І влада, і пристрасть, і драма

Сьогодні петербурзька актриса, артистка Театру ім. Ленсовета Лариса Леонова відзначає ювілей. Напередодні в Будинку актора пройшов її творчий вечір. Вистава-концерт «Жінка. Влада. Пристрасть ». Справжнє свято. Але з відчутним присмаком гіркоти.

Сьогодні петербурзька актриса, артистка Театру ім. Ленсовета Лариса Леонова відзначає ювілей. Напередодні в Будинку актора пройшов її творчий вечір. Вистава-концерт «Жінка. Влада. Пристрасть ». Справжнє свято. Але з відчутним присмаком гіркоти.
Зал був узятий актрисою в полон. У місті ще досить старої ленсоветовской публіки, що пам'ятає її Клавдію з опорковской «Жорстокості», Дженні-Малину з «Тригрошовій опери», Груші з «Людей і пристрастей», Арлен з «Двері грюкають» - постановок Ігоря Владимирова. Вона вчилася у Товстоногова, але виявилася органічно призначена цієї, ленсоветовской, сцені - актриса з благородною статтю, артистизмом, музикальністю, приголомшливим грудним голосом. І - пустощі! Її беззмінна Фрекен Бок ось уже сорок перший сезон воює з Малюком і Карлсоном в легендарному спектаклі Нори Райхштейн.

Її беззмінна Фрекен Бок ось уже сорок перший сезон воює з Малюком і Карлсоном в легендарному спектаклі Нори Райхштейн

Ювілейний вечір Лариси Леонової в Будинку актора. На колінах - головний режисер Театру ім. Ленсовета Гарольд Стрєлков


Останні роки актриса на голодному пайку - жорстокому пайку в рідному театрі, якому віддані 45 років. Втім, ця несправедливість в якійсь мірі можна зрозуміти: потужне драматичне дарування актриси, - схоже, недозволена розкіш в сучасному театрі. Її явище на сцені, рідкісне і частіше в епізодичних ролях (в «Якщо проживу літо ...» Тростянецького, в «злодієві» Бутусова, у «Володимирській площі» Пазі, «Іспанської баладі» Стрелкова) - завжди підвищує градус драматичної дії, її сценічне присутність завжди великого «питомої ваги».
Лариса Леонова розгорнула перед глядачами в свій вечір те, що в «згорнутому вигляді» лежить на дні її акторської істоти. Трагічний монолог тут був основний жанрової одиницею. Причому оркестровано цей дивовижний моноспектакль був багато, в спектрі вистачало і ліричних, і іронічних, і гнівних фарб. Блиснула льодова душу, вже загрожує божевіллям леді Макбет. Шиллер (зустріч двох королев з «Марії Стюарт») і Фейхтвангер (монолог Марії-Антуанетти по дорозі на страту) були дивовижними індивідуальними репліками, що воскресили на миті давній ВОЛОДИМИРІВСЬКИЙ шедевр під назвою «Люди і пристрасті».
Монологи з «Візиту старої дами» Ф. Дюрренматта, «Професії місіс Уоррен» Б. Шоу і «Сороки-злодійки» А. Герцена показали і вражаючий драматичний діапазон актриси, і неймовірну її пластичність всередині цього діапазону, при очевидному трагедійному стрижні всієї композиції вечора . Не тільки фінальна «Сорока-злодійка» з її власне «акторським» сюжетом - все від початку до кінця, включаючи поетичні, чудово виконані зв'язки (Пастернак, Гейне, Цвєтаєва, сонети Шекспіра), було присвячено, звичайно ж, теми театру, зумовленості шляхи художника, актриси.
Сильна драматична нота невід'ємна від самої суті артистки Лариси Леонової, і до того ж по-справжньому драматична її художницька доля. Ювілей, таким чином, виявився її сутнісним висловлюванням про цю долю, цій драмі. Про багатьох чи ювілейних події можна таке сказати?

І все-таки - як хочеться бачити Ларису Леонову в ролях і спектаклях, гідних її, на її сцені, в її театрі!

Надія Таршис
«Фонтанка.ру»

Фото: прес-служба Театру ім. Ленсовета.

Про інших театральних події в Петербурзі читайте в рубриці « Театри »

І влада, і пристрасть, і драма

Про багатьох чи ювілейних події можна таке сказати?