Хто в Росії проживе обіцяні Росстатом 72,7 року

Схвильованих пенсійною реформою заспокоюють даними Росстату. У його цифрах на 2017 рік жінки в Росії доживають до 77,6 року, а чоловіки - до 67,5. Середня тривалість життя по країні - 72,7 року. Але статистика - лукава штука. Пояснюємо, чому радіти не варто, але і впадати у відчай - не на часі. Схвильованих пенсійною реформою заспокоюють даними Росстату

Михайло Огнев / архів "Фонтанкі.ру"

Яка середня тривалість життя в Росії?

Середня тривалість життя росіян ще в 2016 році побила мислимі рекорди за всю історію збору даних і склала 71,87 року. Обрадував Росстат: жінки в Росії в середньому живуть до 77 років, а чоловіки - до 66,5. З тих пір показники тільки зростають. У вересні 2017 року Міністерство охорони здоров'я рапортував, що середня тривалість життя росіянина - 72,5 року, зараз на сайті Росстата можна спостерігати ще більш оптимістичні дані.

А що в Петербурзі?

Дані про середню тривалість життя в Петербурзі змінюються в залежності від конкретного кабінету чиновника. Наприклад, на початку червня віце-губернатор Анна Мітянін відзвітувала про значному зростанні тривалості життя Петербурга в 2017 році: до 74 років. Причому помітно додали чоловіки - на 8,5 року. Жінки - на 4,6 року. Губернатор Георгій Полтавченко за підсумками 2013 року повідомляв, що середня тривалість життя жінок в нашому місті склала 78 років, а чоловіків - 68 років. А в квітні 2018 року, виступаючи перед депутатами зі звітом, сказав, що середня тривалість життя в місті у 2017 році - 75,4 року.

Це багато чи мало?

Дивлячись з чим порівнювати.

Наприклад, можна порівняти між собою населення міське та сільське. Міські живуть довше в середньому на рік. Набагато серйозніше дельта між російськими регіонами - до 16,6 року. За даними Росстату за 2016 рік, різниця в показнику - від 64,2 року в Тиві до 80,8 року в Інгушетії.

Якщо порівнювати з іншими країнами, то ми - середнячки. За даними ООН за 2017 рік, Росія займає 125-е місце з 201 можливих за зменшенням середньої тривалості життя. У 32 країнах люди взагалі живуть в середньому довше 80 років (наприклад, в Італії, Австралії, Іспанії та Японії). В африканських країнах люди, як правило, не доживають до 55.

Нинішнє зростання тривалості життя в Росії абсолютно перестає сприйматися, як такої, якщо порівняти показник з Радянським Союзом.

На початку 1970-х тривалість життя в країні Рад становила майже 69 років: 63 роки для чоловіків і 73,5 року для жінок. До 1990 року чоловіки жили в середньому вже 63,7 року, жінки - 74,3. Потім сталося те, що сталося, і середня тривалість життя бовталася на рівні 64 - 65 років до середини нульових. У 2012 році вона склала вже 70,24 року, а в 2014-му - 70,93 року. Тобто ми просто потихеньку повертаємо собі колишні заслуги.

Значить, я, швидше за все, доживу до 72,5 років?

Не факт. Тому що 72,5 року - це очікувана тривалість життя при народженні. Тобто передбачається, що стільки проживуть ті, хто народився в 2017 році.

Середня тривалість життя по країні - це зовсім не середній вік померлих протягом календарного року. Показник отримують за складною формулою, в якій враховується ймовірність смерті протягом року в кожному віці.

Методика розрахунку очікуваної тривалості життя не змінюється десятиліттями.

Спочатку вважають, скільки людей померло в країні за рік. Потім всіх померлих розподіляють в групи за віком і статтю. Вважають кількість груп у віці від 0 до 110 років. Число померлих в кожної статево-віковою групі ділиться на середньорічну чисельність групи (її вираховують за попереднім часових періодів), і отримують вікові коефіцієнти смертності, далі по особливій формулі вираховують ймовірність смерті в кожному віці і підсумовують отримані дані.

Виходить, цей показник можна покращити, не збільшуючи тривалість життя людей похилого віку?

Так. Досить знизити дитячу смертність. А ось в країнах, де люди живуть відносно довго, для збільшення показника тривалості життя треба дбати про здоров'я літніх людей.

У 2016 році міністр охорони здоров'я Вероніка Скворцова доповідала Путіну про збільшення тривалості життя. У тому числі відзначала зниження малюкової смертності на 12% як позитивний фактор. "Пити стали менше?" - поцікавився президент. Міністр погодилася, що не без цього: смертність працездатного населення знизилася на 4,5%, особливо серед чоловіків у віці від 35 до 60 років ", - відповіла міністр.

Є й інший нюанс. Пам'ятайте, як сильно розрізняється тривалість життя в залежності від регіону? За результатами останніх двох переписів населення експерти підозрювали завищення даних в деяких республіках Північного Кавказу. Дані про смертність теж викликали питання.

А яка в мене очікувана тривалість життя?

Залежно від року народження можна подивитися на сайті Росстата:

Наприклад, для тих, хто народився в 1980 - 1981 роках, середній показник - 67,6 року.

Це що ж, я на пенсії проживу 2,6 року?

Не факт. Можете і довше протягнути. Головне - Доживемо до пенсійного віку. Тому що крім очікуваної тривалості життя є ще таке поняття, як вік дожиття. А з ним у нас, якщо вірити Росстату, все нормально. Він розраховується окремо для чоловіків після 60 років і для жінок після 55 років. Відповідно до «старим» пенсійним віком очікувалося, що перші проживуть на пенсії в середньому 15,96 року, другі - 25,62 року. Тобто ті, хто дожив до пенсійного віку, - молодці і, швидше за все, будуть молодцями ще довго. Головне - дотягнути.

А в цілому - рекомендації прості. Пройдіть диспансеризацію. Не вживайте, охороняйтеся, їжте більше овочів і не налягайте на картоплю і жирне. Будьте жінкою, живіть в місті.

Ну і якщо друзі кажуть: «Тобі що, слабо?» - подумайте двічі.

Венера Галеева, Ілля Казаков

"Фонтанка.ру"

Яка середня тривалість життя в Росії?
А що в Петербурзі?
Це багато чи мало?
Значить, я, швидше за все, доживу до 72,5 років?
Виходить, цей показник можна покращити, не збільшуючи тривалість життя людей похилого віку?
Пити стали менше?
Пам'ятайте, як сильно розрізняється тривалість життя в залежності від регіону?
А яка в мене очікувана тривалість життя?
Це що ж, я на пенсії проживу 2,6 року?
Ну і якщо друзі кажуть: «Тобі що, слабо?