Калькулятор ваших можливостей

Про перспективи вступу до Вищої школи економіки в 2009 році розповідає ректор Ярослав Кузьмінов.

Цього року кардинально зміниться система прийому до вищих навчальних закладів Росії. Всі абітурієнти, які в колишньої ситуації готувалися б до вступу в один конкретний вуз чи в кращому випадку в два-три, повинні розуміти, що перед ними відкриваються фантастичні можливості. Вони можуть відправити свої документи одночасно в різні вузи і на самі різні факультети, причому вибір напрямів (спеціальностей) обумовлений лише кількістю іспитів у формі ЄДІ, на яких вони отримають позитивні бали.

У цій ситуації досить складно робити осмислені прогнози з приводу конкурсу і прохідного балу в кожному конкретному вузі. На мій погляд, виняток - «велика четвірка» російських університетів, в яку входять МГУ, СПбГУ, МГИМО і ГУ-ВШЕ. У ці вузи традиційно подавали документи найсильніші абітурієнти, і кращі з них надходили (в минулому році - з вельми високими балами ЗНО). Ця тенденція, безсумнівно, збережеться і в нинішньому році, причому багато хто з тих, що раніше не наважувався пробувати до нас вступити, забудуть про свою боязкості. Адже ЄДІ став загальною практикою, за його результатами студентів набирають все вузи країни. Але зате в умовах демографічного спаду кількість претендентів на одне бюджетне місце в середньому по країні скоротиться - майже на 10%.

Цього року скасована привілей, яку мали при надходженні медалісти, - як відомо, їх зараховували на підставі вищого балу, отриманого на профільному іспиті. В ГУ-ВШЕ виникали парадоксальні ситуації, наприклад, на факультеті світової економіки і світової політики, коли медалістів, яких ми були зобов'язані зарахувати за результатами профільного іспиту, виявлялося більше, ніж бюджетних місць, і нам доводилося додавати місця. Найчастіше це відвертає гідних людей від участі в конкурсі.

Від однієї третини до половини першокурсників Вишка набирає за результатами предметних олімпіад. Так буде і зараз. Це означає, що на відкритому конкурсі в московській Вишці залишається близько 600 бюджетних місць. Погодьтеся, при відсутності медалістів, можливу кількість яких не піддавалося прогнозами, конкуренція стає більш ясною і передбачуваною. Кожен може брати участь в чесній боротьбі за місця, маючи на руках свої сертифікати про здачу ЄДІ.

Якщо в колишні часи показником якості та популярності вузу був конкурс, то з 2009 року він втрачає свій сенс. Конкурсу в колишньому розумінні більше немає - неважливо, скільки людина принесло документи до вузу, головне, щоб у них були гідні бали в сертифікатах. Критерієм якості і популярності вузу і факультету стає лише прохідний бал.

Чи знають нинішні абітурієнти про те, що перед ними відкриваються небачені перспективи?

Боюся, що далеко не всі. Але ті, хто знає, ті, хто відправить свої документи в провідні вузи країни, отримають величезну перевагу і унікальний шанс. Хтось може зробити це навіть наперекір батькам - мені здається, що деякі представники старшого покоління, які звикли до колишньої системи підготовки і вступу до вузів, будуть переконувати своїх дітей навіть не мріяти про кращих вузах Москви, Санкт-Петербурга або Томська, а обмежитися подачею документів в маловідомий регіональний вуз. Це буде нерозумне рішення, особливо в тому випадку, якщо бали ЄДІ явно дозволяють розраховувати на більше.

Раджу майбутнім абітурієнтам здавати якомога більше іспитів за вибором - ви знову ж нічого не втратите, якщо по якомусь із них отримаєте низьку оцінку, але ваші можливості розширяться, якщо бал виявиться високим. Це в першу чергу стосується іноземної мови - на жаль, багато абітурієнтів не зможуть потрапити в Вежу або в МДІМВ лише тому, що у них не буде результатів ЄДІ з цього предмету. Для нашого університету знання мови дуже важливі, і сертифікати ЗНО з іноземної мови потрібно представляти на більшість факультетів. Стосовно до факультету психології ваші можливості можуть бути обмежені відсутністю результатів іспиту з біології.

Зверніть увагу, що Рособрнадзор дозволила випускникам навіть цього року здавати додатково в липневої хвилі ті предмети, які випускники не здавали в школі в травні-червні. Ще можна встигнути!

На підставі результатів ЄДІ Вишка проводить зарахування і на платні місця. Ті, хто не проходить по рейтингу на бюджет, мають можливість, як і в попередні роки, отримати знижку на оплату навчання до 70% в залежності від набраних балів. Таким чином, ми компенсуємо частину ціни талановитим людям, яких хотіли б бачити своїми студентами. Щоб знизити невизначеність для абітурієнтів цього року, ми заздалегідь визначимо ту суму балів ЄДІ, яка гарантує знижку на кожному факультеті ГУ-ВШЕ, відповідність тієї чи іншої знижки певній кількості набраних балів, незалежно від сформованого прохідного балу.

На порталі ГУ-ВШЕ розміщений   калькулятор   - ми пропонуємо абітурієнтам 2009 року зіставити свої (прогнозовані та реальні) результати ЄДІ з умовами вступу на факультети і відділення Вишки 2008 року На порталі ГУ-ВШЕ розміщений калькулятор - ми пропонуємо абітурієнтам 2009 року зіставити свої (прогнозовані та реальні) результати ЄДІ з умовами вступу на факультети і відділення Вишки 2008 року. Прохідні бали цього року, хоча і виражені в новій шкалі, трохи відрізнятимуться від показників минулого року, а якщо будуть, то напевно в кращу для вас сторону. При наборі на деякі напрями (спеціальності) відбулися зміни в кількості іспитів - наприклад, замість чотирьох предметів потрібно здавати три. В такому випадку, роблячи розрахунки, наш калькулятор просто враховує відсутність четвертого іспиту.

За допомогою калькулятора ви можете реально оцінити свої можливості, прикинути, на який факультет (відділення) варто подавати документи. Адже вступні вимоги, які пред'являє наш університет, не настільки захмарні, як комусь здається. Я сам читав в блогах абсолютно серйозні міркування про те, що, мовляв, ось я, нещасна дівчина, не пройшла на факультет соціології Вишки за результатами олімпіади, а з ЄДІ надійти не зможу, тому що на кожному іспиті потрібно набрати максимальні 100 балів. Таким чином, людина штучно нагнітає обстановку і сам себе усуває від наявних можливостей. Я рекомендую включити наш калькулятор і переконатися, що для вступу на той же факультет соціології зовсім не було потрібно набирати на кожному іспиті по 100 балів ...

Чи знають нинішні абітурієнти про те, що перед ними відкриваються небачені перспективи?