Квадрати на гітарі

Як будувати послідовності акордів або "акордові ланцюжка"? Це один з поширених гітаристами питань, які хочуть навчитися будувати гармонійно звучить акомпанемент. Пов'язані послідовності акордів називаються гармонійними оборотами .Якщо ви вивчали теорію музики, то цей термін повинен бути вам знаком. Але в естрадній музиці частіше використовують поняття квадратів, на чому ми і зупинимося.

Квадрат має кілька визначень, але для конкретики розглянемо тактовий квадрат - завершена послідовність акордів, що складається з чотирьох тактів, на. Яку виповнюється імпровізація.

Вибираємо найбільш популярний в естрадній музиці розмір чотири чверті і темп, скажімо, 80. Покладемо для простоти, що в одному такті буде гратися один акорд. Можна грати боєм або перебором в будь-якому стилі. Залишилося визначитися з акордами.

Існує величезна кількість різних акордів, але в самому простому випадку вибираються тільки ті з них, які існують в обраній тональності звуків. Тобто, спочатку потрібно вибрати тональність, а потім існуючі в ній акорди, а не навпаки, спочатку зіграти перший акорд, а потім довго і безуспішно думати, що грати далі. Тональність - це свого роду система координат в музиці, завдяки якій стає зрозуміло те, які звуки можна використовувати для гри з усіх можливих.

Виберемо, наприклад, тональність ля-мажор. На рис. 1. показані щаблі й літерні позначення звуків в ній.

показані щаблі й літерні позначення звуків в ній

Мал. 1 Сходи в тональності натурального ля-мажору.

Чи можна в цій тональність зіграти акорд, наприклад, D #? Ні, тому що звуку D # в цій тональності немає.

Від кожного з семи звуків тональності можна побудувати тризвук. Для цього згадаємо, що тризвук складається з звуків прими, терції і квінти. Наприклад, тризвук від першого звуку - A (I), С # (III) і E (V), другого - B (II), D (IV) і F # (VI) і т.д. Зігравши всі ці сім тризвуків неважко почути, що тризвуку від I, IV і V ступенів є мажорними, як і сама тональність. Аналогічно буде і в натуральному мінорі, де акорди від цих ступенів є мінорними. Крім цього, ці тризвуки містять в собі всі три функції музичної системи, які використовуються для побудови гармонійних оборотів - тоническую (T), субдомінантовою (S) і домінантовую (D). Тоническая функція - стійкість і спокій, субдомінантовою - нестійкість, розвиток і слабке тяжіння до тоніки, доминантовая - кульмінація нестійкості і сильне тяжіння до тоніки. З цих причин тризвуку від даних ступенів є головними. Зауважимо, басові звуки цих тризвуків (помаранчеві кола) утворюють прямокутний трикутник, за допомогою якого можна швидко побачити розташування басових звуків головних тризвуків в будь-якій тональності (зелені трикутники): визначаємо прийму цікавить тональності, потім звук на струні під нею і вправо через лад.

Повний гармонійний оборот виглядає так:
T - S - D

Тоніка - тризвук від першого ступеня, субдомінанта - від IV, домінанта - від V.

Підставами в цю схему відповідні акорди обраної тональності. Отримуємо мажорний квадрат:

A → D → E

Просто, чи не так?

Загальна схема для побудови гармонійних оборотів показана на рис 2.

Загальна схема для побудови гармонійних оборотів показана на рис 2

Мал. 2. Загальна схема для побудови гармонійних оборотів.

На практиці зручніше користуватися більш детальними схемами, на яких показані функції, які відповідають усім семи східцях тональності (рис. 3).

Мал. 3. Детальна схема взаємодій функцій тризвуків в мажорній тональності.

В дужках вказано номер ступені. Наприклад, S (VI) - це тризвук від шостого ступеня гами обраної тональності. Це тризвук відноситься до субдомінантовою групі. Тризвук від сьомої сходинки в натуральному мажорі є зменшеним і маловживаних, але акорд від сьомої сходинки використовується часто, що в цьому випадку зажадає доповнення схеми зв'язками з цим акордом.

Чорними стрілками показані маловживаних переходи в класичній музиці, як ослабляють напругу, але в естрадній музиці вони використовуються часто.
Як користуватися цією векторної схемою? Задаємо початкові умови (точку відліку) і від неї починаємо подорож по стрілках. Нехай наш квадрат складається з головних тризвуків, а починається і закінчується тоникой. Прорісуем зв'язку згідно з цим планом (рис. 4).

Мал. 4. Промальовування зв'язків для майбутнього квадрата.

Вийшов трикутник. Якщо зіграти квадрат по малюнку, то виникне помилка:

T → S (IV) → D (V) → T | S (IV) → D (V) → T → S (IV) | D (V) → і т.д.

Як видно, це не квадрат. Відбувається зсув початку квадрата вже в другому повторі. Що ж робити? Потрібно поставити четвертий вектор, який буде відповідати четвертої стороні квадрата. Згідно з нашим планом, Тонако грається в першому і останньому тактах квадрата. Значить, потрібно підкоригувати схему (рис. 5).

5)

Мал. 5. Корекція схеми для отримання квадрата.

Вийшла схема виду:

T → S (IV) → D (V) → T '→ T

T - початок, а T '- кінець квадрата. T і T '- це один і той же акорд, але зіграти його потрібно в першому і четвертому тактах.

Тепер підставляємо сюди замість функцій відповідні їм акорди обраної тональності ля-мажор:

A → D → E → A

Перевіряємо квадрат на правильність, виписавши його кілька повторів:

ADEA | ADEA | ADEA | ADEA

Так, це квадрат. Його можна повторити поспіль скільки завгодно раз і ніяких розривів і зміщень початку не буде.

Далеко не всі з можливих варіантів квадратів, які можна отримати за схемою рис. 4, будуть добре звучати. Значить, не боїмося помилятися, подорожуємо по стрілках (рис. 6) і слухаємо результат (або піднімаємо праці з гармонії музики).

Мал. 6. Варіанти гармонійних оборотів для побудови квадратів.

Спробуйте визначити, який з показаних варіантів звучить не гармонійно.

Скільки грати повторів квадратів, щоб їх надійно вивчити? Поки пальці автоматично не почнуть видавати їх без помилок протягом середньостатистичної по тривалості пісні в потрібному темпі. Одна справа зіграти на гітарі якусь фразу або квадрат без помилок один раз і зовсім інша справа зіграти їх без помилок протягом декількох десятків повторів.

Непоганий і корисною тренуванням буде визначення квадратів в піснях. Візьміть свою улюблену пісню з текстом і зазначеними над ним акордами і спробуйте виділити в ній квадрати. Квадрати починаються з початку куплета, приспіву, програшів або їх частин. Квадрати в популярних піснях кратні 4 тактів, але не обов'язково кількість акордів також кратно 4. Також не обов'язково всі квадрати в пісні будуть однаковими. Не обов'язково все квадрати в пісні будуть рівні за кількістю тактів в них, але в межах своїх частин (куплетів, приспівів і ін.) Вони, як правило рівні. Наприклад, якщо перший куплет складається з двох квадратів по 8 тактів, а приспів - з двох квадратів по 4 такти, то будова всіх інших куплетів і приспівів швидше за все буде таким же. Іншими словами, квадрати в частинах рівні за кількістю тактів в них, але за змістом можуть відрізнятися.

Візьмемо характерний і добре відомий в поп-музиці куплет з 8 рядків, яким відповідає наступна послідовність акордів:

| Am | Dm | G | C | F | Dm | E | Am | Am | Dm | G | C | F | Dm | E | Am |

Вертикальна лінія - це тактова риса. Вийшло 16 тактів. Що це? Це два однакових квадрата, що складаються з восьми тактів:

| Am | Dm | G | C | F | Dm | E | Am |

Чи можна сказати, що цей восьмитакт, в свою чергу, складається з двох тактових квадратів? Ні, тому що квадрат, в строгому визначенні, - це закінчена функціонально-гармонійна структура. Закінченість означає те, що після гри квадрата ми можемо логічно і без розривів перейти до гри наступного квадрата. Уявіть, що потрібно повністю насипати пісок у ряд відер з 8 штук і неможливо перейти до заповнення наступного ряду, поки не заповниться попередній. Наповнені всі 8 відер - процес заповнення ряду закінчений. Так і у нас: зіграли всі 8 тактів - квадрат закінчений, не зіграли - не закінчений з усіма наслідками, що випливають.

Нерідко для простоти термін квадрат вживається тільки в кількісному сенсі. Наприклад, ді-джей може сказати, що показаний вище куплет складається з 4 квадратів. Сприймати це треба в тому сенсі, що куплет складається з 16 тактів. З практикою ви навчитеся розуміти сенс квадрата з контексту його вживання.

Отже, ви розучили один квадрат. Що далі? А далі корисно його пограти в різних стилях, змінити бій або перебір, зменшити або збільшити темп, зіграти його в іншій тональності. Можна записати квадрат і зациклити його відтворення, щоб спробувати виконати імпровізацію. Вийшло? Переходимо до іншого квадрату або ускладнюємо вихідний.

Якщо побудова квадратів викликає складності, то можна пошукати таблиці з популярними гармонійними оборотами і з них складати квадрати шляхом зациклення.

Після розучування окремих квадратів можна буде приступити до їх комбінування один з одним. Працювати над квадратами можна і окремо, але я пропоную більш практичний і цікавий підхід - робота над квадратами в рамках пісні, як буде показано на наступному занятті. Успіхів!

Олександр Страшко
[email protected]
05.04.15

Як будувати послідовності акордів або "акордові ланцюжка"?
Чи можна в цій тональність зіграти акорд, наприклад, D #?
Як користуватися цією векторної схемою?
Що ж робити?
Скільки грати повторів квадратів, щоб їх надійно вивчити?
Що це?
Що далі?
Вийшло?