Механічний рух - Гіпермаркет знань

Гіпермаркет знань >> Фізика і астрономія >> Фізика 7 клас >> Механічне рух


Одним з найпростіших фізичних явищ є механічний рух тіл. Хто з вас не спостерігав, як рухається автомобіль, летить літак, йдуть люди і т. Д.! Якщо, проте, запитати, чи рухається зараз будівля, в якому ви перебуваєте, ви, напевно, відповісте, що немає. І будете не праві!

А чи рухається зараз літак, який ви бачите в небі? Якщо ви впевнені, що він рухається, то знову помиляєтеся! Але якщо ви скажете, що він спочиває, то і в цьому випадку ваш відповідь не буде вірним.

Як же визначити, рухається ту чи іншу тіло чи ні? Для цього потрібно спочатку зрозуміти, що таке механічний рух.

Механічним рухом тіла називається процес зміни його положення щодо будь-якого іншого тіла, обраного за тіло відліку.

Тіло відліку - це тіло, відносно якого розглядається положення інших тіл. Тіло відліку вибирають довільно. Це може бути що завгодно: Земля, будівля, автомобіль, теплохід і т. Д.

Щоб судити про те, чи рухається тіло (наприклад, літак) чи ні, треба спочатку вибрати тіло відліку, а потім подивитися, чи змінюється положення розглядуваного тіла щодо обраного тіла відліку. При цьому тіло може рухатися щодо одного будь-якого тіла відліку і одночасно з цим не рухатися по відношенню до іншого тіла відліку.

Наприклад, людина, що сидить в поїзді, рухається щодо полотна залізниці, але знаходиться в спокої відносно вагона поїзда. Що лежить на землі камінь покоїться відносно Землі, але рухається (разом із Землею) щодо Сонця. Літак в небі рухається щодо хмар, але спочиває щодо сидить в кріслі пілота.

Ось чому, не вказавши тіло відліку, не можна говорити про те, рухається дане тіло чи ні. Без вказівки тіла відліку будь-який даний вами відповідь буде позбавлений сенсу.

Спочиває чи будівля, в якому ви зараз перебуваєте? Відповідь на це питання залежить від вибору тіла відліку. Якщо тілом відліку є Земля, то так, спочиває. Але якщо тілом відліку є проїжджаючий повз будівлю автомобіль, то щодо нього будівля буде рухатися.

Яку роль відіграють розміри тіла при описі його руху? У деяких випадках без вказівки розмірів тіла і його частин обійтися не можна. Коли, наприклад, автомобіль в'їжджає в гараж, то розміри гаража та автомобіля для його власника гратимуть досить важливу роль. Але є і багато таких ситуацій, коли розміри тіла неважливі. Якщо, наприклад, той же автомобіль рухається з Москви в Санкт-Петербург і потрібно розрахувати час руху автомобіля, то нам буде байдуже, які у нього розміри.

Якщо розміри тіла багато менше відстаней, характерних для даного в завданні руху, то розмірами тіла нехтують і тіло у вигляді матеріальної точки. Словом «матеріальна» підкреслюється її відмінність від геометричної точки. Геометрична точка не володіє ніякими фізичними властивостями. Матеріальна ж точка може мати масою , Електричним зарядом і деякими іншими характеристиками.

У сучасній механіці (теорія руху тіл) матеріальні точки інакше називають частками. Ми надалі будемо використовувати обидва ці терміни. Іноді, кажучи про механічний рух частинок, ми будемо використовувати термін «тіло», але при цьому не слід забувати, що це тіло розглядається в таких умовах, коли його можна прийняти за матеріальну точку.

Переміщаючись з одного місця в інше, частка (або матеріальна точка) рухається по деякій лінії. Лінію, по котрому рухається частка, називають траєкторією .

Траєкторії можуть мати різну форму. Про форму траєкторії іноді вдається судити по видимому сліду, що залишається рухомим тілом. Такі сліди іноді залишають пролітають літаки або проносяться в нічному небі метеори (рис. 8).
Траєкторії можуть мати різну форму

Малюнок 8. Форма траєкторії падіння метеорита.
Форма траєкторії залежить від вибору тіла відліку. Наприклад, щодо Землі траєкторія руху Місяця являє собою коло, а щодо сонця - лінію більш складної форми (рис. 9).
Малюнок 8

Малюнок 9, 10. Залежність форми траєкторії від вибору тіла відліку.
Надалі рух всіх тіл (а то й обумовлено протилежне) ми будемо розглядати відносно Землі.

Траєкторії руху різних тіл можуть відрізнятися один від одного не тільки формою, а й довжиною.

Довжина траєкторії, по якій рухалася тіло, називається пройденим шляхом.

На малюнку 10 штриховою лінією показана траєкторія лижника, що стрибає з трампліну. Довжина траєкторії ОА є шлях, пройдений лижником за час спуску з гори.

Коли вимірюють шлях, користуються одиницею шляху. Одиницею шляху є одиниця довжини - метр (1 м). На практиці використовуються і інші одиниці довжини, наприклад:
1 км = 1000 м, 1 дм = 0,1 м, 1 см = 0,01 м, 1 мм = 0,001 м.
Питання.

1. Що таке механічний рух?

2. Яке тіло називають тілом відліку?

3. Чому потрібно вказувати, щодо якого тіла відліку відбувається рух?

4. У яких випадках тіло можна розглядати як матеріальну точку?

5. Як інакше називається матеріальна точка?

6. Що таке траєкторія?

7. Чим відрізняється шлях від траєкторії?

8. Що насправді рухається: Земля навколо Сонця чи Сонце навколо Землі?

9. Хто перебуває в русі: пасажир, що їде в автобусі, або людина, що стоїть біля автобусної зупинки?

10. Чи можна вважати матеріальною точкою земну кулю?

С.В. Громов, І.А. Вітчизна, Фізика 7 клас

Відіслано читачами з інтернет-сайтів


Планування фізики, підручники і книги з фізики 7 клас, курси та завдання з фізики для 7 класу, скачати тести

зміст уроку конспект уроку

опорний каркас опорний каркас   презентація уроку   акселеративного методи   інтерактивні технології Практика   завдання і вправи   самоперевірка   практикуми, тренінги, кейси, квести   домашні завдання   дискусійні питання   риторичні питання від учнів Ілюстрації     аудіо-, відео- та мультимедіа   фотографії, картинки   графіки, таблиці, схеми   гумор, анекдоти, приколи, комікси   притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення     реферати   статті   фішки для допитливих   шпаргалки   підручники основні і додаткові   словник термінів   інші Удосконалення підручників та уроків     виправлення помилок в підручнику   оновлення фрагмента в підручнику   елементи новаторства на уроці   заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів     ідеальні уроки   календарний план на рік   методичні рекомендації   програми   обговорення Інтегровані уроки презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, Напишіть нам .

Якщо ви хочете побачити інші коригування та побажання до уроків, дивіться тут - освітній форум .

А чи рухається зараз літак, який ви бачите в небі?
Як же визначити, рухається ту чи іншу тіло чи ні?
Спочиває чи будівля, в якому ви зараз перебуваєте?
Яку роль відіграють розміри тіла при описі його руху?
1. Що таке механічний рух?
2. Яке тіло називають тілом відліку?
3. Чому потрібно вказувати, щодо якого тіла відліку відбувається рух?
4. У яких випадках тіло можна розглядати як матеріальну точку?
5. Як інакше називається матеріальна точка?
6. Що таке траєкторія?