ЛЕБІДЬ З ХАРАКТЕРОМ

Над балетом в роки змін потішалися гумористи, їм докоряли колишню владу, а відому рядок про «в області балету» не повторив в останні роки тільки ледачий. Але дивна річ: як тільки країна знову починає гостро потребуватиме «велику перемогу», з'ясовується - саме в цій області ми як і раніше попереду. І ніхто вже не сміється

У долі російського балету знову настала світла смуга: заговорили навіть про нове обличчя російського балету. Одне з таких осіб - Світлана Захарова. У свої 24 роки вона вже була примою Маріїнського, а з недавніх пір вона веде балерина Великого театру. Недавній успіх Великого театру на гастролях в Парижі багато в чому трапився саме завдяки їй:

СІМ ДАТ БАЛЕРИНИ ЗАХАРОВОЇ:

СІМ ДАТ БАЛЕРИНИ ЗАХАРОВОЇ:

1 Народилася в місті Луцьку. У дитинстві займалася плаванням і гімнастикою, завдяки чому ...
2 ... при вступі до Київське хореографічне училище їй сказали: «Фізичні дані хороші». Світлана надходити не хотіла, мама вмовила: «Давай спробуємо, а там сама вирішиш».
3 Перемога на міжнародному конкурсі хореографічних училищ в Петербурзі. Світлану запрошують продовжити навчання в Академії російського балету ім. А Я. Ваганової - елітному хореографічному училищі.
4 Дебют в Маріїнському театрі (кар'єру в Великому артистка почала з партії «Жизелі» в 17 дівчачі років).
5 Перший виступ в Opera de Paris. У цьому знаменитому залі Світлана Захарова успішно дебютувала в 2001 році.
6 Осінь 2003 року: на 227 році життя Великий театр придбав новий символ - Світлану Захарову (24 роки, зріст 170 см).
7 Фурор в Парижі: після 13-річної перерви трупа Великого театру підкорила паризьку публіку. Світлана Захарова - один з головних символів нашої перемоги в січні 2004 року.


- Світлано, ви відразу після Парижа танцювали в Японії. До вас там була група «Тату». Хто сьогодні крутіше: російський балет або «Тату»?

- Балет, я думаю, все-таки крутіше. Коли я вийшла після вистави з театру - я такого не бачила ще ніколи: варто навколо входу натовп, чоловік триста ... У Росії, звичайно, люблять балет, але до таких атак все-таки справа не доходить. Сек'юріті взялися за руки, зробили навколо мене кільце, і ось так я тільки й змогла пройти крізь натовп, роздавала автографи ... Якби не охорона, мене б точно задавили. Кричали: «Захарова-сан», руки тягнули ... Я відчувала себе рок-зіркою, а не балериною. У японців самих зараз сильний, сучасний балет, але вони дуже поважають наш класичний - «Сплячу», «Лебедине» ... Правда, балет - і в Японії, і на Заході, звичайно, - це розвага для багатих ...

- Дитинства адже у балерини немає, правда? Як у суворовця: життя проходить повз.

- Так, це жахливо. З 10 років доросле життя. Я жила в інтернаті. Без батьків, одна. В хореографічному училищі (я вчилася в Києві) складно морально, але головне - фізично. Я так втомлювалася, що не могла робити уроки, іноді засинала над книжкою. Довелося забути про улюблені ляльки, про іграшки, іграх у дворі.

- Навіщо, заради чого ви це терпіли?

- Ну, по-перше, в балет нездар не приймають. Можуть, звичайно, взяти по блату якусь дівчинку, але потім вона все одно не витримає ... Ніякої блат не допоможе. В принципі всі діти народжуються талановитими, і якісь здібності в дитинстві все одно є. Коли мене приймали, сказали, що у мене хороші дані ...

- А що таке «хороші дані»?

- Фізичні. Підйом, крок, розтяжка, виворотність. Сказали, що я здатна. Ну раз «здатна», значить, треба вже якось далі. Виправдовувати ... А до 10 років у мене було дитинство, як у всіх. Звичайне. У місті Луцьку. А про балет я взагалі нічого не знала - у нас в місті ні театру оперного, ні студії балетної ... Тільки по телевізору бачила. Якось нудно було, одним словом. Ми заговорили про дитинство - я раптом згадала зиму, санки, ковзани ... Зараз мені навіть думати про це не можна.

- Що, і на санках можна? ..

- Ну можна раз на місяць скотитися з горочки ... Як виняток.

- Жах. Значить, це все правда, що вам нічого не можна: ні пити, ні курити ...

- Ну чому ж ... Можна. Багато танцюристів, наприклад, курять, хоча я - ні. Із спиртних напоїв віддаю перевагу червоне вино. Шампанське - тільки на Новий рік, після нього ноги стають ватяними - взагалі це «шкідливий» напій для балетних ніг ... Скажімо, шкідливіше, ніж горілка.

- Загалом, я зрозумів, що балеринам навіть погундосять як слід не можна ...

- Це особиста справа кожного танцюриста. Самообмеження, звичайно, повинно бути. Ось мене, наприклад, мама ще дуже багато в чому зупиняє, від божевільних вчинків ... Як це вона мені часто говорить: «Зніми, будь ласка, рожеві окуляри». Взагалі характер потрібен, звичайно. Залізний. Тому що, буває, люди з тобою добре, дуже мило, по-доброму спілкуються, все тобі усміхаються ... Ти віриш, що все до тебе добре ставляться, а насправді розумієш, що якщо в театрі ти себе не стоїш, зайвий раз не нагадаєш про себе, то інші просто переступлять через тебе.

- Але головне - працювати треба, так?

- Звичайно. Тільки ти можеш хоч все життя провести на репетиціях, але на тебе ніхто уваги не зверне! Везіння ще має бути. Доля.

- А ось якщо балерина на вулиці поскользнется і ...!

- Тьху-тьху ... Треба акуратно. Особливо взимку. Я недарма попросила на машині заїхати за мною. Ось сьогодні на репетиції невдало впала, підвернула ногу. Лід не поклала відразу, тепер думаю - даремно. Болить.

- А ви ще й на підборах ходите ...

- А це я спеціально ... Я давно ще помітила: якщо розтягнув ногу, одягнеш просто зручну, м'яке взуття, без підйому - і болить ще сильніше. А коли на каблуках - стопа розтягується, і менше відчуваєш біль. А взимку по вулицях на підборах я, звичайно, не ходжу одна.

- Здогадуюся ... А правда, що балерини один одного страшно ревнують - до ролей, до слави, капості всякі роблять ...

- Зі мною поки такого не було і, сподіваюся, не буде. Ходять, звичайно, різні чутки про жорстокість в балетному світі, і частково це правда. Існують і ревнощі, і заздрість. Хтось вважає, що його недооцінюють, не визнають його талант. Такі люди часто озлобляються ... Звичайно ж, є і конкуренція, але парадокс в тому, що без неї в нашій професії теж не обійтися. Конкуренція необхідна, це тебе підстьобує, щоб ти не зупинявся на досягнутому.

- «Пара струнких ніжок» - ось що приваблює в балеті Кожного чоловіка, незалежно від переконань і освіти ...

- Може бути ... Але в житті я їх зазвичай ховаю. Напевно, тому, що на сцені ноги постійно відкриті, на репетиціях ... В житті мені хочеться сховатися від усіх, напевно ... Я взагалі по вулицях зазвичай в брюках ходжу. Якщо потрібно вечірню сукню - тоді, звичайно, одягаю. А так весь час в брюках, їх у мене багато.

- ... Чудову фразу я прочитав недавно: «C витонченої силою підкинута за вухо нога. Невагомий стрибок, чітко фіксує в повітрі шпагат. Сталева надійність угвинчуватися в планшет сцени обертання. Так танцює Світлана Захарова ». Ось прочитаєш про «ногу за вухом» і думаєш: як же вони там, бідні? ...

- В цілому ніякого тут немає перебільшення. Це легко насправді ... Ось іноді ми з мамою дивимося по телевізору фігурне катання, і я просто завмираю від жаху: у фігуристів адже на відміну від нас взагалі опори ніякої немає, один лід, а вони і стрибають, і танцюють .. . Ось це для мене загадка.

- Балерини адже забобонні дуже. Ви теж, напевно, перед виходом на сцену ритуали всякі дотримуєтеся, так?

- У мене немає ніяких прикмет. Раніше були, а зараз немає. Щоб мені нічого не підлаштували ... Знаєте, я одного разу просто домовилася з собою: у мене немає ніяких прикмет. Аутотренінг такої. Мені так простіше. Тому що ще в Маріїнці перед спектаклем мені постійно траплялися прибиральниці з порожніми відрами ...

- Це погано?

- Не просто погано! Це жах! Для людей взагалі, не тільки для балерин. Ну ось, значить, вийшла в той день, станцювала спектакль, був навіть успіх. Так, подумала я, порожні відра мене не беруть. Я тільки даремно нервувала. Ну, думаю, напевно, на мене все діє навпаки ... Потім знову йду на виставу, назустріч - жінка з повним відром ...

-... Час від часу не легше ...

-... Так. Найстрашніше тільки порожні відра ... Ну, думаю, все, мені сьогодні кришка. І знову нічого! Вийшла, станцювала, все вийшло. І тоді я зрозуміла, що у кожного ... свої взаємини з ЦИМ. Хтось тільки з правої ноги виходить на сцену, хтось тільки з лівого ... Є артисти, які завжди йдуть на сцену однієї і тієї ж дорогою, не дай бог там якась декорація дорогу перегородить, це все, кінець кар'єрі ! А декорацій ж багато за лаштунками! Дуже незручна прикмета. На «дорогу» я теж себе перевіряла. Спеціально йду на сцену щоразу різними шляхами, сама себе відчуваю. Дурниця все це, до того ж якось не по-християнськи. Людина сама собі створює проблеми.

- Навіть дуже щасливі люди бояться втратити удачу ...

- Так. Ну і що? Сьогодні є успіх, завтра - ні. Можливо, завтра взагалі нічого не вийде. Це з кожним може трапитися.

- А ось зал для глядачів - це якесь тварина?

- Завжди різний. Але не тварина, а таке ... атмосферне явище. У Парижі під час останніх гастролей Великого, коли я танцювала прем'єру балету «Дочка фараона», був неймовірний успіх ... Ми вийшли на поклон, П'єр Лакотт, постановник, теж вийшов з нами, зал шаленів ... Опустили завісу, зал продовжує скандувати . Завіса знову почали піднімати, і раптом він застряг. На метр від землі. У залі ... У них там просто виверження вулкана, все нас чекають, а ми стоїмо. Глядачі зрозуміли, що зламався завісу. Лакотт почав мене і мого партнера, Діму Белоголовцева, ось так от виштовхувати, щоб ми пролізли під завісою і вийшли на уклін. А я бачу, що людина, яка піднімає і опускає завісу, весь час чогось там натискає на пульті ... І мені раптом стало страшно: що, якщо я під завісу полізу, а його в цей час опустять прямо на мене. Він дуже важкий. Тонни важить. Завдяки Лакотт ми все-таки виявилися на сцені. І ось тоді я зрозуміла, що таке «енергія залу». Це, як вітер, тебе оточує, ти відчуваєш цей натиск просто фізично ... Коли за тобою завісу відкритий, енергія залу як би розтікається, а тут вона вся - прямо на тебе. Мені здавалося, що я зараз від неї просто впаду!

«Іду на сцену, назустріч - жінка з повним відром. Жах! Найстрашніше тільки порожні відра »


- Барабанщик на рок-концерті може палички в зал закинути. Балерині нічого кидати, крім своїх пуанти ...

- ... Тільки їх не кидають в зал, звичайно. Зазвичай після вистави шанувальники просять пуанти, в яких я виступаю, і зберігають їх з моїм автографом. До речі, за спектакль одна пара у мене залізно йде - протирається п'ятачок, на якому стоїш, там же матеріал тонкий ... Кожен день нова пара.

- Пригадуєте подружок з училища? У них сім'ї, напевно, діти вже.

- У кожного своє щастя. Хтось танцює, хтось кинув балет, заміж вийшов і сидить з дітьми. Просто така професія - або сім'я, або балет, часто треба вибирати ... Це як спорт. Тільки в спорті важливо, щоб фізична форма була, а тут ще - емоції потрібні. Весь час посміхатися. Або плакати ... Треба, щоб тут (показує), в серце, світилося ...

- Мало хто здатний зрозуміти такий спосіб життя?

- Чому? Навколо мене, наприклад, тільки ті, які розуміють ... Інших немає.

- А злість потрібна балерині?

- Буває, на репетиціях іноді втомишся ... Абсолютно нічого не хочеться. І думаєш: може, сьогодні тільки так, злегка позайматися ... У таких випадках мені мій педагог говорить: «Свєта, ти втомилася, може бути, сьогодні взагалі не будеш репетирувати? Іди додому, завтра прийдеш ... »Тоді мене бере злість, думаєш: ну, як я могла, сьогодні ось пропущу, а завтра ще гірше буде, ще важче, так як у мене думка така могла з'явитися. Інші орють, а я ... Загалом, це така здорова злість, корисна. А так я незлий чоловік.

- Професія завжди залишає відбиток на людину. Вибачте, будь ласка, але ось балерини іноді дуже смішно ходять ...

- Слухайте, але ж в житті вони ТАК не ходять! .. Знаєте, коли я йду по вулиці, в натовпі, завжди відразу визначаю: ось хлопчик чи дівчинка вчиться в хореографічному училищі. І по ході, і по поставі, звичайно ж, але це навіть не головне ... У них просто особливий вираз обличчя якесь ... Інша. І саме через це і я, та й багато інших, думаю, в кінцевому підсумку вибрали балет. Коли я тільки ще приїхала надходити в хореографічне училище, то сумнівалася, як-то навіть не дуже хотіла, а мама мені сказала: Света, ну просто спробуй ... Моя мама розбирається в балеті - вона сама колись хотіла бути балериною, але її батьки не ризикнули відпустити в інше місто ... А у мене мама дуже сучасна, ми з нею взагалі, як подруги ... вона турбується, звичайно, за мене, але вона зовсім нестрогая ... Ну ось. Прийшли ми надходити в училище, і коли я побачила, як діти там все красиво ходять, все в таких красивих костюмах, у всіх шиї лебедині, і ще вони не проходили повз нас, а просто пропливали, пролітали ... Ну спеціально ще, звичайно , перед відвідувачами ... Але все одно мене все це дуже привернуло. І я раптом сказала: «Я теж хочу стати балериною ...»

Андрій АРХАНГЕЛЬСЬКИЙ

У матеріалі використані фотографії: ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЮ ВЕЛИКОГО ТЕАТРУ, АНДРІЯ БРОННІКОВА, ЮРІЯ Феклістова
При підготовці використані: СТИЛЬ Марії Пушкова, макіяж Романа ІСАІЧЕВА, ПРИЧЕСКА Альбіни ТРОЦЕНКОВОЙ

Хто сьогодні крутіше: російський балет або «Тату»?
Дитинства адже у балерини немає, правда?
Навіщо, заради чого ви це терпіли?
А що таке «хороші дані»?
Що, і на санках можна?
Але головне - працювати треба, так?
Ось прочитаєш про «ногу за вухом» і думаєш: як же вони там, бідні?
Ви теж, напевно, перед виходом на сцену ритуали всякі дотримуєтеся, так?
Це погано?
Ну і що?