Маріс Лієпа

  1. біографія Маріс-Рудольф Лієпа - радянський артист балету латвійського походження. У 1976 році за...
  2. балет
  3. Фільми
  4. Особисте життя
  5. смерть

біографія

Маріс-Рудольф Лієпа - радянський артист балету латвійського походження. У 1976 році за заслуги перед культурою був удостоєний звання Народного артиста Радянського Союзу. Крім того, Лієпа в якості кіноактора знайомий багатьом любителям вітчизняного кіно за такими фільмами, як «Дитинство Бембі» і «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона».

Дитинство і юність

Маріс народився в Ризі, в сім'ї майстра сцени місцевого театру опери та балету Едуарда Лієпи і його дружини Лілії. Він став другою дитиною у своїх батьків. При цьому - дитиною досить болючим. Хлопчик ріс дуже худеньким, часто застудився і опинявся в лікарні.

Хлопчик ріс дуже худеньким, часто застудився і опинявся в лікарні

Зірка балету Маріс Лієпа

Лікарі порадили подружжю Лієпа віддати хлопчика в будь-яку спортивну секцію. Маріс хотів грати в футбол чи плавати в басейні, але батько наполіг на спеціалізованому балетному класі при ризькому хореографічному училищі.

Майбутня зірка радянського балету з перших днів не злюбив заняття і навіть почав прогулювати уроки. Але мама, яка спочатку планувала, що син стане медиком, знайшла потрібних слів для сина. Вона пояснила, що ніколи не можна кидати справу на півдорозі, а потрібно доводити собі і іншим свою спроможність.

Вона пояснила, що ніколи не можна кидати справу на півдорозі, а потрібно доводити собі і іншим свою спроможність

Маріс Лієпа в дитинстві

Такі мови настільки вразили юного Лієпа, що до кінця своїх днів він буде відрізнятися завзятістю і цілеспрямованістю. Коли ж крім роботи біля верстата почалося освоєння характерного танцю, Маріс буквально перейнявся мистецтвом класичної хореографії.

До 13-ти років підліток вже виступав не тільки в дитячих спектаклях, а й виконував мазурку та краков'як в «Бахчисарайському фонтані», грав блазня в «Ромео і Джульєтті», танцював сегіділью в «Дон Кіхоті» і зображував половецького хлопчика в опері «Князь Ігор ».

До 13-ти років підліток вже виступав не тільки в дитячих спектаклях, а й виконував мазурку та краков'як в «Бахчисарайському фонтані», грав блазня в «Ромео і Джульєтті», танцював сегіділью в «Дон Кіхоті» і зображував половецького хлопчика в опері «Князь Ігор »

Юний танцівник Маріс Лієпа

Але потрібно зауважити, що крім навчання в балетній школі юнак все ж відвідував і спортивні секції. Він мав непогані результати в такій дисципліні, як спортивна гімнастика, а в плаванні вільним стилем навіть ставав чемпіоном Латвії.

Коли Марісові було 14 років, його в числі інших учнів відправили на Всесоюзний огляд хореографічних училищ, і там Ризька балетна студія разом з московськими, ленінградськими і Алма-Атинській «колегами» була визнана найбільш перспективною. Три роки по тому Лієпа пропонують продовжити навчання в Москві, і він з радістю погоджується.

Три роки по тому Лієпа пропонують продовжити навчання в Москві, і він з радістю погоджується

Маріс Лієпа

Правда, столичне училище не виділила для нього стипендії, тому, щоб син міг займатися в престижному вузі, батьки продали свій дачний будиночок на Узбережжя. Маріс віддячив їм тим, що за два роки не тільки не пропустив жодного заняття, але і приходив до кожного уроку раніше викладача і віддавався роботі повністю і з натхненням.

В як випускний іспит Лієпа станцював на сцені філії Великого театру головну партію у виставі «Лускунчик». Новоспечений танцівник мріяв залишитися на головній сцені країни в якості члена трупи, але в СРСР прийнято було розподіляти кадри по національним республікам, тому Маріс повертається в Ригу.

балет

Втім, в Латвії він затримався лише на півроку. Потім в столиці відбулася декада прибалтійського мистецтва, і Лієпа танцював російського воїна Микиту в балеті «Лайма», а також сільського музиканта ТОТСО в постановці «Сакта свободи». В останньому з них на Маріса звернула увагу прима Майа Михайлівна Плісецька , Яка дала виступу похвальний відгук і запросила юнака бути партнером під час турне по Угорщині.

В останньому з них на Маріса звернула увагу прима   Майа Михайлівна Плісецька   , Яка дала виступу похвальний відгук і запросила юнака бути партнером під час турне по Угорщині

Маріс Лієпа в спектаклі "Лебедине озеро"

У Будапешті Лієпа станцював партію Зігфріда в «Лебединому озері», про яку мріяв довгі роки. Його не зупинило навіть те обставина, що на генеральній репетиції він отримав серйозну травму ноги. Після ряду виступів танцівник відправився в Сочі для відновлення пошкодженої гомілки, і прямо в санаторії його знайшов головний балетмейстер Московського академічного музичного театру Володимир Бурмейстер і запропонував роботу з дуже високим окладом.

Саме в цьому театрі Маріс-Рудольф перетворився в зірку радянського балету. Московські любителі балету йшли «на Лієпа», завалювали його квітами і подарунками, по кілька годин чекали біля службового входу заради автографа. У той же час артист завоював золоту медаль на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів. Його талант зазначила особисто голова журі Галина Уланова .

Його талант зазначила особисто голова журі   Галина Уланова

Танцівник Маріс Лієпа

Улітку 1960 року, після грандіозних гастролей в Польщі, Лієпа нарешті отримує запрошення перейти в трупу Большого театру. Далеко не відразу Маріс дізнався, що схвалення керівництва він удостоївся на тій підставі, що при співбесіді навіть не заїкнувся про зарплату і матеріальних благах, а поставив тільки одне питання балетмейстеру:

«Які партії я буду танцювати?».

У підсумку він був зайнятий у всіх найславетніших постановках - від «Дона Кіхота» до «Спартака». Через чотири роки у Великому театрі змінюється головний хореограф. Балетмейстером стає Юрій Григорович, які намагається привнести своє бачення в спектаклі.

Маріс Лієпа в спектаклі "Спартак"

Наприклад, в «Спартаку» Лієпа завжди танцював головну роль, але Григорович дав йому іншого персонажа, Красса. Успіх перевершив всі очікування, трупа навіть удостоїлася найвищої в країні Ленінської премії, а на закордонні гастролі артистів носили буквально на руках. До речі, в Англії радянську зірку назвали « Лоуренсом Олів'є в балеті ».

Але таке благополучне початок несподівано закінчується крахом. Лієпа дав інтерв'ю газеті «Правда», в якій дозволив собі покритикувати рівень хореографічної майстерності Юрія Григоровича, і балетмейстер не пробачив образи. Танцівнику дають ролі тільки в старих постановках, а в новинках місця йому не знаходиться. За наступні 14 років Маріс лише чотири рази брав участь в нових партіях.

За наступні 14 років Маріс лише чотири рази брав участь в нових партіях

Маріс Лієпа

28 березня 1982 року його востаннє танцює Красса з балету «Спартак». Публіка аплодує стоячи, але тріумф закінчується рішенням художньої ради про профнепридатність танцюриста. З тих пір на сцену Лієпа виходить тільки на творчих вечорах і в антрепризних спектаклях. І ті, і інші, як і раніше збирають величезну аудиторію, але Маріс, спробувавши знайти себе в новій справі, йде в кінематограф.

Фільми

Насправді працювати на знімальному майданчику Лієпа почав досить давно. Ще в 1959 році він дебютував як актор в мелодрамі ризької кіностудії «Ілзе». А через 10 років його виконання Гамлета в однойменному фільмі-виставі викликало фурор не тільки в СРСР, а й в усьому світі.

А через 10 років його виконання   Гамлета   в однойменному фільмі-виставі викликало фурор не тільки в СРСР, а й в усьому світі

Маріс Лієпа в фільмі «Дитинство Бембі»

Потім Маріс перетворювався в князя Всеслава з історичної картини «Могила лева» і Джека Уиллера в шпигунській стрічці «Четвертий». У цьому проекті, де блищав також Володимир Висоцький , Танцівник поставив оригінальний хореографічний номер, який жартома назвав «Ікар на три хвилини».

Особливо яскравими вийшли головні ролі актора в романтичній комедії «Галатея», казках «Дитинство Бембі» і «Юність Бембі», де він зіграв батька оленяти, і в кримінальній драмі «Дорога в пекло».

Особливо яскравими вийшли головні ролі актора в романтичній комедії «Галатея», казках «Дитинство Бембі» і «Юність Бембі», де він зіграв батька оленяти, і в кримінальній драмі «Дорога в пекло»

Маріс Лієпа у фільмі «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона»

Також глядачі запам'ятали Маріса за роллю полковника Валентайна Уолтера в детективі «Двадцяте століття починається» з циклу фільмів про пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона , А також за образом імператора Миколи I в історико-біографічній драмі «Лермонтов».

У 2006 році на екрани вийшла картина «Спогади про Шерлока Холмса», в якій за допомогою монтажу знову з'явився актор Лієпа. У той же період побачили світ два документальні фільми про танцівника - «Поєдинок з долею» і «MARIS».

Особисте життя

Першою дружиною знаменитого танцівника стала інша легенда сцени - майя Плісецька . Вони одружилися в 1956 році, коли йому було 20, а їй - 31 рік. Але прожили разом Майя і Маріс всього три місяці.

Але прожили разом Майя і Маріс всього три місяці

Маріс Лієпа і Майя Плісецька

Пізніше, на зйомках фільму «Ілзе», він познайомився з актрисою Маргаритою Жигунової. У цьому шлюбі народилося двоє дітей - син Андріс і дочка Ілзе . Імена дітям подружжя дало в честь персонажів вищезгаданої картини. І син, і дочка пішли по стопах батька і стали артистами балету.

Маріс Лієпа і Маргарита Жигунова

В кінці 70-х років Лієпа їде на гастролі з молодою балериною Ніною Семізорова, з якою у нього починається роман. Незабаром Маріс залишає родину і одружується з дівчиною, яка молодша за нього майже на 20 років. Втім, цей союз виявився неміцним. З ініціативи балерини в 1985 році подружжя розлучається, хоча вже давно не живуть разом.

Євгенія Шульц і її дочка Марія Лієпа

Четвертою дружиною Лієпи, хоча і фактичної, була художник по костюмах Євгена Шульц. У них народилася дочка Марія, але так як в ті часи визнання знаменитості про байстрюка було рівносильно краху кар'єри, Маріс приховував існування молодшої дочки дуже довгий час.

Маріс Лієпа і Галина Брежнєва

Крім офіційних і неофіційних шлюбів, у Маріса були досить тривалі і вельми бурхливі стосунки з Галиною Брежнєвої , дочкою Леоніда Ілліча Брежнєва , Яка була старша за танцівника на 11 років.

смерть

Коли в Ризькому оперному театрі звільняється місце балетмейстера, Лієпа подає заяву на заміщення вакантної посади, але йому відмовляють. Більш того, «зверху» приходить наказ заборонити Марісові створювати свій власний театр в Ризі, як він планував. Навіть добре знайомий танцівника Раймонд Паулс , Який займав тоді пост міністра культури Латвійської республіки, ніяк не зміг вплинути на ситуацію.

Навіть добре знайомий танцівника   Раймонд Паулс   , Який займав тоді пост міністра культури Латвійської республіки, ніяк не зміг вплинути на ситуацію

Пам'ятник танцівника Марісові Лієпа в Ризі

На чоловіка накочує депресія, але в той момент рятівної ниткою стало рішення зі столиці СРСР: було дозволено створити театр «Балет Маріса Лієпи» в Москві. Після довгої тяганини був призначений відбір в трупу, але 26 березня 1989 року, у віці 52-х років, Маріс-Рудольф Едуардович помер. Офіційний вердикт лікарів - інфаркт.

Відомо, що легендарний артист балету помер в машині «Швидкої допомоги». Але подейкують, що напередодні він заходив в улюблений Великий театр, а там охоронець відібрав у нього пропуск і не впустив в службове приміщення. І саме в той момент у чоловіка не витримало серце.

І саме в той момент у чоловіка не витримало серце

Могила Маріса Лієпи

Але і після смерті Лієпи не заспокоїлася суєта навколо його імені. Майже тиждень йшла боротьба за місце прощання із зіркою. Тільки через п'ять днів труну з тілом встановили у фойє Великого театру, поруч зі сценою, на якій він демонстрував найбільше мистецтво протягом 20 років. Поховали Маріса Едуардовича на Ваганьковському кладовищі в Москві, а в Ризі поруч з могилами батька і матері встановили камінь, на якому написано:

«Маріс Лієпа, який далеко».

фільмографія

  • 1969 - «Гамлет»
  • 1972 - «Четвертий»
  • 1974 - «Ім'я твоє»
  • 1977 - «Галатея»
  • 1978 - «Бенефіс Людмили Гурченко»
  • 1985 - «Дитинство Бембі»
  • 1986 - «Лермонтов»
  • 1986 - «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона: Двадцяте століття починається»
  • 1988 - «Дорога в пекло»
  • 1988 - «Корабель»