Хіти групи КІНО, ч.5: історія пісень «Спокійна Ніч», «Група Крові», «Бошетунмай»

Кадр з к-ф «Голка»
Кадр з к-ф «Голка».

Автор статті: Сергій Курій
Рубрика: «Наші хіти»

Як я вже писав, «зоряний час» групи КІНО припав на 1988 рік - після виходу к-ф «Асса» і альбому «Група Крові». Альбом виявився у багатьох сенсах «переломним».
По-перше, завдяки йому, Цой став справжньою «рок-зіркою», обійшовши за популярністю і Гребенщикова, і Кінчева, і Шевчука. Змагатися з КІНО на рівних в той час міг тільки свердловський НАУТІЛУС ПОМПІЛІУС.

Цікаво, що саме АЛІСА зробила на зміну стилістики пісень Цоя найбезпосередніший вплив. Зрозуміло, воно було обопільним - адже свої «молодіжні гімни» КІНО виконувало ще задовго до Кінчева (згадати, хоча б, «Останнього героя», «Тролейбус», «Вір мені»). Але «вітер змінився», і міська романтика з нічними прогулянками, танцями і внутрішньої невлаштованістю вже не була передовим віянням в рок-музиці. Епоха вимагала «бойових» пісень, і Цой на цей виклик тут же відреагував.

У 1986-87 роках КІНО активно розвиває в своїй творчості «героїчну» лінію, що відбилося і на іміджі. Вся група вбралася в чорні костюми, а Цой почав грати роль суворого бійця-одинака в дусі Брюса Лі, фільми якого дуже любив. Змінилася і манера співу. Якщо на «Змін» Цой ще співає досить високим нехлюйство голосом, характерно розтягуючи слова, то на «Групі Крові» його голос став помітно стриманіше і нижче (а на пізніх концертах і зовсім перетворився на якесь утробне бурчання).

КІНО 1987-90 рр
КІНО 1987-90 рр .: Юрій Каспарян, Віктор Цой, Георгій Гур'янов, Ігорб Тихомиров.

«Спокійна Ніч» (1986)

Пісні, що увійшли до «Групи Крові», стали з'являтися в репертуарі КІНО ще в 1986 році. Частина їх можна почути, як в документальному фільмі Рашида Нугманова «Йя-Хха», так і в короткометражці Сергія Лисенка «Кінець Канікул». Саме там ми можемо почути такі пісні, як призовна «Спробуй заспівати разом зі мною» і декларативна «Далі Діяти Будемо Ми», сильно нагадують «гімни» АЛІСИ (навіть жестикуляцією Цой неабияк походив на Кінчева). До честі Віктора, варто сказати, що він досить швидко позбудеться від цього впливу і знову знайде свій власний стиль.

Зйомки «Кінця Канікул» проходили в Києві, і саме в Києві, за словами режисера, була написана і вперше виконана ще одна пісня з майбутньою «Групи Крові» під назвою «Спокійна Ніч» (до речі, одна з улюблених пісень гітариста КІНО - Каспаряна) . В той фільм вона не увійшла, зате увійшла в документальну картину А. Вчителі «Рок» (1987).

Образ «ночі» давно вже експлуатувався Цоєм в самих різних піснях. Правда раніше «ніч» виступала, як романтичний час молодіжних прогулянок або фон для внутрішніх самокопання.

В. Цой:
«Ніч для мене - це особливий час доби, коли зникають всі відволікаючі фактори. Але не тільки. Ніч наповнює мене відчуттям містики. Всі предмети, явища, речі стають вночі іншими. Ти сам, напевно, помічав, що денний людина і нічний людина, один і той же, зрозуміло, - це, тим не менш, різні люди. Можна сказати, що ніч дає мені відчуття романтики ».

Мал
Мал. Цоя з букета диска «Ніч».

Однак в новій пісні нічний час стає похмурим символом загальної заспокоєності, якоїсь духовної смерті, проти якої і повстає герой пісні (ото, я загнув!).

Сусіди приходять, їм чується стукіт копит,
Заважають заснути, турбують їх сон.
Ті, кому нема чого чекати, відправляються в дорогу
Ті, хто врятований, ті, хто врятований.

Тим, хто лягає спати -
Спокійного сну.

З цією піснею пов'язана одна - майже містична - історія, яка сталася в квартирі молодого звукорежисера Олексія Вишні, де власне і був записаний альбом «Група Крові».

Олексій Вишня:
«Вони писали« Тим, хто лягає спати, спокійного сну »... Було дванадцятій годині дня, і мені конче потрібно було йти на роботу в Палац молоді. У нас була загальна депресія - від пісні. Вітька її так виконував тоді - повільно, дуже трагічно. Навколо нього навіть поле таке стояло - трагічне, незрозуміло чому.
Коли я пішов на роботу, вони залишилися слухати матеріал і до моєї дружини прийшли сусіди знизу і сказали, що вони дуже просять не порушувати спокій - мабуть, слухали «Спокійне ніч» дуже голосно - сьогодні померла їх бабуся, і сусіди в зв'язку з цим не можуть переносити музику зверху, це сильно діє їм на нерви. Ввічливо попросили, дуже ввічливо ».

«Група Крові» (1987)

Парадокс, але нові пісні Цоя публіка спочатку сприйняла без особливого ентузіазму - що на 4-му фестивалі рок-клубу 86 м (тоді КІНО вийшли на сцену після феєричного виступу Аукціон), що на 5-му 87 м Віктор образився, але ціну своїй музиці знав, тому на перших порах навіть хотів видати альбом у США за допомогою Джоани Стінгрей. Однак все обернулося по-іншому. Перед тим, як віддати плівку з «Групою Крові» Цою, Вишня, потайки зробив копію і відніс її в ларьок звукозапису.

Перед тим, як віддати плівку з «Групою Крові» Цою, Вишня, потайки зробив копію і відніс її в ларьок звукозапису

Саме, завдяки цьому неетичної вчинку, альбом миттєво розлетівся по Союзу і став просто шалено популярним. І хоча в ньому не було ніякої політичної конкретики, рядки «Ті, хто мовчав - перестали мовчати», «Дальше действовать будем ми» або «Ми носили траур - оркестр грав туш» всіляко використовувалися в статтях про проклятому «застої» і святий «перебудові ». Загалом, «Що тобі потрібно? Вибирай! ».

Головним героєм альбому стає якийсь самодостатній боєць-одинак, що протистоїть злу в постійній «війні». Про цілі цієї війни, слухачеві потрібно було здогадуватися самому.

З одного боку, герой пісень Цоя «нікому не хоче ставити ногу на груди», проте, з іншого - справедливо заявляє:

Що буде коштувати тисячі слів,
Коли важлива буде фортеця руки?

Якщо не брати до уваги, нарочито включеного в альбом «Перехожого», всі пісні альбому стали хітами (а подібне у вітчизняній музиці трапляється вкрай рідко - на думку спадає хіба що «Розлука» Наутілус або дебютний реліз Земфіри).
Але, зрозуміло, центральною темою альбому стала заголовна композиція. Свого часу я так часто її слухав і грав на гітарі, що набив собі неабияку оскому.

З пісні групи Ленінград:

У магнітофоні грає група «Кіно»,
Ти говориш мені: «Вимкни це говно».
Тебе ламає від всякого мотлоху ...
«Заткнись, це улюблена пісня моя!»
О, група крові на рукаві !!!

За словами віолончеліста АКВАРИУМА - Всеволода Гаккеля - саме він колись підкинув Цою словосполучення «Група Крові», як хороша назва для рок-групи. Але лідер КІНО вирішив використовувати його в тексті, хоча нашивки з вказівкою групи крові в радянській армії не використовувалися (та й кріплять такі нашивки нема на рукав, а в районі кишені).

Цой приніс цю пісню своїм колегам по групі практично готової - він придумав і знаменитий вступний риф, і гітарне соло і навіть басову партію. Мабуть, музикантів подібна самодостатність не задовольнила, і вони спробували хоча б поекспериментувати з аранжуванням.

Ю. Каспарян:
«Я пам'ятаю, як ми робили одну з версій« Групи крові »... Занадто захопилися диско. Віктор послухав і каже: «Ні, хлопці, так не піде». Ну і заборонив диско-версію «Групи крові» ».

Проте, у пісні все-таки були різні версії. Наприклад, для платівки «Останній герой» «Група Крові» була переписана з більш яскраво вираженими клавішами. Саме ця версія увійшла в фінал фільму «Голка», де героя Цоя зрадницьки ранить ножем лиходій з наркомафії. Втім, режисерові вдалося знизити пафосність цієї сцени - герой все-таки встає на ноги і хитаючись іде по засніженій дорозі, супроводжуваний радісним голосом - «На цій оптимістичній ноті ...».

Крім того, це єдина пісня КІНО, яку ми можемо почути на англійській мові. Англомовна версія під назвою «Blood Type» була записана за порадою Джоани Стінгрей. Тоді у нас ще вірили, що радянська рок-музика може бути затребувана на Заході. Однак, матрьошки і «Дорогой длинною» залишилися куди затребуваними ...

І вже в 2015 році Каспарян для проекту «Симфонічний КІНО» записав ще одну версію знаменитої пісні - без слів, але зате з оркестром.

«Бошетунмай» (1987)

Звична для раннього КІНО, іронія на піснях альбому «Група Крові» практично відсутній. Рідкісним винятком є кумедний трек під назвою «Бошетунмай», де Цой уїдливо «простебал» своїх рок-колег по рок-цеху. Треба сказати, що подібне Віктор собі зазвичай не дозволяв. Наприклад, пісню «Діти хвилин», взагалі, відмовився виконувати на публіці, щоб нікого не образити. Навіть музику до неї Каспаряном і Бутусову довелося практично відтворювати заново.

Що стосується «Бошетунмая», то хто розуміється слухач відразу розумів, що
1) «Той, хто вчився в спецшколі» - натяк на Гребенщикова, який навчався в школі з математичним ухилом;
2) Монотонне перерахування «Газ, телефон, гаряча вода, радіоточка, підлога - паркет ...» - пародія на стиль групи ЦЕНТР (недарма речитатив цим словом і закінчується);
3) Фраза «Усі говорять, що ми разом ... Всі говорять, але мало хто знає, в якому» - явний укол в сторону АЛІСИ з її гімном «Ми разом».
4) Рядок «Стій! Небезпечна зона! Робота мозку! »- жартівливо переінакшене попередження« Небезпечна зона: робота Мосгаз ».

До речі, схожий прийом першим застосував саме Кінчев в своїй пісні «Тоталітарний Реп» , Де іронічно обіграв в тексті назви пітерських рок-груп, в числі яких згадав і колектив Цоя.

Тоталітарний реп - це КІНО,
Але про КІНО я не хочу говорити ...

Кажуть, що цей пасаж був викликаний якимось конфліктом між Кінчевим і барабанщиком КІНО Гурьянова. До самого Цою лідер АЛІСИ завжди ставився по-дружньому і пізніше замінив в тексті «не хочу» на більш нейтральне «не можу».

Набагато більше питань викликало назва «Бошетунмай». Сам Цой відповідав на такі питання ухильно: «за однією з версій, це старокитайської слово, яке означає -" не продавайся »», «це таке чарівне слово», «це секрет».
Лише через роки секрет назви прояснив Георгій Гур'янов:

«Була така група UB-40 - реггей, британський« нью вейв ». Вони приїхали до нас в Петербург, ми ходили на їх концерт ... А у них же все навколо марихуани і косяків. Віктор під враженням всього цього написав реггей-пісню. А «Бошетунмай» - це одне з наших назв цього продукту. Швидше це все Тимур (Новиков - художник, знайомий Цоя - С.К.) придумав, у нього був коло друзів, які говорили між собою, що людина, яка кинула це курити, продався. Відповідно, коли пропонувалося курнуть, говорили: «Давай, чи не продамося». Так не продавалися, не продавалися, а потім для конспірації перевели слово на китайську мову ».

Сам Цой, за спогадами знайомих, ніякої марихуани не курив. Зате пісня вийшла смішна і прекрасно вписалася у фільм «Голка», що оповідає, як раз, про наркодилерів. Але про фільм «Голка» і його головному хіті я розповім в наступній - заключній - частини циклу.

Автор: Сергій Курій
червень 2017 р

Хіти групи КІНО, ч.1: історія пісень «Алюмінієві Огірки», «Електричка», «Восьмиклассница»

Хіти групи КІНО, ч.2: історія пісень «Останній Герой», «Транквілізатор», «Без'ядерна зона»

Хіти групи КІНО, ч.3: історія пісень «Видели ночь», «Анархія», «Коли Твоя Дівчина Хвора»

Хіти групи КІНО, ч.4: історія пісні «Змін»

Хіти групи КІНО, ч.6: історія пісень «Зірка по імені Сонце», «Пачка сигарет», «Зозуля»

***
Див. також:

Проект «Тлумачення пісень групи КІНО»