Г. Свиридов «Заметіль»: історія, цікаві факти, зміст, відео, слухати

Г. Свиридов «Заметіль»

Неймовірно красиві мелодії, ледь вловимий легкий передзвін дзвіночків, романсові інтонації, що існували на початку XIX століття, найніжніші наспіви, істинно російська музика - все це робить твір Свиридова «Заметіль» однією з перлин класичної музики.

Історію створення «Заметілі» Свиридова, зміст твору і безліч цікавих фактів читайте на нашій сторінці.

Історія створення

Найвідоміший артист і режисер В. Басов запропонував композитору Свиридову співробітництво, коли приступив до роботи над кінострічкою «Заметіль», в основу якої лягла повість геніального Пушкіна.

Басов запропонував композитору   Свиридову   співробітництво, коли приступив до роботи над кінострічкою «Заметіль», в основу якої лягла повість геніального Пушкіна

Варто окремо зауважити, що цей твір було написано поетом в особливий період його творчості - «Болдинскую осінь». По суті, це невелика іронічна історія про молоду дівчину, яка вирішила втекти з дому. Мета втечі була дуже вагомою - вона хотіла обвінчатися зі своїм коханим, який був бідний і через це батьки дівчини його не приймали. Ось тільки в долі головних героїв втручається сама природа і через сильну заметіль все змінюється докорінно. Ще б пак, адже дівчина випадково виходить заміж зовсім за іншого і в результаті виявляється ще більш щасливою!

Ще б пак, адже дівчина випадково виходить заміж зовсім за іншого і в результаті виявляється ще більш щасливою

Композитору дуже сподобалася пропозиція режисера, тим більше він вражений чином пушкінської провінційної Росії і з задоволенням почав працювати. Ось тільки в своїй музиці Свиридов постарався піти трохи від пушкінського сюжету, прибравши ту іронічність, яка так помітна в повісті. Та й взагалі, намагався не слідувати строго літературного джерела, його музика - це окремий, важливий герой фільму. Примітно, що приблизно з 1950-х років Свиридов намагається приділяти увагу лише тим творам, які носять виключно російський характер, так як його дуже приваблювала саме ця тематика. Плюс, багато дослідників його творчості відзначають, що з усіх пір року він віддавав перевагу зими, так як вважав, що тільки вона найбільше висловлює єство Росії.

Не дивно, що він з натхненням приступив до роботи над музикою до кінофільму «Заметіль». Написана вона була в 1964 році і дуже полюбилася публіці. Цю музику дуже часто можна було почути на радіо і телебаченні.

Саме тому через дев'ять років Свиридов вирішив зробити редакцію партитури. Так в 1974 році з'явилося самостійний твір на музику до кінофільму, яке вже отримало назву «Музичні ілюстрації до повісті А.С. Пушкіна «Заметіль».

Цікаві факти

  • Ідею переробити партитуру музики для фільму в окреме самостійне твір підказала композитору його дружина.
  • Свою повість геніальний поет А.С. Пушкін написав всього за один день.
  • Незважаючи на те, що назва твору композитор дав дещо інше, воно більш відоме слухачам, як сюїта «Заметіль». В цьому немає помилки, адже саме до цього жанру належить твір, з характерними контрастами між сусідніми частинами.
  • Існує думка, що крайні частини сюїти не випадково побудовані на однаковому матеріалі і нагадують обкладинку книги.
  • На цю музику свого часу був поставлений балет.
  • З приводу поділу на частини в сюїті і, власне, їх змісту ведуться суперечки серед музикознавців. Деякі стверджують, що їх всього сім, інші ж нараховують дев'ять розділів. Визначають їх вони теж по-різному.
  • Після того, як цю сюїту виконав симфонічний оркестр під керуванням Федосєєва, до Свиридову прийшла світова популярність і визнання публіки.

Після того, як цю сюїту виконав симфонічний оркестр під керуванням Федосєєва, до Свиридову прийшла світова популярність і визнання публіки

  • Прийнято вважати, що послідовність номерів не слід точно за сюжетом повісті, а підпорядковується швидше музичної логіки.
  • Ще в роки студентства Свиридова дражнили прізвиськом «геніальний композитор», тому що в кімнаті, де проживало 20 осіб, лише він займався композицією.
  • Він був найпопулярнішим композитором не тільки у себе в країні, а й за кордоном, проте весь цей час у Свиридова не було свого інструменту. Рояль, на якому він складав свої шедеври, був орендований у Спілки композиторів.
  • Свої перші твори Свиридов написав також на вірші Пушкіна в 1935 році.
  • Композитор написав музику до 13 кінофільмів.

зміст

У сюїту входить дев'ять номерів, які по суті є яскравими ілюстраціями до повісті Пушкіна. Відкривається цикл п'єсою під назвою «Трійка». Починається вона дуже активно, потужними, важкими акордами групи мідних духових інструментів. Звукоизобразительного в цій п'єсі просто приголомшлива. Можна не тільки почути, а й «побачити» як повз проноситься трійка запряжених коней, у яких дзвенять маленькі дзвіночки на дугах, а їх копита розорюють снігові замети. ритмічні удари бубна , тремоло литавр , Дрібна барабанний дріб, а також широка пісня гобоя, все це створює неперевершену атмосферу.

«Трійка» (слухати)

Другий номер сюїти - це «Вальс». Він починається призовними акордами, які відкривають святковий вечір. Красива мелодія кружляє гостей балу в цьому чудовому танці. Причому він не пишний, палацовим його теж не можна назвати. Саме такий вальс міг звучати під час святкового вечора в провінційному містечку або невеликій садибі.

«Вальс» (слухати)

Третій номер - це «Весна і осінь». Це невеликі мініатюри, які передають красу природи. У першій з них звучить ніжна мелодія флейти , Яку супроводжують струнні. Друга мініатюра малює осінь і звучить той же мотив, але він уже помітно приглушений, а акомпанує йому духова група. Завершується п'єса на ледве чутному піанісімо. Можливо, також змінюються почуття головний героїв, не поспішаючи, з часом. Так, весняне яскраве почуття до Володимира поступово змінилося, залишивши лише сумні спогади.

Четвертий номер - «Романс». У ролі соліста виступає скрипка , Виконуюча головну партію, - ніжну мелодію, від якої виникають мурашки у слухачів і завмирає серце, немає сумнівів про що вона співає, звичайно ж про кохання. Потім до неї приєднується альт і вони продовжують виконувати романс вже дуетом. Все це звучить під традиційний для пісенної музики середини XIX століття акомпанемент рояля. Безперечно - це сцена пояснення головних героїв, Марії Гаврилівни та Бурмина. «Я вас люблю ... я вас люблю пристрасно ...» чуються слова в прекрасній мелодії. Саме в цій п'єсі відбувається найважливіший і головний розмова героїв і справжній шквал емоцій.

П'ятий номер - це «Пастораль». Тут немає гучної звучності, лише наївна мелодія у виконанні гобоя і погойдуються шестидольного рух. Це немов невеликий перепочинок, щоб посилити контраст наступного номера.

«Військовий марш». Начитається він з потужного звучання духового оркестру. Що можна почути в цій урочистій музиці? Це гумор, життєрадісність і відчайдушність молодості. Саме так прийнято було вітати переможців, не секрет, що поява в невеликих містечках офіцера, завжди було справжнім торжеством і його зустрічали завжди відповідно.

«Військовий марш» (слухати)

З настанням сьомий п'єси «Вінчання» знову виникає контраст. Це повільне, трепетне, умиротворений звучання струнних. Створюється атмосфера таємничості і ніжності, лише іноді змінюється в пристрасними вигуками. Подумки слухачі переносяться в невелику церкву, де стають свідками обряду вінчання двох молодих людей. Завершується п'єса потужними акордами у виконанні оркестру - це немов удари долі, коли наречена Марія Гаврилівна вигукує: «Ай, не він Чи не він! »І падає без створення.

Восьмий номер - «Відлуння вальсу», вже знайома мелодія, яка лунає приглушено і лише нагадує про те, що було колись. Це немов спогад про перше кохання, яке все ще живе в серці.


Це немов спогад про перше кохання, яке все ще живе в серці

Завершує сюїту п'єса «Зимова дорога». Вона знову передає той образ стрімко мчить трійки. Тільки звучить вона вже трохи спокійніше. Історія головних героїв закінчена, причому дуже вдало для них.

«Зимову дорогу» (слухати)

Навряд чи знайдеться людина, серце якого не завмирає в захопленні від перших акордів славнозвісного «Вальсу» або «Романс». А під час прослуховування всієї сюїти «Заметіль» наша уява тут же починає малювати картини природи, російської зими, шикарного балу, стрімко несеться трійки коней. музика Свиридова володіє дивно зображальністю і з цим важко не погодитися. Цей твір з задоволенням вивчають учні в музичних школах і люблять завзяті меломани. Найвідоміший режисер М. Швейдер сказав, що музика Свиридова - назавжди. У ній дивним чином поєднується час, яке триває вічно, і з цим теж важко не погодитися.

Сподобалася сторінка? Поділіться з друзями:

Відео: слухати сюїту «Заметіль» Свиридова

Що можна почути в цій урочистій музиці?
Сподобалася сторінка?