Карабиха - бузковий лютий і остання любов Н.А.Некрасова (09.02.2013)

5 квітня 2013 р 9:15 Карабиха - Росія Лютий 2013

Напевно, у кожного повинні бути такі місця, куди можна втекти від усіх напастей, де знаходиш душевний спокій. І коли тривала з кінця минулого року чорна депресія стала зовсім вже нестерпним, до мене раптово прийшло осяяння: а не з'їздити в Карабіхе? Тоді, восени 2011 року я вперше в свідомому віці побувала в маєтку Н. А. Некрасова і назавжди зачарувалася його чарівністю. Постійно виникали думки з'їздити ще, але, мабуть, лише зараз прийшов час. До того ж, тоді мій стан був чи не гірше, ніж зараз, та й причини його були однакові ... Напевно, у кожного повинні бути такі місця, куди можна втекти від усіх напастей, де знаходиш душевний спокій

Вечір п'ятниці. Дивлюся на сайті Автовокзалу розклад, тут дзвонить подруга. На питання: «Як настрій?» Відповідаю: «Як завжди. Жутчайшая депресія. Все дуже погано. А знаєш, ми завтра їдемо в Карабіхе. Як, ти жодного разу не була в Карабіхе? Поїдемо з нами! ». А у неї у самої проблем хоч відбавляй: маленька дитина, відсутність роботи, борги, хронічна нестача грошей ... Ви дивуєтеся? Це комусь «Мальдіви набридли, а Кіпр - вже« Не торт ». А так, як вона, живе більшість сімей зневаженого замкадье. Ну, думаю, хоча б Карабіхе дівчині організую - хоч якесь, а подорож, і з фінансів підходить. До подружці приєднується її маман. Ось, нас вже і четверо, а, значить, буде веселіше. Все-таки, приємно робити нехай маленьке, але добро. Ось так би мовити, організувала імпровізовану екскурсію, вивезла людей на свіже повітря, порадувала, і у самій настрій піднявся.

У Карабіхе автобуси з автовокзалу відправляються через кожні 20-30 хвилин, ми особливо не поспішаємо, зустрічаємося годин в 11. Квиток коштує 19 рублів, є пільги. Автобус № 105, великий, місця займають за принципом «хто встиг, той і сіл». Ми в числі встигли. Через покриті крижаними візерунками вікна пейзажу не видно, і я розглядаю пасажирів. В основному, це бабульки з торбинками, може бути, з найближчих сіл їздили в місто закуповуватися, може, навпаки, невгамовні дачниці вирішили посеред зими перевірити свої фазенди. Багато лижників. На потрібній зупинці виходить мало народу, і лише одні ми прямуємо в садибу. Згадалося, і тоді, у вересні, і зараз маєток було пустельним. Мене завжди так вражає той факт, що народу треба все кудись в сторону дивитися, ну не хочемо ми бачити те, що поруч. Не потрібно нам це. Навіть ті хороші і добрі люди, які катаються по Золотому кільцю, чи готові вони відступити від заданого в путівнику маршруту?

Взяти Карабіхе. Від Ярославля їхати хвилин 40. Старовинна, непогано відреставрована садиба, милі парки, чудовий музей. Так що там, кожен більш-менш освічена людина назве Миколи Олексійовича російським класиком. Так чому ж біля воріт маєтки не товчуться екскурсійні групи, чому на стоянці немає автобусів? Карабіхе не включають в збірні тури, не возять в неї охочих ярославські турфірми. Чомусь навіть іноземцям, так люблячим все російське, не розповідають про Некрасова. Мені ось, наприклад, дуже прикро.

Звичайно, можна подумати, що все, кому треба, про Карабіхе прекрасно знають. А знамениті Некрасовские читання збирають натовпи любителів поезії. Ось, і масляні гуляння в цьому році будуть влаштовувати, з катанням на конях, млинцями, піснями і танцями. А мені так хочеться привернути до Карабіхе увагу всіх тих, небайдужих, інтелігентних, хто цікавиться, які вважають себе росіянами ...

Часто запитують, що подивитися в Ярославлі. Я тепер туристам буду радити з'їздити в Карабіхе. Повірте, це місце варто ваших витрачених 2 - 3 годин, хоча, влітку там можна провести весь день.

Чоловік впевнено, дотримуючись вказівником, йде до маєтку. Бачимо паркан, по стежці повз замерзлого ставка, де у вересні плавали кумедні качечки, доходимо до центрально входу. Засніжений фруктовий сад, вікові яблуні схилили гілки під вагою іскристих одягу. А скільки по осені під ногами валялося паданцев, дрібних, кисленькі. І як тоді сторож, вирішивши, що ми крадемо яблука, вилаяв нас, і як був здивований, що ми не місцева шпана, а приїхали в музей. Тоді я трохи образилася, зараз мені це здавалося смішним. Височіють свічки-дерева в регулярному парку, запорошені доріжки, ніхто не ходить по ним. І здаються і сад, і парк зачарованими зимовим казковим сном. «Карабиха - казка» - мені так завжди хотілося назвати некрасовское маєток.

А ось на території садиби доріжки розчищені, по ним так приємно гуляти. А на місці клумб - справжні замети. І ми здійснюємо свою мрію: з дзвінким сміхом валимося в міцний лютневий сніжок! Нам вторить дитячий переливчастий сміх: за Головним будинком, де починається нижній парк, влаштували гірку, ось місцева дітвора і пустує. У певному віці людині так мало треба для щастя. Невже і ми колись були такими? ..

З повагою підходимо до погруддя-пам'ятника поетові. Несподівано Подружкина маман починає цитувати уривок з поеми «Російські жінки». Дивлюся на неї в усі очі, так, інтелігентність не дається освітою, вона в крові. Можна хизуватися освітою і при цьому не знати нічого. А, може, просто в радянських школах краще вчили? Напевно, якщо врахувати, що крім школи вона нічого не закінчувала ... Не стримавшись, я голосно аплодую.

Дуже детально, з старанністю готує реферат старшокласниці, дбайливо перегортаючи пошарпану книгу Н. К. Некрасова «О, Волга! .. Колиска моя!», Я вже розповідала про Карабіхе. Зупинялася на історії маєтку, знайомила з архітектурою садиби і експозицією музею, згадувала біографію поета. Тому, повторюватися не буду, кому цікаво, можна прочитати розповідь «Карабиха: в гостях у Н. А. Некрасова» . А цей нарис (я сама не думала, що напишу про цю поїздку) - думки, почуття, настрій і трохи фото.

І все ж, до чого елегантно і органічно виглядає центральний комплекс садиби! Витончений Головний будинок зі шпилем і бічні флігелі створюють відчуття крижаного палацу. Білі силуети на бузковому тлі неба і снігу. Спокій і умиротворення. Ми гуляємо по доріжках. Неодмінно фотографуємося на ганку дерев'яного «Рубленого» будиночка. Господарські будівлі здаються порожніми. І навряд чи зараз по в'їзний алеї промчить розпалена трійка, повертаючи господарів з полювання. Передзвін дзвіночків могли б пам'ятати будинки з червоної сараї, але їх сумні руїни, сором'язливо прикриті шапками снігу, сплять глибоким сном ...

Ось ви зараз мені заперечите, ну і що ти нас заманюєш сюди? Подумаєш, дві експозиції в двох будинках, руїни якісь, парки запущені, ставки не чищені, та й в музеї, крім запорошених інтер'єрів, мабуть, і дивитися-то нема на що. Так таких садиб по Росії - не порахуєш. Подумаєш, якась Карабиха ... А ви ось спробуйте, витратьте свою денюжку нема на коктейль в барі пафосного курорту, а приїхавши сюди. Може, саме ваші 50 рублів (така ціна вхідного квитка) допоможуть очистити ставок, побудувати зайву лавочку в парку, може бути (ах, як я мрію про це!) Навіть відновити церкву. Так, на території садиби був свій домовий храм, від нього, на жаль, нічого не залишилося.

Читала якось про суперечку, чи потрібно передавати музеї в приватні руки. Не думаю, оскільки руки ці не завжди бувають чистими. Але і фінансування у державних виставок немає. У більшості провінційних сховищ все поставлено на голому ентузіазмі. Саме ці суворі тітоньки-берегині-доглядачка часто по крупицях збирали колекцію. А ще ж треба її підтримувати в належному стані. А на що? Якщо державі нашому глибоко наплювати і на історію, і на культуру, і на музеї. Ну, припадають пилом у чиновників різного рівня списки об'єктів місцевого, регіонального та іншого спадщини. Так для них вони лише безликі номери будинків на якихось там вулицях. У нашої держави на таку нісенітницю грошей немає. Втім, не дивно, живучи в цій країні і при таких «керівниках».

І меценатство, ніби як, піднявши спочатку голову, затихло. Он скільки мільйонерів розвелося, буржуї по Куршавель з моделями катаються. Тільки життя-то - вона, ох, як коротка. На тому світі ні Куршавелі, ні моделі не потрібні. А віднови ти церковцю, поспонсіруй музей, допоможи простому народу - і ім'я твоє будуть передавати з покоління в покоління з приставкою «благодійник», і простяться тобі, може бути, і Куршавелі, і моделі. Адже кращий спосіб залишити про себе добру пам'ять - зробити добру справу. Це, напевно, в мені «глас народу» Микола Олексійович Некрасов заговорив :). Але ви просто подумайте про це.

Ми вирішуємо обмежитися відвідуванням Головного будинку, а то у моїх супутниць емоції і так зашкалюють. Надягаємо смішні повстяні тапки, що нагадують мені про музеї Санкт-Петербурга. На правах вже бував тут тихенько даю пояснення. У залах тихо, лише поскрипує паркет. Дуже душевно, тепло, по-домашньому, така позитивна і світла атмосфера панує тут. Анфілада кімнат занурює нас в дворянський побут, і у мене знову виникає відчуття, що ось-ось повинні повернутися до обіду господарі. Я, як знайомим, посміхаюся інтер'єрів. Мої дівчата в захваті від помутнілих дзеркал, добротних трюмо, письмових столів, масивних шаф з темними палітурками книг, важких крісел, елегантних меблів у вітальні. Фотографую їх на фоні годинника з боєм і картини з конем. Питають пошепки: «А це прямо все-все з тих часів залишилося?». «Ні, звичайно, багато інтер'єрів по окремим дрібнички збирали, щось взагалі нове, відновлене», - згадуючи свій попередній розповідь, відповідаю я. Мені б їм багато чого ще хотілося розповісти, але я лише з посмішкою спостерігаю, як вони жадібно розглядають панську обстановку: «Ой, дивися, яка скринька! Ой, а це флакончик для духів? ». Вони мені обидві зараз нагадують дівчат-селянок, що вперше потрапили в панський будинок. Ну, дівчата ж, а яка дівчина не мліє від старовинних інтер'єрів. Вони так безпосередні, так легко знаходять спільну мову з похмурими доглядачка залів, що ті з задоволенням починають з ними спілкуватися.

Розмови ці типові. Всі ті ж скарги на відсутність фінансування, жебрацькі зарплати, на те, що молодь не хоче продовжувати їх справу, і що там буде, коли все-таки доведеться йти, - невідомо. Це, правда, проблема. На моїй пам'яті тільки в краєзнавчому музеї Галича була молоденька дівчина, і то, може бути, практикантка. Та й самій мені легше уявити сучасну розмальовану ляльку готує коктейль чергового товстосуму або ріжучої нігті в глибині пафосного бутика, ніж в тихому залі музею.

А будинок - він як людина, теж вимагає турботи. Ось відновили, підновили, а чи надовго вистачить? І начебто розширитися хочеться, адже є, про що розповісти, але знову ж таки потрібні кошти. Вже не до аудіогідів і інформаційних ЖК-дисплеїв, були б таблички до експонатів написані.

Милуємося громіздким трельяжем. Тітонька радить: «А ви фотографуйтеся так, щоб в дзеркалі відбиватися». І несподівано зі зворушливою гордістю повідомляє: «А ви знаєте, до нас іноді" нові росіяни "приїжджають, так вони всі найдрібніші детальки у наших меблів фотографують, щоб потім собі подібні інтер'єри замовити! Це ж класика! ». А у мене з новою силою закипає ненависть до всіх цих жірующім ...

В останньому залі я чомусь вже біля самих дверей питаю: «Скажіть, а яка все-таки подальша доля останньої дружини Некрасова, Зиночки?». Зізнатися, ще в минулий раз мене вразила зворушлива історія «нерівного шлюбу». Ми розговорилися. Ось вже дійсно, часом звичайні доглядачка, знають свій зал, як п'ять пальців, можуть розповісти набагато більше і правдивіше, ніж ви прочитаєте на офіційних сайтах в Інтернеті або в хрестоматіях.

Мене ще тоді здивувало негативне ставлення рідні Некрасова до дівчини. Ну, да, простолюдинка, так, велика різниця у віці. Ці проблеми існували і тоді, і зараз. Але і тоді, і зараз люди інтелігентні, освічені, творчі могли б виправдати це любов'ю. Виявляється, вся справа в тому, що свою майбутню дружину поет привів з ... будинку розпусти. Ні, звичайно, багатії часто розважалися в злачних місцях, заводили інтрижки, але ось так, запросто приводити в пристойну родину дівчину легкої поведінки ?!

Мене ця інформація шокувала. Якось не в'язався образ Некрасова, що оспівує російських жінок, що читає дітям вірші на круглій галявині нижнього парку, з хтивим дідуганом. Але потім, довго думаючи над цією історією, я переосмислила своє ставлення, і ця зворушлива любов стала викликати ще більшу повагу.

Відразу скажу, думки про Зіночки не покидали мене довгий час. Напевно, і розповідь я затіяла писати заради неї. І те, що по тексту суцільні протести, заклики, маніфести, напевно, теж не випадково. Не думаю, правда, що вони комусь цікаві, навряд чи їх прочитають потрібні люди, немає шансів, що зроблять висновки. Просто в черговий раз хочеться привернути увагу до Карабіхе, зберегти її, розвивати далі! Пам'ятайте, головне - це справи. І, повертаючись до Зіночки, можна з упевненістю сказати, що ця нещасна дівчина виконала своє призначення, зробила головну справу свого життя - дала щастя іде поетові. А робити людей щасливими - не вища чи вміння?

Отже, Зиночка. Втім, при народженні їй було дано ім'я Текле Анисимовна Вікторова, простолюдинка, дочка померлого рядового солдата. Тож не дивно, що життя привела її в стіни борделю, ну згадайте хоча б Сонечку Мармеладова. Судячи з єдиною фотографії, дівчина була дуже гарненькою, такий блакитноокий білявий ангелок. Додайте до цього відкритий і добрий характер, лагідна вдача, дитячу безпосередність, товариськість, веселість. І бідність. Ось такий-то її і витягнув з лап багатія-пройдисвіта (згадується якийсь купець) Микола Олексійович. Йому тоді йшло до 50-ти, їй було лише 19. Чому поет опинився в настільки злачному місці? Ну, жінок-то він завжди любив, мабуть, і відвідував такі заклади. І таки знайшов свою долю.

Здавалося, дівчина була для нього як дочка. В її долі він практично зіграв роль Нового Пігмаліона, давши їй нове ім'я та по батькові. Текле навіки залишилася в борделі, в Карабіхе Некрасов привіз свою улюблену, Зіночку. Він навчав її всьому, починаючи з грамотності, вона виявилася здібною ученицею. Співала, грала, вчила напам'ять його вірші, супроводжувала на полювання і в закордонні поїздки. Він її балував і навіть присвячував вірші. Вона дарувала йому свою любов, тепло і турботу.

Ось тільки рідні Некрасова ніяк не сприймали Зіну. Навіть після дивного вінчання, вчиненого в польовий наметі (потім проводив його священик навіть був позбавлений за це сану). Навіть після того, як юна дівчина 2 роки поспіль невідступно перебувала біля ліжка вмираючого поета, замінюючи йому медсестру, доглядальницю, утішницю, не заплющуючи ночами очей. Коли полювання, театри і курорти були забуті, коли кожен день ніс нові страждання. Адже немає нічого більш боляче, ніж бачити, як згасає твій улюблений чоловік.

Мені не уявити, щоб сьогоднішні гламурні ляльки з приклеєними нігтями, віями і волоссям, які нічого, крім бутиків і салонів не бачили, мета життя яких - багатий чоловік, машина, особняк, стали б так самовіддано дбати про кого-то. Ось їх місце, мабуть, саме в тому закладі, з якого призвів Некрасов свою Зіночку.

Поет пішов. Здавалося б, яка віддала кращі роки свого життя, полегшила страждання Миколи Олексійовича Зіна реабілітувалася в очах рідні. Але ж ні. Вона роздарувала дісталася їй за заповітом майно родичам поета, а його брат в Карабіхе її навіть на поріг не пустив. У тій самій Карабіхе, де вона була щаслива з Миколою, в його затишному флігелі. У маєтку Зіну любили лише прості люди: прислуга, конюхи. А барі не забули вказати на місце. Від Зіни відвернулися навіть ті друзі Некрасова, які позитивно відгукувалися про неї. Ніщо не псує людину так, як гроші або положення. У той момент, коли людина починає вважати себе вище інших, він падає в глибоку прірву.

Зіна ніколи не знімала траур. Ще дуже молода жінка більше не вийшла заміж, у неї не було дітей. Можна подумати, що вона так ніколи і не дізналася справжнього жіночого щастя, яке нібито дають тільки заміжжя і материнство. Але немає. Вона була щаслива, хай і дуже недовго. Адже щастя - це, перш за все, любов.

Зіна поїхала в Петербург, потім до Одеси, до Києва, повернулася до свого рідного Саратов. Де і провела решту життя в злиднях. Лише до кінця життя їй стали платити маленьку пенсію від Літфонду (від більшої її частини Зіна відмовилася). Настільними книгами Зиночки були Біблія і томик творів Некрасова з дарчим написом «Милому і єдиному моєму другові Зіні» ...

... Ми тепло попрощалися з музейними службовцями. Мої дівчата випросили у них листочки якихось квітів, на пам'ять про музеї будуть вдома розводити свою оранжерею. Напевно, тітоньки ще не зустрічали таких кумедних відвідувачів. Але, як не дивно, ми, мабуть, скрасили їх тихий робочий день.

А на вулиці пливли, зачепившись за шпиль Головного будинку, бузкові лютневі хмари, після тепла мороз щипав щоки, гойдалися верхівки дерев в верхньому парку, чергові багатії проводили на території садиби фотосесію з симпатичним хаскі. Мої наївні дівчата по простоті душевній сунулися було попросити «зробити один кадрик з собачкою», на що отримали важливий, але тверду відповідь: «Ні, не можна, у них час фотосесії проплачено». На територію садиби парами увійшли гучні дошкільнята, їх вели на гірку. Біля воріт зупинився автобус зі школярами, вони теж пішли до місця катання, а не в музей.

Ми сміємося, обмінюємося враженнями. І я раптом усвідомлюю, що мені добре і спокійно. Немає цієї задушливої ​​туги, чорної меланхолії. Хочеться радіти. Чому? Небу, снігу, деревам, будинкам, близьким людям. «Карабиха-казка». І, правда, чарівне, душелечебное, цілюще місце. Це вже не збіг, саме після відвідин Карабіхе депресія моя пішла. Я точно знаю, що повернуся сюди. Як і точно знаю, що коли буде зовсім жорстко, поїду в Карабіхе.

Іду і озираюся на швидкі сутінки бузкового лютого. А зима - може, і не така вона мертва, якщо може дарувати душевне тепло? ..

Дякуємо за увагу.

І коли тривала з кінця минулого року чорна депресія стала зовсім вже нестерпним, до мене раптово прийшло осяяння: а не з'їздити в Карабіхе?
Як, ти жодного разу не була в Карабіхе?
Ви дивуєтеся?
Навіть ті хороші і добрі люди, які катаються по Золотому кільцю, чи готові вони відступити від заданого в путівнику маршруту?
Так чому ж біля воріт маєтки не товчуться екскурсійні групи, чому на стоянці немає автобусів?
Невже і ми колись були такими?
А, може, просто в радянських школах краще вчили?
Ось ви зараз мені заперечите, ну і що ти нас заманюєш сюди?
А на що?
Питають пошепки: «А це прямо все-все з тих часів залишилося?