Композитор Олександр Костянтинович Глазунов (1865-1936). Обговорення на LiveInternet

Томаовсянка всі записи автора


Глазунов створив світ щастя, веселощів, спокою, польоту, захоплення, задумі і багато чого, багато чого іншого, завжди щасливого, завжди ясного і глибокого, завжди надзвичайно благородного, крилатого Глазунов створив світ щастя, веселощів, спокою, польоту, захоплення, задумі і багато чого, багато чого іншого, завжди щасливого, завжди ясного і глибокого, завжди надзвичайно благородного, крилатого ...
А. Луначарський



Соратник композиторів «Могутньої купки», один Бородіна, дописати по пам'яті його незавершені твори, - і педагог, який в роки післяреволюційної розрухи підтримав юного Шостаковича ...



Учень Балакірєва і Римського-Корсакова. Його музика пройнята оптимізмом, вона завжди врівноважена, класично ясна, світла і уникає різких контрастів. Все це відноситься до будь-якого з жанрів, використаних Глазуновим, але більш за все - до симфоній, саме як симфоніст він проявив себе найбільш повно. Дев'ять симфоній Глазунова відрізняються епічною широтою, пластичністю музичного мислення, спокійним ліризмом, витонченістю мелодійних ліній, тембрової ясністю, кришталевої чіткістю рельєфною інструментування, зразковою чистотою голосоведення. Загальний тон його музики завжди спокійно-об'єктивний, симфонічні концепції розкриваються в неквапливому розгортанні, розміреному русі звукових мас, в переконливих врівноважених формах.

Олександр Костянтинович Глазунов народився 10 серпня 1865 року в Петербурзі в сім'ї книговидавця, що походив із старовинного купецького роду. Життя будинку текла спокійно і розмірено, по давно усталеним порядків. Від купецького укладу предків її відрізняла тільки музика: все дихало нею. Мати була піаністкою, ученицею знаменитого Лешетицького, і хоча професійно нею не займалася, віддавши себе повністю сім'ї, грала багато і з задоволенням. У будинку бували Балакірєв, Римський-Корсаков, вечорами часто грали в 4 руки симфонії Моцарта, Бетховена, Шуберта, Шумана, Бородіна. Звучали камерно-інструментальні п'єси, фортепіанні твори Шопена, Глінки, Балакірєва, Шумана. Батько, який займався в основному справами фірми, теж музиціював - грав на фортепіано і скрипці.



Хлопчик, дуже рано проявив музичне обдарування, освіту здобув удома. Коли йому виповнилося 10 років, була запрошена вчителька, з якою, однак, Олександр, розвивався швидко і своєрідно, не знайшов спільної мови: пропоновані нею нудні вправи йому не подобалися, він вважав за краще імпровізувати і читати з листа. Значно краще це все йде, коли до 12-річному Глазунова був запрошений Еленковскій - освічений музикант, учень Дрейшок. Замість звичайної для дитини школи, він став знайомити учня з класичною музикою. У перший же рік навчання у Еленковского юний Глазунов переграв все фуги Баха, велике число творів Шопена. Багато читаючи з аркуша, він познайомився зі стилем різних авторів. У 13 років, крім фо
Хлопчик, дуже рано проявив музичне обдарування, освіту здобув удома ртепіано, він грав на скрипці, потім навчився грати на віолончелі.



Костянтин Ілліч Глазунов (1826-1914), батько композитора Глазунова



У 1878 матір показала Балакірєва перші твори сина. Маститий музикант в простеньких і наївних дитячих спробах зумів розгледіти паростки свіжих музичних думок, зерно безсумнівного таланту, і взяв участь в розвитку юного музиканта. З грудня 1879 року почалися заняття з Римським-Корсаковим, який пізніше згадував: «елементарна теорія музики і сольфеджіо виявилися для нього зайвими» - настільки витончений був слух учня, величезна інтуїтивне розуміння музичних законів. Всього кілька уроків зайняло вивчення гармонії, а заняття контрапунктом пішли одночасно з композицією. Швидкість оволодіння матеріалом була така, що до весни 1881 року, тобто неповних шістнадцяти років, Глазунов, який навчався в цей час в реальному училищі, став автором своєї Першої симфонії, з успіхом виконаної публічно 29 березня 1882 одному з концертів Безкоштовної музичної школи під керуванням Балакірєва. Подив публіки не було меж, коли на бурхливі оплески після виконання вийшов бентежилися хлопчик в мундирчиках «реаліста». Критика зустріла юного композитора захоплено: Стасов називав його «юним Самсоном», «Орлом Костянтиновичем», Кюї - «закінченим музикантом і сильним техніком», захоплювався здатністю «висловлювати те, що він хоче, і так, як він хоче».


Перша симфонія Глазунова, присвячена Римського-Корсакова, справила глибоке враження на М Перша симфонія Глазунова, присвячена Римського-Корсакова, справила глибоке враження на М. Бєляєва - відомого мільйонера-мецената, який вирішив організувати її виконання в Європі. У 1883 він, будучи в Веймарі, розповів про Глазунова Лісту, і в наступному році симфонія була виконана під керуванням Ліста. Бєляєв привіз Глазунова на європейську прем'єру. Лист справив на юнака незабутнє враження, одне з найсильніших в його житті. Це була перша поїздка Глазунова за кордон, і Бєляєв вирішив не обмежуватися Веймаром. Він повіз молоду людину в Швейцарію, Францію, потім мандрівники переїхали до Іспанії і далі, в Африку. Переповнений враженнями, повертався юнак додому, а й на зворотному шляху їх було не менше: відвідування Байрейта, де він почув «Парсіфаля» Вагнера, знайомство із Сен-Санс, нова зустріч з Лістом. «Бажаючи платити данину своїй батьківщині, я вибираю ту форму, яка мені більш симпатична», - так висловив Бєляєв своє ставлення до справи розвитку російської музики, яке крім видавництва включало в себе організацію Російських симфонічних концертів, установа глінкінскому премій, пристрій вечорів камерної музики і квартетних конкурсів. Він віддав цьому значну частину свого капіталу, розпоряджатися яким за його заповітом повинні були Римський-Корсаков, Лядов і Глазунов.


"Перша симфонія Глазунова - твір дивовижне, що лякає навіть передчасної зрілістю"


"Він абсолютно здатний виражати те, що він хоче, і так, як він хоче ... Симфонія являє прекрасне, чудово талановитий твір з найсерйознішими музичними перевагами" - Цезар Кюї про першу симфонії Глазунова, написаної ним у неповних 16 років

У 1881 році, тобто відразу після виконання Першої симфонії, Глазунов увійшов в гурток Балакірєва, який двадцятьма роками раніше отримав назву Могутньої купки. Балакірєв взявся наставляти неофіта з тим же запалом, з яким в ті давні роки вчив своїх друзів. Однак відносини їх не склалися. Час прийшов інший, і Глазунов вже був досить професійним музикантом, щоб критично ставитися до Балакірєва. У останнього ж з роками характер придбав деспотичні риси і чітко виявлялася нетерпимість до чужих думок. Музиканти розійшлися, хоча деякий вплив Балакірєва позначилося на жанрової картинності деяких творів Глазунова, його увагу до музики різних народів. Зате з Римським-Корсаковим найдобріші відносини зберігалися протягом майже тридцяти років, аж до смерті цього патріарха російської музики.




Глазунов з педагогами Консерваторії Вержбіловічем, Ларош, Блуменфельда. 1890-е.



Протягом 80-х років Глазунов пише дуже багато. У 1883 році він закінчив реальне училище і вступив вільним слухачем на історико-філологічне відділення Петербурзького університету. Це було зроблено не стільки за внутрішнім бажанням, скільки по сімейних традицій - все Глазунови вважали за необхідне мати вищу освіту, і композитор вибрав гуманітарне, що дає загальну культуру і кругозір, необхідний серйозного художнику. Позбавлений сім'єю від необхідності заробляти на життя, він повністю віддає себе творчості. Складається своєрідний метод роботи, коли одночасно замислюється кілька творів в різних жанрах. Одне пишеться в чернетці, до іншого з'являються ескізи, третє знаходиться вже в стадії коректури. Так, майже одночасно написані два квартети, дві увертюри на грецькі теми, дві оркестрові серенади, оркестрові Лірична поема, елегія Пам'яті героя, «Мрії про Схід», Друга симфонія, симфонічна фантазія «Ліс»


За твором забуваються і дружні зв'язки. Тепле почуття пов'язує його з Стасовим, так палко вітали юний талант при його появі. Тісні і дружні відносини з Бородіним, який називав молодого друга «дорогим тезкою» і з великою зацікавленістю стежив за його творчістю. Вплив Бородіна явно позначається на багатьох творах Глазунова з їх епічними образами, билини, широким російським характером. Поема «Стенька Разін», закінчена вже після передчасної кончини Бородіна, була присвячена Глазуновим його пам'яті. Величезну роботу виконав молодий композитор і над спадщиною свого старшого друга, приводячи в порядок чорнові записи, згадуючи те, що Бородін грав йому, але не встиг записати. Він записав по пам'яті і оркестрував дві частини Третьої симфонії, разом з Римським-Корсаковим завершив оперу «Князь Ігор».


У 1888 році Глазунов вперше вийшов на симфонічну естраду як диригент з виконанням своєї Ліричної поеми. Через півроку він вже виступав в Парижі - під час Всесвітньої виставки - з виконанням «Стеньки Разіна» і Другої симфонії. Не можна сказати, що Глазунов став видатним диригентом - для цього у нього був невідповідний характер: занадто м'який. «Я недавно отримав зауваження від одного з музикантів оркестру, сказане наодинці, - ділився Глазунов з Чайковським, для якого диригування теж не було органічним. - Що я мало звертаю уваги на відтінки, що абсолютно вірно, так як їх потрібно вимагати і домагатися, а мені іноді буває просто незручно набридати поважним людям, з яких майже кожен вдвічі старший за мене. Мені кілька разів траплялося просити грати piano - один раз виконають прохання (а не вимога), а на наступний раз забудуть про це. Буду завтра щосили змушувати себе "вимагати" ». З роками ця проблема зникла: Глазунов став користуватися таким авторитетом, що вимагати було не потрібно: музиканти намагалися вгадувати будь-яке його бажання і намір. Його диригентська діяльність тривала майже півстоліття, як в Росії, так і за кордоном.






Спокійний, добродушний і доброзичливий, Глазунов привертав до себе багатьох. Він дружив не тільки з петербурзькими, але і з багатьма московськими музикантами. Листувався з Чайковським, зблизився з Танєєвим, Рахманіновим, Скрябіним. Найчастіше зустрічі відбувалися на так званих «Біляївський п'ятницях» - вечорах, на яких звучала музика, обговорювалися прослухані твори. Популярність їх була така велика, що народилася гострота: «Шкода, що у Митрофана Петровича не буває семи п'ятниць Hi тижня». Взаємна симпатія і повага пов'язували Глазунова і з А. Рубінштейном, незважаючи на велику різницю у віці. Саме Рубинштейну композитор присвятив свою Четверту симфонію.


"Я великий шанувальник Вашого таланту; я страшенно ціную і високо ставлю серйозність Ваших прагнень, Вашу артистичну, так би мовити, чесність ... Ви для мене у багатьох відношеннях загадка. У Вас є геніальність ..."
- з листа П. І. Чайковського до Глазунова (1890)





Його популярність, в тому числі і за кордоном, неухильно зростає. Він часто виступає в якості диригента в містах Європи і Америки. У 1890 році йому замовляють Урочистий марш на честь відкриття Всесвітньої Колумбовской виставки в Чикаго, цей марш відзначений як «найбільш натхненний» з усіх, написаних для виставки. Глазунов буває в Європі не тільки з гастролями: кілька років поспіль він відпочиває на курортах Німеччини, користуючись нагодою, слухає багато музики. Так, в 1895 році композитор відвідав Берлін, Саксонську Швейцарію, в Лейпцигу слухав «Фіделіо», в Дрездені - ряд вагнерівських опер, в Нюрнберзі і Ахені був глибоко схвильований середньовічною архітектурою, що пізніше відбилося в симфонічній сюїті «З Середніх віків».


Він продовжує бути улюбленцем сім'ї і повністю звільнений від видавничих справ, які ведуть батько і Він продовжує бути улюбленцем сім'ї і повністю звільнений від видавничих справ, які ведуть батько і   брат брат. Мати намагається позбавити його від найменших турбот, але її істинно російський купецький характер проявляється у владності, навіть деспотизмі, з яким вона це робить. На довгі роки, аж до її смерті, Глазунов залишається повністю під її впливом.



Фото з дарчим написом: "Дорогому видавцеві-одному, Митрофану Петровичу Бєляєву на пам'ять від люблячого його і вдячного А. Глазунова. 6 жовтня 1900 СПб."



У 1899 Глазунова запрошують професором в Петербурзьку консерваторію, вводять до складу дирекції Петербурзького відділення РМО. Триває інтенсивне творчість: до кінця століття Глазунов - автор п'яти симфоній, балетів «Раймонда» і «Панночка-служниця», симфонічних картин «Кремль» і «Весна», Урочистої кантати в пам'ять сторіччя Пушкіна, безлічі творів для голосу, камерних інструментів і ансамблів , дрібних оркестрових п'єс, в числі які популярні концертні вальси.


Все більше розширюється і його концертна діяльність. Його твори в авторському виконанні звучать в Римі, Кельні, Берліні, Будапешті, Франкфурті, Монте-Карло. Особливо часто виступає композитор в Лондоні, де його дуже любить публіка. Після смерті Бєляєва на Глазунова, спільно з Римським-Корсаковим і Лядовим, лягає відповідальна обов'язок - продовжувати його справу, підтримувати творчість російських музикантів тими способами, які склалися за багато років служіння Бєляєва цієї благородної справи.


У 1903 з'являється одне з кращих творів Глазунова - Концерт для скрипки з оркестром, присвячений професору Петербурзької консерваторії Л. Ауер v і зайняв почесне місце в світовій скрипкової класики. Роком раніше була написана Сьома симфонія, в 1806-м - Восьма, в 1810-м - остання, Дев'ята. У наступні роки виникають два фортепіанні концерти, балет «Пори року», фортепіанні п'єси, романси, невеликі оркестрові твори і камерні ансамблі.


Портрет Глазунова. художник Сєров

Але і консерваторія займає все більше місце в його житті. Він користується там настільки безумовним авторитетом, що в 1906 одноголосно обирається її директором. Цьому передують досить драматичні події. Після 9 січня 1905 коли сколихнулося все російське суспільство, почалися студентські заворушення. Частина великих московських музикантів виступила в газеті «Наші дні» з протестом проти безправ'я художників. У Петербурзі ця стаття знайшла відгук. Питання мистецькому житті і творчості, недоліки внутрішнього життя консерваторії обговорювалися гаряче. Настрої молоді вилилися в стихійну сходку, оскільки, за словами представників учнів, їм було «необхідно влаштувати нараду для з'ясування пекучих питань, що стосуються їх перебування в консерваторії». Відбувся поділ на два табори, в результаті чого Римський-Корсаков і Глазунов встали на сторону учнів, тоді як на чолі «охоронців порядку» виявився директор консерваторії Бернгард.



Глазунов і Римський-Корсаков. Фото з дарчим написом: "Г. Воробйову на пам'ять про" Кащее "27 березня 1905 від Н. Римського-Корсакова і А. Глазунова"

Глазунова обрали до спеціальної комісії, яка повинна була розглянути вимоги учнів. Їх загальні збори виробило нові положення навчальної життя, внутрішнього розпорядку консерваторії, навіть побуту учнів. Одним з найважливіших було рішення припинити заняття в знак солідарності з російською революцією. Директор відмовився прийняти висунуті вимоги. Як паліатив заняття були перервані на масляний тиждень і повинні були відновитися 16 березня. Це викликало стихійну сходку. На наступний день, коли хвилюється натовп знову зібралася біля дверей консерваторії, до неї вийшли Римський-Корсаков і Глазунов, щоб переконати присутніх утриматися від демонстрації (так пояснював Глазунов їх поява). Дирекції ж доповіли, що два професори обурюють учнів, і 19 березня був наказ про звільнення Римського-Корсакова. 20 березня Глазунов і Лядов звернулися до дирекції Російського музичного товариства, якому була підвідомча консерваторія, з такою заявою: «Дізнавшись про звільнення Римського-Корсакова, заслуженого професора Санкт-Петербурзькій консерваторії, маємо честь довести до відома дирекції, що ми, на превеликий жаль , не в змозі продовжувати нашу педагогічну діяльність в названому закладі після доконаного факту ». Назавтра цю заяву було опубліковано. Резолюція дирекції була - «З крайнім жалем прийняти до відома».


Однако справа ЦІМ НЕ закінчілося. У него втрутіліся и других професорів, в результате чего Голові РМО довелося звернути до Глазунова и Лядову з Проханов НЕ залішаті консерваторії. Ті Погода на найтяжчіх для власти условиях - Відновлення на посаді Римського-Корсакова, приміщення у прессе офіційного вибачення Йому, повернення вилучений за неблагонадійність учнів. Керівництво РМО НЕ Було готове Прийняти Такі умови, и події розгорталіся далі: подали заяви про відставку найпомітніші професора-виконавці А. Єсіпова, Ф. Блуменфельд и А. Вержбіловіч. Слухачі концертів РМО демонстративно повертали свої квитки, було зірвано Десяте симфонічне збори РМО, так як диригент А. Хессін відмовився провести концерт. Також було подано більше ста п'ятдесяти заяв від учнів про відхід. Нарешті, як кульмінація весняних заворушень, була здійснена силами учнів постановка опери Римського-Корсакова «кашею Безсмертний» з її недвозначним, повним протесту і загрози змістом. Виставою, який завершився бурхливим вираженням співчуття автору, керував Глазунов.





У червні 1905 Олександр Костянтинович важко захворів. Серйозно побоювалися за його життя, часом думали, що він не доживе до ранку. Одужання настало тільки в серпні. Композитор одужував тілесно, але душевно йому було дуже важко. «Сумує Саша по консерваторії», - ділилася мати з Римським-Корсаковим. Він не тільки нудьгував - долали думки про тих талантах, які пронеслись подіями виявилися викинутими з консерваторії. Виникла ідея створити альтернативне навчальний заклад - Національну музичну академію. Ідею підтримали друзі, було навіть знайдено приміщення. Але поки необхідні документи ходили по інстанціях, долаючи бюрократичні перепони і рогатки, необхідність в створенні такого закладу відпала: у січні 1906 консерваторія отримала автономію, опальні професора повернулися в неї, причому вперше в її історії на основі вільних виборів директором став Глазунов.


Але поки необхідні документи ходили по інстанціях, долаючи бюрократичні перепони і рогатки, необхідність в створенні такого закладу відпала: у січні 1906 консерваторія отримала автономію, опальні професора повернулися в неї, причому вперше в її історії на основі вільних виборів директором став Глазунов


На святкуванні 25-річчя творчої діяльності 17 березня 1907 року. Серед гостей С. І. Габель, А. А. Петров, Н. Н. Кедров, С. Н. Гладка

На цій посаді він залишався аж до 1928 року, користуючись колосальною заслуженим авторитетом і любов'ю педагогів і учнів. Саме авторитет великого музиканта, спадкоємця Могутньої купки багато в чому допоміг йому провести консерваторію крізь всі перипетії революційних років, коли йшла безперервна перебудова, реорганізація, ліквідації і т. П., Зберігши кращі її традиції і педагогічний склад.


Глазунов в своєму робочому кабінеті в Санкт-Петербурзької консерваторії. 1912


Глазунова багато в чому зобов'язана російська культура тієї блискучої плеядою випускників - композиторів і виконавців, якої вона по праву пишається. Він не тільки викладав і здійснював керівництво: присутній на всіх іспитах студентів усіх спеціальностей, стежив за їх успіхами. У голодні роки «вибивав» пайки і додаткові стипендії для найбільш обдарованих. Так він підтримував юного Шостаковича - ходив до могутнього тоді Горькому клопотати про надання йому матеріальної допомоги.


"Глазунов грав добре на фортепіано, своєрідно, але добре ... Часто він грав, не забираючи з руки свою відому сигару. Він міг все грати, тримаючи сигару між пальцями, навіть найскладніші пасажі. Він читав кожну, навіть багатоголосну партитуру, з листа. Це звучало як гра оркестру "- Д. Шостакович



Зустріч з Ф. Вейнгартнер в конференц-залі Консерваторії. 1926


Але все більше він відчував себе самотнім, втомленим, а іноді і безпорадним. Чужа, часто ворожа життя, що оточувала його, вибивала грунт з-під ніг. У консерваторії знову розгорялася боротьба, але тепер уже він значився в ретрогради. Молоді, в тому числі набирав силу Асафьєв, виступали проти «застарілих методів викладання елементарної теорії, гармонії, які і техніки не дають і майстерності з створюю т», явно прагнуть посісти при цьому в Глазунова. Він відмовчувався.


15 червня 1928 року композитор поїхав до Відня, нібито в тримісячну відрядження на міжнародний 15 червня 1928 року композитор поїхав до Відня, нібито в тримісячну відрядження на міжнародний   й конкурс й конкурс. Вважалося, що восени він повернеться, тому поїхав без нічого, з невеликим багажем. Однак з ним разом вирушила Ольга Миколаївна Гаврилова, яка протягом останніх років (після смерті матері композитора) вела його господарство. Після Відня, в якій проходили урочистості в пам'ять Шуберта, Глазунов побував в Празі, Дрездені, Лейпцизі, Веймарі, Ейзенаху, Бонні. Це було свого роду музичний прочанських ство по місцях, пов'язаних з великими композиторами минулого. У вересні він приїхав до Парижа, де і залишився.



Глазунов з дружиною. 1929



П Річіна невозвращеніяГлазунова офіційно стала хвороба. Він дійсно був хворий, і урядова колегія на цій підставі продовжила йому відрядження, залишивши номінально на посаді директора консерваторії. До 1933 року він вів активну концертну діяльність - в Парижі, Португалії, Іспанії. У Лісабоні асоціація музикантів і художників зробила його своїм почесним членом. Побував він з гастролями і в США - Детройті, Чикаго, Бостоні, Нью-Йорку, - потім в турне, яке охопило Прагу, Варшаву і Відень.


Поїздки ставали все більш важкими для старіючого хворого музиканта, все більше часу він проводив у Парижі. Там створені його останні твори: Концерт-балада для віолончелі з оркестром, присвячений П. Казальс, Концерт для саксофона-альта зі струнним оркестром, присвячений С. Рашеру, Епічна поема, Сьомий струнний квартет, органна фантазія, Квар Поїздки ставали все більш важкими для старіючого хворого музиканта, все більше часу він проводив у Парижі тет для саксофонів, присвячений артистам квартету саксофонів Республіканської гвардії Парижа, фортепіанні п'єси. Одна з них присвячена Олені, тоді носила прізвище своєї матері, Гаврилової, але скоро змінила її - Глазунов одружився на своїй вірній супутниці і удочерив її дочку від першого шлюбу.



Останні роки життя композитор провів у Парижі, де і помер 21 березня 1936 року. Його поховали були в потрійний труну, один з яких був цинковим, запаяним. Похорон відбувся 13 березня на кладовищі «nouveau cimetire de Neuilly». 14 вересня 1972 прах Глазунова, був перенесений в Ленінград і похований в Некрополі Олександро-Невської лаври.


xliby.ru > культурологія > 111_simfonii / p19.php