Кращі університети світу, короткий огляд


Найстаріший приватний вуз США зі світовим ім'ям. Професори Гарварду люблять підкреслювати, що при наборі студентів керуються виключно здібностями абітурієнтів , А не їх можливостями платити за навчання. Витрати повністю або частково покриваються за рахунок цільових стипендій (scholarships) і фінансових позик. Наприклад, студенти юридичного факультету можуть претендувати на стипендію ім. академіка Сахарова. А Школа управління ім. Джона Ф. Кеннеді (при університеті) надає стипендії на отримання магістерського ступеню у сфері державного адміністрування.

В університеті дев'ять факультетів: медицини, мистецтв, богослов'я, юриспруденції, бізнесу, дизайну, педагогіки, охорони здоров'я і менеджменту. Кожен з них - кращий в своїй області.

Найпопулярніші програми бакалаврату - програмування, мікроелектроніка та робототехніка. Серед магістерських програм - економіка і фінанси. А ось медичні та юридичні факультети вважаються неприступними: вступити сюди складно навіть дуже талановитим абітурієнтам .

Близько 70% студентів Гарварда отримують пряму фінансову допомогу від університету. У їх числі - іноземні студенти. Розмір стипендії визначається індивідуально, проте середня сума - $ 23 тис. На рік. Щоб отримати ці гроші, потрібно всього лише вказати в анкеті, що ви потребуєте матеріальної допомоги.

Прінстонський університет (Princeton University)

До складу університету входять близько 20 відділень, які готують студентів за 57 напрямками.

Прінстон зарекомендував себе як один з кращих університетів США в галузі викладання інженерної фізики, механіки і математики. Найпопулярніші напрямки - технічні: інженерія, аерокосмічні системи, механіка та плазмова фізика.

Втім, всі студенти Прінстона отримують різнобічну освіту: вони повинні вивчити по дві дисципліни з чотирьох областей, (природничі науки, соціальні науки, мистецтво та література, історія, філософія, релігія). На першому курсі передбачено обов'язкове вивчення літератури, що, за задумом укладачів програми, сприяє розвитку ораторських здібностей і загальної грамотності студентів.

Всі письмові іспити в Прінстонському університеті проводять по «системі честі»: студенти беруть на себе повну відповідальність за чесне ставлення до іспитів, тому викладач не контролює виконання робіт. Він лише роздає екзаменаційні листи, швидко відповідає на виниклі питання і залишає аудиторію, щоб потім повернутися і зібрати роботи. Кожен студент, підписуючи контрольну, робить приписку: «Слово честі, що під час іспиту я не порушив Кодексу честі».

Важливу роль в навчальному процесі Прінстонського університету грають орієнтаційні заняття. Вони проходять в невеликих групах і покликані не стільки дати студентам знання, скільки пробудити у них інтерес до предмету. Особливо часто ця форма навчання використовується при вивченні гуманітарних і соціальних наук.

Єльський університет (Yale University)

Заснований в 1701 р в Нью-Хейвені (штат Коннектикут). Відповідно до Хартії колоніальної Генеральної Асамблеї, його призначення - виховувати «зразкових чоловіків». Зі своїм завданням вуз відмінно справляється і сьогодні.

У вузі десять факультетів, що випускають юристів, економістів, медиків, управлінців, екологів, теологів і архітекторів. Великі конкурси на факультети мистецтв, де готують музикантів, художників і акторів. Найпопулярнішими і престижними серед абітурієнтів бакалаврату та магістратури вважаються кафедри біології, хімії та біохімії, фізики, астрономії, математики та захисту навколишнього середовища. В аспірантурі великою популярністю користуються такі спеціалізації: біомедицина, прикладна хімія, інженерні науки, обчислювальна техніка, геологія і геофізика, молекулярна біофізика.

Єльський університет прославився своїми численними дослідними центрами. Найвідоміший - Center for Biodiversity Conservation and Science, куди приймають і російських аспірантів і науковців. При університеті діє Yale Russian Archive Project, з яким можуть співпрацювати російські студенти і аспіранти.

Браунському університет (Brown University)

Браунському, або Браунський, університет розташований в місті Провіденс штату Род-Айленд. Перш за все він відомий своєю незвичайною навчальною програмою - так званої Нової програмою, яка стартувала в 1969 р Відповідно до неї студент має право вільно вибирати предмети (обов'язкових дисциплін немає взагалі) і за допомогою одного з них отримувати залік або незалік замість оцінки.

Розробляти принципи, покладені в основу Нової програми, почав Френсіс Уейленд. В 1850 він писав: «Навчальний процес повинен бути організований таким чином, щоб студент мав можливість вчитися тому, що він вибрав, всьому, що він вибрав, і нічому, крім того, що він вибрав». А вибір у студентів багатий: ступінь бакалавра наук або мистецтв присуджується більш ніж в 50 областях. Цей університет - єдиний вуз в США, де є факультети eгіптологіі і історії математики. Зате немає юридичного факультету та факультету комерції. У Браун надходять за якісним гуманітарною освітою. Високо котируються факультети історії, літератури, міжнародних відносин.

У всі вузи США можна поступити, отримавши спортивну стипендію. Браунському університет відрізняється від інших тим, що зі спортивної лінії приймає в основному дівчат. Інформацію про це можна отримати на сайті університету.

Пенсільванський університет (University of Pennsylvania)

Пенсільванський університет, або Університет Пенсільванії, - перший з вищих навчальних закладів США був офіційно названий університетом. Це приватний вуз, заснований Бенджаміном Франкліном, і його не варто плутати з державним Університетом штату Пенсільванія (Pennsylvania State University).

Головна особливість університету - навчальний та дослідницький процеси не розділені. Студенти, які приїжджають сюди на навчання, з другого курсу починають працювати в лабораторіях та інститутах. Велика частина досліджень проводиться в інтересах оборони, тому сюди охоче приймають студентів російських технічних вузів, однак в останні десять років стали виділяти стипендії і гуманітаріям.
Пенсільванський університет славиться жорсткими вимогами до якості знань абітурієнтів . Найвищі конкурси - на факультетах мистецтва, соціології та права.

У Пенсільванському університеті є Center for Undergraduate Research and Fellowship, який надає учням на бакалавраті можливість брати участь в науковому житті вузу. Співпраця з центром - додатковий шанс для бажаючих вступити до магістратури та отримати стипендію.

Як вчинити

Для надходження в американський вуз російський абітурієнт повинен мати пакет наступних документів:

  • application form (заповнена анкета обраного вузу) і application fee (плата за розгляд і обробку документів)
    Кожен університет має свою форму заяви про прийом, аплікаційну форму можна знайти на сайті вузу. Її треба заповнити, точно дотримуючись усіх вказівки. До неї обов'язково додається чек (application fee) на суму від $ 20 до $ 200 (в залежності від навчального закладу).

  • транскрипт (перелік предметів за останні три роки з оцінками) і копії документа про освіту (атестата, диплома)
    Транскрипт, як правило, оформляють у вигляді таблиці. Російськомовну версію транскрипта треба завірити печаткою не у нотаріуса, а в школі або деканаті. Крім того, потрібно підготувати аналогічну таблицю англійською мовою. Також буде потрібно копія шкільного атестата або диплома (для вступників на аспірантський рівень) російською та англійською мовами.

  • три рекомендаційні листи (від викладачів або наукових керівників абітурієнта )
    Стандартний обсяг рекомендації - не більше сторінки. Ідеально, якщо всі листи доповнюють, а не повторюють один одного. Кожна рекомендація повинна бути підписана викладачем, містити його контактну інформацію. Переклад листа на англійську, як і переклад транскрипту, повинен запевнити нотаріус.
  • personal statement (есе)
    Есе на одну-дві сторінки в формі твору про себе. Дайте відповідь на питання: «Чого я чекаю від навчання в університеті?», «Чому хочу вчитися за кордоном?» Напишіть, ніж вуз привертає вас: назвіть професора, що займається дослідженнями в вашій області, знамениту місцеву лабораторію ... Навіть якщо університет не вимагає зразків письмових робіт, краще надати їх (портфоліо в області образотворчих мистецтв, архітектурні проекти).

  • результати іспитів
    Ще в Росії абітурієнти повинні здати тести в спеціалізованих центрах тестування. Випускники шкіл здають TOEFL та / або SAT, випускники вузів - TOEFL, GRE або GMAT. Тестування завжди платне і коштує від $ 60 до $ 250. В обов'язковому порядку всі іноземці, які надходять до американських вузів, здають TOEFL (іспит з англійської мови для неангломовних абітурієнтів ). Решта іспити - на вимогу навчального закладу.
  • фінансова форма
    Як правило, в аплікаційній формі майбутній студент вказує, скільки може заплатити за кожен навчальний рік. фінансова спроможність абітурієнта повинна бути підтверджена даними про його банківському рахунку.
    Деякі вузи готові надати фінансову допомогу іноземним студентам. Така спонсорська підтримка може становити від 5 до 100% загальної вартості навчання. Головну роль при цьому відіграє академічна успішність абітурієнта , Його наукова і творча активність. Крім того, існують програми стипендій і грантів для іноземців, що фінансуються урядом США і різними фондами.

Вузи, що входять до Ліги:

Анна Чуксеева, журнал Куди піти вчитися , сайт www.ucheba.ru

Дайте відповідь на питання: «Чого я чекаю від навчання в університеті?
», «Чому хочу вчитися за кордоном?