Кому на Русі ПЕТЬ ДОБРЕ

Щорічно журнал «Heat» оголошує найбагатших музикантів Британії. «Вогник» теж вирішив підрахувати доходи російських зірок, і ось що вийшло
Щорічно журнал «Heat» оголошує найбагатших музикантів Британії

П ому-то вважається, що левову частку грошей західні артисти заробляють виключно на продажу своїх альбомів, а також майок, значків та іншої атрибутики зі своїм зображенням. А концерти, мовляв, - ніякий не заробіток, а спосіб самореклами. На жаль, це лише міф про процвітання західного шоу-бізнесу. Насправді багато «гучні імена» на Заході давно заробляють саме завдяки своїм високим гонорарним ставками. Рекордсмен тут - Барбра Стрейзанд: її гонорар за концерт становить 7 мільйонів доларів. У минулому році вона дала п'ять концертів, суму зароблених грошей підрахуйте самі. Зрозуміло, що на продажу альбомів отримати стільки ж вона б не змогла при всьому бажанні.

За рахунок високих гонорарів та концертів жирують і майже всі, хто потрапив до списку британського журналу. Проте заробітки музикантів на Заході складаються як мінімум з п'яти статей:

1) Відрахування від трансляції творів артиста на ТБ і в радіоефірах (25%).
2) Доходи від продажів дисків, відео та DVD артиста (15 - 20%).
3) Доходи від продажів продукції з використанням імені артиста, «від тиражування образу» - на трусах, майках і так аж до використання шматочка пісні в рекламі або музичної заставці (15%). Наприклад, дві жінки, які придумали колись пісню «Хеппі бьоздей ту ю», все життя живуть на відрахування від єдиної пісні.
4) Гонорари за участь в теле- і радіо-шоу (10%).
5) Гонорари за концерти, включаючи приватні виступи (30 - 40%).

Доходи наших артистів непорівнянні з західними, але справа навіть не в цьому.

- Наш шоу-бізнес і, припустимо, англійська, американський, німецький - це два паралельні світи, - вважає відомий продюсер Барі Алібасов. - Наш - дзеркальне спотворення американського. Дві системи, що працюють по протилежним законам. Я два роки не міг пояснити лос-анджелеському продюсеру Діку Кларку, чому у нас популярний артист сам повинен платити за потрапляння в телеефір. І правда, як йому поясниш, що за створений тобою товар ти ще повинен доплачувати? ..

Рейтинги доходів західних артистів складаються на основі їх легальних заробітків. У Росії ж легальні доходи артиста - це тонка сіточка, модний декоративний орнамент на тілі тіньового монстра. 60 - 70% доходів - тіньового походження, хоча і заплачені за чесну працю.

Головним джерелом доходів (80%) наших зірок як і раніше є «чес» (активний гастрольний графік): концерти, приватні виступи, участь в урядових концертах, в турах по нафтовим і іншим багатим регіонах, де готові платити від 5 до 50 тисяч доларів за один концерт. Правда на відміну від західних артистів наші змушені концертувати дуже багато. Десять концертів на місяць - цифра майже неможлива для західного артиста - для нашого, навпаки, привід для гордості і свідоцтво успішності.

Останнім часом наші зірки також призвичаїлися заробляти на зйомках в рекламі товарів і послуг. Інші статті доходів реально майже не працюють. Продажі альбомів мінімальні: «спасибі» піратам і інтернету ... Авторські відрахування? Згадаймо: для того щоб домогтися відрахувань за використання твого імені або праці, довго судяться навіть такі метри, як Олег Табаков. До речі, на думку експертів, якби ситуація з піратством і авторськими відрахуваннями в Росії була вирішена на рівні Америки, то доходи наших зірок збільшилися б в десятки разів. Все-таки у російського музичного ринку потенційно величезний ринок збуту - вся пострадянська територія.

Отже, концерти - як і раніше головна зброя нашого шоу-бізнесу. Обчислити суму заробленого російським артистом за рік можна, знаючи приблизну суму гонорару за один концерт і кількість концертів на рік. Ці підрахунки, звичайно, досить приблизні, оскільки не враховують інших статей доходів, а також витрат зірок, які, нагадаємо, самі змушені платити за потрапляння в теле- і радіоефір, за участь у всіляких рейтингах і чартах, за публікації в жовтій пресі. Зауважимо також, що гучні офіціозні шоу в головному залі країни (як, наприклад, щорічні концерти Газманова із серії «Панове офіцери») - аж ніяк не показник великих доходів артиста. Для того щоб наш артист «міцно стояв на ногах», йому необхідно співати довго, багато і вже, звичайно, не тільки в Москві ...

Річні доходи найбільш успішно концертуючих зірок російського шоу-бізнесу коливаються в межах від 2,5 мільйона до 600 тисяч доларів. За рівнем доходів хедлайнерів можна розділити на три великі групи.

Група № 1: артисти, які мають щільний концертний графік (від 7 до 10 концертів на місяць) при середньому гонорар 10 тисяч за один виступ. Це Дмитро Маліков, Леонтьєв, «нещасна» Валерія, а також Олександр Розенбаум, попит на якого за останні десять років анітрохи не впав, «залізний, міцний виконавець», кажуть про нього промоутери. Дмитро Маліков - взагалі «темна конячка» російського шоу-бізнесу: він не є героєм «жовтої преси», так і продажу його останнього альбому не назвеш вдалими, проте як гастролер він користувався в минулому році шаленим попитом. Успіху ж Валерії, як не дивно, «допомогла» особиста драма з розлученням, а народ у нас, як відомо, жалісливий - любить, коли «багаті теж плачуть».

Група № 2: російські зірки, чиї гонорари не менше, аніж в групі № 1, але зате концертують вони набагато рідше: Кіркоров, Меладзе, Орбакайте.

Нарешті, група № 3: А.Б. Пугачова, групи «Дискотека Аварія», «Руки вгору!» І «Гости из будущего». При цьому треба зауважити, що «Дискотека Аварія» та «Руки вгору!» Заробили в минулому році набагато більше, ніж «класична попса»: «парубочі» йдуть зараз нарозхват в будь-якій місцевості на одній шостій частині суші, за винятком Москви і Пітера. Просто поп-груп дістається зазвичай лише третя-четверта частина всіх доходів: інше забирають продюсери. З тієї ж причини ні «Тату», ні Жасмин з Алсу взагалі не є самостійними гравцями на ринку шоу-бізнесу.

(До речі, гонорар популярної музичної групи часто залежить не від статусу, а від особистого розташування запрошуючої сторони. Так, за концерт на стадіоні в Урюпінську група може отримати п'ять тисяч доларів, а дочка олігарха, яка пищить від пісень групи, може вблагати тата заплатити хлопцям всі тридцять, припустимо, тисяч.) «Гости из будущего» теж добре «йдуть» в провінції, а Пугачова хоч і бере максимальні в Росії гонорари, але концертів зараз майже не дає - концертна діяльність, втім, давно вже не є основним джерелом до ходів прими ... З тієї ж причини в список найбільш багатих російських артистів не потрапили ні Йосип Кобзон, ні Ігор Крутой: ці люди займаються тим, що називається «серйозний бізнес», з точки зору якого заробітки російських зірок - це не більше ніж гроші на кишенькові витрати ...

10 найбагатших музикантів Великобританії

  • 1. Сер Пол Маккартні (120 млн фунтів стерлінгів)
  • 2. Rolling Stones (75 млн фунтів стерлінгів)
  • 3. Оззі і Шарон Осборн (40 млн фунтів стерлінгів)
  • 4. Сер Елтон Джон (38 млн фунтів стерлінгів)
  • 5. The Who (22 млн фунтів стерлінгів)
  • 6. The Beatles (17 млн ​​фунтів стерлінгів)
  • 7. Роббі Вільямс (12 млн фунтів стерлінгів)
  • 8. Том Джонс (9 млн фунтів стерлінгів)
  • 9. Род Стюарт (6 млн фунтів стерлінгів)
  • 10. Goldplay (5,5 млн фунтів стерлінгів)

10 найуспішніших російських музикантів

  • 1. Дмитро Маліков
  • 2. Валерія
  • 3. Валерій Леонтьєв
  • 4. Олександр Розенбаум
  • 5. Філіп Кіркоров
  • 6. Христина Орбакайте
  • 7. Валерій Меладзе
  • 8. Алла Пугачова
  • 9. «Руки вгору!»
  • 10. «Гости из будущего»

Аркадій АРХАНГЕЛЬСЬКИЙ

У матеріалі використані фотографії: Лариси Кудрявцева, Володимира Майковська

І правда, як йому поясниш, що за створений тобою товар ти ще повинен доплачувати?
Авторські відрахування?