Історія театру

  1. Уряд Ханти-Мансійського автономного округу - Югри Департамент культури автономного округу Сургутський...

Уряд Ханти-Мансійського автономного округу - Югри
Департамент культури автономного округу
Сургутський музично-драматичний театр

"Концепція театру сьогодні -" ВЕРСІЯ МОЛОДИХ ". Це наше прочитання класики, наш сучасний погляд на драматургію, на театральне мистецтво, але в контексті сучасних проблем, які нас оточують, з активною життєвою позицією учасників, творять і формують простір, в якому ми живемо ".
Художній керівник СМДТ Володимир Матійченко.

Бюджетна установа Ханти-Мансійського автономного округу-Югри "Сургутський музично-драматичний театр" (скорочення найменувань: Сургутський театр, СМДТ) створено на підставі розпорядження губернатора Ханти-Мансійського автономного округу від 22.02.1999г. №149-рг "Про заснування окружного драматичного театру в місті Сургуті".

В результаті угоди про співпрацю з провідним театральним вузом країни - Російською академією театрального мистецтва (ГИТИС) готувати акторську трупу вирішили прямо в Сургуті. Директором cургутскіх курсів РАТІ була призначена Тамара Личкатая - Заслужений працівник культури Росії, в той час - директор ЦКиД "Камертон", нині - директор Сургутського музично-драматичного театру.

У 1996 році відбувся перший набір талановитої молоді з Сургута і Сургутского району в РАТІ, за спеціалізацією "актори драматичного театру і кіно". Керівником курсу став заслужений артист Росії, лауреат державної премії РФ, професор ГІТІСу Борис Голубовський. Він же поставив спектакль "Декамерон" за новелами Джованні Боккаччо, який відкрив перший в історії Сургутського театру творчий сезон 4 вересня 2000 року.

У 1998 році пройшов другий набір студентів на сургутські курси РАТІ за спеціалізацією "актори музично-драматичного театру". Керівництво курсом взяв заслужений діяч мистецтв РФ, кандидат мистецтвознавства, професор РАТІ Олег Кудряшов. Талант початківців акторів він продемонстрував у другому творчому сезоні, в спектаклі "Веронська історія" за творами Л.Бернстайн і У.Шекспіра. Цей же курс явив глядачеві вистави "Папамамалогія" за творами Г. Остера і С.Нікітіна, режисер Е.Гранітова і "Кьоджінскіе перепалки" К. Гольдоні, режисер М.Чумаченко.

Протягом п'яти років театр не мав стаціонарного майданчика, служби театру знаходилися в різних кінцях міста, з виставами доводилося кочувати по міських ДК. Незважаючи на побутові поневіряння, творчо театр був повний. В репертуарі СМДТ за перші п'ять сезонів в постановці різних режисерів з'явилося 25 вистав за творами як російських і зарубіжних класиків, так і сучасних авторів. Вони проходили з успіхом і в Сургуті, і за його межами, здобувши безліч нагород на фестивалях різного рівня:

Приміщення СМДТ отримав до відкриття шостого театрального сезону. У відання театру передали будівлю колишнього ДК "Магістраль" із залом для глядачів на 600 місць. Перший спектакль в новому будинку відбувся 4 листопада 2005 року, це була прем'єра головного режисера Сургутського театру Володимира Матійченко за п'єсою Е. Ростана "Сірано де Бержерак" - майже чотирьохгодинне дійство в віршах.

"Сірано де Бержерак" Володимира Матійченко захоплює гостротою відчуття сьогоднішнього часу - часу, коли люди біжать і бояться любові, коли романтичні ілюзії втрачені, і тільки рання юність на коротку мить дає можливість в них повірити. Матійченко зачарований театром минулого, де плащі, шпаги, перуки і камзоли створюють атмосферу свята. Що ж відбувається зі світом, якщо любов в ньому перестала перемагати смерть? Матійченко задає це питання залу для глядачів, де чимало молодих осіб. Дуже багато залежить від отриманої відповіді ... "
Олександр Смольяков, критик, театрознавець, кандидат мистецтвознавства, викладач РАТІ (ГИТИС) м.Москва

З цим спектаклем театр відправляється в Ханти-Мансійськ на фестиваль "Чайка", потім до Москви, Санкт-Петербург, Тюмень. Сургутський "Сірано" підкорює серця глядачів і театрознавців. Виконавця головної ролі - Івана Косичкина нагороджують дипломами фестивалю театрів малих міст Росії в м.Москва і VII Міжнародного театрального фестивалю "Веселка" в Санкт-Петербург.

У тому ж шостому сезоні трупу Сургутского музично-драматичного театру запросили до Чехії, для участі в "Днях російської культури", де сургутяне показали три вистави: "принижених і ображених", "Вечір російських водевілів" і "Серед світів, в мерехтінні світил" .

Весною 2005 року театр оголошує новий набір акторського курсу, якому належить вчитися в Челябінській Державної академії культури і мистецтва. Художнім керівником курсу стає Гарольд Стрєлков (випускник РАТІ, майстерня П.Фоменко), викладачем з акторської майстерності - головний режисер СМДТ Володимир Матійченко. На другому році навчання молоді актори вперше з'явилися перед Сургутским глядачем в пластичному виставі "Гіпербореї. Початок світу" (автор ідеї і режисер Володимир Матійченко).

При активній взаємодії педагогів і студентів взимку 2009 року на сцену повернувся один з наймасштабніших вистав театру - "Сірано де Бержерак", в якому зайнято майже всі молоді актори. Протягом чотирьох років навчання студенти не тільки працювали з іменитими режисерами і акторами, а й самі пробували себе в майстерності постановників. Репертуар театру поповнився курсовими спектаклями: "Іди, куди тягне тебе вільний розум" за поемою О.Пушкіна "Анджело", режисер Юлія Уткіна (студент ЧГАКІ); "Сон в літню ніч" У. Шекспір, режисер Анна Єрофєєва (студент ЧГАКІ); "Ідіот" Ф. М. Достоєвського, режисер Гарольд Стрєлков.

2012 рік ознаменувався для театру великої прем'єрою - масштабним спектаклем за мотивами творчості Еріха Марії Ремарка «ТОЧКИ ... НЕПОВЕРНЕННЯ» (режисер Володимир Матійченко). Спектакль отримав високу оцінку авторитетних критиків: Євгенії Тропп (редактор «Петербурзького театрального журналу»), Драгани Бошкович (театрознавець, режисер, член журі європейських театральних фестивалів.

Два найуспішніших пластичних вистави Сургутского театру - «Іспанські лінії» і «Свобода назавжди» - в 2012 році представляли Югру на Марафоні регіонів Росії в рамках проекту «Культурна Олімпіада-2014» (Сочі).

Одним з важливих подій для театру в 2012 році стали гастролі в Україні. На сцені Луганського обласного академічного російського драмтеатру Сургутський театр показав сім репертуарних вистав, які подивилися в цілому більше 4 тисяч луганчан. Проект реалізовувався в рамках Угоди про співпрацю між Урядом ХМАО-Югри і Луганською обласною державною адміністрацією. В рамках гастролей проведено три творчих зустрічі в гімназіях Луганська (аудиторія - понад 1000 старшокласників), творча зустріч зі студентами Луганської державної академії культури і мистецтв. Всі виступи Сургутского театру здобули величезний інтерес і визнання Луганській публіки. Сургутський театр удостоївся вдячних листів від глав Луганської обласної ради та Луганської обласної державної адміністрації, начальника управління освіти Луганської міської ради, ректора Державної академії культури і мистецтв, а також від керівництва Військово-морського госпіталю Чорноморського Флоту РФ, де виступив з виставою для військовослужбовців та персоналу в рамках реалізації шефської допомоги, яку надає госпіталю куратор - Уряд ХМАО.

Протягом своєї історії Сургутський театр прагне зміцнювати соціальну спрямованість роботи не тільки виконанням зобов'язань за відповідними цільовими програмами ХМАО-Югри, в рамках яких театр показує спектаклі для незахищених категорій населення автономного округу (ветерани, літні люди, інваліди тощо). Крім цього театр регулярно реалізує свою ініціативу показу вистав і проведення вшанувань, наприклад, для категорії колишніх в'язнів концтаборів. Також налагоджено роботу з військовим комісаріатом Сургута, громадською організацією «Ветерани Чорнобиля» (керівництво організації відзначило прем'єрний спектакль Сургутского театру «Чорнобильська молитва», вручивши почесні нагороди директору театру Т.Н.Личкатой і актрисі Ганні Махрин) і ін. В антинаркотическом перфомансе Сургутского театру «На голці» беруть участь фахівці окружного психоневрологічного диспансеру, захід отримав живий відгук юної аудиторії і педагогів.

З кожним роком стає очевидним інтерес зарубіжних партнерів до Сургутський театру. У 2012 році під егідою і на кошти Німецького культурного центру ім.Гете в театрі поставлено спектакль «Лиса загризає кролика», режисер - керівник найбільшого молодіжного театру Німеччини Кай Вушек. Прем'єра показала, що теми, які піднімаються в спектаклі (табуйовані в російському суспільстві: смерть, вмирання, самотність, суїцид та ін.), Неоднозначно оцінюються глядачем. В рамках дискусійних клубів, в яких беруть участь фахівці хоспісу, ПНД, реабілітаційних центрів, театр прагне встановити діалог з глядачем і дати висловити все оцінки такого полемічного, але потрібного спектаклю.

Дві третини репертуару творчих сезонів Сургутского театру - це постановки з російської та зарубіжної класики. При цьому майже половина вистав у репертуарі творчих сезонів Сургутского театру займають спектаклі для дітей, підлітків і юнацтва. Системна взаємодія Сургутского театру з освітніми установами закріплено проектом «Театр-школа», в рамках якого спектаклі Сургутского театру щорічно відвідують тисячі учнів Сургута і Сургутского району. Виїжджаючи на гастролі в муніципалітети ХМАО, театр також прагне залучити на вистави юну публіку. У 2013 році проект «Театр-школа» був удостоєний окружний премії в галузі культури і мистецтва «Подія» (номінація «Науково-дослідна та освітня діяльність в сфері культури»).

Черговий, 14-й творчий сезон Сургутского театру відзначений прем'єрою - пластичним спектаклем "Дитячі ігри", над яким працював московський хореограф Олег Глушков (починав свою кар'єру головним балетмейстером Сургутского театру, а тепер відомий широкій публіці роботою хореографа-постановника в кінофільмі "Стиляги") . Новорічне свято юний глядач зустрів з іншого прем'єрою - дитячий спектакль за мотивами сербських народних казок "Царьов заточник" в Сургутском театрі залишила режисер з Сербії Андреа Ада Лазич. Цією виставою театр заявляє старт нового проекту - "Казки народів світу", в рамках якого казки зі скарбниці світового фольклору будуть ставити режисери тих країн, де народилася казка. 14-й творчий сезон - це ще одна прем'єра. Вистава «Особиста справа №1889. Анна Ахматова »про життя і творчість великої російської поетеси створений в театрі у співпраці з московською режисерсько-постановочної групою.

За 15 років в Сургутском театрі створено 60 прем'єр, показано 1500 різножанрових вистав за творами як класичної, так і сучасної літератури. Вистави Сургутского театру побачили півмільйона глядачів. Кращі роботи були представлені на 55 театральних конкурсах і фестивалях в Росії і за кордоном. Сургутський театр - володар понад півсотні нагород, серед яких - диплом «Національне надбання Росії».

Організація і ведення репертуарного процесу в Сургутском театрі - заслуга молодого, креативного художнього керівника театру - заслуженого діяча культури ХМАО-Югри Володимира Володимировича Матійченко (випускник режисерського відділення РАТІ).

Як художній керівник він визначає репертуарну політику театру, вибудовує співпрацю з запрошеними режисерами (в репертуарі театру вистави у постановці режисерів Росії, України, Литви, Чехії, Сербії, Франції, Німеччини, Єгипту), організовує творчий процес в цілому.

Одночасно Володимир Матійченко є режисером-постановником театру. Його спектаклі гідно представляли Сургут і Югру на російських і міжнародних фестивалях в Москві, Санкт-Петербурзі, Тюмені, Ханти-Мансійську, Петрозаводську, Каїрі. Як визнає критика, "творче свідомість Матійченко протистоїть свідомості буденного, і його художня природа завжди« видає »неординарні рішення" (Євгенія Тропп, редактор "Петербурзького театрального журналу"). Тому вічні питання буття в спектаклях Матійченко звучать не банально, а дійсно загострено, співзвучно сучасності. При цьому однозначності відповідей в цих виставах немає.

У своїх спектаклях "Золотий ланцюг" за романом О. Гріна, "Сірано де Бержерак" за п'єсою Е. Ростана, в пластичному виставі "Гіпербореї. Початок світу", "Лісістрата" за комедією Арістофана, "Ніч Гельвера" за п'єсою І.Вілквіста , "Точки ... неповернення" за мотивами творчості Е.М. Ремарка режисер чекає мислячого глядача і викликає його на діалог.

Свою місію Сургутський театр визначає як стабільний і професійне участь у формуванні театрального простору в ХМАО і Сургуті зокрема за допомогою формування і розвитку глядацького творчого потенціалу, збереження і розвитку основ російського класичного репертуарного театру. Ці установки закріплені в Концепції розвитку Сургутского театру, затвердженої в 2012 році.

Що ж відбувається зі світом, якщо любов в ньому перестала перемагати смерть?