Легітимність української влади підірвана

Вчорашня заява Абромавічус є пропорційним щодо впливу побиття студентів на Майдані в листопаді 2013 року
Вчорашня заява Абромавічус є пропорційним щодо впливу побиття студентів на Майдані в листопаді 2013 року. Відставка міністра економіки України може призвести до ускладнення відносин Києва із Заходом і серйозної політичної кризи в країні, застерігають експерти.

Заява міністра економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус про відставку, в якому він в середу, 3 лютого, прямо звинуватив президентську команду в блокуванні реформ, стало дуже тривожним сигналом для української громадськості, відзначають спостерігачі. І хоча міністр вже раніше говорив про тиск з боку оточення Петра Порошенка, на цей раз він вперше назвав ім'я конкретної людини, що використовує службове становище для відстоювання своїх бізнес-інтересів.

Це перший заступник голови парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП) Ігор Кононенко, який, за словами Абромавічус, "активно лобіював своїх людей на посаду гендиректора Укртрансаміак". Кононенко звинувачення заперечує. На брифінгу, в ході якого він оголосив про свою відставку, Абромавічус також розповів про кадрові рекомендаціях, які надходили йому з президентської адміністрації.

критичний момент

"У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції або підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче в стилі старої влади встановити контроль над державними грошима", - під цією цитатою із заяви Абромавічус, ймовірно, підписалися б чимало фахівців, які намагаються проводити реформи на Україні.

У бесіді з DW професор Піттсбурзького університету і співзасновник порталу VoxUkraine Тимофій Милованов нагадує, що схожа ситуація була в грудні 2015 року в міністерстві інфраструктури, коли про свою відставку заявили його керівник Андрій Пивоварський і його команда. Втім, Пивоварський тоді не наважився виносити скандал на публіку, назвавши приводом для відходу низькі зарплати чиновників.

На думку Милованова, з сьогоднішнього дня легітимність української влади підірвана, і зараз є два варіанти розвитку подій. Або, за його висловом, новий уряд буде сформовано відповідно до сценарію БПП, що "призведе до загнивання української влади". Або ж буде великий скандал, в результаті якого чесні міністри залишаться на своїх посадах, а Кононенко відступить. "Але проблема не в Кононенко. Ми бачимо, що прізвища змінюються, а суть залишається", - констатує Милованов.

реакція Заходу

Про серйозність проблеми свідчить оперативна і жорстка реакція послів дев'яти західних країн (в тому числі США, ФРН і Франції) на Україні, які прокоментували відставку Абромавічус спільною заявою. У ньому вони висловили глибоке розчарування відставкою і закликали українську владу ставити інтереси народу вище своїх власних. "Важливо, щоб українські лідери відкинули свої дріб'язкові розбіжності, назавжди залишили в минулому корисливі інтереси, які гальмували розвиток країни протягом десятиліть", - наголошується в заяві.

Демарш міністра економіки навряд чи став сюрпризом для західних партнерів Києва. "Вони вже давно все зрозуміли. Тому стало відчутним охолодження (по відношенню до України. - Ред.), І ведуться розмови про відновлення відносин з Росією. Новин для партнерів Абромавічус немає", - вважає Тимофій Милованов.

Виконавчий директор київського Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський вважає, що західні донори відмовляться надавати фінансову підтримку уряду, яке буде намагатися зруйнувати проведені на Україні реформи.

"Міжнародні партнери можуть поставити політичний ультиматум Порошенко, зумовивши його виконанням розблокування зовнішнього фінансування. А інших його джерел в України немає", - вважає Вишлінський.

необхідні вибори

загрузка ...

Німецький політолог Андреас Умланд (Andreas Umland) дотримується схожої думки. Відставка Абромавічус, вказує Умланд, приверне значну увагу як на Україні, так і за кордоном. "Міністерство економіки має хорошу репутацію серед західних донорських організацій та урядів. А тому відставка міністра викличе негативну реакцію західних посольств, київських офісів МВФ, ЄБРР і так далі", - прогнозує політолог. Він не виключає, що ця подія призведе до серйозного урядової кризи.

Виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук називає заяву Абромавічус про відставку відповідним за впливом побиття студентів на Майдані в листопаді 2013 року. "Після цього працювати по-старому, коли деякі міністри-реформатори проводили реформи, а за це донори закривали очі на корупцію, вже неможливо", - відзначає Боярчук.

За його словами, мандат довіри владою втрачено, так що необхідне перезавантаження політичної системи. "Як можна керувати, зовсім не маючи політичної підтримки? Я думаю, це був старт дострокових парламентських виборів", - підвів підсумок Дмитро Боярчук.

Дмитро Губенко, Deutsche Welle

Непогана стаття. І багато тез експертів, наведені в ній, розумні і справедливі.

Я теж відразу ж вчора попередив, що відставка Абромавічус може ще далі відсунути від України транш МВФ . Що загрожує черговим обвалом гривні.

Однак хоча і можна погодитися з наведеними в даній статті тезою Боярчука про необхідність «перезавантаження політичної системи» в Україні, але його ж розшифровка цього терміна видається сумнівною. Експерт каже тільки про дострокові парламентські вибори, тоді як очевидно, що своїми відставкою і заявами Абромавічус виніс вчора такий абсолютно правильний вирок: Порошенко - головний корупціонер України.

Тому «політичне перезавантаження» повинна неодмінно включати і дострокові президентські вибори ...

Як можна керувати, зовсім не маючи політичної підтримки?