Кавказький Вузол | Каноков підтримав критику закону про рідних мовах

Непродуманим кроком назвав законопроект про добровільне вивчення в школах національних мов сенатор від Кабардино-Балкарії Арсен Каноков. Користувачі соцмереж, раніше яка дорікнула депутатів з ПКФО в боягузтві за відмову захищати рідні мови, підтримали позицію сенатора.

Як писав " Кавказький вузол ", 19 червня Держдума прийняла в першому читанні поправки до федерального закону" Про освіту ", згідно з якими вивчення державних мов республік Росії" здійснюється на добровільних засадах ". Законопроект підтримали 373 депутати. При цьому 19 депутатів, що представляють республіки ПКФО, проголосували за законопроект, а ще сім не взяли участі в голосуванні. Це стало приводом для критики на адресу депутатів з боку користувачів соцмереж.

Повідомлення про критику ідеї добровільного вивчення рідних мов з боку сенатора надійшло на смс-сервіс "Кавказького вузла" сьогодні. "26 червня Арсен Каноков на своїй сторінці в" Фейсбуці "критично відгукнувся про добровільність вивчення рідних мов", - написав автор повідомлення.

Існуюча практика, згідно з якою в Кабардино-Балкарії титульні мови поряд з російським є державними і для представників титульних національностей обов'язкові для вивчення, - логічний і розумний порядок речей,   написав минулої ночі на своїй сторінці   в Facebook Арсен Каноков Існуюча практика, згідно з якою в Кабардино-Балкарії титульні мови поряд з російським є державними і для представників титульних національностей обов'язкові для вивчення, - "логічний і розумний" порядок речей, написав минулої ночі на своїй сторінці в Facebook Арсен Каноков.

"Хотілося б звернутися до своїх колег з Держдуми: роблячи такий серйозний крок в масштабах нашої багатонаціональної країни, напевно, потрібно ретельно проаналізувати ситуацію на місцях. Я не в повній мірі в курсі того, що відбувається в інших республіках. Але точно знаю, в КБР , де кабардинців близько 57%, балкарців - 12%, а російських - 22%, національні мови обов'язкові для вивчення тільки для представників титульних націй. І навчання з усіх предметів шкільної програми ведеться тільки російською мовою ", - написав колишній глава Кабардино-Бал арії.

Арсен Каноков був главою Кабардино-Балкарії з 2005 по 2013 рік, а 24 грудня 2013 року було наділений повноваженнями члена Ради Федерації, говориться в біографічній довідці в розділі "Персоналії" "Кавказького вузла".

"Багато в чому завдяки великому і могутньому [російській мові] я отримав гарну освіту, живу в столиці і займаюся тим, що мені подобається. Але рідна мова допоміг виліпити мій характер, відчути себе частиною мого народу. Немає мови - немає народу. Для мене мова - це моя самоідентичність. Без нього я не зможу відчувати себе шітхалінцем, кабардинцем, Адигеї. Без нього неможливо передати всю глибину, мудрість і багатогранність нашого кодексу - Адиге хабзе російською мовою, а в ньому все наше життя, адигські вектор мислення ", - написав Арсен Каноков.

За його словами, існуюча система навчання мовам "завжди була предметом заздрості" співвітчизників, що живуть за кордоном. "У жодній країні, за винятком хіба що Йорданії, немає таких умов, наприклад, для адигів, як в Росії. Так навіщо ж їх погіршувати? Тому спробу зробити" необов'язковим "вивчення національних державних мов вважаю не до кінця продуманим кроком, здатним похитнути довіру до органів державної влади ", - повідомив сенатор.

Користувачі Facebook погодилися з Каноковим

Станом на 10.23 мск, під записом Канокова опубліковано 16 коментарів, автори яких підтримали позицію сенатора.

"З величезним задоволенням прочитала Ваш пост. Спасибі Вам велике за це. Я народилася в кабардинській селі Каменномостський. Кращі казки, включаючи російські, грецькі та інші почула від своїх бабусь і батьків насамперед на кабардинській мовою. Мені нічого не завадило стати поетом, сценаристом , які пишуть одно на кабардинській, російською та англійською мовами, а також захистити докторську російською мовою ", - написала користувач під ніком Люба Балагова.

"Абсолютно солідарний з Вами! Вважаю, що культура від покоління до покоління передається саме з мовою нації. Вважаю, що праці старших, які встановили самостійний адигські алфавіт і адигського граматику треба цінувати і розвивати", - прокоментував запис Канокова Мурат Тамаз.

Арсен Башіровіч, я був впевнений, що ви і не промовчите, і потрібні слова знайдете, правильні "Арсен Башіровіч, я був впевнений, що ви і не промовчите, і потрібні слова знайдете, правильні. Вас будуть підтримувати всі розсудливі люди в цьому питанні до кінця, до вирішення цієї надуманої проблеми", - написав Темірлан Жилов.

"Арсен Башіровіч, повністю солідарна з Вами і з Вашими аргументами. Знання рідної мови збагачує знання інших мов. Я, наприклад, в школі вчила і свій кабардинский, і російську мови. Прекрасно пишу і видаю свої книги і російською, і на кабардинській мовами . Пишаюся своєю рідною мовою. Вважаю, що саме моя рідна мова допоміг мені стати повноцінною особистістю ", - звернулася до сенатора Фоза Ошнокова в коментарі під його записом.

Раніше, 30 квітня, 30 діячів науки і культури Кабардино-Балкарії виступили проти федерального законопроекту про добровільне вивченні національних мов і звернулися до федеральної влади із заявою про загрозу зникнення кабардинського і балкарського мов. Доктор філологічних наук Мадіна Хакуашева і правозахисник Валерій Хатажуков заявили, що факультативне вивчення національних мов призведе до зникнення народів Кабардино-Балкарії і самої республіки.

Так навіщо ж їх погіршувати?