КРАЩЕ ЗВУЧАННЯ ГОЛОСИ - ЦЕ ПРОСТО. ОГЛЯД вокально ПРОЦЕСОРІВ

Версія для друку

Питання про те, як поліпшити звучання голосу вокаліста з точки зору його слухає публіки з'явився, очевидно, в той момент, коли саме спів стало мистецтвом. Але якщо на протязі століть ця проблема вирішувалася виключно акустичним розрахунком театральних залів, то технічний прогрес другої половина XX століття дарував людству прилади, здатні розумно обробляти голос вокаліста, а також будувати вокальні гармонії і навіть дуетні партії. У 70-ті роки подібні процесори зробили перші кроки зі стін студій на концертну сцену, і на цей момент завдяки успіхам розвитку схемотехніки стали абсолютно доступними і загальновживаними.

Використання вокальних процесорів в ряді випадків перетинається з проблемою створення достовірно звучить віртуального оркестру , Але сьогодні ми не будемо заглиблюватися в подібну помірну екзотику, а розглянемо ці пристрої в нормальній ситуації, тобто при роботі вокаліста з інструментальним складом або поодинці, найчастіше під гітару. Відразу обмовимося, що лупер, призначені для запису вокальних петель , Не є, строго кажучи, вокальними процесорами і в першу чергу рекомендуються вокалістам, досконало володіє технікою скету , Або виконавцям-експериментаторам. І зауважимо, що не варто боятися вокальних процесорів - корекція вокалу і побудова додаткових вокальних партій за допомогою гармонайзера ріжуть слух тільки тоді, коли за них відповідають люди не тільки з кривими руками, але і далеко небездоганною музичним слухом.

Одним з основних брендів, що займаються розробкою і виробництвом вокальних процесорів, є канадська компанія TC-Helicon , Чиє ім'я стало синонімом якісної сценічної обробки вокалу ще в 80-і роки. А найпопулярнішою лінійкою подібних процесорів в номенклатурі виробника є пристрої VoiceTone Single. У цю лінійку входить чотири процесори (VoiceTone T 1, VoiceTone C 1, VoiceTone D 1 і VoiceTone R1), про кожного з яких варто поговорити детальніше. Причому ці пристрої можуть працювати як окремо, так і включені послідовно - причому числом до чотирьох включно, і в послідовності, зазначеної вище. Їх серцем є високоякісний мікрофонний підсилювач, успадкований від вокального процесора VoiceLive 2 з чистою передачею сигналу і вкрай низьким рівнем власних шумів. Процесори мають балансні XLR входи і виходи для комутації вокального сигналу і USB-порт, по якому можуть за допомогою додатка VoiceSupport завантажуватися поновлення бази ефектів. Абсолютно всі згадані нижче процесори допускають можливість подачі фантомного харчування на мікрофон.

процесор VoiceTone T1 поєднує в собі інтелектуальний еквалайзер, комбінований компресор / деессер (de-esser) і додатковий фіксований еквалайзер, що включається клавішею «Warmth». Інтелектуальний еквалайзер управляється регулятором «Shape» - він аналізує частотний спектр вашого голосу і додає йому необхідної яскравості. Компресор тут пом'якшує кидки рівня, а деессер, природно, працюючи як додатковий інтелектуальний компресор, усуває шиплячі звуки. Фіксований еквалайзер додає в голос необхідне тепло і обсяг. В свою чергу, VoiceTone C1 є, на думку самого виробника «пристроєм для вокальної гімнастики» - він дозволяє задавати тональність вокальної корекції як простий установкою регулятора, так і за допомогою музичного сигналу на гітарному вході; регулювати атаку вокального сигналу аж до отримання ефекту «HardTune», свого роду радикальної версії всім відомого автотюну, і навіть змінювати голосовий підлогу виконавця за допомогою регулятора «Gender»! А процесор VoiceTone D1 забезпечує співака набором студійних технік накладення вокальних партій в режимі реального часу в одному з восьми стилів ( «Tight», «Loose», «Group», «Detune», «Thick», «Octave Up», «Octave Down» і «Shout ») з можливістю контролю рівня сигналу цієї другої партії. Регулятор установки вхідного сигналу у D1 втоплений в боковину корпусу для запобігання його випадкового обертання і, відповідно, неприємних наслідків. нарешті, VoiceTone R1 - вокальний ревербератор з також вісьмома стилями реверберації ( «Hall», «Plate», «Theater», «Club», «Room», «Studio», «Arena» і «Ambience») і точним регулюванням її рівня.

Ще три процесора TC-Helicon подібного форм-фактора і дизайну рекомендуються для одиночного використання. VoiceTone E1 є універсальним Ділі / ревербератором з набором з 13 ефектів реверберації і можливістю регулювання гучності реверберації і тривалості повторів, а клавіша «Analog» надає сигналу звук вантажного стрічкового ревербератора. VoiceTone H1 - вельми витончений інтелектуальний гармонайзер, що працює з вокальною корекцією або вибором тональності регулятором, або визначенням тональності сигналом на гітарному вході. Два використовуваних голосу і вісім варіантів гармонік в поєднанні з регулятором їх рівня перетворюють H1 в вокальну студію в кишені. А якщо вам потрібна радикальність - ласкаво просимо до процесора VoiceTone X1 , Що забезпечує незамінні в сучасній електронній музиці ефекти мегафона, телефону і «брудного підсилювача» з можливістю точного підстроювання ефекту телефону регулятором «Filter», плюс загальної регулюванням рівня спотворень «Distortion». При своїх малих габаритах всі перераховані вище процесори - ніякі не іграшки: серед їх користувачів - і прославлений британський продюсер і звукорежисер Алан Парсонс (Alan Parsons), лідер групи The Alan Parsons 'Project. І всі вони допускають спільну роботу з вокальними лупер. Ідеологічно близькі до лінійки VoiceTone і процесори TC Helicon VoiceTone Mic Mechanic і TC Helicon Harmony Singer - перший з них поєднує функції ревербератора з вісьмома пресетами і корекції тональності, а другий навпаки, є вокальним гармонайзера-аранжувальником з вісьмома голосами і відключається ревербератором з трьома пресетами.

А бренд BOSS в справі створення навіть простих вокальних процесорів рухається по шляху «все в одному»: доказом цього є лінійка BOSS VE. Так, процесор VE-1 Vocal Echo - це в першу чергу ревербератор з сімома типами даного ефекту, але він також оснащений функціями корекції тони (аж до ефекту жорсткого вокодера) і «Enhance», що надає вокальної партії просторовість і яскраве забарвлення; можливо і подвоєння партії. VE-2 Vocal Harmonist поєднує інтелектуальний гармонайзер з мінімум 24 одно- і двоголосий гармоніями з можливістю їх вибору вручну або за допомогою сигналу на гітарному вході (допускається і змішаний спосіб побудови гармоній) і набір ефектів реверберації і ділея. Ще більш просунуті моделі, VE-5 / VE-5-RD і VE-20 , Поєднують всі можливості своїх попередників, в тому числі щодо формування призначених для користувача пресетів з повноцінною функцією лупера. VE-20 до всього іншого ми маємо можливості роботи в режимі класичного автотюну і вбудованими ефектами, в числі яких «Distortion», «Radio» і «Strobe». З огляду на, що більшість процесорів BOSS допускає кріплення до мікрофонної стійці, легко зрозуміти їх популярність: у справжнього професіонала все обробки для його голосу повинні бути під рукою.