Лист претензія про оплату заборгованості: зразок і порядок оформлення

  1. Порядок складання документа
  2. вручення претензії
  3. стягнення боргу

Основна маса договірних відносин заснована на купівлю-продаж послуг, робіт і товарів. Будь-які форми угод, крім безоплатних, мають на увазі надання чого-небудь за певну плату. Природно, що не кожна сторона прагне добровільно виконувати свої договірні обов'язки.

Часто, отримавши бажане, недобросовісний партнер затримує оплату, не виробляє її в повному обсязі і в строк, або зовсім не збирається платити. В цьому випадку виконала свої зобов'язання стороні залишається тільки чекати і сподіватися, що борг буде виплачений пізніше, але не діяти звичайно ж не можна. У звичайному діловому обороті передбачається досудовий спосіб врегулювання спору про неоплачених сумах. Початковим етапом виступає досудова претензія про стягнення заборгованості.

У більшості випадків це документ, що має на увазі дублювання пунктів договору, про які боржник прекрасно знає. Загальний сенс претензії щодо погашення заборгованості полягає в нагадуванні контрагенту про минулі терміни і суми невиконаних зобов'язань. Лише в рідкісних випадках така форма вимоги про оплату призводить до дійсної сплату боргу.

У багатьох випадках претензійний лист про погашення заборгованості є обов'язковим етапом вирішення розбіжностей. Найчастіше договору між сторонами прямо передбачають певний ведення письмових переговорів перед подачею позову до суду.

Щоб грамотно написати претензію, необхідно дотримуватися загальноприйнятих норм і термінів.

Порядок складання документа

Звернення до дебітора може бути складено після виставлення рахунку на оплату і виявлення, що грошові кошти не надійшли у визначений термін.

Наприклад, якщо заборгованість утворилася за договором надання послуг, в першу чергу необхідно уважно ознайомитися з розділом угоди про період оплати. Претензія повинна не тільки висловлювати вимоги про погашення заборгованості, але і представляти боржнику інформацію про можливі втрати. Зазначені в тексті неустойки, пені та штрафи мають найбільший вплив, ніж просте прохання про повернення або повідомлення про несплату коштів.

В кожному окремому випадку доведеться проводити окремі розрахунки сум, а також посилання на договірні і встановлені законом положення. Наприклад, можна посилатися на статті 309, 310, 314 ЦК України, інші законодавчі акти можна визначити з конкретних договірних відносин. Також в документ необхідно включити:

  • найменування організацій / фио і адресні дані сторін;
  • дату і номер (якщо є) договору, відомості періоді передачі товару (при вказівці на несплату заборгованості за договором поставки ), Інші дані, що дозволяють визначити обґрунтованість претензії;
  • точну суму невиплаченого боргу, а також розмір штрафних санкцій або неустойки;
  • вимоги, в яких необхідно відзначити термін їх очікуваного виконання;
  • опис подальших дій заявника, якщо вимоги не будуть виконані.

Документ складається в двох примірниках, по одному для кожної із сторін. Зразок претензії про стягнення заборгованості можна взяти тут:

вручення претензії

Передача адресату звернення про погашення заборгованості повинна бути зафіксована на бланку заявника датою, підписом, а іноді і печаткою уповноваженої особи. Як показує практика, котрі заборгували дебітори всіляко уникають прийняття претензії, тому вручити її не завжди представляється можливим.

Якщо місцезнаходження боржника або його офісу вам відомо, можна спробувати передати лист при особистому візиті. У разі ухилення від одержання, претензія по оплаті заборгованості направляється з повідомленням про вручення та описом вкладення поштою Росії або за допомогою офіційної корреспондирующей організації.

Останній спосіб - найбільш швидкий і надійний. Кур'єр може неодноразово спробувати доставити лист за всіма відомими адресами. Якщо спроби виявляться безрезультатними, вам представлять офіційне повідомлення про неможливість вручення з описом причин. Цей документ буде підтвердженням ваших спроб досудового врегулювання проблеми.

Також можна направити претензію по електронній пошті, але це буде лише додатковим заходом, якщо у сторін не укладено угоду про електронний документообіг.

Також можна направити претензію по електронній пошті, але це буде лише додатковим заходом, якщо у сторін не укладено угоду про електронний документообіг

стягнення боргу

коли вимога про оплату заборгованості не виконано у визначений термін, кредитор може звернутися до суду. Якщо договір між сторонами не передбачає обов'язковий порядок досудового врегулювання спорів, претензію і позов можна подавати одночасно. Ці шляхи вирішення проблеми не є взаємовиключними, а швидше доповнюють один одного.

Протягом всього судового процесу можна неодноразово звертатися до боржника з претензійними заявами, кожен раз вказуючи суми боргу та інших обґрунтованих до виплати вимог актуальні на момент звернення. У разі погашення заборгованості до винесення судового рішення, позивачу надається право на відкликання позову.

Боржники досить часто здійснюють оплату, отримавши повістку в суд, тому не рекомендується затягувати час досудового врегулювання неодноразовими спробами. Якщо заборгованість не сплачена в необхідний термін, використовуйте своє право на судовий розгляд. Своєчасне звернення з позовною заявою дозволяє не упустити встановлені терміни давності, а також переконати відповідача в серйозності своїх намірів.