Ірина Чайковська: Микола Цискарідзе - людина балету

Тільки що закінчила дивитися останню - четверту - серію телевізійного фільму «Монолог в чотирьох частинах. Микола Цискарідзе ». Фільм був показаний в ці дні на каналі КУЛЬТУРА.

Фільм був показаний в ці дні на каналі КУЛЬТУРА

Артист сам розповідає про себе, немає нікого, хто б доповнював, оскаржував або підтримував його думки і оцінки. І мені здалося, що, не будучи знавцем балету, я могла б написати про танцівника як про особистість. Страшнувато, але герой фільму здався мені досить відвертим, та й камера - пристрій просвічуване. Спробую.

Микола Максимович Цискарідзе народився в Тбілісі в 1973 році, тобто зараз йому 45 років. Всього 45. А він вже не танцює. Подивилася, як у інших балетних. Вийшло, що Уланова перестала танцювати в 51 рік, Плісецька - в 52, Володимир Васильєв - в 48 років (це тільки в Великому, а вже що до інших театрів, то впевнена, що Плісецька і Васильєв танцювали ще довго).

Цискарідзе пішов з театру рано. Пояснення цьому є в останній серії, коли він говорить про фотографії. Він любить дивитися на свої фотографії в балетних партіях. І дейстітвітельно, на них він молодий, надзвичайно гарний і дуже артистичний. Чарівність молодості йде: «Я фізично дуже змінився».

Танцівник, за його словами, поставив собі кордон - і холоднокровно підійшов до цієї межі, протанцювавши на сцені Великого театру рівно 21 рік.

Великий театр. Із серії в серію ми чуємо, як Микола Цискарідзе зізнається йому в любові: «Нічого крутішого цього театру, для мене не було. Я лежав і дивився на плафон ». У цій любові є щось містичне, в підлітковому віці, приїхавши з мамою в Москву після Тбіліського балетного училища, він побачив Театральну площу і велична будівля з колонами, над яким височіла квадрига Аполлона (тоді ще без фігового листка).

У цій будівлі він визнав свій Будинок. Великий, з його чудовим плафоном, люстрою, багатством і красою оформлення, став для хлопчика джерелом естетичної насолоди і радості.

Добре розумію, що коли, в ході недавнього тривалого ремонту, сусальне золото було замінено на пластмасу, дорогі матеріали - на ерзаци, Микола проти цього повстав. У фільмі від цієї сумної теми залишилася тільки фраза: «Я переживав, коли театр знищували ...»

Чи не звучить в серіалі і тема "кислотного справи", в якому по дотичній фігурував Цискарідзе. Молодий танцівник, соліст Великого театру, Павло Дмитриченко хлюпнув в обличчя керівникові балетної трупи Пугачеві чимось нехорошим, що позбавило того зору і змусило довго лікуватися в Німеччині. Павло не так давно вийшов з в'язниці за амністією, відсидівши три роки - половину терміну. Він, за чутками, знову повернувся в Великий. Про Миколу Цискарідзе Павло відгукується з захопленням (див. Інтерв'ю з ним Даші Кашин в журналі ЧАЙКА за 2016 рік ).

Вчителі. Дивна річ, Цискарідзе вдячно називає своїм учителем Пестова. І знаєте, за що він йому вдячний? За те, що той його лаяв, коли учень залучав на сцені увагу глядачів, «виховував», доводячи до сліз перед кожним виступом ... Виявляється, така гарт була дуже потрібна, необхідно було «перестати реагувати», щоб потім твої колеги не збили тебе з дихання якраз перед виходом на сцену ...

А ще були серед вчителів - великі. Марина Семенова. Галина Уланова. Не дуже впевнена, що все солісти-чоловіки Великого театру проходять через жіночий клас, через уроки геніальних жінок-балерин.

Але Цискарідзе - танцівник особливий. Він не міг пропустити зустріч з генієм танцю. «Я зрозумів одну річ: я хочу - як вона». Це про Уланової. У якийсь із серій є розповідь, як, розбивши на кадри біг Уланової-Джульєтти з шаллю, він зрозумів, як зробити цікавим біг свого персонажа - індійського воїна.

В іншому місці артист розповідає, як Уланова довго готувала з ним роль в «Баядерці», але потім сказала: «Рано», і він слухняно цілий рік чекав свого дебюту в цьому спектаклі. До речі, торкаючись ролі в «Баядерці», артист розповідає, як придумав сам собі наряд, вивчивши стародавні індійські обряди, як використовував для ролі «естетику індійського фільму» ...

І тут потрібно, нарешті, сказати про Миколу Цискарідзе-танцівника.

Кілька разів у фільмі звучить, що балет - це не «стрибати», це мистецтво. Тим часом, стрибки у танцівника з такими надзвичайно довгими ногами виходили прекрасно. На обкладинці нашого Альманаху ЧАЙКА №4 фотографія Миколи Цискарідзе в стрибку - подарунок чудового майстра фотографії Ніни Аловерт. Від такого стрибка дух захоплює, це вже ближче до акробатики ...

Але, разом з тим, цей грузинський юнак приніс з собою в театр «неординарні мізки», бажання вчитися майстерності - і не тільки танцювального, але й акторської. І тут йому допомагали книги і власна допитливість. Танцюючи Германна в «Піковій дамі», він в інший час, ховаючись за завісою, за два кроки від себе, спостерігав, як в однойменній опері співають Стару графиню Архипова і Образцова, в чергу. І вчився. Вчився грати. Навчався драматизму.

Протягом усіх серій звучали розповіді Цискарідзе про Дягілєва, Ваганової, Петіпа, про історію Великого театру в Москві і Гранд-Опера в Парижі. Артист явно хизується ерудицією, «надлишком знань», які більшістю балетних сприймаються як непотрібні.

Ось на репетиції з молоддю він вимовляє французький термін - і питає, хто знає його значення. Ніхто не знає. Слід подих. Вчить молодого танцівника стрибка. У того не виходить. Знову зітхання. Ну да, він, Микола Цискарідзе, вміє і знає набагато більше цих молодиків. І взагалі їм так далеко до свого метра. Сцени в репетиційній залі - ще один штрих у портреті артиста.

Я відчувала, як вчителю не подобається буквально все в його учнях. Навіть волосся не можуть «залачівать» (покривати лаком), щоб під час стрибка не "шарудить». Йому потрібно це відчуття «власної переваги». Занадто довго в театрі його не помічали, не давали головних партій. Як я розумію, першим його побачив Григорович. Побачив те, що вважалося недоліком його товаришами по цеху, - занадто високий зріст, дуже довгі ноги ...

А ще є у танцюриста прекрасний музичний слух, що допомагає танцювати в такт музиці. Думаю, ви спостерігали, як деякі солісти балету рухаються самі по собі, а музика звучить сама по собі. Цискарідзе знає свої природні переваги, успадковані від мами з татом: «Мені відвалив Господь Бог пропорції ... феноменальну легкість». Так, так, це про себе. Є в артиста щось від дитини, якій подобається він сам і подобається все, що він робить. Недарма у фільмі звучить, що він ніколи не хотів рости, знав, що час невідворотно і все закінчується ...

Гордість? Зарозумілість? І це є, артист називає цю свою рису «почуттям власної гідності». Грузини, за його словами, ніколи не кланялися, турки, котрі завоювали Грузію, змушували грузинів поклонитися, роблячи спеціально низенькі двері до своїх осель ... Що ж, грузин повинен мати грузинські риси.

До речі кажучи, грузин Цискарідзе не самотній на балетному небосхилі. Досить згадати про його компатріотів Георгія Баланчивадзе - Джордж Баланчин, вихованці петербурзької школи балету, який став метром балету американського. Уявляю, як приємно було Миколі Цискарідзе танцювати в балеті «Коштовності» в постановці Баланчина.

Заздрість. Як без неї артисту? Та ще танцює на найпрестижнішій сцені світу, якого порівнюють і з тими, хто поруч, і з тими, хто танцював раніше ... Микола розповідає, як, зовсім юним, приїхавши на гастролі в Єрусалим і потрапивши в Храм Гроба Господня, він, замість нагальних матеріальних прохань - про гроші, наприклад ... звернувся до Спасителя зі словами: «Визволи мене від заздрості!»

Сальєрі, я думаю, з таким проханням до Господа б не звернувся.

Тепер скажу кілька слів «від себе». Балет «Пікова дама» я дивилася з захопленням. Мені подобалося, як засобами балету розповідається пушкінська повість, подобалося, як грають два центральних персонажа - Германн - Цискарідзе та Стара графиня - Ілзе Лієпа.

Вони саме грали, бо їх танець передавав всі відтінки їхніх переживань. Ще мені подобалося, що обидва - дивні. Ні він не був схожий на прилизаною, чиновницького виду Германна, якого ми так часто зустрічаємо в опері, ні вона - на гордовиту важку стару, якою її виконують співачки.

Обидва грали по-своєму, і обидва відкривали перед глядачем якусь нову глибину. Ролану Петі, французькому режисерові, якому вдалося скласти цей унікальний дует, було в ту пору (2001 рік) 77 років, Елзе Лієпа - 37, Миколі Цискарідзе - 27. У цих цифрах артист теж бачить якусь містику. А я скажу так: мудро в 27 років зіграти Германна, і як добре, що роль (волею Ролана Петі) снайперски знайшла свого виконавця.

Сам артист вважає себе за своїм амплуа - принцом. Не знаю не знаю. Особисто мені Цискарідзе здається органічним в ролях незвичайних, екзотичних, дивних, часом зловісних, часом комічних. Германна в «Піковій дамі», того ж індійського воїна Солара в «Баядерці», Феї Карабас в «Сплячої красуні», а ще «Злого генія» в «Лебединому озері».

З цим останнім пов'язана історія. Григорович, побачивши «Злого генія», підготовленого Цискарідзе, замахав руками: «Ні, ніколи!». Виконання Миколи було драматичним, а початковий задум режисера виключав драматичну кінцівку. І тільки повернувшись в Великий і поставивши другу редакцію балету, він запросив в неї на роль Злого генія Миколи Цискарідзе.

Сьогодні Микола Цискарідзе - ректор Вагановського училища. Сам він вважає, що все відбулося органічно, що він на місці - і в ролі педагога, і в С-Петербурзі, в Alma mater російського балету.

Щодня він вітається зі скульптурою Галини Уланової у дворі училища, дивиться на портрети великих танцюристів на його стінах, і йому здається, що він «вже один з цих портретів».

Чому ні? Адже він дійсно чудовий танцівник, який зумів виконати свою неповторну партію, вплести свою особливу нитку в різнобарвності сучасного російського балету.

Монолог в чотирьох частинах. Микола Цискарідзе. Частина 1

Монолог в чотирьох частинах. Микола Цискарідзе. частини 2-4

І знаєте, за що він йому вдячний?
Гордість?
Зарозумілість?
Як без неї артисту?
Чому ні?