Кришок - кришка

  1. 1.
  2. 2.
  3. 3.
  4. 4.
  5. 5.

Минулого літа в Києві, а потім і по всій Україні розвернувся і швидко став популярним серед користувачів соцмереж проект зі збору кришок від пластикових пляшок на протезування бійців АТО - «Ласкаво жменями». Люди збирали пластик цілими офісами, і з гордістю здавали в пункти прийому БФ "Овес", зареєстрованого як благодійна організація в березні 2015 року. Компанії і навіть школи влаштовували змагання, хто більше збере. Минулого літа в Києві, а потім і по всій Україні розвернувся і швидко став популярним серед користувачів соцмереж проект зі збору кришок від пластикових пляшок на   протезування бійців АТО   - «Ласкаво жменями»

Фото: www.facebook.com/BFOwes

Треба визнати - про те, що безпосередньо з кришечок протези не роблять, організатори повідомили практично відразу, за це їм спасибі. Однак продовжували наполягати: вони обміняють всі зібрані співгромадянами кришки на живі (великі) гроші, а потім куплять якогось конкретного бійця, ім'я якого не називалося, довгоочікуваний протез.

За перші кілька місяців роботи проекту було зібрано коштів на 1/15 частину протеза, про що відкрито повідомлялося. Безглуздість зборів була вже очевидною, але люди продовжували творити добру справу - адже здавалося б, допомогти так просто.

Я відмовилася від опису цього проекту ще в жовтні минулого року, коли готувала матеріал про протезуванні в Україні "Руки для героїв" . Я постаралася донести людям свої міркування з приводу нього в соцмережах. Але мої жалісливі друзі відчайдушно продовжували вірити в диво і збирати кілограми кришечок.

Зараз час пояснити тобі, читачу, чому збір кришечок «на протези» - це, як мінімум, лише прикриття для звичайного збору вторсировини, а як максимум - шахрайство .

1.

Як легко перевірити в інтернеті, за кілограм цього самого пластику переробники дають, в середньому, 3-5 грн. Нехай навіть ми повіримо, що за «цільової» пластик, як відзначали організатори акції, переробники їм платили завищену ціну 10 грн / 1 кг (пляшки і ящики - дешевше).

Впевнена, практично кожному українцеві, бажаючому допомогти армії (крім, хіба що, і школярів) простіше віддати сотню однією купюрою, ніж добою лазити по вулицях в пошуках брудних кришок, і вже тим більше, швидше, ніж збирати кришечки вдома.

2.

Усе бійці АТО, які потребують протезах, можуть отримувати і отримують їх безкоштовно, коштом держави - маються на увазі вироби українського виробництва. І мова не тільки про тих військових ЗСУ, які мають статус учасника бойових дій. Для початку обслуговування досить простіших документів. Нагадаємо, то ж Київське КЕПОП насамперед приймає бійців на реабілітацію і робить протези , А паралельно допомагає їм оформити всі документи, так щоб підприємство отримало компенсацію від держави. Це взаємовигідний процес. Крім того, кілька протезних підприємств в Україні простоюють без належної кількості замовлень. Нагадую, вони можуть обслужити військових безкоштовно, тобто, даром. Про необґрунтованість протезування ніг за кордоном докладно писати не буду - зазначу лише, що в Україні досить вправні майстри, щоб не витрачати гроші благодійників на іноземців. За кордоном для ампутантів є сенс пройти реабілітацію - коли ногу готують до постійного протезу і вчать на ньому ходити.

За кордоном для ампутантів є сенс пройти реабілітацію - коли ногу готують до постійного протезу і вчать на ньому ходити

Фото: Вадим Крутивус

Учасник АТО Олександр Кикин терніруется ходити на протезі в Київське КЕПОП

3.

Держава виділила чималий бюджет на спеціальне протезування військових, при необхідності, за кордоном - ці гроші, як з'ясував LB.ua, в минулому році майже не використовувалися. І навіть з урахуванням складнощів з доступом потребують до бюджетних коштів: на ті механізми, які виготовляються в Україні (або тільки починають збиратися з імпортних комплектуючих) - маються на увазі, наприклад, бионические руки з пальцями, здатними на 16 типів різних захоплень , - назбирати методом збору кришечок нереально. Вартість одного такого протеза кисті становить ніяк не менше 50 тис. Євро (по передноворічному курсу це близько 1 млн 400 тис грн). За весь час дії проекту "Добро жменями", судячи зі звітів, по всій країні зібрано менше десятої частини від цієї суми. Крім супутніх витрат за майже рік на зарплату двом співробітникам (їх у фонді, при всій її розмаху, нібито всього двоє - директор і піарник, решту роботу роблять волонтери), оренду офісів і т.п. Але дорогі і потрібні бионические кисті за рахунок кришок ставити не намагалися.

4.

А тепер - про головне. У громадськості є підстави підозрювати, що БФ «Овес» весь цей час обманював своїх жертводавців. Звіти своєчасно не надавалися, квитанцій з печатками від приймальників-переробників сировини ніхто не бачив. А самі гроші на протезування бійців офіційний фонд чомусь скинув на особисту банківську картку - замість того, щоб законно оплатити покупку протеза по безналу. Детальніше про це - прямою мовою Катерини Жук, директора громадської організації Charity Tuner , Який перевіряє роботу благодійних проектів.

«Я вже не згадаю, від кого вперше почула про акцію, думаю з ФБ - від таких же небайдужих до питань переробки сміття , як і я. Після я спілкувалася з волонтером (дійсно волонтером, ми спілкуємося досі, хоча вона покинула фонд ще в вересні, здається). Пізніше - від своїх клієнтів і партнерів зі словами «Добра справа, здається. Що ти думаєш? Чи не обдурять? Дійсно на протези? ». Моя позиція була - судити складно, дізнаємося з часом, але нехай хоч хтось здає пластик.

Весь простір навколо по офісах було забито контейнерами з кришечками. Наприкінці вересня я написала на сторінці фонду прохання показати звіт - мені почали дзвонити знайомі з розповіддю про те, що «ми здаємо кришечки, але що відбувається далі - невідомо». У відповідь співробітниця фонду сказала, що звіт буде до 15 жовтня на новому сайті, а в загальному і цілому - не мого це розуму справа, і нічого такі питання задавати (всю зазначену листування на сайті компанії ретельно витерли на початку січня, під час переходу до оновленої версії сайту, як з'ясувала Жук недавно - LB.ua ).

У жовтні звіту не було, як і в листопаді (є прінскрін з сайту). Звіт з'явився, ... 18 ��ічня повний і навіщось то 2 лютого 2016 частковий, коли про фонд заговорили вже всі навколо з питанням «де гроші, Зін?».

За підсумком, очет за півроку свідчить про зібрані 13175 кг. Ціни по чеках - 6,9 грн і 3,95 грн за 1 кг. Розрахунок по обіцяної раніше фондом ціною - 10 грн / 1 кг не відбувся, мабуть, в пункті прийому.

Вважаючи за максимальною вартістю з єдиного, до речі, чека за 244 кг отримаємо суму до 100 тис грн. Звіт про куплений протезі з вагомим назвою «Перший пішов» показує нам виписку - переказ коштів на картку «Приватбанку» в розмірі 120 000 долл від 13 грудня 2015 року. Жодного підтверджуючого документа - первинного і стандартного для будь-якого чесного фонду - у вигляді акту прийому-передачі по протезу на таку шалену суму або чека про оплату немає (ці документи додаються до річного звіту фонду, до речі). Аналогічно - нібито сплачені в лютому 2016 року для Романа Дідеріх, - 57 500 грн (взагалі без будь-яких паперів). Звідки?

Згідно із законодавством, фонд має право витрачати на адміністративні витрати не більше 20% від отриманих коштів. Адреси у фонду два: в facebook прописано - вулиця Грушевського (Всім би так!); і на сайті фонду - вулиця Липківського (а це на які гроші?). Додамо сюди мінімум: зарплата директора (за законом, не менше 1 200 за 1 місяць, але я в це не вірю, якщо судити по нападкам на мою адресу - звичайна там зарплата, комерційно обґрунтована) і піарника проекту, інші оргвитрати.

Навіщо брехати серйозним підприємствам і бізнесам про військових АТО? Зараз тільки ледачий не включається в чудову тему сортування сміття, це відбувається просто і чесно. Навіщо вважати оточуючих ідіотами? Немає звіту - шахрайство », - підкреслює Жук, яку найбільше зачіпає, що в проекті були активно задіяні діти.

До речі, ще в жовтні Charity Tuner ініціював (а Антон Геращенко - зареєстрував) законопроект №3215 про «Про внесення змін до деяких законів України щодо протидії зловживанням у сфері благодійності», але Рада поки за нього не голосувала.

До речі, ще в жовтні Charity Tuner ініціював (а Антон Геращенко - зареєстрував)   законопроект №3215   про «Про внесення змін до деяких законів України щодо протидії зловживанням у сфері благодійності», але Рада поки за нього не голосувала

Фото: www.facebook.com/BFOwes

, 2 лютого "Овес" опублікував новина про початок збору коштів для бійця Андрія Усача , Про допомогу якому попросив рівненський фонд допомоги армії "Руєвіт". Нас зацікавило, що на сторінці цієї організації немає ні слова про співпрацю з проектом "Ласкаво жменями". Волонтер "" Руєвіта "Діана підтвердила по телефону, що її колеги в пошуках ресурсів зверталися за допомогою до" вівсу ", який поки на їх бійця ніяких грошей не перераховував. "Але точно знаю, що ми буквально днями пакували і збиралися відправляти на Київ велика кількість кришок - 400-600 кг", - сказала Діана.

5.

Якщо навіть відкинути злий умисел - потрібно називати речі своїми іменами. Збираєте пластик на переробку, очищаєте природу - наймайте артистів або навіть військових для агітації за очистку природи. Але при чому тут поранені АТОшнікі?

"Діяльність цієї організації з самого початку викликала у мене підозру. Вони підносили інформацію дуже некомпетентно: всі ці розмови про те, щоб з кришок робити протези, потім - не робити. Я почула в їх словах дуже мало досвіду і знань. Якщо вони не розуміють, як це дала, як вони взагалі збираються займатися протезами? ", - дивується Євгена Аратовская, керівник проекту "Україна без сміття" .

За її словами, для того, щоб що-небудь зробити з пластикових кришок, їх потрібно вручну впорядкувати: по-перше, за двома кодами переробки, а по-друге - за кольорами. Або зафарбувати весь брухт чорним кольором. "Потім потрібно домовитися із заводом, який щось виготовляє з полімерів, щоб завод зробив відповідну прес-форму - вона коштує шалених грошей", - зазначає активістка.

Потім потрібно домовитися із заводом, який щось виготовляє з полімерів, щоб завод зробив відповідну прес-форму - вона коштує шалених грошей, - зазначає активістка

Фото: www.facebook.com/BFOwes

Організація "Україна без сміття" розробляла в минулому році власний проект збору кришечок в житлових кварталах, і вперше презентувала його влітку на ярмарку Kyiv Market. "Але тут з'явився" Овес ", - говорить Аратовская. Її ініціатива не перетиналася з темою війни - гроші від збору кришок (з установкою контейнерів в під'їздах) планувалося направляти на благоустрій прибудинкових територій, наприклад, посадку дерев. Або на адресну допомогу тим же бездомним , які можуть залучатися для збору ПЕТ-сировини.

Очевидно, "Україна без сміття" з її цивільної спрямованістю не могла конкурувати з "вівсом" за масовістю. Аратовская стала спостерігати за розвитком проекту.

За її даними, влітку кришки дійсно можна було здати за ціною 7 грн / кг, і хоча останнім часом вартість сировини впала, ціна кілограма становить не більше 4-5 грн.

"Ми коли планували свій проект, то розуміли, що потрібна чітка звітність, вона займає багато часу. А цього часу у тебе немає, якщо ти - волонтер. Тому потрібна для збирання кришки на території якоїсь компанії, магазину. Наприклад, ми тепер домовилися з однією з мереж супермаркетів, що встановимо у них контейнери. Супермаркету немає інтересу на цьому заробляти - вони хочуть взяти участь в соціальному проекті ", - продовжує Аратовская. Для економії часу, всі зібрані і прийняті кілограми сировини, як правило, записуються в єдиний гугл-документ, який може бути у відкритому доступі для всіх, або хоча б для сторін-учасниць. Нічого подібного у "вівса" не було.

Аратовская каже, що, при правильній організації процесу, українці із задоволенням приєднуються до ідеї сортування сміття. Але її лякає, що через одного інциденту з широким розголосом люди можуть розчаруватися, втратити довіру до подібних проектів і перестануть збирати кришки і пляшки.

Фото: www.facebook.com/BFOwes

Один з коментарів до викриває посту Катерини Жук на фейсбуці від захисника ідеї роздільного збору сміття говорить: «Бажання потрібно мотивувати. На жаль, у нас поки можна мотивувати тільки через любов і повагу до військових ». Але такий прийом зветься НЕ мотивацією, а шахрайством.

***

У самому БФ "Овес" відмовилися коментувати претензії активістів до звітності фонду по телефону, і рекомендували направити фонду письмовий запит. Сьогодні LB.ua підготував і відправив свої питання в письмовому вигляді. Як швидко нам дадуть відповідь, співробітниця фонду також не повідомив: "У міру надходження запиту, підготуємо".

З'ясовувати, чиє конкретно добробут різко піднявся за рахунок жалісливих українців, ми тут не будемо - це залишимо правоохоронним органам. А наша порада читачеві - довіряючи, перевіряти.

Що ти думаєш?
Чи не обдурять?
Дійсно на протези?
?ічня повний і навіщось то 2 лютого 2016 частковий, коли про фонд заговорили вже всі навколо з питанням «де гроші, Зін?
Звідки?
А це на які гроші?
Навіщо брехати серйозним підприємствам і бізнесам про військових АТО?
Навіщо вважати оточуючих ідіотами?
Але при чому тут поранені АТОшнікі?
Якщо вони не розуміють, як це дала, як вони взагалі збираються займатися протезами?