Керівник «Shamray Guitars» розповідає про секрети виготовлення гітар і історії розвитку майстерні

Всі бачили і знають, як виглядає і звучить цей інструмент. Про секрети виготовлення гітар і отримання правильного звуку, про підбір, налаштування, тонких вібраціях, їм притаманних і про багато іншого, ми поговорили з Володимиром Лаврентьєвим, керівником відомої російської майстерні по виготовленню електрогітар - «Shamray Guitars».

Роман Єгоров (далі Р.): Володимир, як виник бренд «Shamray Guitars»?

Володимир Лаврентьєв (далі В.): Наш бренд не виник на порожньому місці! В кінці 1980-х років російським гітарним майстром і підприємцем Євгеном Березою була заснована фірма «Русстон». Сталося так, що Береза ​​відвідав виробництво відомого на весь світ «Fender», набрався там досвіду і втілив побачене в Росії. Фактично «Русстон» відкрив перше серйозне серійне виробництво електрогітар в Росії. Гітари робилися в чималих кількостях, попит на них був великим. 90% електрогітар проводилися як серійні інструменти. Іншими словами, спочатку створювалася серія гітар, яка потім через магазини і представників в інших містах знаходила своїх покупців.

Олександр Шамрай прийшов в «Русстон» на початку 90-х. Згодом він став заступником Берези і фактично співвласником фірми. В кінці 90-х фірма, як і багато інших підприємств, зіткнулася з серйозними організаційними і фінансовими труднощами. В результаті Євген Береза ​​відкрив нове підприємство «Русстон 21», а молоді і амбітні адепти гітаробудуванні під керівництвом Олександра Шамрая вирішили заснувати свою компанію. Так і виник новий бренд - «Shamray Guitars» ( shamray.ru ).

Р: Як відбувалося становлення фірми, з якими складнощами вам довелося зіткнутися?

В: На початку «Shamray Guitars» працювала тільки як виробнича майстерня. В кінці 90-х і початку «нульових» хлопці робили недорогі бюджетні стандартні інструменти. Виробництво, в цілому, не було особливо вишуканим (за винятком виробництва гітар на замовлення), але в 2000-2001 роках воно себе виправдовувало саме в цій якості. У компанії з'явився інтернет-сайт.

У компанії з'явився інтернет-сайт

Володимир Лаврентьєв, Віктор Смольський, Володимир Тупиков

Торговельний напрямок фірми розвивалося поступово. Гітари «Shamray» стали поставлятися в деякі магазини. Потім на музичному ринку стало з'являтися велика кількість гітар все більш низької якості (Китай, Корея), які продавалися значно дешевше, ніж інструменти російського виробництва. Тоді ми вирішили піти шляхом ще більшої кастомізації гітар. Напрямок «кастомизация», тобто «Тюнінг» гітар, поліпшення їх звучання і виготовлення їх на замовлення нам дуже цікаво в світлі досліджень сучасних тенденцій арт- і техно-дизайну, а також крафта в широкому розумінні цього терміна. Цей напрямок стало згодом одним з провідних в компанії.

Р: Є думка, що очікування клієнтів, яким потрібні гітари, приблизно однакові у всьому світі. Розкажіть про ваш досвід роботи на міжнародному ринку?

В: У 2003 році ми почали співпрацювати з канадським підприємцем - музикантом і відмінним фахівцем в області гітаробудуванні. Він дуже допоміг нам в роботі з іноземними клієнтами. Завдяки його навичкам ми змогли запропонувати наші кастом-концепції за кордон. Звичайно, доводилося працювати в умовах жорсткої конкуренції, але ми змогли зіграти на тому, що їх кастом-гітари коштували на порядок вище, ніж наші. Тоді ми зробили близько 500 гітар для музикантів і груп по всьому світу від Австралії - до Східної Європи і Канади.

По темі

По темі

3396

Депутат Верховної ради України Юрій Левченко заявив про те, що колишніх президентів України Леоніда Кравчука і Леоніда Кучму «потрібно судити за держзраду».

Р: Як розвивалися ваші інші проекти і напрямки?

В: Починаючи з 2006 року Олександр Шамрай почав розвивати інші проекти. У 2009 році я став керівником майстерні. У тому ж році при майстерні було відкрито магазин. На ринку тоді не було (їх і зараз трохи) спеціальних магазинів для гітаристів. «Shamray Guitars» зайняли свою нішу. Сьогодні у нас два магазини при майстернях ( «Shamray Shop» біля станції метро «Волгоградський проспект» ( www.shamray-shop.ru ) І «Guitar Planet» недалеко від «Електрозаводська» ( www.guitarplanet.ru ).

Р: Розкажіть про особливості виготовлення гітар і їх «заточеного» під певні музичні стилі?

В: До питання виготовлення гітари можна підійти по-різному. Замовник може дати повну специфікацію інструменту, тобто вибрати дерево, комплектуючі та визначити всі інші параметри за власним бажанням. У «Shamray Guitars» зроблять все в суворій відповідності з цим. Але іноді музиканти приходять в майстерню і просять зробити гітару як у Джеймса Хетфілда, Річі Блекмора, Стіва Вая або Кіта Річардса. Майстри можуть зробити як повну репліку, так і доповнити її згідно з потребами замовника. Так, початківці гітаристи нерідко замовляють копію інструменту, який вони бачили у відомого виконавця.

Тут важливо враховувати, що звучання прославленої групи досягти дуже складно. Звук, характерний для групи Metallica або Pink Floyd, складається не тільки з особливостей їх інструментів. Обробку звуку робить саме їх звукорежисер! Музиканти грають на певному обладнанні. І грають саме вони, своїми руками, з технікою гри, укладеної «в кінчиках пальців»! З усього перерахованого складається звук групи в цілому, і лише одна з його складових - це гітара з усіма її формами і характеристиками. Кожному напрямку музики підходять інструменти певного зовнішнього вигляду. Наприклад, під стиль «метал» розроблені стилістично відповідні йому «рогаті» гітари, агресивні не тільки по своїй зовнішності, але і за своїм звучанням. Однак на електрогітарі класичної форми, наприклад, такої фірми, як «Gibson Les Paul», можна виконувати музику практично будь-якого стилю.

Р: Скільки часу займає у вас виготовлення кастом-гітари?

В: 4 місяці - приблизно стільки часу йде на виготовлення кастом-інструменту в майстерні «Shamray Guitars». Але бувають і більш складні замовлення, час виконання яких збільшується пропорційно їх складності. Наприклад, багатьом музикантам приємно бачити на своєму інструменті прикраси з перламутру, малюнки, принти, аерографію. Все це виділяє конкретний інструмент, підкреслюючи його індивідуальність.

Р: Але, все-таки, у вас виходять схожі один на одного інструменти або вони все унікальні?

В: Відразу скажу, що повністю ідентичних гітар не буває! Основні сорти дерева, що використовуються при виробництві корпусів гітар, - це вільха, липа, червоне дерево, ясен. На гриф зазвичай йде клен, але іноді - червоне дерево, венге, бубінга. Накладки робляться з палісандра, клена або чорного дерева. Звичайно, кожна з описаних вище порід має свої характерні особливості звучання. На основі цих знань можна спрогнозувати, як буде звучати інструмент в цілому. Але навіть гітари, зроблені з одного і того ж дерева, можуть проявляти себе по-різному. Тому гітари як люди. Навіть ті, що виготовлені на заводському конвеєрі, будуть різними, так як дерево - це живий природний матеріал.

По темі

1877

Канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що планує обговорити на переговорах з держсекретарем США Майклом Помпео співпрацю з Росією, Україною, Іран, Афганістан і Сирію.

Кожна хороша гітара індивідуальна, у неї є свій характер, своє обличчя, своє звучання. Але тут важливий цінове питання, який залежить від використання певних порід дерева, комплектуючих і так далі. Будь-яка гітарна майстерня, по суті, є столярної. Чим більше в гітару вкладено ручної праці, чим більше уваги приділено процесу виготовлення, чим менше в ньому автоматизації і суворій послідовності, тим більшою мірою інструмент є штучним, індивідуальним, тобто «крафтового». Звичайно, ми дотримуємося загальноприйнятих технологічних стандартів і норм. Але те, що у великих виробництвах робиться за допомогою ЧПУ верстатів і апаратів, у нас виконується більш ретельно, руками майстра.

Р: Звідси у мене виникає питання з розряду метафізики. Гітара і її енергетика. Що скажете з цього приводу?

В: Енергетика у гітари, напевно, є. Будь-яка гітара, якщо на ній регулярно грають, і вона не стоїть без діла, з часом стає краще. Гітара «розігрується», як і будь-який музичний інструмент. Навіть колекційні скрипки, якщо вони лежать в шафі, починають звучати гірше. У певний час приходить спеціально призначена людина і грає на них. До речі, те саме можна сказати і в застосуванні до спеціальній дошці для чайної церемонії і іншим речам.

Р: В якому напрямку ви плануєте свій розвиток і який цінове питання при замовленні ваших гітар?

В: Розвиток виробничої гітарної теми в «Shamray Guitars» планують в напрямку дрібносерійних (по 10-20 штук) якісних гітар. У 2016 році ми можемо робити за 65-70 т.р (1000 у.е) цілком якісні інструменти. Середня ціна складається з витраченого праці, часу і комплектуючих. Але якщо мені, наприклад, відразу зроблять замовлення на 100 гітар, то не зможу його відразу виконати. Для цього мені потрібно буде розширити виробництво, вкласти кошти в додаткове обладнання, найняти людей. Сьогодні в нашій фірмі працює близько 25 майстрів. Тут виникають труднощі: найняти хорошого гітарного майстра непросто! Цій професії ніде в Росії не вчать. А майстер також повинен бути адаптований до технологій, обладнання і вимогам нашої фірми.

Р: Кого ви бачите в якості основних покупців?

В: Коли фірма велика, то їх фахівці не завжди вникають в подробиці. У нас магазин тематичний. У ньому є все, що може бути потрібно гітаристам! Якщо у кого-то виникає проблема з гітарою, ми на 99% гарантуємо, що він зможе розв'язати цю проблему з нашою допомогою. Крім консультацій по сервісному обслуговуванню гітари ми можемо запропонувати і багато іншого. Наприклад, у людини є гітара, і він хоче поліпшити її звук, зовнішній вигляд (розфарбувати або зробити напис, як музиканти з групи Zvеrобой замовили серію гітар під назвою «Zverокастери») або він розробив свою концепцію гітари, зробив креслення - ми також постараємося йому допомогти!

Р: Як би ви окреслили нішу вашої компанії на ринку?

В: Ми знаємо всі тонкощі виробництва електрогітар і розуміємо, що потрібно музиканту. Наша ніша - виконання замовлень на штучну гітарну продукцію. Ми втілюємо мрії тих, хто хоче створити свій власний, неповторний інструмент. Даємо можливість гітаристам підкреслити свій стиль і індивідуальність. Наша продукція є унікальною. У «Shamray Guitars» можна замовити практично будь-який інструмент, в тому числі копію відомої гітари конкретного музиканта.

При бажанні у нас можна купити будь-які аксесуари, запчастини та одразу встановити їх в нашій майстерні. Людина може замовити «кастомізацію» готової гітари або купити нову (навіть не нашого виробництва). Не випадково модною сьогодні темою є оформлення гітарами ручної роботи квартири, інтер'єрів крафтового пабу, музичного клубу або офісу. Такий вишукування коштує не дешево, але інструменти тут виступають скоріше в ролі фетиша, стають частиною іміджу. Припустимо, людина багато чого досяг у житті і досяг успіху. Тепер є час і бажання, приділити трохи часу собі. Не всі кидаються скуповувати оптом нерухомість. Люди повертаються до захоплень своєї молодості. Замовити штучну гітару в нашому випадку, значить реалізувати давню мрію!

«Унікальний інструмент - для унікальної людини!» - такий девіз гітарного кастомайзинга, досить затребуваний в «Shamray Guitars», де знають попит на гітари і намагаються надавати людям те, що їм потрібно!

Юрій Лоза грає на «Shamray Guitars»

Фото з архіву Володимира Лаврентьєва.

Р: Як відбувалося становлення фірми, з якими складнощами вам довелося зіткнутися?
Розкажіть про ваш досвід роботи на міжнародному ринку?
Р: Як розвивалися ваші інші проекти і напрямки?
Р: Розкажіть про особливості виготовлення гітар і їх «заточеного» під певні музичні стилі?
Р: Скільки часу займає у вас виготовлення кастом-гітари?
Р: Але, все-таки, у вас виходять схожі один на одного інструменти або вони все унікальні?
Що скажете з цього приводу?
Р: В якому напрямку ви плануєте свій розвиток і який цінове питання при замовленні ваших гітар?
Р: Кого ви бачите в якості основних покупців?
Р: Як би ви окреслили нішу вашої компанії на ринку?