Іван Айвазовський. Казка про хвилю і художника

Айвазовський. Казка про хвилю і художника

Жила-була Хвиля. Їй дуже подобалося жити у величезному Море. На світанку вона ставала рожевою і ніжилася в теплих променях сонця, а в місячні ночі підставляла свою спинку під холодні срібні промені. У штормові дні вона була такою ж темно-сірої, як і низькі хмари, і на голові у неї з'являлася шапка білої нервової піни. Але найбільше їй подобалося теплим літом плескатися у самого берега, ворушити різнокольорові камінці, пограти з рибкою або лоскотати за ніжку маленької дитини.

Одного разу Хвиля побачила на березі маленького кучерявого хлопчика. Він не боявся її і готовий був грати з нею майже в будь-яку погоду. А іноді він тішиться грою на скрипці, і вона в його руках співала такі красиві і сумні мелодії, що Хвиля затихала і, слухаючи його, ледь чутно хлюпала біля берега. Він дивився на неї якось особливо, і Хвилі хотілося бути для нього ще більш красивою, ніж раніше.

Хлопчик був вірменином, і його називали то Ованесом, то Ванею, бо в місті Феодосії, де він жив, було багато і російських, і вірмен, і греків.

- Я намалюю тебе! - сказав одного разу хлопчик.

- Спробуй! - засміялася Хвиля, хитаючи своєю головою в маленькій пінної шапочці. Вона-то знала, що це неможливо.

А потім хлопчик кудись пропав. Тихо підповзаючи до берега і слухаючи розмови людей на березі, Хвиля дізналася, що Ваня поїхав далеко-далеко на північ, до Петербурга, вчитися на художника. Їй захотілося подивитися на це місто. І вона теж вирушила в довгу подорож. Скільки художників намагалися вже зробити це! Та тільки-но вони встигали доторкнутися пензлем до полотна, як Хвиля змінювала свій вигляд і колір, ставала іншою. А у хлопчика не було навіть фарб. І малював він вугіллям на блекотою стіні. Хвиля чула здалеку, як сердито лаяли його за це.

Петербург виявився величезним містом. Великі кам'яні будівлі стояли по берегах, закутим в гранітні набережні, так що Хвиля стала маленькою і сіркою, як все.

Вона хлюпала біля сходинок, які піднімалися до Академії мистецтв, дивилася на найдавніших кам'яних Сфінксів, привезених з Єгипту, дивувалася білим ночами, коли все видно, як удень ...

Вона часто бачила свого друга, який тепер став зовсім дорослим, і тепер його всі звали тільки Іваном або навіть Іваном Костянтиновичем. І він пізнав його та й часто-часто стояв на березі, спостерігаючи за нею.

Але Хвилі було тісно в кам'яних берегах, їй хотілося знову вийти на морський простір. Вона зраділа, коли почула, що Іван вирушає в подорож, і вирішила супроводжувати його. Хвиля ще не знала, що подорожей буде дуже багато. Але навіть якщо б і знала, це не злякало б її: вона не могла втомитися або постаріти.

Іван Айвазовський плив через моря і океани на великих судах з вітрилами, а Хвиля слідувала за ним: вони вже не могли жити одне без одного. На багатьох морях, річках і навіть океанах милувався на Хвилю художник.

- Я намалюю тебе! - говорив він.

- Спробуй! - сміялась Хвиля.

Вона як і раніше була впевнена, що її, таку мінливу, таку живу, не можна показати на нерухомій картині. Вона пишалася цим, і все-таки їй було трошки сумно.

- Де ж твої кисті і фарби? - глузливо дзюрчала Хвиля.

- Зараз вони мені не потрібні, - відповідав художник. - Мені треба гарненько запам'ятати тебе, а потім, в майстерні, я закрию очі, і знову тебе побачу і зможу зобразити на картині!

І ось Хвиля все частіше стала чути, як захоплюються люди Іваном Айвазовським. Вони говорили, що він найкращий «мариніст» і ніхто так, як він, не вміє зобразити море в місячну ніч або на світанку. Вона зрозуміла, що мариніст - це художник, який вміє писати море.

Найбільше говорили про картину «Дев'ятий вал». Хвиля знала, що це означає. Під час штормів в різних морях вона часто чула, що люди вважають хвилі і чомусь думають, що дев'ята - найстрашніша і сильна. Нарешті, вона теж побачила цю величезну картину. І навіть затихла, зупинилася на кілька хвилин: так вона була здивована.

У центрі картини, в бурхливому морі, художник зобразив уламок величезної щогли, за яку чіплялося кілька людей. Це все, що залишилося від великого і здавався таким міцним корабля. Напевно, всю ніч їх носило посеред безмежного моря. І ось, нарешті, настав світанок. Встає сонце, хоча його майже не видно крізь водяний пил. Разом з сонцем і теплом з'явилася надія на те, що буря незабаром вщухне. Але це тільки надія ... Над головами крихітних людей піднімається новий дев'ятий вал, величезна хвиля ...

І Хвиля ... дізналася в ній себе. На картині вона була така ж могутня, що просвічує на сонце зеленим і блакитним кольором, з крапельками бризок і пластівцями піни, така ж красива і ... жива!

- Ну, добре, - сказала Хвиля художнику. - Ти дечому навчився, я не сперечаюся. Але чому весь час яскраві фарби, заходи, світанки та місячні ночі? .. В ошатному вбранні будь здасться красенем. А ти спробуй написати мене просто, без жодних прикрас. Це завдання буде важче.

- Так, - відповів художник. - Ти права. І я навчуся цьому.

До цього часу Айвазовський знову переїхав до Феодосії. Хвиля бачила, як він побудував будинок, як у своїй великій майстерні з величезними вікнами писав все нові і нові картини. Бувало навіть, що на велику картину йому був потрібний всього лише один день.

І ось одного разу він прийшов на берег і сказав: - Мені здається, я зумів. Подивися. Я назвав цю картину «Чорне море».

Довго дивилася на себе Хвиля. Ось вона, поряд зі своїми подругами, розмірено піднімаючись і опускаючись, біжить по неозорому морському просторі.

Художник зумів показати, як бездонна її глибина. Нічого, крім моря і неба. Немає яскравих фарб. Але є справжня краса. І урочистість.

- Так, ти зумів ...- тихо прошелестіла Хвиля. - Спасибі тобі. І вона вдячно провела своєю мокрою долонею по його ногах.

А потім Іван Айвазовський перестав приходити на берег. І Хвиля засумувала без свого художника. Люди на березі говорили між собою, ніби він помер. Вони говорили ще, що він був дуже доброю людиною, що допомагав багатьом людям, особливо тим, хто хотів стати художником. І що він написав за своє життя шість тисяч картин. Хвиля не знала, скільки це - «шість тисяч», але розуміла, що дуже багато, тому що все повторювали це з великим здивуванням.

Але, ще через багато-багато днів, все змінилося. Знову освітилися вогні його будинку і майстерні і кожен день багато людей приходили туди і надовго залишалися в будинку. Потім вони йшли на берег, і Хвиля чула, як люди, з посмішкою спостерігаючи за нею, говорили один одному, як чудово Айвазовський зумів передати її красу. І Хвилі було дуже приємно.

І сам художник одного разу знову з'явився перед своїм будинком і більше вже не йшов. Він сидів на високому постаменті, тримаючи в руці кисть і дивлячись в море. Його бронзове обличчя посміхалося, і Хвилі здавалося, що він, як і раніше, розмовляє з нею.

Текст Галини Вітровий.

презентація

У комплекті:
1. Презентація - 35 слайдів, ppsx;
2. Звуки музики:
Бетховен і звуки океану - Концерт для скрипки, mp3;
3. Стаття - супроводжуючий документ, docx.

Де ж твої кисті і фарби?
Але чому весь час яскраві фарби, заходи, світанки та місячні ночі?