Медичні інформаційні технології

ВИСТАВКИ

23 листопада закінчила свою роботу III спеціалізована виставка-конференція "Інформаційні технології в медицині - 2002". Вона була організована об'єднаними павільйонами ВВЦ "Наука і освіта" і "Здоров'я", Асоціацією розвитку медичних інформаційних технологій (АРМІТ) і тривала чотири дні.

Форум вже цілком можна вважати всеросійським: на нього, включаючи експонентів і доповідачів конференції, зібралися фахівці з Брянська, Казані, Краснодара, Красноярська, Курська, Москви, Новосибірська, Орла, Переславля-Залеського, Санкт-Петербурга. Дві доповіді представили москвичі в співавторстві з українськими та грузинськими колегами.

У роботі виставки взяли участь 65 організацій. Приблизно для третини з них (НДІ, центри, вузи, компанії, державні структури управління) розробка і впровадження медичних програмних і програмно-апаратних систем - основний напрямок діяльності.

На конференції для обговорення було представлено 30 доповідей (9 - з регіонів Росії), половина з них присвячувалася докладної характеристиці демонструвалися на стендах технологій і їх використання в медичних установах.

Основні теми повідомлень:

- управління охороною здоров'я;

- системи обов'язкового медичного страхування;

- стандартизація і інформаційна сумісність ПО;

- ліцензування ПО;

- моніторинг здоров'я і диспансеризація;

- телемедицина;

- облік медичних послуг;

- електронна історія хвороби;

- дистанційне навчання;

- комп'ютерні технології в діагностиці.

Автоматизовані інформаційні системи (АІС)

Як і на торішній виставці, найбільш широко були представлені медичні автоматизовані інформаційні системи, що розрізняються за характером вирішуваних завдань, за широтою охоплення різних підрозділів і служб лікувально-профілактичного закладу (ЛПЗ), управлінських і фінансових структур.

Багатокомпонентні комплекси з широкими можливостями налаштування на конкретного користувача демонстрували компанії "РБК Софт" (www.rbcsoft.ru, система "РБК Медицина"), "Рістар (e-mail: [email protected], медична інформаційно-керуюча система і АІС" робоче місце лікаря "), ТОНЛАЙН (www.tonline.nicos.ru, АІС" Стоматологічна клініка "," Електронна історія хвороби. Стаціонар "," АРМ «Реєстратура» "," Експертна діяльність ЛПУ "і ін.)," КОНУС- МЕДИК "(www.conus.ru, програмний комплекс" Артеміда ")," постмодерн Технолоджи "(www.pmtech.ru, інформаційна систем "МЕДІЛОГ"), "ЦентрІнвестСофт" (http://centreinvest.com, "Амулет"), "Фобос" (www.mtu-net.ru/fobos, "Фобос-Медицина").

Наприклад, інформаційна система "РБК Медицина" призначена для автоматизації діяльності середніх і великих ЛПУ, включаючи профілакторії, санаторії, корпоративні медичні служби підприємств. На виставці демонструвався розроблений кілька місяців тому модуль "Стаціонар". Передбачені також модулі, що забезпечують дистанційне навчання (телеконференції), зв'язок зі страховими компаніями, з сільським пунктом (амбулаторія), з дільничним лікарем, з виїзною бригадою, зі службою швидкої допомоги. А якщо врахувати ще й модулі "Система Анти-СНІД", "Станція переливання крові", "Інтернет-сайт для лікувального закладу", то можна сказати, що РБК представила найбільш повний спектр програмних рішень по тематиці виставки. Як нам розповіли менеджер відділу маркетингу Ольга Журавська та заступник генерального директора "РосБізнесКонсалтинг" Геннадій Кузнєцов, ПО медичного призначення розробляється і впроваджується компанією вже більше восьми років, однак це перша виставка медичних технологій, в якій вона бере участь, заявляючи про свою програму для медичного ринку.

Як нам розповіли менеджер відділу маркетингу Ольга Журавська та заступник генерального директора РосБізнесКонсалтинг Геннадій Кузнєцов, ПО медичного призначення розробляється і впроваджується компанією вже більше восьми років, однак це перша виставка медичних технологій, в якій вона бере участь, заявляючи про свою програму для медичного ринку

У той же час зусилля деяких організацій, наприклад компанії "Рентгенпром" (www.amico.ru, рентгенологічна інформаційна система "Аріадна"), концентруються при розробці АІС на системах більш вузької спрямованості, орієнтованих лише на окремі структури ЛПУ або ланки в роботі фахівців .

Саме таким шляхом йде НВО "АЛТЕЙ" (www.altey.ru), що займається автоматизацією лабораторних досліджень. Лабораторна інформаційна система (ЛІС) ALTEY Laborotory забезпечує повну автоматизацію роботи клініко-діагностичної лабораторії (КДЛ), яка обслуговує ЛПУ, підтримує всі основні види досліджень з урахуванням вимог комерціалізації, дозволяє використовувати програмні бібліотеки інших виробників, пов'язані, зокрема, з розпізнаванням зображень (припустимо , мазків крові). Така спеціалізація, на думку президента компанії Сергія Полуектова, благотворно позначається на розвитку НУО. Розробляючи технології сполучення програмних засобів з аналізаторами (а впровадження нових приладів диктує необхідність це робити постійно), співпрацюючи з російськими дистриб'юторами лабораторного обладнання, "АЛТЕЙ" оперативно інтегрує в ЛИС нову апаратуру. За словами Андрія Викентьева, директора з управління проектами, технології підключення аналізаторів є одним з наріжних каменів автоматизації КДЛ, без яких не може йти мова про впровадження ЛИС в великих діагностичних лабораторіях.

Розробники ж багатокомпонентних комплексних систем, займаючись проблемою автоматичного введення даних в комп'ютер з приладів лабораторної та функціональної діагностики, в кінці кінців, як правило, приходять до висновку, що раціональніше використовувати готові рішення.

Одна з тенденцій, яка проглядається в розвитку медичних АІС, - це збільшення структурної гнучкості ПО, створення користувачеві умов для самостійного розширення і зміни функцій з метою максимальної адаптації до вирішення своїх завдань. Найбільш наочно, як нам здалося, це проявилося в АІС "Поліклініка", створеної на базі конструктора "Яшма" компанією "Метео-П" (www.mtometeo.ru). При необхідності система може бути модифікована без участі програмістів-розробників будь-яким користувачем - фахівцем у своїй предметній області.

Комп'ютерні лікувально діагностичні комплекси

Цей розділ виставки вже важко уявити без її постійного учасника - медико-технічного центру "Коверт" (www.kovert.ru), який запропонував нову версію (10.pro) комп'ютерної системи експрес-діагностики функціонального стану організму людини (доклінічних симптомів захворювань) "Амсат -КОВЕРТ ".

Апаратно-програмний комплекс "Оберон" (oberon. Bizzymedikal.com) Інституту прикладної психофізики в цьому році доповнений програмою NutriSoft, яку можна застосовувати для підбору дієти.

Увагу відвідувачів привернув пакет лікувально-діагностичних програм "Окуліст" компанії "Астроінформ СВО (www.astro.ru). При лікуванні дітей ці програми використовуються в якості тренажерів при косоокості, низькою гостротою зору, порушення бінокулярного зору. ПО Relax надає нормалізує, на акомодацію, рекомендується для профілактики зорового стомлення і, як пояснив головний конструктор компанії Володимир Шапіро, може бути рекомендовано для гімнастики очей всім, хто довго працює з візуальними зображеннями на близькій відстані, а вже тим більше тим, хто годинами сидить за комп'ютером.

Серійно випускаються ультразвукові системи сімейства "Ангіодін" для дослідження кровотоку, черепно-мозкових травм і внутрішніх структур головного мозку (ПО Doppler Diagnostics і WinPatientExpert), а також апарат "НейроВізор24" для комп'ютерної реєстрації електроенцефаллограмми демонструвала науково-виробнича фірма "БІОСС" (www. bioss.ru); вона ж оголосила про ультразвуковому аналізаторі мінеральної щільності тканини "Остеодін".

З результатом "комп'ютерного народження" раніше відомої методики, заснованої на реєстрації індукованого світіння біоструктур (ефект Кірліан, відкритий в 50-і роки минулого століття), можна було ознайомитися на стенді Центру біоголографіі (www.bioholography.org). Комп'ютерна реєстрація зображень світіння, розроблена в лабораторії професора Костянтина Георгійовича Короткова в Санкт-Петербурзькому державному інституті точної механіки і оптики, в порівнянні з початковим фотографуванням створила передумови для використання в медицині (тепер він називається методом БЕО-томографії), а використання сучасних Інтернет- технологій для передачі інформації в головний центр з метою всебічного аналізу значно розширило його діагностичні можливості.

ІТ в навчанні і систематизації знань

В процесі підготовки фахівців медичного профілю було запропоновано використовувати електронні навчальні посібники, медичні атласи, довідники (http://kaf46.mephi.ru), електронний варіант програми "Фармакотерапія невідкладних станів" для дистанційного навчання (http://cito.medcity.ru ) і інформаційну систему "Медична наукова література", призначену для підбору потрібних наукових відомостей, аналізу літературних даних (e-mail: [email protected]).

Професор Володимир Олександрович Ліщук, голова Міжвідомчої проблемної комісії "Медична кібернетика та інформатика", в своїй доповіді на конференції зазначив: "Бази даних і знань разом з телекомунікаційними мережами - наступна після друкарства революція в області інтелектуального спілкування. У Росії організований регістр баз даних. Медичні бази даних і знань поки не отримали у нас достатнього правового та організаційного оформлення, хоча такі зусилля і додаються ".

Московський НДІ педіатрії та дитячої хірургії МОЗ РФ (www.pedkein.ru) представив новий продукт - мультимедійну навчальну систему "Сестринська справа в педіатрії" (створена Медичним центром нових інформаційних технологій - підрозділом НДІ), що дозволяє підвищувати професійний рівень безпосередньо на робочому місці. Навчальний матеріал структурований у вигляді гіпертексту і містить графіки, таблиці, словник для пошуку необхідної інформації, більше 50 відеосюжетів з озвученими коментарями і понад 600 тестів з усіх розділів. Програму можна використовувати як в інтрамережі, так і в автономному режимі. Керівник відділу телемедицини та мультимедійних технологій центру Олександр Путинцев переконаний, що при навчанні середнього медперсоналу така система може стати ефективним інструментом підвищення якості роботи всього медичного закладу.

В останній день роботи виставки відбулося засідання круглого столу, проведеного АРМІТ (www.armit.ru).

На церемонії закриття форуму за результатами конкурсу на кращу розробку ІТ в медицині 10 організацій були відзначені дипломами ВВЦ, 20 розробників нагороджені медалями "Лауреат ВВЦ" і 20 відзначені Почесним знаком ВВЦ.

Учасники, з якими вдалося поговорити, кажуть, що виставка проходила в спокійній діловій атмосфері, робота на стендах носила професійний характер. Як і очікувалося, основну масу відвідувачів склали представники ІТ-підрозділів ЛПУ, провідні співробітники регіональних комітетів охорони здоров'я, розробники АІС і фахівці-медики. Всього зареєструватись близько 1500 чоловік, але, як вважають в оргкомітеті, ця цифра не до кінця відображає реальну картину. Згідно з інформацією з обліку відвідувачів на стенді компанії "Тонлайн", якій з нами поділився її комерційний директор Андрій Ємельянов, з регіонів їх було приблизно на 20% більше, ніж з Москви і Московської області.

Особливо велелюдно було в дні, коли проходила конференція, що ще раз переконує в правильності обраного оргкомітетом підходу.

І все-таки для того, щоб виставка остаточно дозріла, необхідно ще багато і інтенсивно працювати, причому не тільки оргкомітету, а й потенційним учасникам. У цю роботу входить і пошук оптимальних форм виставкового спілкування (семінари на стендах, конференція з узагальнюючими доповідями по ключових проблем і секційними засіданнями, презентації нових продуктів), і найбільш повне відображення всіх напрямків по тематиці форуму, і загальне оформлення павільйону, і організація роботи преси , і автоматизація реєстрації учасників, і врахування думки відвідувачів (анкетування) при оцінці результатів конкурсу на кращі розробки.

Наступна виставка пройде в травні майбутнього року. Оргкомітет (www.fairs.ru) вже приступив до роботи.

Версія для друку