Гітари і теппинг

Творча майстерня, школа-студія, музична лабораторія.
Уроки гри на електрогітарі, бас-гітарі, барабанах.
Створення музичних колективів.

Про гітарі і теппінг
Хто ж винайшов цей новий спосіб видобування звуку під назвою теппінг? Класичні гітаристи, знають один спецефічні прийом (vibration - назва прийому асоціюється з вібрацією, хоча нічого спільного з цим прийомом не має). Суть його в наступному. Гітарист затискає акорд ударом лівої руки по струнах, тобто бере акорд з розмаху однією лівою рукою. Права рука при цьому може виконувати іншу партію, наприклад, грати тримали. Якщо уважно розглянути цей прийом, то в ньому можна побачити зачатки нового принципу гри. До речі, цей прийом у класиків настільки поширений, що має власне позначення в нотного запису. Якщо звуки витягували однією лівою рукою, то вже точно хтось здогадався це зробити і правої. Можна стверджувати, що спроби грати тепінгом робили ще іспанці за пару століть до народження Еді Ван Халл. Чому ж "фортепіанна" техніка не отримала широкого розвитку на акустичній гітарі? По-перше - тихе звучання. Гітара і так не гучний інструмент, а тепінгом в акустичному варіанті можна грати тільки затамувавши подих, так як воно знаходиться практично на одному динамічному рівні з "теппінговой" музикою. Але це пів біди. В акустичному звучанні, при звуковидобуванні ударами по струнах між ладів, виникають призвуки, від коливання іншій частині струни (від затиснутого лада до верхнього поріжка). Ці проблеми не могли сприяти розвитку теппінговой гри.
Поява електрогітари відкрило можливість в повній мірі використовувати нерозкритий потенціал цього дивного інструмента. На електрогітарі гучність залежить тільки від потужності підсилювача, та й призвуки від ударів по струнах практично не чути, тому що звукознімач вловлює коливання частини струни від затиснутого лада, до нижнього поріжка.
Ті історичні матеріали, які я зумів знайти, відносяться до середини п'ятдесятих років. Швидше за все, тепінгом грали набагато раніше, але документальне підтвердження відноситься саме до цього періоду.
Судячи з документів (дослідника історії теппінга Traktor Topaz) одними з перших гітаристів, які повноцінно грали на гітарі новим способом були Merl Travis і Jimmy Webster. На жаль інформації про застосування теппінга в ті роки (не кажучи вже про аудіозаписи), незважаючи на всі мої спроби, я знайти не зміг. Швидше за все він почав займатися тепінгом ще в молоді роки, а до середини 50-х досяг тієї зрілості, що зміг свої знання викласти у вигляді навчального посібника.

Новий виконавський прийом гри на гітарі наштовхнув гітаристів на зміну конструкції гітари. Однією з таких інструментів, вірніше найпершої теппінговой гітарою, була двухгріфовая гітара Duo-Lectar ™, запатентована в 1955-му році. Творець гітари Joe Bunker зробив її для свого сина гітариста Dave-а Bunker-а, який використовував дворучну техніку, граючи одночасно на двох грифах.

Пізніше вже в 1961-му році Дейв Банкер створив вже іншу двухгріфовую гітару, ще більш розширивши виконавські можливості нових гітар.


В даний час Дейв Банкер, маючи невелику фабрику, розробляє все нові і нові інструменти. Найбільш цікавою розробкою є гвухгріфовая гітара, яка об'єднує в собі бас-гітару (4-х струнну) і "гітарний теппінговий" гриф.

Як ви розумієте, гра на цих інструментах відбувається відразу на двох грифах, один музикант сам собі басист і гітарист. Для того, щоб домогтися чистоти звучання на ці гітари встановлюються спеціальні датчики, які знімають звук тільки в тому випадку, якщо палець стосується струни. Скажу чесно, що подібних звукознімачів я ніколи не бачив і не можу сказати, як вони працюють і які відчуття відчуваєш під час гри. Проблеми глушіння струн при грі тепінгом досить актуальні. Багато гітаристів використовують спеціальну заглушку (на верхньому поріжку), яка нагадує каподастр. Хоча ці датчики (як і механічні заглушки) рятують музикантів від непотрібних звуків, в цій технології я бачу ряд недоліків. Наприклад, абсолютно незрозуміло як при грі використовувати відкриті струни, які дають неповторний чисто гітарний колорит? Швидше за все при грі на такій гітарі тепінгом треба ніж, то жертвувати.
Дейв Банкер більше 40 років працює над створенням подібних гітар. Однак в нашій країні теж є свої таланти, які мислять в цьому напрямку. На музичній виставці Музика-Москва 2000 представники гітарної фірми Shamray (директор Олександр Шамрай) демонстрували подібну унікальну гітару - з двома грифами, бас-гітару і гітару на одному корпусі. Як не дивно, але виконана вона була просто бездоганно, залишається тільки порадіти, що в Росії є майстри найвищого класу.
У 2003-му році майстер Сушков з фірми Shamray виготовив унікальну двугріфовую гітару для гри тепінгом спеціально для мене.

У 2003-му році майстер Сушков з фірми Shamray виготовив унікальну двугріфовую гітару для гри тепінгом спеціально для мене


Грати на цих гітарах досить непросто, природно потрібно досить тривала підготовка як в плані звуковидобування, так і в плані координації рук. При грі на двох грифах необхідно навчитися "роздвоювати" мислення і контролювати відразу дві партії.

STICK - гітара
У нашій країні найбільшу популярність теппінгового інструменту має незвичайний струнний інструмент - STICK. Його створив Еммет Чампан, гітарист, "стіковец" і президент компанії Stick Enterprises.
Еммет Чапман серйозно почав займатися технікою дворічного теппінга ще з 1969 року на звичайній електрогітарі. Причому в цій справі у нього були великі успіхи, він працював гітаристом, використовуючи новий метод вилучення звуку з відомими музикантами того часу. Однак Еммет Чапман зрозумів, що для гри двома руками на грифі, для ще більшого розширення виконавських можливостей дворучний гри необхідно дещо змінити конструкцію гітари і збільшити кількість струн. У 1974-му році з'явився серійний STICK, розроблений Емметом. Зараз на стик грають уже тисячі музикантів. STICK вже отримав статус повноцінного музичного інструменту, що має свій репертуар, своїх шанувальників, шанувальників ... Так як інструмент досить новий і практично невивчений, до того ж має величезний потенціал, він привертає до себе увагу багатьох гітаристів, які бажають відкрити для себе щось дійсно нове як в технічному, так і в музичному планах.
STICK буває двох видів - стандартний, що має десять струн і двенацатіструнний - гранд стик. Багато музикантів налаштовують цей інструмент за своїм, так.как., Інструмент таїть в собі багато нерозкритих таємниць і зміна ладу може дати додаткові переваги при грі. Крім цього, стик передбачає використання MIDI системи, яка доповнює звучання стіки синтезованим звуками.


Незважаючи на візуальну простоту конструкції стіки, цей інструмент досить складний у виготовленні. По-перше, велика кількість струн, в тому числі і басових, вимагають посилення анкерної конструкції, для того, щоб гриф з часом не деформувався. По-друге, стик вимагає високої точності, особливо це стосується рівності грифа і ладів, для того, щоб струни можна було опустити якомога ближче до грифа. У нашій країні я знаю тільки одного музиканта, який володіє грою на цьому інструменті (і щасливого власника стіки) - це Антон Горбунов.
Будучи одним з кращих бас-гітаристів Росії цей талановитий музикант прагне досконало оволодіти технікою гри на стик. (Антон Горбунов працює в колективі Лінди.) Так поступово стик "пробивається" в Росію. Радує те, що вже упомятуя в цій статті вітчизняна фірма Shamray, що займається виробництвом гітар, виготовила стик власної конструкції, який був представлений на музичній виставці Музика-Москва 2000.
(Більш докладно про стике можна дізнатися на офіційному сайті Еммета Чапмана http://www.stick.com/ )

Warr - гітара
Гітари Warr в двох словах можна охарактеризувати як щось середнє між стиком і звичайної електрогітарою. Від стіки узятий гриф і загальна концепція розташування струн, все це спочатку призначено для гри тепінгом. Але до цього "теппінговому" грифу доданий корпус, який на думку розробників дає більш багатий звук ніж звучання стіки. З чуток між Емметом Чампаном і представниками Warr свого часу розгорівся скандал з приводу ліцензії з виробництва. Не знаю чим це все скінчилося, але, в кінцевому підсумку, у виграші залишилися музиканти, які мають можливість вибрати для себе той інструмент, який їм більше до душі. Крім цього конкуренція змушує виробників випускати більш якісні і дешевші інструменти (хоча ціни на ці екзотичні інструменти залишаються досить високі).
Warr гітари мають дуже багато різновидів. Найпростішою гітарою цієї фірми є восьміструнний інструмент, який практично є звичайною гітарою, тільки з великою кількістю струн (додано дві басові струни).


Далі йде серія десятиструнна і дванадцятиструнну гітару, подібних стику.
Хоча складно уявити як можна грати на таких гітарах, але фірма Warr виробляє і 14-ти струнні гітари
Все Warr-гітари оснащені спеціально виготовленими звукоснимателями Bartolini. Особливий інтерес викликають пьезо-міді датчики, які об'єднують в собі пьезо звукознімач для отримання звуку акустичної гітари і поліфонічний (MIDI) датчик, в якому кожна струна "знімається" окремо і надсилається на MIDI-конвертор.
Дані універсальні бриджі буваю наступних типів: для 12-ти струнної гітари: 12-String Piezo - 12-String MIDI; для 12-ти струнної гітари але вже: 12-String Piezo - 6-string MIDI, і для восьміструнного інструменту: 8-String Piezo - 6-String MIDI. Всі ці датчики працюють як з конверторами ROLAND, так і AXON.
Крім цього, фірма ROLAND спеціально для гітар WARR створила датчики GK-2A. Для підключення до гітарним синтезаторів. Причому на одну гітару можна встановити два таких датчика.
Крім цих інструментів гітарні майстри розробляють все нові і нові поодинокі інструменти, враховуючи досвід вже серійних моделей стіки і WARR-а. Зрозумілим є одне, теппінговие гітари поступової входять в наше життя і процес цей вже незворотній. Можна по-різному ставитися до музики створеної на цих інструментах, швидше за все теппінговий Бах ще не народився (або тільки ходить в школу). Але умови для появи такої людини створені. На жаль (чи на щастя), в даний момент в середовищі гітаристів touch style йде фаза накопичення технічного багажу і створення музичної мови. Ця колективна робота коли-небудь перейде з кількості в якість і музиканти будуть створювати для нових інструментів "класичний" репертуар. До речі, в цей процес можете включитися і ви, якщо зумієте придбати подібні інструменти і опануєте ними технічно.
Крім цього, розвиток теппінгових гітар йде і з іншого боку, а саме створення нових електронних інструментів з гітарним інтерфейсом. Однією з таких гітар є Ztar - унікальний інструмент, створений для гітаристів, які володіють цією технікою. Замість струн ця "гітара" (хоча її з працею можна назвати гітарою) має маленькі клавіші. Ці клавіші крім динаміки передають деякі гітарні гітарні виконавські прийоми - пулл, хаммери, навіть слайд. Я знайомий з Руфат Сулеймановим - єдиним володарем цього інструменту в Росії. Сподіваюся, що він напише статтю про цю електронної "гітарі" більш детально і компетентно.
проблеми теппінга
У висновку коротко зупинимося на деяких моментах нового способу гри, які в якомусь сенсі гальмують поширення теппінга.
Перше це звук, який при звукозвлеченіі ударами по струнах між ладів виходить не дуже барвистий. При грі медіатором, тим більше пальцями, гітарист має велику кількість способів надання звуку характеру, певного звукового колориту. При теппінговом звуковидобуванні гітарист обмежений кількома лише прийомами, що призводить до деякого одноманітності звуку і, в кінцевому рахунку, слухати все це довго досить утомливо. Правда тут є "їжа для роздумів" - необхідно виробити (знайти) свої прийоми гри, які можуть збагатити звучання.
Другою проблемою є те, що теппинг (особливо поліфонічний) неефективний або мало ефективний в ансамблевої гри. Хоча тут питання спірне, але особисто моя думка, що грати класичний джаз в оркестрі Теппінг абсолютно не має сенсу. Хоч теппінговий гітарист грає за двох, сама музика від цього майже ніколи не виграє. Слухаючи платівку, не знаючи як це все відбувається, створюється враження гри двох не надто музичних гітаристів. Хоча Стенлі Джордан робить просто чудеса технічної майстерності (насилу навіть віриться, що все це може одна людина), досконало володіє правильною ладо-гармонічесой фразировкой і т.д., серед моїх колег (а серед них в основному джазові музиканти) я не можу назвати жодного, хто б з величезним задоволенням слухав цього гітариста. У кращому випадку, відбувається аналітичне прослуховування цікавих (віртуозних) моментів для ознайомлення, тобто чисто з професійної точки зору. Для душі все ж краще послухати раннього Бенсон ... Однак це стосується лише ансамблевої гри. Сольні твори часто дуже цікаві не тільки в технічному, а й в музичному плані. Але прослухати сольний концерт (півтори години) у виконанні одного гітариста теж справа досить обтяжлива, особливо для простого народу. Тобто такі концерти зможуть витримати тільки дуже великі любителі гітарної музики і професійні гітаристи.
Що стосується теппінгових гітар, то, як я вже говорив, гітаристи в даний час, "борються" з інструментом, а не з музикою. Але незважаючи на це, на всі недоліки теппінгового звуковидобування, саме в наші дні відбувається "закваска" майбутнього гітарного мислення і майбутньої гітарної лексики. Простіше кажучи, відбувається фаза осмислення "фортепіанної" гітари як абсолютно нового інструменту, який об'єднує в собі народну, класичну, джазову, рок-гітару і теппінг поступово входить в арсенал всіх гітаристів цих усталених шкіл. І нехай зараз теппінговая гітарна музика нагадує більше сік, ніж витримане вино, гітаристи не можуть залишатися байдужими до тих можливостей, які дає гітара і дворічний незалежний теппінг.
кінець

Дмитро Малолєтов
З ресурсів інтернету


Чому ж "фортепіанна" техніка не отримала широкого розвитку на акустичній гітарі?
Наприклад, абсолютно незрозуміло як при грі використовувати відкриті струни, які дають неповторний чисто гітарний колорит?