Характеристики діамантів, характеристика алмазів :: Інформаційний портал "Світ діамантів"

Робимо правильний вибір

На вартість діаманта впливають всі 4 характеристики: маса, колір, чистота і якість ограновування. Система оцінки за цими характеристиками отримала широке розповсюдження по всьому світу і дозволяє покупцям орієнтуватися серед різноманітних пропозицій діамантів і в підсумку зробити правильний вибір. Найкращий вибір - це правильний баланс між усіма чотирма характеристиками.

Маса і розмір - це не одне і те ж

Якщо розглядати тільки одну форму ограновування, наприклад, круглу, то чим більше маса, тим, головним чином, більше розмір каменю. Однак це не завжди так, тому що, змінюючи пропорції ограновування каменя, можна отримувати діаманти однієї форми і однієї маси, але різного діаметру. Наприклад, збільшуючи товщину рундиста, корону і павільйон, можна отримати діамант, який має більшу вагу, ніж вага, на який він виглядає. Важливо уникати таких каменів або, по крайней мере, запитувати на них знижку, оскільки ціна розраховується в доларах за карат, а не за розмір в міліметрах, і, купуючи подібний діамант, ми переплачуємо за зайву вагу. Для того щоб уникнути помилки, можна оцінити загальну висоту діаманта в% до діаметру, а також товщину рундиста. Загальна висота зазвичай не повинна перевищувати для круглого діаманта 62-62,5%, а рундист не повинен бути дуже товстим.

Чим більше розмір або площа поверхні каменя, тим більше розмір граней, тим яскравіше спалаху світла, що йдуть з каменю, тим краще проявляється гра різних кольорів. Але ціна росте з масою, і не просто за камінь, а за карат, і в ряді випадків відчуває скачки, тобто в діамантах існують перехідні маси: наприклад, 0,30 ct, 0,50 ct, 1,00 ct. Однак наше око не має вбудованого приладу для точного вимірювання лінійних розмірів, і тому ми на око не можемо відрізнити діамант масою 0,95 ct (діаметром 6,3 мм), і діамант масою 1 ct (діаметром 6,5 мм), а ціна може відрізнятися в півтора рази.

Які характеристики важливіше?

Якби характеристика або іншими словами критерій якості був би всього один, то було б набагато простіше орієнтуватися серед всіх наявних пропозицій на продаж - просто вибрати найкращу характеристику, що вписується в наявний для покупки бюджет. Наприклад, при бюджеті 1000 доларів ми б знайшли найбільший камінь, наприклад, 0,5 карата. Але оскільки на вартість впливають одночасно декілька чинників, шукати і вибирати потрібно по-іншому, тому що найбільший серед діамантів за фіксовану ціну, швидше за все, буде мати більш низьку якість: включення, небажаний нацветом або погану огранювання.

Оскільки на ціну діамантів впливають чотири фактори - вага, колір, чистота і огранювання - потенційному покупцеві необхідно визначитися з тим, які з цих факторів для нього важливіші, а якими можна знехтувати. Часто продавці діамантів стикаються з ситуацією, коли покупці вимагають виключно камені 1/1, тобто першої групи кольору і першої групи чистоти. Не виключено, що такі клієнти не розуміють принципів визначення характеристик діамантів і переносять на діаманти свій досвід, отриманий при зіткненні з системами оцінки інших товарів. Наприклад, при покупці продуктів харчування люди звикли орієнтуватися в основному на перший сорт - як відомо, осетрина не може бути другої свіжості. І зі шкільної лави нам прищеплюються певні стереотипи: п'ятірка - найкраща оцінка, четвірка - гірше, інші - ще гірше. І ці уявлення автоматично переносяться на класифікацію діамантів: з дев'яти груп кольору (для діамантів понад 0,30 ct) тільки перша бачиться прийнятною, всі інші з другої по дев'яту - неприйнятними.

Зрозуміло, що перша група краще, ніж друга, а словосполучення «п'яте якість» звучить так, що будь-якого може змусити задуматися. Проте класифікація діамантів побудована за іншими принципами, ніж шкільні оцінки або якість продуктів харчування. Це демонструють наведені нижче приклади і ілюстрації різних класифікаційних позицій діамантів.

Як визначити індивідуально прийнятні групи кольору і чистоти?

Важливо пам'ятати, що групи кольору і чистоти в російській системі оцінки (ТУ) по-різному виставляються для дрібних каменів (масою до 0,29 ct) і для всіх інших. Наприклад, третя група кольору для дрібного каменю може стати шостою, якщо цей камінь важить від 0,30 ct. перекладні таблиці . Тому питання, чи є діамант з характеристиками 5/5 хорошим або поганим, не має сенсу без вказівки маси каменю. Для дрібного діаманта це досить посередні характеристики, а для великого - дуже хороші. Далі в тексті групи кольору і чистоти по російській системі вказані для діамантів масою від 0,30 карат.

Різниця між 1 і 2 групами чистоти, що приблизно відповідає різниці між західними групами IF і VVS1, обумовлює різницю в ціні приблизно в 10%, а для вищої групи кольору - в півтора рази. Таблиці переведення характеристик кольору і чистоти між російськими ТУ і міжнародною системою . Щоб поставити другу групу, треновані експерти шукають в камені точкові включення, розмір яких зазвичай знаходиться в межах 5-10 мікрон, і які зазвичай не видно з боку корони. У десятикратну лупу знайти такі точки дуже важко, і експерти користуються мікроскопами, що дають більше збільшення. І не тільки друга група чистоти, але і інші групи до 7а включно, містять такі включення, які не видно неозброєним оком. Точно також среднетренированного око не бачить різниці між 1 і 6 групою кольору, якщо діамант розглядати з боку корони, в облямованому вигляді і в умовах освітлення ювелірного салону. Звичайно, перша група краще, ніж шоста, але потрібно розібратися, в чому і наскільки краще. З точки зору рідкості каменю, його народження на ринку краще вищі групи, як за кольором, так і по чистоті. Ціни на такі діаманти в останні роки зростають швидше, і для людини, що здобуває діамант в якості інвестиції, діамант з високими характеристиками буде краще. Але якщо взяти до уваги, що жовтуватий нацветом або дрібні включення не видно неозброєним оком, вони не будуть впливати на блиск і гру діаманта. З цієї точки зору можна «знизити» характеристики кольору і чистоти, щоб дозволити в рамках того ж самого бюджету придбати більший камінь.

Іноді професійні торговці розрізняють всередині однієї групи кольору або всередині однієї групи чистоти кілька підгруп. Наприклад, про якийсь діамант можна почути, що «цей камінь має п'яту групу чистоти, але включення настільки малі, що він близький до четвертої групи». Якщо такий камінь продається за тією ж ціною, що і всі інші камені п'ятої групи чистоти, то у покупця є шанс зробити трохи більш вигідну покупку. Нарешті, бувають камені, які мають колір або чистоту на кордоні двох груп, і експерти не можуть прийти до єдиної думки, до якої групи віднести такі камені. Це і зрозуміло, оскільки в системи оцінки закладений критерій суб'єктивності: група чистоти, наприклад, залежить від того, наскільки експерту легко, або навпаки, важко, побачити ту чи іншу включення.

Кожен індивідуально вирішує для себе питання, де закінчуються прийнятні групи кольору і чистоти і починаються неприйнятні. У більшості випадків за чистотою межа видимості включень неозброєним оком лежить між 7а і 8 групами по російській системі і між SI2 і I1 за міжнародною системою.

Деякі експерти, лабораторії і прайс-листи використовують також групу чистоти SI3, яка знаходиться на кордоні між двома вищезгаданими, але, на думку більшості експертів, група SI3 зазвичай означає нижчу групу чистоти - I1.

Для більшості споживачів, які бачать камінь в оправі, в умовах освітлення магазина або умовах повсякденного носіння, при спостереженні з боку корони, межа видимості жовтого відтінку лежить між 6 і 7 групами кольору по російській системі і між H і I по міжнародній. Особливості зору можуть кілька зміщувати цю межу, вона індивідуальна для кожної людини.

У геммологических лабораторіях зазвичай оцінюють колір у неоправлених каменів, з боку павільйону, залежно від умов освітлення і спостереження, в порівнянні зі зразками за кольором. У цих умовах різниця між колірними позиціями проявляється набагато ясніше.

У цих умовах різниця між колірними позиціями проявляється набагато ясніше

Мал. 5. Зразки за кольором відповідно до міжнародної системи.

Подібних проблем не існує в міжнародній системі оцінки, тому що в ній назви груп кольору і чистоти не є порядковими номерами, і споживачеві психологічно простіше вибрати камінь H / SI1, ніж 6 кольору і 7 чистоти, хоча це може бути один і той же камінь. У нашій же країні деякі продавці, втомлені від клієнтів, які вимагають надзвичайно рідкісні в природі каміння 1/1, готові запропонувати таким клієнтам камінь з «звичайними» характеристиками, наприклад 5/6, під виглядом 1/1, все одно клієнт не побачить різниці . На жаль, різниця зазвичай розкривається, особливо після відвідування експертів-геммологов, і виникають цілком обґрунтовані претензії. І навіть якщо виявиться, що ціна цього каменю дорівнює ціні за камінь 5/6, тобто покупець придбав хороший камінь за розумні гроші, коли обман розкривається, покупець залишиться розчарованим і покупкою, і поведінкою продавця.

Групи огранки

Якість огранювання - найбільш складний в оцінці параметр, найбільш дискусійний серед експертів. Різні уявлення про те, що таке добре огранений діамант, відображені в різних системах оцінки огранки. У Росії добре огранованими камінням вважаються всі, які отримують групу огранки «А», і в технічних вимогах на діаманти чітко прописано, якою має бути огранювання по групі «А». Детальніше про російську огранювання

Як перевірити відповідність заявлених характеристик реальним?

Спосіб 1. Якщо є сертифікат або експертний висновок , Потрібно перевірити відповідність каменю з цим документом.
Спосіб 2. Звернутися до кваліфікованого експерта-геммологи або в гемологічну лабораторію.
Відповідність маси можна перевірити зважуванням, якщо камінь без оправи і по розрахунковим формулами , Якщо він вставлений в виріб.

Розшифровка інформації про діамант, наведеної на бирці в ювелірному магазині:

Приклад позначення: 1 Кр57 - 0,41 - 5 / 3А
Розшифровка: один круглий пятідесятісемігранний діамант масою 0,41 карата, група кольору 5, група чистоти 3, група огранки А.

Чистота діамантів оцінена в Геммологичеськом Центрі МГУ
Фото Міли Олисич

Які характеристики важливіше?
Як визначити індивідуально прийнятні групи кольору і чистоти?