Керівник ансамблю «Натхнення» Ольга Кіт: «У нас кожен артист на вагу золота» «БНК

Сьогодні ансамбль інструментальної музики «Натхнення» разом з московськими гостями - гобоїстом Олексієм Балашових і піаністкою Тетяною Рябовой - вийде на рідну сцену Комі республіканської філармонії з програмою «Прогулянка по Італії». Напередодні концерту керівник ансамблю Ольга Кіт розповіла БНК про майбутній вечорі, репертуарі колективу і планах на наступний рік, коли «Натхнення» - єдиний професійний струнний квартет Комі - відзначить 20-річчя. Сьогодні ансамбль інструментальної музики «Натхнення» разом з московськими гостями - гобоїстом Олексієм Балашових і піаністкою Тетяною Рябовой - вийде на рідну сцену Комі республіканської філармонії з програмою «Прогулянка по Італії»

Фото Сергія Паршукова

- Розкажіть, як ви опинилися в ансамблі?

- Разом з «Натхненням» в наступному році я буду відзначати свою некруглу дату. До складу ансамблю я потрапила в 2003 році, тоді як раз сталася велика зміна кадрів в колективі - він значно оновився. А взагалі, я разом з Володимиром Горленко і Світланою Хозяінова стояла біля витоків створення «Натхнення» в 1997 році (перший виступ ансамблю відбулося в 1998 році - БНК). Правда, обставини склалися таким чином, що в перший склад я не потрапила. Але доля знову привела мене в цей колектив. Отримавши запрошення, я погодилася і з цього моменту служу на посади другого скрипаля, тобто - другої скрипки. З того складу ансамблю зараз залишилася Надія Потоліцина, яка прийшла зі мною в один час. Зараз вже ми зустрічаємо молоде поповнення. У минулому році в колективі з'явилася альтисткою Марина Грушка, а в цьому сезоні - перша скрипка - Дмитро Федореев.

- Які програми складають репертуар ансамблю? На кого ви орієнтуєтеся в своїй роботі?

- З дня заснування головна мета «Натхнення» - це виконання і популяризація класичної музики, особливо тієї, що стосується творів для струнного квартету. Це уявлення різних музичних форм, поєднання камерних ансамблів - дуети, тріо, квінтети. Зараз в нашому репертуарі твори всіх епох: бароко, класицизм, романтична музика і твори російських композиторів.

У нас є програми для різних аудиторій. Дорослі глядачі регулярно на наших музичних салонах знайомляться з камерними творами світової музики. Головна особливість нашого ансамблю в тому, що ми створюємо багато концертів для дітей. Зараз, наприклад, серед вихованців дитячих садів і молодших школярів найбільшою популярністю користуються такі програми, як «Від гавоту до фокстроту», «Календар природи», «Малятам про звірят» і обрані п'єси з «Дитячого альбому» Петра Чайковського. Повністю альбом ми виконуємо для старших школярів, також як і наш проект «Гортаючи старі сторінки», основа якого музика Роберта Шумана.

- Ансамбль виступає в дитячих садах і школах? Як сприймаєте роботу на цих майданчиках?

- Так, ми самі приїжджаємо до них, оскільки не завжди є можливість, особливо у освітніх установ, привезти учнів до філармонії чи, наприклад, приїхати до нас з іншого міста. Мені завжди подобалися такі виступи. Це найпозитивніша, найбільш вдячна, щира і відкрита публіка. У дитячих очах завжди можна прочитати, що подобається, що не подобається. Вони завжди відверто кажуть: «Ви нам сподобалися, приїжджайте ще!». Я думаю зерна, які ми сіємо, дадуть плоди. Дітки можуть не пам'ятати, що саме ми до них приїжджали, не пам'ятати твори, які ми грали, але емоційний відгук у їхніх душах неодмінно залишиться.

- З якими артистами виступає «Натхнення»?

- Для нас вже традиційні виступи з різними вокалістами, однак ансамбль сміливо йде на експерименти. Наприклад, великий концерт для баяна та струнного квартету з виконанням циклу Астора П'яццолли «П'ять відчуттів танго». Цей проект ми зробили разом з талановитим баяністом Андрієм Дікоевим. Особливе місце займає співпраця з ансамблем «Ас'я киа». Ми виконуємо циганський, аргентинський та ірландський танці, «Танець смерті» Каміля Сен-Санса, а також програму «Улюблені мелодії кіно». Наш ансамбль завжди з радістю відгукується на пропозиції і творчі ідеї. Точно можу сказати, що ми відкриті всьому новому.

- А що подобається виконувати самим артистам ансамблю?

- Як музикантам нам цікаво все. Головне, щоб музика була хорошою, в якісному перекладенні для струнного квартету. Це визначає відбір творів для репертуару. Я завжди за творчу свободу. Якщо хтось із нас знаходить якусь дивну музику, ми обговорюємо ці композиції і програми. Коли «проти шерсті», то нічого не вийде. Ми ємний колектив: нас всього чотири людини і кожен - на вагу золота. Тільки за згодою і повної залученості артистів вийде щось путнє. Особисто у мене є велике бажання зіграти твори Мендельсона, які ансамбль ще ніколи не виконував. До речі, ми не тільки самі постійно перебуваємо в пошуках цікавого матеріалу, але завжди прислухаємося до глядачів.

До речі, ми не тільки самі постійно перебуваємо в пошуках цікавого матеріалу, але завжди прислухаємося до глядачів

- З гобоїстом Олексієм Балашових ви зіграєте вже вдруге. Розкажіть, як з ним працюється?

- З Олексієм дуже просто. Він компетентний і скрупульозний музикант, у нього прекрасна база, чудова школа. При підготовці до концерту, надсилаючи нам заздалегідь музичний текст зі своїми позначками, Олексій обумовлює всі нюанси і штрихи. Тому, коли він приїжджає, нам залишається тільки звірити баланс спільного звучання, відчути один одного. Це і є показник класу музиканта: коли одного-двох репетицій досить для того, щоб якісно відпрацювати на сцені. До слова, Олексій активно популяризує класичну музику і гобойние твори. Затребуваний на світових майданчиках, він не відмовляється приїжджати на концерти в різні регіони Росії.

- Що особливого глядачі почують на концерті «Прогулянка по Італії»?

- Дуже рідко в республіці можна почути духові інструменти як соло, а тим більше гобой. Він сам по собі дуже тонкий, дуже ліричний. Цей чудовий інструмент створювався як наслідування людського голосу. І добре грає гобоїст - це теж рідкість, їх у світі не так багато. Олексій Балашов входить в когорту майстрів. Вперше в Сиктивкарі повністю прозвучить «Концерт для гобоя з оркестром» Алессандро Марчелло. Адажіо - друга частина цього концерту - відома, мені здається, всім. Дуже популярна мелодія. Але цілком твір Марчелло ще у нас не звучало. І також вперше глядачі почують «Концерт для гобоя і струнних» Джованні Платт. Ця музика відома здебільшого у вузькому специфічному колі гобоїста, тому вона буде цікава і професійним музикантам.

Ця музика відома здебільшого у вузькому специфічному колі гобоїста, тому вона буде цікава і професійним музикантам

- Ансамблю «Натхнення» - 20 років. Які творчі плани колективу?

- З початку сезону у нас досить щільний графік виступів. Ми вже з'їздили на гастролі в Печору, дали кілька різних концертів. Сьогодні відбудеться спільний концерт з московськими гостями. У квітні майбутнього року у нас запланований музичний салон, присвячений творчості Михайла Глінки. Зараз в роботі, можна сказати, що практично готова програма за казкою Веніаміна Каверіна «Пісочний годинник». До прекрасного тексту цього радянського письменника, якого зараз рідко де виконують, ми спеціально підібрали музику. Нам захотілося звернутися до росіян, таким чуйним і чуттєвим сюжетів про добрих людей, які ходять поруч, про чудо, яке ми можемо зробити один одному. Але найбільше моє бажання - це зіграти повноцінний концерт, щоб камерні твори звучали НЕ фрагментами, а цілком - так, як їх задумав композитор. 20 лютого відбудеться наш ювілейний творчий вечір, де ми будемо втілювати наші бажання в життя і дивувати глядачів.

Які програми складають репертуар ансамблю?
На кого ви орієнтуєтеся в своїй роботі?
Ансамбль виступає в дитячих садах і школах?
Як сприймаєте роботу на цих майданчиках?
З якими артистами виступає «Натхнення»?
А що подобається виконувати самим артистам ансамблю?
Розкажіть, як з ним працюється?
Що особливого глядачі почують на концерті «Прогулянка по Італії»?
Які творчі плани колективу?