Карлов університет - 670 років

Фото: ЧТК   На відвідувачів чекає незвичайна екскурсія Фото: ЧТК На відвідувачів чекає незвичайна екскурсія. На вході їх зустрічатиме педель в мантії, яку професора надягають лише на офіційні церемонії. Гості зможуть зустрітися із засновником університету імператором Карлом IV з дружиною, також побачити всі тринадцять унікальних різьблених скіпетрів, символів університетських факультетів. У виставці візьмуть участь співробітники Інституту історії і архівів Карлова університету, які дадуть відповідь на питання відвідувачів і розкажуть про всі виставкових експонатах.

Для наймолодших гостей виставки організатори підготували різноманітні конкурси. А кожен шістсот сімдесятий відвідувач отримає спеціальний подарунок і безкоштовну екскурсію в закриті приміщення історичних будівель Карлова університету. Виставка працює з 10:00 до 17:00. Вхід вільний.

Карлов університет, фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага   Карлов університет - найстаріший університет Центральної Європи і один з найстаріших університетів світу Карлов університет, фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага Карлов університет - найстаріший університет Центральної Європи і один з найстаріших університетів світу. Він був заснований в 1348 році імператором Карлом IV: по його проханню Папа Римський Климент VI підписав буллу про заснування в Празі університету за зразком паризького. Цей навчальний заклад став першим німецькомовним університетом в Європі, навчання велося німецькою (лише деякі предмети на латині) аж до XIX століття. У 1882 році університет був розділений на дві частини, чеську і німецьку. Після окупації Чехословаччини нацистською Німеччиною в листопаді 1939 року Чеського університету був закритий, а багато його студенти і професори відправлені в концтабори. Ректором університету був призначений лінгвіст Бедржих Грозний. Після війни почалася депортація німецькомовного населення. У жовтні 1945 року указом президента Едварда Бенеша Німецький університет в Празі був скасований, а Чеський відновлений як єдиний Карлов університет.

З Карловим університетом пов'язані імена таких відомих вчених, письменників і політиків як Нікола Тесла, Альберт Ейнштейн, Томаш Гарріг Масарик, Франц Кафка і Мілан Кундера. Він входить в Асоціацію європейських вузів поряд з Оксфордом, Сорбонною, Болоньєю і Женевським університетом, а також в список 300 кращих університетів світу за рейтингом The Academic Ranking of World Universities.

Карлов університет, Юридичний факультет, фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага   Карлов університет - це ім'я знайоме вченим усього світу Карлов університет, Юридичний факультет, фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага Карлов університет - це ім'я знайоме вченим усього світу. Зараз, коли з'явилося безліч приватних і вельми сумнівних вищих навчальних закладів, він залишається гарантом надійності і якості навчання. Студенти отримують тут фундаментальну освіту - це і теоретичні знання, і практичні навички. Найбільшою популярністю сьогодні користуються медичні факультети, де вчиться близько 8000 студентів, за ними слідують філософський (близько 6500) і юридичний (близько 4000 студентів) факультети. Найвищий конкурс під час вступу - на кафедру психології (більше 30 чоловік на місце).

Карлов університет пропонує своїм студентам можливість навчання за кордоном в рамках програм з обміну (Erasmus +, CEEPUS, DAAD) та стипендіальних програм. Деякі з них повністю покривають витрати на поїздку, інші лише частково. Приймаючий вуз зазвичай безкоштовно надає навчання та проживання в гуртожитку, стипендія покриває дорожні витрати, в деяких випадках ще й харчування. У Карлова університету підписано понад двохсот угод з університетами по всьому світу, завдяки чому студенти можуть відправитися в Австралію, Бразилію, Канаду, Нову Зеландію, США, Францію, Ізраїль, Мексику, Німеччину і Швейцарію.

Факультет математики і фізики (фізмат), фото: Karelj, відкрите джерело   Про традиції і сучасні тенденції в освіті і науці ми поговорили з доцентом Франтишеком Вргелом Факультет математики і фізики (фізмат), фото: Karelj, відкрите джерело Про традиції і сучасні тенденції в освіті і науці ми поговорили з доцентом Франтишеком Вргелом. Своє життя він присвятив науці і викладання: довгі роки був завідувачем Інститутом етнології, заступник декана з міжнародних відносин, двічі обирався деканом Філософського факультету, пізніше став членом Наукової ради Карлова університету.

- Як би ви охарактеризували сучасний стан Карлова університету?

- Я б не став давати однозначної характеристики, але можу сказати, що це постійно розвивається наукова установа. Зрозуміло, не всі шістнадцять факультетів знаходяться на однаковому рівні. Лідируючі позиції займає фізмат (з урахуванням міжнародних зв'язків та високого рівня наукового розвитку), далі йде біомедицина. Що стосується гуманітарних наук, то університет вже давно розмірковує про модернізацію. І можна сказати, що в останні роки вона дійсно відбувається. Я хочу бути оптимістом.

- Карлов університет має багатовіковий досвід. Як, на вашу думку, можна поєднувати традиції та сучасні тенденції в науці і освіті?

- Показовим прикладом об'єднання традицій та інновацій є доля Празького лінгвістичного гуртка. Я вважаю, що сучасна чеська лінгвістика знаходиться на дуже високому рівні, навіть в міжнародному масштабі. І я впевнений, що основна причина полягає саме в інтересі, який у світовій громадськості викликало заснування і діяльність Празького лінгвістичного гуртка в 1926 році.

- Ви викладаєте вже багато років. Чи є, на ваш погляд, якась різниця між студентами двадцять, тридцять років тому і сьогодні?

Франтішек Вргел, фото: Карлов університет   - Я міг би відповісти одним реченням: сьогоднішні студенти здатні просунутися набагато далі, ніж в минулому, їх рівень вище завдяки досвіду, отриманому в іноземних університетах Франтішек Вргел, фото: Карлов університет - Я міг би відповісти одним реченням: сьогоднішні студенти здатні просунутися набагато далі, ніж в минулому, їх рівень вище завдяки досвіду, отриманому в іноземних університетах. І це не просто візити - це повноцінну освіту за кордоном, яке студентів дуже добре структурує.

- Яким ви бачите майбутнє Карлова університету і чеської науки?

- Для мене не існує якоїсь спеціальної чеської науки. Внутрішня, національна наука може бути лише одним з факторів розвитку науки в більш широкому масштабі, і вона також залежить від міжнародного співробітництва - починаючи від навчання іноземних студентів і закінчуючи спільною роботою цілих наукових центрів. Звичайно ж, і тут мова йде в першу чергу про фізматі та біомедицину, але, мені здається, що і гуманітарні дисципліни починають брати участь в міжнародному науковому співробітництві.

Як би ви охарактеризували сучасний стан Карлова університету?
Як, на вашу думку, можна поєднувати традиції та сучасні тенденції в науці і освіті?
Чи є, на ваш погляд, якась різниця між студентами двадцять, тридцять років тому і сьогодні?
Яким ви бачите майбутнє Карлова університету і чеської науки?