Гітарний підсилювач

13.07.2014 Сергій тинка & nbsp
Історія електрогітари (найправильніша) & nbsp

Гітарний підсилювач

На відміну від курки і яйця, де до сих пір немає визначеності з приводу "що сталося раніше", з електрогітарою і підсилювачем все набагато ясніше. Спочатку з'явився підсилювач. І тільки завдяки йому була придумана електрогітара, інструмент абсолютно безпорадний і даремний без підсилювача.

Як і більшість речей, що оточують нас в житті, підсилювач звукового сигналу також не міг не з'явитися на світло. Такий хід еволюційного руху людства від хаосу і побутової невлаштованості до прогресу і комфорту. Звукозапис, концертна діяльність, теле-радіо-мовлення - для всього цього і багато чого іншого були потрібні підсилювачі. Тому немає нічого дивного в тому, що вони з'явилися.

Перші спроби зробити електрогітару полягали в установці мікрофону на корпус акустичного інструменту (на клей, на гвинти, на ізоляційну стрічку). Цей спосіб і зараз рідко веде до чогось хорошого, а в той час, з огляду на якість апаратури, результат був ще більш жалюгідним.

Було очевидно, що звук з інструменту треба знімати якимось іншим способом. І цей спосіб був згодом виявлений у вигляді електро-магнітного звукознімача. Саме цей інженерний компонент, поміщений на гітару, дозволив, підключившись до підсилювача, отримати те, що в сумі стало називатися електрогітарою.

Дві акустичні гітари Gretsch GE100 Synchromatic в дусі 40-их років.
На один з інструментів встановлений звукознімач.
(Фото: Fender Musical Instruments Corporation)

Отже, підсилювачі звукового сигналу змусили людство винайти електрогітару як новий тип музичного інструменту, що складався з акустичної гітари, звукознімача і підсилювача. Однак, це ще не було завершеним процесом. Все продовжувало розвиватися. І гітара, і звукознімачі і, звичайно, підсилювачі.

Багато сімейні люди кажуть, що поява у них дітей, дуже сильно змінило їх психологію і ставлення до життя. Точно також електрогітара, що виникла завдяки підсилювачів, дуже сильно змінила самі підсилювачі, змусивши народитися новий вид музичної апаратури, який має назву "гітарний підсилювач", особливих властивостей прилад, мало чого має з усіма іншими видами підсилювачів.

Що таке був підсилювач звукового сигналу спочатку? Грубо кажучи, це просто ручка гучності - її мета взяти щодо тихий сигнал і зробити його гучність достатнім для слуху.

Ранні підсилювачі були не дуже хорошої якості, вони помітно спотворювали початковий звуковий сигнал. Причому ручка гучності впливала не тільки на саму гучність, але і на ступінь і характер спотворень. Якщо ж мова йшла про гітарі зі звукоснимателем, то сигнал в підсилювач надходив вже спотвореним за рахунок звукознімача. В результаті одне спотворення накладалося на інше, і звук з динаміка суттєво відрізнявся від звичного звуку акустичної гітари.

Тобто "гітара плюс звукознімач з підсилювачем» не була просто "акустичною гітарою голосніше". Це був зовсім інший звук і відповідно інший інструмент. Таким чином люди прийшли до того, що гітарний підсилювач займається формуванням характеру звуку, а не тільки роботою з його гучністю.

Виникло усвідомлення мети гітарного підсилювача - спотворити первісний звук заради отримання нового вже електрогітарної звуку. Якого саме? Однозначної відповіді не існує. На світі дуже багато різних електрогітар, звукознімачів, підсилювачів і їх поєднань. Завдяки цьому електрогітара може звучати дуже по-різному.

Epiphone Valve Junior
(Фото: Gibson Guitar Corp.)

Перші підсилювачі керувалися всього одним регулятором - це була ручка гучності. Оскільки якість звуку залишала бажати кращого, то на підсилювачах стали з'являтися додаткові регулювання, в першу чергу частотних характеристик. Це дозволяло людям робити звук трохи більш приємним для свого слуху. Так в рамках підсилювача виникла секція передпідсилення. Тобто корекція звукового сигналу до ручки гучності.

У секцію передпідсилення гітарних підсилювачів з часом стали встановлювати безліч найрізноманітніших регулювань. І сама схема підсилювача стала змінюватися відповідно до завдань спотворення гітарного звуку. В результаті гітарний підсилювач поступово прийшов до того типу апаратури, який підходить винятково для формування гітарного звуку, і не для чого більше. Для прослуховування альбомів улюбленої музики він не згодиться.

Epiphone Valve Standard
(Фото: Gibson Guitar Corp.)

Спотворень, які давав гітарний підсилювач, що складається з підсилювача та крайового підсилювача ( "ручки гучності") було мало для людей грають на електрогітарах. В результаті в ланцюг між гітарою і "ручкою гучності" стали додаватися нові компоненти. За великим рахунком їх все можна назвати елементами передпідсилення.

З'явилися зовнішні (тобто окремі від підсилювача і гітари) ефекти-спотворювачі між підсилювачем і гітарою - самих різних конфігурацій підлогові, настільні, рекові прилади. З'явилися електрогітари в які ці ефекти убудовувалися. Були придумані підсилювачі з можливістю підключити зовнішні ефекти між секцією передпідсилення і крайовим підсилювачем. Комбінації це незліченної кількості обладнання, що стоїть між електрогітарою і ручкою гучності породили неосяжне кількість варіантів звучання. Є море жартів, що для багатьох гітаристів простіше навчитися грати, ніж знайти правильний звук.

Ручка гучності на гітарному підсилювачі втратила своє первинне значення. У професійній музиці (в студіях і на концертах) біля гітарних підсилювачів варто мікрофон, який знімає звук і передає його на мікшерний пульт, де далі вже і відбувається регулювання гучності (без додаткових спотворень). Оскільки самих мікрофонів і способів їх розташування також існує безліч, то і вони теж впливають на остаточний гітарний звук, який ми чуємо.

Оскільки самих мікрофонів і способів їх розташування також існує безліч, то і вони теж впливають на остаточний гітарний звук, який ми чуємо

(Фото: Fender Musical Instruments Corporation)

Але в аматорській і напів-професійної музичної діяльності гітарний підсилювач часто продовжує виконувати функції не тільки формування звуку електрогітари, але надання йому достатньої гучності (для репетицій, занять і виступів).

У 21 столітті в гітарному звуці стали активно застосовуватися технології комп'ютерного моделювання. Їх ідея - відмова від традиційних гітарних підсилювачів, зовнішніх ефектів, мікрофонів і всього іншого, що формує звук електрогітари. Інструмент підключається або безпосередньо в комп'ютер, або в спеціальний прилад (моделює процесор), де звуковий сигнал обробляється в режимі реального часу програмами, що імітують спотворення звукознімачів, підсилювачів, ефектів, мікрофонів та інших звукообразов елементів. Стали з'являтися електрогітари, обладнані цифровим виходом usb, для комутації, безпосередньо з комп'ютером.





Що таке був підсилювач звукового сигналу спочатку?
Якого саме?