Мікаел Таривердієв

  1. біографія Музика Мікаела Леоновича Таривердієва не знайома лише тим, хто не бачив фільми «Сімнадцять...
  2. музика
  3. Особисте життя

біографія

Музика Мікаела Леоновича Таривердієва не знайома лише тим, хто не бачив фільми «Сімнадцять миттєвостей весни» і «Іронія долі, або З легким паром!». Тобто, на величезному пострадянському просторі людей, не знайомих з його творчістю, практично немає.

Дитинство і юність

Він народився в серпні 1931 року в Тбілісі, який в той час носив стару назву - Тифліс. Сім'я майбутнього маестро мала благородну вірмено-грузинське походження. Дідусь Гриша Акопов, батько матері, був власником величезного фруктового саду. У Гриші Акопова був розкішний будинок в три поверхи, в якому росла мама Мікаела Таривердієва - Сато.

У Гриші Акопова був розкішний будинок в три поверхи, в якому росла мама Мікаела Таривердієва - Сато

Композитор Мікаел Таривердієв

Незважаючи на знатне походження, Сато Акопова в роки Громадянської війни захопилася більшовицькими ідеями. Їй навіть довелося недовго побути в тюрмі, куди її посадили меншовики. За сімейними переказами, з майбутнім чоловіком Леоном Таривердієва, червоним командиром кінного полку, вона познайомилася саме в ці дні. Полк Леона першим увірвався в Тифліс, звільнивши його від меншовиків.

Мікаел Таривердієв був єдиною дитиною. Мама присвятила йому все своє життя. Саме вона відвела 6-річного сина в музичну школу при Тбіліській консерваторії. У 8 років він написав кілька п'єс для фортепіано, а в 10 став автором симфонії.

У 8 років він написав кілька п'єс для фортепіано, а в 10 став автором симфонії

Мікаел Таривердієв в дитинстві

У школі у хлопчика справи йшли дещо гірше. Через брак часу, після уроків доводилося мчати в музичну школу, він мало спілкувався з ровесниками. Хлопці ганяли м'яч на стадіоні і, утворивши дві ворожі угруповання, билися один з одним. За неучасть в громадському житті його недолюблювали.

Зате Мікаел написав гімн для рідної школи. Правда, це його не врятувало від вигнання. У передостанньому класі він виступив на комсомольських зборах, захистивши однокласника. Той оглух від удару, нанесеного йому директором школи. Доучуватися довелося у вечірній школі.

Доучуватися довелося у вечірній школі

Мікаел Таривердієв в молодості

У 16 років юний музикант вступив до музичного училища. Закінчив його за рік. Це був час першого тріумфу. Балетмейстер Тбіліського театру опери та балету попросив талановитого хлопця написати два одноактні балети. Він впорався з цим завданням блискуче. Обидва балету входили в театральний репертуар протягом двох років. Перший гонорар Таривердиев витратив на красиву капелюх.

Юність Мікаела Таривердієва виявилася не безхмарним. У 1949 році його батька заарештували. У той час він був Директором Центробанку Грузії. Син з матір'ю були змушені ховатися, переїжджаючи з квартири на квартиру. Довелося навіть поголодувати. Щоб якось вижити, молодий піаніст давав уроки музики.

Щоб якось вижити, молодий піаніст давав уроки музики

Мікаел Таривердієв

Потім був короткий період навчання в Єреванській консерваторії. Але тут Таривердієва не сподобалося, і він відправився в Москву. Примітно, що в цей час палкий юнак ледь не одружився. Він захопився племінницею знаменитого Арама Хачатуряна . Але дівчина зрадила його, і Мікаел розірвав заручини.

В інституті Гнесіних Таривердієва довелося здавати іспит у дядька своєї невдалої нареченої. Але Арам Ілліч був справедливий. Хлопець виявився єдиним, хто під час вступу отримав від Хачатуряна тверду п'ятірку і подолав величезний конкурс. Більш того, незабаром він став улюбленим учнем Арама Хачатуряна.

музика

У Гнесинці у молодого композитора і музиканта остаточно визначилося коло його інтересів: опера, камерна вокальна музика і музика до кінофільмів. Навчання йшла успішно, але столичне життя виявилося занадто дорогою. У 1953 році, після смерті Йосипа Сталіна , Батька випустили з ув'язнення. Але допомогти батьки синові не могли. Йому довелося підробляти вантажником на Ризькому вокзалі.

Йому довелося підробляти вантажником на Ризькому вокзалі

Композитор Мікаел Таривердієв

Там він познайомився з такими ж, як і він, студентами ВДІКу. Якось майбутні актори поділилися, що шукають композитора для своєї курсової роботи. Так з'явилася перша музика Мікаела Таривердієва, студента 4 курсу, написана до кінофільму. Він називався «Людина за бортом». А в 1958-му була написана музика до фільму «Юність наших батьків».

У Гнесинці з'явилися перші вокальні цикли і відбувся дебют композитора в Великому залі Московської консерваторії. Романси Таривердієва виконала відома співачка Зара Долуханова. Вони мали чималий успіх.

Вони мали чималий успіх

Мікаел Таривердієв і Зара Долуханова

У 1960-х композитор відкриває себе в новому амплуа, яке називає «третім напрямком». Маестро пробує доносити поезію під написану ним музику. Так з'являються монологи на вірші Андрія Вознесенського , Григорія Поженяна і Ернеста Хемінгуея .

Незабаром Мікаел Леонович починає співпрацювати з виконавцями, які в співдружності з композитором стають відомими. Так саме Таривердієва вдалося створити тріо «Меридіан» та вокальний дует Галини Бесєдіної і Сергія Тараненка. А також допомогти знайти свій стиль Олені Камбурової і дебютувати Аллі Пугачовій . Майбутня примадонна російської естради вперше прославилася піснями до фільму «Король-Олень».

Майбутня примадонна російської естради вперше прославилася піснями до фільму «Король-Олень»

Галина Бесєдіна, Сергій Тараненко та Мікаел Таривердієв

Про людські якості Мікаела Леоновича можна було судити по його шляхетних вчинків. Всемогутній Іван Пир'єв , Який очолював у той час Союз кінематографістів Радянського Союзу, направив Таривердієва представляти картину Каліка до Франції. Але сам режисер, який відсидів у таборах, був невиїзним. Композитор відмовився їхати без нього. За це 12 років його не випускали за кордон. Ні, його не труїли і не розносили в пух і прах в газетах, але створена атмосфера була такою, ніби Таривердієва не існувало.

Наступна хвиля популярності, яка винесла композитора на вершину, була пов'язана з культовою стрічкою Тетяни Ліознової "Сімнадцять миттєвостей весни". Сьогодні неможливо уявити цей фільм без музики геніального Таривердієва, хоча спочатку він хотів відмовитися від цієї роботи. Мікаел Леонович подумав, що мова йде про чергове «шпигунському» серіалі.

Мікаел Леонович подумав, що мова йде про чергове «шпигунському» серіалі

Мікаел Таривердієв за роботою

Але, прочитавши сценарій, відразу погодився. Пробувалися на пісні до фільму Муслім Магомаєв і Вадим Мулерман . Вони співали чудово, але голосу, на думку музиканта, не підходили. Був вибраний Йосип Кобзон , Що стало причиною тривалої образи Магомаєва.

Про те, наскільки важливою вважала музику композитора режисер Ліознова, можна судити по безпрецедентно тривалої «музичному» епізоду зустрічі Штірліца з дружиною. Ця сцена триває без єдиного слова і дії 8 хвилин.

Серіал став культовим відразу ж після виходу і приніс величезну славу всім, хто мав до нього відношення. Але ось в список на Державну премію СРСР Мікаела Таривердієва не внесли. Це вийшло через зіпсовані відносин з Тетяною Ліознової. Вона вирішила внести себе в титри не тільки як режисер, але і як співавтор-сценарист. цьому заперечив Юліан Семенов . До Таривердієва вони звернулися, як до третейського судді. Той встав на сторону Семенова.

Зате народна любов не обійшла Таривердієва. Його пісні з «Сімнадцяти миттєвостей весни» нескінченно крутилися по радіо і отримали дві перші премії на «Пісні-72». Така слава не сподобалася менш щасливим колегам і стала причиною брудної інтриги, яка забрала в композитора чимало здоров'я.

Така слава не сподобалася менш щасливим колегам і стала причиною брудної інтриги, яка забрала в композитора чимало здоров'я

Композитор Мікаел Таривердієв

З'явилася плітка, що музику до стрічки про легендарного Штірліца Таривердиев вкрав у французького композитора Франсіса Лея. Нібито точно така ж музика була написана французом до фільму «Історія кохання». Спочатку були дзвінки - нібито з Франції - на Держтелерадіо. Потім прийшла фальшива телеграма до Спілки композиторів з текстом:

«Вітаю з успіхом моєї музики в вашому фільмі. Франсіс Лей ».

Злий жарт отримала розвиток. Багато колег, які раніше вважалися друзями, відвернулися від Таривердієва. Його твори звучали все рідше на радіо і телебаченні. На концертах Мікаела Леоновича йому приходять записки з питаннями - чи правда, що він вкрав музику у француза і радянський уряд виплатив величезний штраф. Композитор згортає свою концертну діяльність. І коли він вже на грані нервового зриву, друзі допомагають йому вийти на самого Франсіса Лея, який спростовує ці чутки.

Композитор Франсіс Лей

Слава, яка прийшла до композитора в 1977 році, немов була компенсацією за всі колишні приниження. Вийшов культовий фільм Ельдара Рязанова "Іронія долі або з легким паром!". Музика Мікаела Таривердієва до пісень на вірші Белли Ахмадуліної , Анни Ахматової і Марини Цвєтаєвої була чудовою. Самі пісні виконала Алла Пугачова.

За музику до цього фільму Таривердиев отримав Державну премію СРСР. Багато в чому - завдяки Ельдару Рязанову. Адже музична комісія з Держпремій заперечила. Мабуть, причиною виявився вибір Таривердієва авторів віршів, які ще недавно були опальними. Звання Народного артиста Мікаелу Леоновичу присвоїли в 1986-му.

Композитор писав не тільки кіномузику, що прославила його, а й опери, камерні вокальні твори, органну і інструментальну музику, балети. Працював, як правило, ночами. Тоді муза до нього приходила найчастіше.

Одне з останніх відомих творів музиканта - симфонія для органу «Чорнобиль», написана ним після поїздки в заражену зону незабаром після аварії. Пізніше він поділився, що не збирався нічого писати. Симфонія народилася несподівано, її навіяла побачена трагедія.

Мало кому відомо, що навесні 1987 року в Великому театрі повинен був вийти балет «Дівчина і смерть» на музику Таривердієва. Але за тиждень до прем'єри спектакль раптом скасували. Це були інтриги проти режисера Юрія Григоровича. Але композитор пережив цей удар важко.

За своє життя Мікаел Таривердієв написав музику до понад 130 фільмів. Але шанувальники його таланту цінують композитора і за чудову музику до вистав, за опери, концерти для органу, балети і романси.

Особисте життя

Не тільки творча, а й особисте життя Мікаела Таривердієва виявилася бурхливою і багатої на події і пережитими пристрастями. Композитор був надзвичайно гарний і імпозантний. Високий, стрункий, худорлявий, він прекрасно одягався і стежив за модою. Жінки його обожнювали, він їм платив тією ж монетою. Але його шлюби і романи часто закінчувалися погано.

Але його шлюби і романи часто закінчувалися погано

Мікаел Таривердієв і його син Карен

З першими двома дружинами, Оленою Андрєєвої і Елеонорою Маклакова, він прожив недовго і розлучився. У першому шлюбі у нього з'явився єдиний син Карен. Згодом він закінчив Рязанське вище повітряно-десантне училище, взяв участь у війні в Афганістані в підрозділах спецназу ГРУ.

З численних романів композитора найбільш відомий роман з актрисою Людмилою Максакова , Красунею, в яку він був довгий час закоханий. Трагедія трапилася, коли пара поверталася до столиці на автомобілі Таривердієва. За кермом нібито була Максакова. Раптово на дорогу вибіг чоловік. Від зіткнення з машиною він помер.

Від зіткнення з машиною він помер

Мікаел Таривердієв і