«Літомишль Сметани» - шедеври чеської та світової класики під відкритим небом

  1. «Чеський мандрівник»
  2. Класика для всіх

«Літомишль Сметани», фото: Франтішек Ремзі, ЧРО   Класика світової та вітчизняної музики буде зачаровувати Південночеський місто Літомишль, включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, протягом 25 днів «Літомишль Сметани», фото: Франтішек Ремзі, ЧРО Класика світової та вітчизняної музики буде зачаровувати Південночеський місто Літомишль, включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, протягом 25 днів. У продажу залишаються останні з тридцяти тисяч вступних квитків.

Літомишль «Сметани» важко уявити без творів цього великого чеського композитора, в честь якого, власне, фестиваль отримав свою назву. В цьому році в програму включена його опера «Лібуше» в постановці празького Національного театру, кантата «Чеська пісня», а також квартет «З мого життя», скомпонований Сметаною в 1876 році, коли той вже повністю позбувся слуху. Японський віртуоз Котаро Фукума представить в Літомишлі в чеській прем'єрі свою «Влтаву».

«Чеський мандрівник»

На честь 100-го ювілею самостійної Чехословаччини організатори фестивалю ініціювали написання нової кантати з назвою «Чеський мандрівник» (Český poutník), прем'єра якої відбудеться в Літомишлі в п'ятницю 15 червня На честь 100-го ювілею самостійної Чехословаччини організатори фестивалю ініціювали написання нової кантати з назвою «Чеський мандрівник» (Český poutník), прем'єра якої відбудеться в Літомишлі в п'ятницю 15 червня.

Чотири чеських композитора склали єдиний твір без будь-яких консультацій один з одним. Автори писали музику на добірку віршів, написаних чеськими поетами в 1895 - 1940гг., З яких створено новий, єдиний розповідь. Автором лібрето є Войтех Стржітескі, художній директор і драматург фестивалю.

«Це - розповідь про мандрівника, поневірявся по рідній землі, по Чехії, який веде бесіду зі своїм Богом, озираючись при цьому за минулим дитинством. Прозвучать оповідач, «альтер его» - баррітон, а також юнацьке сопрано », - представив Стржітескі унікальний проект.

«Ми домовилися, що тривалість кантати не повинна перевищувати 50 хвилин, тобто кожному з авторів було відведено час від дев'яти до тринадцяти хвилин», - розповів Войтех Стржітескі в присутності двох авторів - Яна Ріанта Држізала і Сільвії Бодоровой.

Обидва в один голос стверджують: ніхто з відвідувачів не чекає прем'єри «Чеського мандрівника» з таким нетерпінням, як самі автори, які мріють, нарешті, почути твір цілком і зрозуміти, наскільки воно «працює» як єдине ціле.

Павло Смутні, фото: Ева Туречкова   «Це - амбітний проект, який прагне відобразити наше мислення, чеську душу Павло Смутні, фото: Ева Туречкова «Це - амбітний проект, який прагне відобразити наше мислення, чеську душу. Прозвучать найдорожчі нам вірші, написані улюбленими поетами в контрасті з сучасною класичною музикою, з мисленням наших сучасних композиторів. Тому не варто чекати ностальгії. На сцені прозвучить подвійний діалог - між музикою і текстом, а також між епохами », - розповів Павло Смутні, глава благодійного фонду Bohemian Heritage Found.

Поряд з музичною програмою в Літомишлі відкрилися також декілька мистецьких виставок, тематично пов'язаних з прозвучала музикою.

Одна з них так і називається «Мандрівники». У цій експозиції представлені роботи чехів, які змушені з різних причин покинути батьківщину, часто з метою порятунку власного життя.

«Ми впевнені, що ця діаспора займає своє міцне місце в культурній історії нашої країни, і ми дуже раді нагадати про чехів, які творили за кордоном, з усіма наслідками, що випливають для них з цього наслідками. У певному сенсі, можна говорити і про вигоди, так як їх переживання і почуття відірваності від батьківщини дали імпульс до виникнення незвичайного внутрішнього діалогу, результат якого ми бачимо на виставці «Мандрівники» », - розповів Павло Смутні.

Крім інших, в Літомишлі відкрилася і експозиція «Ступаючи по краях мого серця», на якій представлена ​​чеська пейзажний живопис. Її унікальність полягає в тому, що всі полотна - з приватної колекції, тобто громадськість з ними практично не знайома.

«Чеський мандрівник», програма, фото: «Літомишл Сметани»

Класика для всіх

«Літомишль Сметани» вже офіційно перестав бути оперним фестивалем, незважаючи на це саме цього жанру в програмі приділяється особливе місце. Крім чеської класики - «Лібуше» - прозвучать також «Маскарад» Джузеппе Верді та «Мефістофель» Арріго Бойто в постановці празького Національного театру.

Войтех Стржітескі, фото: Ева Туречкова   «Крім цього, на фестивалі буде представлена також старовинна і, можна сказати, напівзабута опера Антоніо калдарий (1670-1736) L'amor non há legge« Любов не відає кордонів », яка прозвучить у світовій прем'єрі через 295 років Войтех Стржітескі, фото: Ева Туречкова «Крім цього, на фестивалі буде представлена також старовинна і, можна сказати, напівзабута опера Антоніо калдарий (1670-1736) L'amor non há legge« Любов не відає кордонів », яка прозвучить у світовій прем'єрі через 295 років. Що стосується оперної сучасності, її представляє експериментальна опера L2 Brána života «Ворота життя», лібрето до якої написав Ярослав Душек », - каже Войтех Стржітескі.

А для менш вибагливою публіки і в цьому році відкрилися «Cади фестивалю». Вхід туди безкоштовний, а класичну (але не тільки!) Музику можна слухати в колі сім'ї, влаштувавши собі пікнік під відкритим небом.