«Мойдодир» у Великому театрі

Катерина Бєляєва , 15.01.2013 о 16:16

У Великому театрі пройшла світова прем'єра балету Єфрема Підгайці «Мойдодир». Обговорювати назва - чому «Мойдодир», а не «Незнайко на Місяці», або «Тимур і його команда», або «Айболить», або «Федорина горі», рівно як і вибір композитора - Підгайці, Журбин, Десятников, Крутой - безглуздо . Це даність.

Театру в силу багатьох причин (яких саме, невідомо) потрібен був дитячий балет:

вимоги вищестоящої організації, держзамовлення, надійне фінансування проекту, власна вигода - адже разом з дітьми в театр прийдуть і батьки-бабусі-нянечки, і квитки на дитячі ранки будуть «відлітати» начисто. Тільки реалізація проекту лякала керівництво до пори до часу. Досвіду було мало в цьому питанні.

Підгайці (автор великої кількості непоганий дитячої музики, і деякої кількості хорошою дорослої музики) переміг на конкурсі - він написав кращу балетну партитуру з тих, що були представлені на суд журі кілька років тому. Балет називався «Мойдодир» - на лібрето Геннадія Малхасянц за мотивами однойменного твору Чуковського. В якості нагороди виграв композитор отримував право на постановку дитячого балету у Великому.

Час минав, а Великий все тягнув з термінами, проте Підгайці наполягав на «вручення» призу і домігся свого. Хоча Малхасянц, чиє лібрето передбачало лише 1 акт, помер, знайшовся інший «філолог», була дописана музика (до 2-х актів), і справа пішла.

Але без критики назви я не можу рухатися далі.

Наприклад, я не знаю, що таке «Мойдодир», і, якщо чесно, не хочу знати. Так - дивилися чорно-білі фільми, читали книги - в стародавні часи у комуналках і на знімних дачах стояли такі кособокі металеві шафки, за допомогою яких життєрадісні радянські люди вмивалися, чистили зуби, щось маленьке прали, тільки відро з брудною водою треба було самим виносити, ну і воду чисту теж самим заливати в бочок. Навіщо цю реалію згадувати?

Друге зло - не перекладається слова на іноземні мови. Але наш фольклор є наш фольклор, і Чуковський теж наш - і крапка.

Потім починаєш замислюватися - «мій до дірок!» А НАВІЩО, до дірок-то?

Що в цьому хорошого? Аналогічним чином доводиться пояснювати іноземцеві, що таке «плацкартні вагони»: «Ну це купе дешеве, тільки без дверей, і навпаки чотирьох полиць ще дві, зовсім без нічого». Іноземець стандартно реагує: «Без дверей? А НАВІЩО?". Немає відповіді. Для нас він, звичайно, є, але не перекладається.

Йдемо далі.

Чи існує таке поняття, як дитячий балет? Ні.

Дитячий спектакль - так, звичайно. У ньому танцюють, кажуть, співають. У Музичному театрі імені Сац великий набір таких балетів, опер, але, в цілому, правильно буде називати їх - дитячі спектаклі. Є казкові балети - «Лускунчик», «Попелюшка», «Спляча красуня» - у нас, «Аліса в країні чудес», «Казки Беатріс Поттер», «Красуня і чудовисько» - в Англії, «Народний переказ» в Данії, і інші в інших країнах і в нашій - багато, але не дуже. Дітей на них традиційно водять, і це прекрасно. Велика музика, геніальні тексти в основі, талановиті хореографи над ними працювали, розкішні танці, і, головне, - батькам подобається.

«Мойдодир» до вищеописаної категорії балетів-казок не належить.

У ньому багато танцюють, мало співають, говорять з гучномовця і навіть іноді верещать зі сцени, тому це типовий «дитячий спектакль». І зробили цей «дитячий спектакль» якісно. Крім пітерців, хореографа Юрія Смекалова і художника Андрія Севбо, композитора Підгайці і художника по світлу з Великого театру Сергія Шевченка над ним відмінно попрацювали Олена Чибісова, Тетяна Бєлова, а також Тотоша з Кокоша з Літературно-видавничого відділу: випустили дивовижний, насправді дитячий , буклет з чайнворд всередині, настінний календар, dvd з веселим фільмом про роботу над «Мойдодиром» в Великому, «вирезалкі» всякі (ця паперова продукція скопом продається в симпатичному жовтенькому пакетику у капельдинери, крім кален даруючи - він йде окремо).

В принципі, Юрія Смекалова треба похвалити за те, що він взяв на себе режисуру дитячої вистави.

Справа це не престижне і невдячна. Він написав авторське лібрето, грамотно адаптував вірші Чуковського для сцени, придумав кумедні імена персонажам (Генерамиліус, Котобёнок, дождекаплікі, Крокодядя, Грязнуля-толстуля, Грязнуля-красотуля, Уліціонер, Людина-негода) і сам знайшов путнього художника, який «одягнув» все ці фантазії в барвисті гіперреалістіческіе «одягу» (люди-книжки, дівчина-свічка, заводний мойдодир на коліщатках, «ходячі» штани, куртка, панчохи, черевики, ностальгічні проекції Пітера на завісі та ін.). Але здавши «твір» (в лібрето є і Анна Ахматова з залицяльником, і Рєпін, і дівчина з веслом і студент-африканець та інша літературщина) на «відмінно», Смекалов «засипався» на математиці.

Хореограф з нього, віртуозного екс-прем'єра балету Ейфмана і чудового сьогоднішнього прем'єра Маріїнського театру, все не виростає,

незважаючи на деякий список постановок ( «Завод Болеро» на музику Равеля і «Передчуття весни» на музику Лядова в Маріїнці) і премію на Московському міжнародному конкурсі артистів балету та хореографів, отриману з рук Юрія Григоровича.

Місце дії «Мойдодира» - Ленінград. Пафосні батьки вигулюють замазуру в Таврійському саду. Смекалов «вільно» цитує Леоніда Якобсона - одного з культових ленінградських хореографів XX століття. Той був майстром в тому числі і красивих виходів дамочок на підборах - дивись його балет «Клоп» на музику Шостаковича.

Серед стрибаючих хором Ахматової і Рєпіних пурхає мила дівчинка Чистюля

- один в один героїня ще одного балету Шостаковича «Панночка і Хуліган» (хореограф Костянтин Боярський). Схожа - і схожа, може, випадковість, але навіщо Замазури наближається до неї в форматі Хулігана, а вона так само «правдоподібно» (як героїня «Панянки») отпригівает від нього, роблячи брови «будиночком»?

Ніна Капцова і Семен Чудин, обидва в ранзі прем'єрів Великого, виразно грають і танцюють, але вони мимоволі потрапили в балет з іншої епохи. Втім, добре. Припустимо, що не всі пам'ятають ці старі ленінградські балети, хоча їх всього-то одинадцять років тому показували в Маріїнці.

Чистюля замазуру подобається, але поки він не готовий перебудуватися заради неї на чистий лад, і йде знайомитися з поважним буржуа Крокодядей, а потім після ще кількох незначних перипетій в Таврійському саду, рухлива декорація-проекція «щастить» нас по Ленінграду у двір-колодязь.

У кімнаті замазуру зустрічає ледачий Котобёнок, всім своїм виглядом нагадує білку з аштоновскіх «Казок Беатріс Поттер»,

але без її складносурядних варіацій, які сер Фредерік довіряв обраним прем'єрам. Після незручної варіації Котобёнок стрибає на шафу і звідти спостерігає за тим, що відбувається.

На замазуру трапляється напасть - бунт іграшок, машин, музичних інструментів. Жива Перина скидає його з ліжка і встає «в позу», гігантський контрабас з декой- «пропасницею» під хихикання залу залишає оркестрову яму і сідає на сцені. З куліси з моторошним шумом виїжджає Генерамиліус, він же «мойдодиров всіх начальник» - центральний атракціон для дітей від 2-х до 5-ти. На радянських «ялинках» його роль зазвичай виконувала «машина часу», яка, кліпаючи лампочками, переносила героїв в «прекрасне далеко».

Хвилин десять тривають взагалі без танців, а потім вискакує Головна мочалка - чудова прима Марія Александрова,

і збирається «милити» бруднулю. Сил, енергії, артистизму у Марії багато, але варіація, для неї складена, що не передбачає нічого крім традиційних стрибків і експресивних пасів руками.

Так і закінчується перший акт - Замазури і яка має його Мочалка вибігають зі сцени прямо в зал для глядачів. Далі гірше.

На другий акт фантазії не вистачило ні у кого, особливо у композитора.

Пішло нудне повторення того, що було в першому акті, тільки нудніше. Трюки, що викликали здоровий сміх спочатку, скінчилися. Образотворчі прийоми вичерпали себе, хоча громіздке костюмована хода було ще попереду, і його персонажі виглядали цілком милими. А коли почався нескінченний дивертисмент «банного приладдя», «підшитий» сюди за аналогією з дивертисментом персонажів казок Перро в «Сплячої красуні», діти в залі, хто почав позіхати, хто заговорив в повний голос, хто стрибнув з батьківських колін і побіг по проходу .

Довгов'язе Мило станцювали щось схоже на виходу Гамаша з «Дон Кіхота», дует Пасти і Зубний щітки виявився набором банальних па, па де сис (умовний, може артисток було і більше), у Гребінці і Волос ще банальніше. Арифметика з Граматикою трошки пострибали.

Низку неталановито поставлених танців вінчала усереднене Па де де головних героїв, які нарешті подружилися. Апофеозу путнього не вийшло.

Перед дивертисментом була ще одна картина, де Замазури, рятуючись від Головної мочалки, шукає притулку у Сажотрусів (вони полонієм і Мочалку, пріставучим чистюля, яка знову входить в образ Смолянка з балету «Панночка і хуліган»). Можна було б не згадувати про все це, якби з збройного ходи «зла» не "стирчали вуха» легіонерів з «Спартака» Якобсона - старого балету, який зараз йде в Маріїнці ... Це вже занадто.

Зрозуміло, що діти нічого ще не знають, але якщо «крадеш», роби це зі смаком ...

Чи вести на новий спектакль - світову прем'єру - дітей? Напевно, вести. Декорації красиві, деякі видовищні елементи, артисти першого ряду, музика спеціально дитяча. Але щоб все хороше, що є в цьому «Мойдодирі» враз не стерли, треба вчинити так. Подивитися разом з дитиною перший акт, в антракті купити жовтий пакетик, і відразу - в гардероб. По дорозі з театру зайти в книжковий «Москва», відшукати там перший-ліпший збірник опусів Чуковського, і вже вдома в атмосфері тепла і затишку побудувати з паперових декорацій (вирізати самим з картонок-додатків до буклету) свій другий акт, залучаючи фантазію бабусь і дідусів , які виросли на віршах Корнія Івановича.

- А як же дитячий балет?

- Залишається «Лускунчик». Се ля ві.

Фото Даміра Юсупова та Олени Фетісової

вам може бути цікаво

Навіщо цю реалію згадувати?
» А НАВІЩО, до дірок-то?
Що в цьому хорошого?
Іноземець стандартно реагує: «Без дверей?
А НАВІЩО?
Чи існує таке поняття, як дитячий балет?
Чи вести на новий спектакль - світову прем'єру - дітей?
А як же дитячий балет?