Глінка | Записи в рубриці Глінка | Щоденник Тамари_Караченцевой: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

У М. Глінки в автобіографічних «Записках» є лише одне коротка згадка про Ноктюрн "Розлука": «У продовженні всього 1839 роки я за оперу не брався, написав же Вальс (G- dur) і Польський [тобто Полонез] (E- dur) для оркестру і поставив їх великої княгині Марії Миколаївні. Е. К. вибрала з творів Кольцова і переписала для мене романс «Якщо зустрінуся з долею» - я його тоді ж поклав на музику. Для неї написав Valse-fantasie, хоча надруковані екземпляри і присвячені Д. Стунееву. Для сестри Єлисавети Іванівни, яка була тоді з полуглухоненмим племінником Соболевськ в Петербурзі, написав я ноктюрн «Laseparation» (f-moll) фортепіано. Взявся також за одною ноктюрн «Leregret», але його не закінчив, а тему вжив в 1840 році для романсу «Не вимагай пісень від співака».

Взявся також за одною ноктюрн «Leregret», але його не закінчив, а тему вжив в 1840 році для романсу «Не вимагай пісень від співака»

При всій своїй стислості це свідоцтво Глінки дуже важливо. По-перше, ми дізнаємося з нього, що ноктюрн написаний для його сестри - Єлизавети Іванівни, в заміжжі Флері. І хоча цей твір видається без посвяти, ми тепер знаємо, кому воно призначалося. До того ж не можна виключати, що ноктюрн дійсно був присвячений Е. І. Флері, адже ми не знаємо ні автографа, ні першого видання, здійсненого фірмою «Одеон» в 1839 році. Так що, ми не можемо виключати того, що її ім'я могло стояти на титульному аркуші першого - прижиттєвого - видання. Ноктюрн дійшов до нас у виданні Ф. Т. Стелловського в додатку до журналу «Музичний і театральний вісник» за 1858 рік. Через рік після смерті Глінки і 20 років після створення твору! По-друге, це свідчення визначає той контекст творчості композитора, в який вписується ноктюрн, і, таким чином, спонукає і нас поглянути на це твори в ряду визнаних глінкінскому шедевров3. По-третє, цікаві відомості можна попутно отримати з цього документа, що стосуються творчої лабораторії композитора. Виявляється, деякі його шедеври містять в собі певні музичні ідеї, що не належали їм спочатку, а призначалися для якихось інших творів. Що знайшли, проте, своє місце там, де ми їх зараз бачимо, вони надзвичайно гармонійно поєднуються з новими музичними ідеями.

Отже, ноктюрн «Розлука» - це творіння зрілого майстра. М. Глинка вніс великий і цінний внесок в російську фортепіанну літературу. Фортепіанна творчість супроводжувало його протягом усього життя. Любов до цього інструменту у Глінки нерозривно пов'язана з усією художньою діяльністю, з його високою виконавською майстерністю. Володіючи чудовими піаністичним даними, він з юних років проявив себе вдумливим виконавцем. Він брав уроки у знаменитого тоді піаніста Джона Фільда, який як композитор прославився саме своїми фортепіанними ноктюрнами, які вплинули не тільки на М. Глінку, але і на Ф. Шопена.

Цікаво порівняти опис фільдовской гри, яку залишив М. Глинка, з характеристикою власної гри Глінки, даної його сучасниці А. П. Керн.

М. Глинка про гру Дж. Фильда:

«Хоча я чув його не багато разів, але до сих пір пам'ятаю його сильну, м'яку і виразну гру. Здавалося, що не він бив по клавішах, а самі пальці падали на них, подібно великим краплях дощу, і розсипалася перлами по оксамиту. <...> Гра Фильда була часто сміла, примхлива і різноманітна, але він не спотворює мистецтва шарлатанством і не рубав пальцями котлет, подібно більшої частини новітніх модних пьяністов ».

> Гра Фильда була часто сміла, примхлива і різноманітна, але він не спотворює мистецтва шарлатанством і не рубав пальцями котлет, подібно більшої частини новітніх модних пьяністов »

Керн про гру Глінки:

«Глінка знову вклонився своїм виразним, шанобливим манером і сів за рояль. Можна собі уявити, але мудро описати моє здивування і захоплення, коли пролунали чудові звуки блискучої імпровізації; я ніколи нічого подібного не чула, хоча і вдавалося мені бувати на концертах Фильда і багатьох інших чудових музикантів; такий м'якості і плавності, такий пристрасті в звуках і досконалого відсутності дерев'яних клавіш я ніколи ні в кого не зустрічала! У Глінки клавіші співали від дотику його маленької ручки. Він так майстерно володів інструментом, що до точності міг висловити все, що хотів; неможливо було не зрозуміти того, що співали клавіші під його мініатюрними пальцями ».

Легко можна собі уявити, що виконувати Глінка міг саме цей ноктюрн «Розлука», чудовий зразок його фортепіанної творчості в жанрі ліричної мініатюри. У п'єсах такого роду (сюди можна віднести також «Баркаролу») композитор не тільки узагальнює кращі риси фортепіанної лірики першої половини XIX сторіччя, а й прокладає шлях в майбутнє, до ліричного стилю П. Чайковського.

Інтонаційний лад ноктюрна близький до російського побутового романсу. І це ріднить ноктюрн з елегійними романсами Глінки. Типовою особливістю цього твору є подголосочная мелодійне розвиток, яке здобуло згодом широке застосування в фортепіанній музиці найбільших майстрів російської школи аж до Чайковського, Лядова, Аренського, Рахманінова.

http://edu.kubannet.ru

Серія повідомлень " Великі російські композитори ":

Частина 1 - Олександр Скрябін: Сьогодні День пам'яті великого російського композитора. "Black Mass" Sonata No.9 Op.68 (виконує Joel Hastings.)
Частина 2 - Д.Д.Шостакович: "Вальс" з сюїти N2
...
Частина 21 - Клаудіо Аббадо: Концерт в Люцерні. (2-ий Концерт С.В.Рахманинова і "Буря" П.І.Чайковського) До 80-річчя від дня народження великого диригента.
Частина 22 - Д.Д.Шостакович: Фортепіанний квінтет.Ісполняет М.Петров і Квартет ім.Бородіна.
Частина 23 - М.И.Глинка: Ноктюрн "Separation" ( "Розлука")

Серія повідомлень " камерна музика ":

Частина 1 - А.Коган флейта И.С.Бах Соната Kogan JS Bach Flute Sonata.
Частина 2 - Нові імена: UNIQUE-квартет виконує "Струнний квартет N 8" Д.Д.Шостаковича
...
Частина 5 - Телеман Георг Філіпп: Сюїта "Дон Кіхот." Сьогодні День пам'яті композитора.
Частина 6 - Д.Д.Шостакович: Фортепіанний квінтет.Ісполняет М.Петров і Квартет ім.Бородіна.
Частина 7 - М.И.Глинка: Ноктюрн "Separation" ( "Розлука")