдни "плакати-заливатися", рот'ялӧ-ветлӧдлӧ "ходить-ганяється" і т.д.

До словника включені також синонімічні слова типу Верде-удись, дӧмлини-ротлини і т.д.

З фразеологізмів, запозичених з російської мови та існуючих в комі мовою нарівні з споконвічними комі фразеологізмами, представлені найбільш вживані з них, наприклад: кивйӧн ізни "молоти язиком", бі пир і ва пир петӧма "пройшов вогонь н воду". Фразеологізми і окремі компоненти, які не ввійшли до сих пір в комі розмовну мову, не представлені, наприклад: "Москва сльозам не вірить" Москва сінвали оз ески, "потрапити в точку" веськавни точкаӧ, "з неба зірки хапати" небесаись кодзув'яс кутавни і т . Д. З наведеного нами вище фразеологізму "пройшов вогонь і воду" в російській обороті додається ще другий компонент "... і мідні труби", в той час як в комі мовою поки що він не існує ( "... і иргӧн трубаяс). Отже , оскільки фразеологізм, який є стійким словосполученням, є надбання народної мови, то введення в словник ще не існують в комі мовою було б штучним. у міру запозичення і побутування, як і будь-яке запозичення, вони, безумовно, повинні мати місце в наступних виданнях.

Тлумачення фразеологізмів дається в тих випадках, коли ні буквальний переклад, ні відповідний еквівалент російською мовою не дають читачеві вичерпного розуміння. Так, наприклад: кока лавка. Цей фразеологізм в буквальному перекладі означає: лавка або ларьок на ногах, тобто коробейник, що торгує дрібними предметами споживання (голки, дзеркала, гудзики, стрічки і т.д.) і ходив пішки по селах і селах, В цьому випадку, особливо молодий читач, може не зрозуміти про кого йде мова, так як коробейники давно вже вивелися . Або вираз сюйӧм пишний минда йӧзис в буквальному перекладі означає "людей, як забита конопля", що, приблизно, відповідає російському аналогу "людей, як оселедці в бочці". Знову-таки ні те ні інше не дають вичерпної відповіді молодому читачеві, так як ручна обробка волокна (коноплі) давно вже не практикується в сільському господарстві, і яскраве, образне вираження не набуває в його лексиконі своєї художності і краси.

Відносно розташування фразеології в словнику є різні способи:
а) розташування фразеологізму за першим словом обороту;
б) розташування фразеологізму по провідним, стрижневим словами;
в) комбінований метод, тобто поєднання алфавітного і гніздового принципів.

Розташування фразеології за першим словом обороту, хоча і забезпечує порівняно швидке знаходження потрібного обороту, проте страждає рядом істотних недоліків. Перше слово, під яким міститься фразеологічна одиниця, часто не є її семантичним центром.

Таким чином, чисто формальний принцип розташування фразеології за першим словом обороту є ненауковим і не може бути єдиним принципом побудови словника, а тому взятий комбінований спосіб, але з урахуванням того, щоб не порушувався зовнішній вигляд вираження. Основний упор робиться на виділення семантичного стрижня обороту з належним урахуванням константних елементів фразеології, наприклад: велӧда дорин узьлини. В даному випадку не велӧда є семантичним центром, а дорин, і тому побудова даного фразеологізму буде починатися не з велӧда, тому що воно нічого не говорить і ускладнює читачеві користування словником, а з дорин: дорин узьлини велӧда букв. : "Навчу спати скраю", що, приблизно відповідає російському аналогу "навчу по одній дошці ходити". Але при побудові словника не завжди вдається стрижневе слово виділяти в якості першого компонента, наприклад: абу віра сійӧ ме вилӧ (не розташований до мене). У цьому випадку неминуче доводиться виділяти першим компонентом слово абу, хоча воно і не є носієм семантичного центру; або: абу сёй Монь, він ньӧдзди букв. «Не глиняна лялька, що не размокнешь", що відповідає російському "не цукрова,, що не станеш".

Принцип побудови словника взято алфавітний, але, де це можливо, на початку фразеологізму виділяється стрижневе слово. Причому укладач словника, якщо і не керувався принципом гніздування (у власному розумінні слова), то у всякому разі прагнув, наскільки це вдавалося, сконцентрувати гніздові слова в одному місці. Наприклад фразеологізми, пов'язані зі словом "пель" (вухо) виступають в одному місці: пель бертни тенид; пель сайӧ сюркнявни; пель сьӧдмӧдли; пельтӧ нітшкӧн він сюяв; пельбок бигӧртни; пель поткӧдан шум; пель пошкдӧни; пельтӧ Сюся Відзев; пельтӧм поплив кикись оз звӧнітни; або зі словом "пинь" (зуби): піньид кӧ лоӧ, і няньид лоӧ; піньсӧ йірӧ ме вилӧ; пинь пирис сӧдзӧдӧ кив'яссӧ; піньӧн і гижйӧн кутчисьни; піньсьид еджид він ло; піньтӧ ен бигӧдли і т.д.

Якщо фразеологічні одиниці в цілому або їх окремі елементи мають обмежену сферу застосування, то після них даються відповідні помітки-ремарки (устар., Шутл., Ругатся., Проф. І т.д).

Все комі фразеологічні одиниці дані з перекладом на російську мову.

У словнику використовуються наступні види перекладу:

а) адекватний або еквівалентний, тобто такий вид, при якому в російській мові є адекватний оборот, що співпадає з комі оборотом за змістом і по образності, напр, сінтӧм гут моз збігається з російським "як сліпа муха" юрпидӧс вилин ветлӧдлини "ходити на голові"; веськидатӧ сӧмин ракаяс лебалӧни "прямо тільки ворони літають" і т.д .;

б) метод аналога, тобто береться такий російський оборот, Який за своим значення адекватного Комі, но відрізняється від него Повністю або частково за своим ОБСЯГИ. У цьому випадку перед російськими аналогами ставиться знак приблизного рівності ~, наприклад: табакид дубалӧ мекӧд вензьинитӧ (тютюн-то твій видихається зі мною сперечатися). В цьому випадку, оскільки немає в російській мові відповідного еквівалента, то знаходимо наявний аналог: "кишка тонка зі мною сперечатися". Або: пасьтӧм раку кӧдь (як гола ворона) ~ "голий, як коліно", пӧрись понйид Ройо оз увтчи (стара собака на лишайник НЕ гавкне] ~ "старий кінь борозни не зіпсує", тӧвйӧм гут кодь (як перезимували муха) ~ стріляний горобець, тертий калач; тӧв чуж'явни (вітер штовхати) ~ ледаря валяти; йӧйсӧ вузавлини (дурість свою продавати) ~ дурня валяти; бӧрдтӧм кагатӧ оз качайтни (хто не плаче дитини не заколисують) ~ під лежачий камінь вода не біжить і т.д .;

в) описовий переклад, тобто такий переклад, при якому сенс комі обороту передається вільним словосполученням. Цей метод застосовується в тому випадку, коли в російській мові відсутні еквіваленти та аналоги, напр., В комі мовою корталан йӧй може бути переданий на російський тільки описовим способом - "буйно помішаний, психічно хворий" і т.д .; ветліc шир кулӧм діра - букв. "Ходив стільки часу, за який час може здохнути миша";

г) калькування (від слова папір-калька, коли тексти листи копіюють, передають буквально). Метод калькування застосовується в тому випадку, коли комі або російський оборот не може бути переведений за допомогою інших методів перекладу. Цей спосіб перекладу широко застосовується при передачі російських оборотів: "на всю іванівську", "дай бог ноги", "ласкаво просимо", "з легким паром" і т.п.

У тих випадках, коли значення комі обороту може бути краще розкрито в контексті, дається ілюстративний приклад з перекладом на російську мову.

Кілька слів про користування словником. Як вже було сказано вище, фразеологічні одиниці в даному словнику розташовані за принципом виділення провідних слів, які є константами, тобто стійкими елементами фразеології. Обороти даються під тим сталою словом (вокабули), які в даному словосполученні є основним носієм значення, напр., Ме тенид петкӧдла гаж починається не з ме, оскільки ме не є основним носієм значення, а з гаж (гаж петкӧдла ме тенид). Оскільки константою може бути будь-яка частина мови, остільки і може вона виступати на початку обороту.

Далі, якщо це необхідно, слід посліду-ремарка напр., Устар.

В абсолютній більшості випадків переклад починається з буквальною передачі фразеологізму з комі мови на російську. Це викликається тією обставиною, що комі фразеологізми далеко ще не вивчені, часом читач, користуючись тим чи іншим фразеологізмом, не завжди вникає в суть його, а застосовує механічно. Крім того, необхідно також врахувати мовне оточення і інтерес російського населення до вивчення комі мови, а варіант буквального перекладу дуже часто проливає світло на походження того чи іншого фразеологізму. У цих випадках іноді ми застосовуємо ремарку букв. Крім буквального перекладу дається або відповідний російською мовою еквівалент або аналог, а в разі відсутності того й іншого, дається смисловий переклад (описовий), супроводжуваний відповідної ілюстрацією. Еквівалент дається під знаком рівності (=), а аналог під знаком приблизного рівності (~). приклади; 1) Сінтӧм гут кодь = Як сліпа муха; Веськидатӧ сӧмин ракаяс лебалӧни = Прямо тільки ворони літають. 2) Ку УІАС оз тӧр скӧрисла "в свою шкіру не вміщається через свою злості" ~ шкіри пнеться; Тӧвйӧм гут "перезимували муха" ~ Стріляний горобець ~ Тертий калач.

Потім дається, якщо це необхідно, тлумачення у вигляді ілюстрації прикладами.

Оскільки даний короткий фразеологічний словник є першою спробою до збирання і систематизації всього багатства комі художнього народної мови, то неминуче мшут бути допущені неточності як у тлумаченні, так і в перекладі окремих фразеологізмів. А тому і укладач і видавці були б дуже вдячні, якби читачі поділилися з нами своїми міркуваннями і побажаннями.

За люб'язно запропоноване сприяння упорядника словника, у вигляді надання ряду комі фразеологізмів, висловлюю глибоку вдячність професору В.І.Литкіну і кандидата філологічних наук М.А.Сахаровой.

~ ~ ~

Див. Також статті: Про що говорять фразеологізми А.Н.Кармановой, 1990, Образотворчі конструкції в комі мовою В.М.Лудиковой, 1992.