Кремлю може не сподобатися «Клятва дарування» Потаніна

Володимир Потанін приєднався до ініціативи Білла Гейтса і Уоррена Баффета «Клятва дарування». Глава «Інтерроса» першим з російських бізнесменів має намір заповісти не менше половини свого майна на добродійність Володимир Потанін приєднався до ініціативи Білла Гейтса і Уоррена Баффета «Клятва дарування»

Фото: kool_skatkat / flickr.com

Ініціатива Giving Pledge належить мільярдерам Уоррену Баффету і Біллу Гейтсу. Зараз в списку 93 учасники.

Серед них - Майкл Блумберг, Девід Рокфеллер, Джордж Лукас і інші. СНД поряд з Потаніним (четверте місце в російському списку Forbes, 14,6 млрд доларів), можливо, представить український підприємець Віктор Пінчук (за оцінкою Forbes, стан - 3,74 млрд доларів).

У Росії до такого рішення поставилися скептично. Думка голови компанії «Арбат Капітал Менеджмент» Олексія Голубовича: «Зазвичай люди з дуже великими статками заявляють, що вони віддадуть більшу їх частину - половину або близько того - на благодійність, або по податковим міркувань, або тому, що їх спадкоємці так чи інакше не гідні отримати або нічого не отримають через тих же податків. В Америці податок на спадок, як і в більшості країн Європи, - близько 50%. У разі наших російських підприємців і, особливо в разі пана Потаніна, у нього, напевно, все нормально з точки зору податкового планування спадкоємців. Проте, цей фактор може бути присутнім, якщо частина цього стану треба монетизувати. Зараз воно, швидше за все, складається з акцій в значній мірі, і їх треба правильно кудись перевести, продати, і вже після цього оголошувати, що частина цих грошей піде на благодійні цілі. Проблема в тому, що в Росії немає законодавства про трасти, яке особливо розвинене в протестантських країнах. У нас культури цієї немає, і не буде, тому юридично організувати збереження цих грошей можна тільки в тих країнах, де є саме трасти: або в Великобританії, або в країнах з англійською системою права. Найчастіше ці трасти офшорні ».

Сам Володимир Потанін сказав, що таким способом намагається захистити своїх дітей від тягаря надмірного багатства, «яке може позбавити їх мотивації самим домагатися чогось в житті». Він також заявив, що вважає «Клятву дарування» видатної ініціативою, гідною підтримки. На думку Потаніна, його приклад «розповість світу про відродження філантропії в Росії і надихне співвітчизників».

У Росії є своя специфіка. Прийнято вважати, що за діяльністю оліграхов доглядає центральна влада. Відомо, що серед активів Потаніна - системоутворююча компанія «Норільський нікель», а «Клятва дарування» - це в першу чергу зарубіжна ініціатива.

Є якась ймовірність, що в Кремлі не будуть в захваті від участі системного олігарха в чужій програмі.

Коментує політолог Володимир Прібиловський: «У нашій країні все дуже міцно. Людини, який надійшов або вчинить так, державі складно обдерти. Це хід, який забезпечує йому захист від можливих намірів держави, бюрократії. Якщо зараз висить дійсно загроза над Потаніним (раніше він якось справлявся), то це такий хід. Він завжди дружив з владою, і сам був владою. Його, дійсно, можна назвати олігархом, тому що олігарх якраз не грошовий мішок, це грошовий мішок, що має в руках шматок влади, а він же був і віце-прем'єром ».

Раніше Потанін заявляв, що може віддати на благодійність весь свій статок. Але через 10 років.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?