Ірина Аксьонова: Створення творчого простору Василя Аксьонова в Казані ще не завершено

(Казань, 22 серпня, «Татар-інформ», Айсилу Хафізова). Сьогодні в Казані відбулося відкриття нового арт-об'єкту «Читати в саду». Він створений казанським скульптором Асією Міннуллін, відомої по скульптурі водовози в Казані на вулиці Горького, і архітектором Іриною Аксьонової.

Новий об'єкт являє собою скульптурну композицію з бронзи у вигляді трьох іменних стільців. Як повідомив начальник Управління культури міста Казані Азат Абзалов, це подарунок місту від друзів Василя Аксьонова.

«Я дуже радий знаходитися тут, я гордий тим, що перебуваю тут. Я пишаюся тим, що тут є стілець під назвою "Метрополь", і сидить людина, схожа на мене, яким я був 30 років тому. Я соромлюся зняти з нього кепку і подивитися, чи є у нього лисина. Це три стільці. Один стілець "Метрополь" подарував я місту. Інший дарує мій друг Олександр Кабаков, який, на жаль, не прийшов сьогодні, трошки жарко для нього. Кожен стілець має свою назву. Ось цей стілець - "Молодший брат" по фільму за книгою Аксьонова "Мій молодший брат". Це, зрозуміло, альманах "Метрополь", який ми з Василем робили, а це - "Москва-ква-ква" або просто "Ква-ква" - це Ірина Барметова », - розповів прозаїк, лауреат премій« Вінець »,« Тріумф », національної літературної премії« Велика книга », заслужений працівник культури РФ Євген Попов.

Це, зрозуміло, альманах Метрополь, який ми з Василем робили, а це - Москва-ква-ква або просто Ква-ква - це Ірина Барметова », - розповів прозаїк, лауреат премій« Вінець »,« Тріумф », національної літературної премії« Велика книга », заслужений працівник культури РФ Євген Попов

Він зазначив, що Казань перетворюється на очах. «Адже те, що тільки придумувалося тоді, все вже здійснено фактично. Дерева є, пам'ятник Аксьонову є з собачкою, яка підстрибує, фільми йдуть у кінотеатрі. Так, напевно, і жити потрібно в нашій країні. Тому що мені набридло, що всі говорять: як би зробити так, щоб у нас все було добре. Але зовсім нічого для цього не роблять, а в Казані роблять, і це, звичайно, краща пам'ять про Василя Аксьонова. Родина людини там, де він народився. А він народився в Казані. Він де тільки не жив, і в Америці жив, і у Франції жив, але Казань - це материнське лоно. І російське прислів'я недарма говорить: "Де народився, там і пригодився". І я радий, що "Аксьонов-фест" завдяки місту у величезній мірі став істинно народним святом без всяких лапок », - зазначив Євген Попов.

«Ці стільці і крісла не тільки для того щоб фотографуватися. Вся акція, яку ми тут проводимо в цьому саду, проходить під назвою "Читати в саду". Наша мета, щоб цей сад не тільки був заповнений джазом, але і щоб були відокремлені місця, де можна було б посидіти і почитати книгу. Дійсно, це наш особистий дар, це просто наша громадянська позиція. Як і весь наш фестиваль, не носить ніякого регламенту спеціального. Це фестиваль, який роблять друзі. Тому все, що робиться, робиться нашими можливостями і засобами », - підкреслила літературний критик, головний редактор журналу« Жовтень », координатор« Аксьонов-фесту »Ірина Барметова.

Говорячи про самих об'єктах скульптурної композиції, вона сказала: «Якщо тут сидить молодий Попов, то тут ще - сверхмолодой Тезей з футбольним м'ячем. "Ква-ква" - це згадка про те, що Аксьонов написав такий роман "Москва-ква-ква". Дія відбувається в 30-і роки, коли було дуже багато спортивного, коли відроджувався спорт в Радянському Союзі. У той же час цей роман про те, як Тезей перемагає Мінотавра. Мінотавр у Аксьонова - це був Сталін », - пояснила Ірина Барметова вибір такого способу для« свого »арт-об'єкту. За її словами, жаба приносить любов, добробут і успіх. «І тут Москва бажає добробуту і любові Казані», - сказала вона.
Говорячи про самих об'єктах скульптурної композиції, вона сказала: «Якщо тут сидить молодий Попов, то тут ще - сверхмолодой Тезей з футбольним м'ячем

«Кураж такий триває вже третій рік. Концепція створення творчого простору Василя Аксьонова, відкритого місця, де могли б збиратися люди різних творять професій творчих: музиканти, літератори, танцюристи і навіть скульптори знаходиться ще в процесі. У нас ще є деякі міркування », - сказала співавтор проекту, архітектор директор Будинку-музею Василя Аксьонова в Казані Ірина Аксьонова. За її словами, головна ідея їх - свінг.

«Якщо придивитися, осі як такої немає, крім кінотеатру" Мир ". Решта знаходиться трохи в свінгу. Нетрадиційність композиції, що характерно для Василя Аксьонова, тут сама собою якось реалізувалася », - підкреслила вона. «Василь Павлович, незримо присутній тут під липами, зустрічає друзів. Ірина Барметова, Євген Попов, Олександр Кабаков зустрічаються з ним, згадують дорогі для них якісь хвилини. Присутність незримого, але дуже важливого і дорогого - ось головна ідея », - сказала вона.

Після урочистої церемонії відкриття арт-об'єкту в парку відбувся літературно-музичний концерт за участю джазових колективів. Цвяхом програми став виступ Еліаса Файнгерша і квінтету Юрія Щербакова.

У кінотеатрі «Мир» пройшли відкриті кінопокази документальних і художніх фільмів.

Казанці також зустрілися з поетами і прозаїками - учасниками Літературного зборів «Росія - множина». Серед них: Роман Рубанов, Керен Климовський, Світлана Васильєва, Альбіна Абсалямова, Лю Веньфей, Євген Попов, Олександр Кабаков, Борис Мессерер, Галина Нерпіна, Олександр Переверзін, Владислав Отрошенко, Артем Родькин, Григорій Медведєв, Адель Хаїров. Музика: квінтет Юрія Щербакова і Еліас Файнгерш.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.