Калузі, яку ми втратили, присвячується

Талановита людина талановита в чому - це точно про Олександра Володимировича Рахаеве. У Калузі його знають як чудового педагога і керівника: 26 років він керував гімназією № 19. Також відомий як актор легендарного театру-студії «Діалог». І яким же переконливим і справжнім був Олександр Рахаев в своїх ролях! А близько року тому я дізналася, що він ще й талановитий художник. Картини Рахаева присвячені Калузі. Тієї, яку ми майже втратили. Кожна робота Олександра Володимировича немов маленьку подорож у часі.

Подработка

Подработка

- Малювати я почав давно, ще в дитинстві. Але спеціально цьому не вчився. Вже працюючи в школі № 35 вчителем біології, опинився в ситуації, коли довелося підробляти: зарплата педагога була невелика. Ми з одним товаришем вирішили зайнятися оформительской роботою: робили стенди в школах - в вестибюлях, навчальних кабінетах, піонерських кімнатах. Дружина подивилася на мої роботи і запропонувала: «Може, ти повчишся?» Знайшов в Москві Всесоюзний заочний народний університет мистецтв (ВЗНУІ). Поступив на факультет образотворчого мистецтва, декоративно-оформительское відділення. В процесі навчання з'ясувалося, що мені більше подобається малювати з натури. Майстер, у якого я вчився, найчастіше хвалив мене за графічні роботи, зокрема за олівець.

Вчитель малювання

- У 1982 році я поступив працювати в 19-у гімназію - тоді вона була ще школою. Вільної ставки вчителя біології на той момент не було. Директор Микола Андрійович Нікітін запитав у мене: «Підеш учителем малювання і креслення?» Порадився будинку з дружиною і погодився.

Спочатку було важко, адже я не знав методики викладання малювання і креслення. До того ж до мене в школі за два роки змінилося 7 викладачів! До креслення і малювання ставилися, як до другорядних предметів. Перше питання, яке мені задала одна учениця, коли я прийшов в клас на урок: «А ви до нас надовго?» Крім цього потрібно було закінчувати навчання у ВЗНУІ.

У 1984 році став працювати за новою на той момент програму Бориса Неменского, яка передбачає знайомство дітей з усіма елементами образотворчого мистецтва. Це аплікація, скульптура, графіка, вирізання ножицями, робота з пластиліном, вугіллям, олівцем, тушшю, пером і т.д. Кожен урок ставав для хлопців відкриттям. Через 5-6 років стали говорити, що в 19-й школі є три головних предмета: фізика, креслення і малювання.

Все з початку
- Учителем я відпрацював «чистих» 8 років. Коли став директором, залишив тільки креслення. Але потім зовсім відмовився від викладацької діяльності: адміністративна робота займала весь час. Для себе я продовжував малювати, регулярно їздив на пленери, особливо влітку. Кинув займатися живописом в 1999-му, коли не стало батьків. Усередині немов щось обірвалося.

Думки повернутися до малювання з'явилися тільки в листопаді 2015 го, незабаром після виходу на пенсію. Купив деякі матеріали для олійного живопису, але нічого не вийшло: кисть фізично не йшла.

Через два місяці взявся за олівець. Навіть дату запам'ятав! Це було 5 січня 2016 року. Поштовхом стала група «Стара Калуга» в соціальній мережі «Фейсбук». Побачив там олівцеві малюнки старого міста і вирішив теж спробувати. Знайшов фотографію садиби Фалєєву-Гончарових, став малювати. Результат мені не сподобався: «Нісенітниця якась!» Показав роботу дружині, а вона несподівано похвалила: «Як здорово!» Дочка теж схвалила і порадила розмістити малюнок в «Старій Калузі». Розмістив. І незабаром на мене посипався цілий шквал позитивних відгуків! Це, звичайно, підвищило мою самооцінку. Особливо коли про мою роботу позитивно відгукнувся художник Олександр Шубін. Так все і почалося.

Садиба Фалєєву-Гончарових
Садиба Фалєєву-Гончарових. Найперший малюнок Олександра Рахаева.

Те, чого не було

- Спочатку я робив роботи, просто використовуючи фотографії - свої і чужі - різних видів Калуги. Потім мені прийшла в голову думка спробувати відтворити те, чого немає. У тому вигляді, в якому не можна побачити це на знімках. Те, як можу уявити тільки я і показати, як це могло б бути, - але з іншого боку або іншого ракурсу в той чи інший період часу. Один з одногрупників в коментарях якось написав: «Через деякий час люди, дивлячись на ваші малюнки, будуть думати, що саме так все і було».

Хрестовоздвиженський храм на вулиці Воробьyoвской
Хрестовоздвиженський храм на вулиці Воробьyoвской. Був зруйнований в 1930-і роки. На його місці побудували житловий будинок.

Сюжети для робіт приходять, коли прогулююся містом, переглядаю фотографії старої Калуги. Починаю шукати матеріали по цікавить мене теми, читаю літературу, підшукую знімки. Це досить тривалий процес. Коли все знайдено і продумано, приступаю до малювання. У день працюю години по два-три. На один малюнок йде дня чотири. Буває, що якісь роботи не йдуть. Відкладаю, повертаюся до них пізніше.

Вулиця Смоленська
Вулиця Смоленська.

зникаючий місто

- Я корінний калужанин, але Стара Калуга відкрилася для мене в 90-е, коли я прийшов до віри. Став дивитися, які храми в місті, як вони називаються, вивчав їх історію. Кілька років працював у складі комісії по збереженню історичної пам'яті.

Одне з найулюбленіших місць в місті - Берендяковка. Але тепер її немає. Люблю Воскресенки, вулицю Леніна в районі вітальні рядів, вулиці Карпова, Театральну. Дуже шкода вулицю Вороніна. Я по ній все життя ходив на демонстрації з батьками.

Стара Калуга зникає стрімко. У травні я фотографував в старообрядницької провулку один будинок - через кілька місяців його знесли. А будинок просто красень був! На вулиці Нікітіна є два стародавні будинки. Один з них - маленький, одноповерховий, весь наче вирізаний, як іграшка. І адже його теж знесуть, не замислюючись.

Крихітний острівець старої Калуги на Нікітіна, 22
Крихітний острівець старої Калуги на Нікітіна, 22.

Старообрядницький провулок, 10
Старообрядницький провулок, 10.

Або будинок Ціпуліна. Бачив його минулої весни - страшно було дивитися! А адже це чудовий приклад зодчества! Всі пишаються тим, що Калуга увійшла в «Золоте кільце», - а що ми будемо показувати нашим гостям?

Будинок міського голови Івана Ціпуліна
Будинок міського голови Івана Ціпуліна. Ворота.

Продовжуючи життя старої Калуги

- Я дуже люблю своє місто. Коли малюю, продовжую для себе і для тих, хто бачить мої роботи, життя тієї Калуги, яка мені дорога: тихою, спокійною, затишною. Хочу показати, якою красунею вона була. Щоб люди розуміли, що втрачають.

Дружина іноді хвилюється: «Що ти будеш робити, коли сюжети закінчаться?» Сміюся у відповідь: «Сюжетів точно вистачить». Все ніяк не доберуся до Воскресенки - тієї, якою вона була в XIX столітті. Архівних фотографій цієї вулиці дуже мало. Але я її все-таки намалюю.

- А побувати в старій Калузі хотіли б?

- Та хотів би. Думаю, там було багато хорошого!

Вулиця Достоєвського
Вулиця Достоєвського.

PS Олександру Володимировичу часто говорять: мовляв, пора вже персональну виставку робити. Він у відповідь віджартовується: «Не амбітний я людина. Та й у фінансовому плані непросто провести такий захід ».

Якщо правда, що бажання, загадані під Новий рік, виконуються, то я загадаю, щоб ця виставка все-таки відбулася і роботи Олександра Рахаева побачили багато калужане, а не тільки ті з них, хто виходить в Інтернет. Щоб побачили і зрозуміли, яку красу ми втрачаємо. Може бути, саме з цього усвідомлення і почнеться відродження старої Калуги.

Корольова, 28
Корольова, 28. Калузький Одігітріевская храм.

Фото з особистого архіву Олександра РАХАЕВА.

Ця стаття була опублікована в №52 газети «Калузький перехрестя» від 28.12.2016. Ще більше цікавих матеріалів в електронному архіві видання .


Коментарі читачів: 11 шт.

Дружина подивилася на мої роботи і запропонувала: «Може, ти повчишся?
Директор Микола Андрійович Нікітін запитав у мене: «Підеш учителем малювання і креслення?
Перше питання, яке мені задала одна учениця, коли я прийшов в клас на урок: «А ви до нас надовго?
Всі пишаються тим, що Калуга увійшла в «Золоте кільце», - а що ми будемо показувати нашим гостям?
Дружина іноді хвилюється: «Що ти будеш робити, коли сюжети закінчаться?
А побувати в старій Калузі хотіли б?