Кінь-психотерапевт

Взаємодія з кіньми - це не просто спорт і проведення часу, але це ще і дуже корисно. У психології навіть є таке поняття як іпотерапія, тобто терапія за допомогою коней.

У психології навіть є таке поняття як іпотерапія, тобто терапія за допомогою коней

Взаємодія з тваринами, у нашому випадку з кіньми, надає комплексний ефект - як фізіотерапевтичний, так і психотерапевтичний.

Ще Гіппократ стверджував, що хворі одужують швидше, якщо вони їздять верхи. Він рекомендував їзду на коні для меланхоліків - особливо галоп - просто не можливо бути в спокійному стані духу на такій швидкості! Хто їздив верхи - мене зрозуміє.

Під час верхової їзди серцебиття може прискоритися до 170 ударів в хвилину, але це ніяк не позначається на серцевому м'язі. Тому Іпотерапія дуже корисна в період реабілітації після інсульту, інфаркту, різних травм, корисна для хворих на розсіяний склероз, захворюваннями органів тазу і т.д. іпотерапія спеціалізується також на роботі з особливими дітьми, тобто з аутістіческім спектром, ДЦП, олігофренія, ЗПР, гіперактивність і багато інших.

Ще за часів царської Росії поранених на період реабілітації часто відправляли не в санаторії і будинки відпочинку, а в стайні доглядати за кіньми.

Особливо корисна їзда верхи на коні для діток, а й про дорослих теж забувати не варто.

Так в чому ж конкретно користь від катання верхи? Давайте розглянемо поетапно.

1) Знайомство з Конем і перший контакт.

1) Знайомство з Конем і перший контакт

Користь починається з першого контакту з твариною. Коли відвідувач (дорослий або дитина) прийшов до стайні і побачив тварину. Велике, красиве і граціозна.

Згадайте, які у Вас були відчуття, коли Ви вперше побачили коня?

Це щось велике, сильне, красиве, сповнене енергії ... Іноді трохи лякає, але одночасно викликає бажання доторкнутися до цього всього, повзаімодействовать.

Перш ніж сісти на коня, необхідно налагодити з нею контакт. Тобто підійти, погладити, подивитися в очі, може бути погодувати, перебирати руками гриву, розчесати або заплести косичку ... І треба все зробити так, щоб кінь дозволила це з собою зробити.

Все це вже несе в собі елемент психотерапії. Одне тільки мірне жування коні порівняй медитації. Хтось вибирає для себе позу лотоса і мантру ОМ (це вже щодо дорослих), а хтось мірне жування коні або погойдування тіла під час верхової їзди. Чимось, на рівні пам'яті тіла, спокійна ходьба на коні нагадує заколисування, як в дитинстві. І автоматично ми занурюємося в той стан спокою, умиротворення і безпеки, яке було в зовсім глибокому дитинстві.

На даному етапі діти вчаться встановлювати здорові взаємовідносини, бути більш чуйними і уважними, вчаться піклуватися, довіряти собі і навколишньому світу (що таке велике тварина несе не небезпека, а захист, впевненість і добро). Особливо це корисно для дітей з аутістіческім спектром або для діток, які не вміють дружити і спілкуватися, замкнуті ... (в сучасному світі усьому цьому сприяють планшети і те, що часто діток не віддають в дитячий садок, де вони набувають дуже важливий досвід спілкування).

Кінь теж висловлює свої емоції, дитина стежить за нею і починає наслідувати.

Через спілкування з конем вони поступово розкріпачуються, і непомітно для себе переносять досвід спілкування з конем в повсякденні взаємини.

Через спілкування з конем вони поступово розкріпачуються, і непомітно для себе переносять досвід спілкування з конем в повсякденні взаємини

Коли дитина бачить коня, то вона здається йому дуже великий. Логічно, що дитина боїться, сумнівається, відчуває побоювання ... Може бентежити запах коня, її іржання ... але одночасно з цим, дитина хоче покататися. Так він вчиться долати свої страхи, підвищує самооцінку і набуває впевненості в собі.

Тут настає наступний етап, коли дитина сідає на коня.

2) Сісти на коня

2) Сісти на коня

Перший раз коли дитина сідає на коня, то найчастіше його садять на конячку без сідла, для того щоб був контакт шкіра до шкіри, щоб дитина могла відчути тепло (температура коня на 1,5 - 2 градуси вище, ніж у людини), живу енергію коня. Дитинка вчиться координувати свої рухи, концентрується на відчуттях в своєму тілі і вчиться прислухатися до іншого (до коня), відстежувати як його дії позначаються на іншому. Це теж один з елементів комунікації.

Це теж один з елементів комунікації

Садити на коня можна навіть найменших! Це сприяє розвитку дрібної моторики і стимулює мова.

Поліпшується пам'ять (треба запам'ятати що і в якій послідовності робити, що коні подобається, а що ні), увагу, активність, здатність до навчання. У дитини є божевільний стимул! А найголовніше, що все це відбувається інстинктивно, непомітно.

Особливо добре працює іпотерапія з гіперактивністю і синдромом дефіциту уваги, коли дії діток імпульсивні, вони не відслідковують наслідки своєї поведінки, у них знижений увагу. Будь-які неслухняні дітки стають більш чуйними і уважними до оточуючих після досвіду спілкування з кіньми.

3) Верхова їзда на коні

Під час верхової їзди кінь і вершник в ідеалі діють як єдине ціле.

Поліпшується координація рухів, розвивається вестибулярний апарат, їзда на коні покращує ходу і знову ж таки, це все на інстинктивному рівні.

Залежно від швидкості пересування варіюються емоційні відчуття ... при повільній їзді - це те саме що медитації і розслабленню ... чим швидше, тим сильніші емоції ми відчуваємо ... вихлюпується агресію, переживання, які в наслідку замінюються почуттям радості і задоволення, відчуттям наповненості енергією.

вихлюпується агресію, переживання, які в наслідку замінюються почуттям радості і задоволення, відчуттям наповненості енергією

Крім того, коли ти їдеш на коні, з'являється відчуття Переможця, відчуття успішності і впевненості в собі. З'являється безцінний досвід подолання труднощів і перешкод (як у взаєминах з конем, так і реальних бар'єрів) - і все це під чуйним керівництвом тренера. Ці відчуття важливі для дитини в процесі становлення його особистості, вони важливі для дорослого на будь-якому його життєвому етапі.

Ці відчуття важливі для дитини в процесі становлення його особистості, вони важливі для дорослого на будь-якому його життєвому етапі

У боротьбі з щоденним стресом, професійним вигоранням або пережитими травматичними переживаннями іпотерапія також є безцінним інструментом. Кінь співчуває, розуміє і приймає людину такою, якою вона є. Чи не засуджуючи і не оцінюючи, а просто дозволяє йому бути в змозі тут і зараз. Є люди схильні йти в свої фантазії і переживання, як багато хто любить говорити: «Копатися в собі». Так ось, коли Ви верхи на коні, то Вам точно буде не до своїх переживань. Всі думки будуть зосереджені на тому, що відбувається в даний момент.

коли дорослий підходить до коня після роботи ... втомлений ... навколо суцільне напруга, стреси, конфлікти ... проблеми ... Ти підходиш до цього великого і спокійного тварині, відчуваєш легкий запах пережованої трави, запускаєш пальці в гриву, відчуваєш під пальцями шовкову шерсть, дивишся в ці прекрасні очі ... і відчуваєш умиротворення - життя налагоджується.

Дуже корисна верхова їзда і для літніх людей. Коли кінь починає йти, то у вершника виявляються задіяні ті ж м'язи, що і при ходьбі або при бігу (залежить від швидкості), але немає ніякого навантаження на суглоби. Це дає можливість знову відчути себе молодим, сильним і швидким.

Це дає можливість знову відчути себе молодим, сильним і швидким

Позитивні емоції і захват від катання на коні безцінні!

В цілому, опановуючи верховою їздою, Ви займаєте позицію «вершника», з'являється відчуття впевненості в собі, відчуття, що Ви впливаєте на своє життя і те, що відбувається. І Ви все-таки робите це !!!

І Ви все-таки робите це

Так в чому ж конкретно користь від катання верхи?
Згадайте, які у Вас були відчуття, коли Ви вперше побачили коня?