Моніторинг ефективності повинен бути як фотографія

Віктор Садовничий вважає, що в освіті ми повинні йти своїм шляхом

Уже 20 березня розпочнеться щорічне обстеження якості роботи ВНЗ. Правда, в цьому році моніторинг ефективності трохи зміниться. Критеріїв, за якими будуть оцінювати діяльність навчальних закладів, стане більше, а філії тепер будуть проходити цю перевірку нарівні з головними установами. Про це розповів президент Російського союзу ректорів, ректор МДУ Віктор Садовничий, який побував в Хабаровську, щоб особисто обговорити нововведення і проблеми в сфері вищої освіти з керівниками далекосхідних вузів.
У нараді також брали участь представники Міністерства освіти та науки і Рособрнадзора.
А вузи навесні вважають
Нагадаємо, що першу оцінку ефективності освітніх організацій було доручено провести президентом Росії в травневому указі 2012 року. Мета була одна - виявити неефективно працюючі вузи. Для цього була складена система показників, що характеризують основні напрямки діяльності навчального закладу: освітній, науковий, міжнародне, фінансово-економічне. По кожній з них були розроблені базові критерії з граничними значеннями. Якщо вуз не проходив за цими показниками, на нього чекала або оптимізація, або реорганізація (найчастіше - об'єднання з іншим вузом). Такий процес був запущений і щодо одного з вузів нашого регіону - Далекосхідного державного гуманітарного університету, який зараз готується до приєднання до Тихоокеанського держуніверситету.
- Наскільки я знаю, в даному випадку реорганізація може поліпшити ситуацію, ДВГГУ стане частиною більш сильного класичного університету, тому приєднання піде на користь студентам. Але в принципі бездумно реорганізовувати педагогічні вузи тільки тому, що не виконано якийсь критерій, не можна, - вважає Віктор Садовничий. - Ми пильно стежимо за всіма процесами реорганізації, щоб не допустити ні скорочення в обсязі підготовки студентів, ні скорочення викладачів. Йдеться лише про те, що якість освіти в неефективному установі необхідно довести до рівня ефективного, до якого воно приєднується.
Що стосується реорганізації вузів в цілому, то цей процес передбачає також ліквідацію філії або філій з припиненням освітньої діяльності. Але всі студенти в них обов'язково закінчать своє навчання, отримавши документ про вищу освіту, - обіцяють московські гості. Зараз же близько 100 філій вже було закрито.
Процедура моніторингу ефективності викликає багато критичних відгуків і пропозицій від вищих навчальних закладів, абітурієнтів, депутатів, ЗМІ. Щоб зробити цю перевірку більш об'єктивної, в неї постійно вносяться коректування. Так, в 2013 році був введений додатковий показник оцінки, що характеризує працевлаштування випускників. Трохи пізніше моніторинг став щорічним і обов'язковим для всіх вузів, в тому числі недержавних.
Одне з головних змін 2014 року - термін «ознаки неефективності» навчального закладу більше використовуватися не буде. Це дозволить зняти ярлики і уникнути некоректних передчасних оцінок, які негативно позначалися на репутації навчального закладу. Просто будуть публікуватися об'єктивні дані за всіма показниками моніторингу, які складуться в єдину красномовну картину.
Крім того, кількість показників моніторингу в цьому році збільшиться. Тепер всі вузи (а не тільки зі специфікою діяльності) будуть оцінюватися за критерієм, що характеризує кадровий склад. Конкретно - це число «оступінених» викладачів на 100 студентів.
«Моніторинг повинен бути як фотографія. Кожен показник - це піксель. Чим їх більше - тим краще картинка », - ось як характеризує цю перевірку сам Віктор Антонович. До речі, щоб ніяких питань до вузу не виникало, йому необхідно виконати 4 з 7 показників.
Ще одне нововведення в процедурі моніторингу - це додатковий поділ суб'єктів РФ на групи в залежності від фінансово-економічного стану регіону і розвиненості освітньої мережі. Якщо раніше їх існувало три - вузи Москви, вузи Санкт-Петербурга і всі інші, то тепер за певним підрахунку (ВВП на душу населення і число студентів на тисячу жителів у віці від 17 до 36) «всі інші» діляться ще на дві групи. А в залежності від того, до якої групи належить вуз, різняться і вимоги до навчального закладу.
Також в 2014 році посиляться вимоги до філій освітніх організацій. Тепер проходити моніторинг їм доведеться на рівних з головними установами.
- Зрозуміло, що це збільшить і без того велику частку неефективних вузів. Але це усвідомлений крок. Адже претензії про низьку якість освіти в більшій мірі відносяться до даної категорії установ, - підкреслив начальник відділу супроводу програм розвитку провідних вузів Департаменту держполітики в сфері вищої освіти Міністерства освіти та науки РФ Святослав Сорокін.
Порадувати ж вузи може те, що при оцінці їх ефективності результати ЄДІ студентів, які зараховуються на програми прикладного бакалаврату, враховуватися не будуть.
Вступати до вузів теж будуть по-новому
Правила прийому до вищих навчальних закладів також трохи зміняться. Так, обдарованим абітурієнтам за свої пільги ще доведеться поборотися. Щоб під час вступу заслуги переможців і призерів олімпіад були зараховані, вони повинні здати ЄДІ з цього предмету не нижче 65 балів.
Вузам ж настійно рекомендують підключитися до федеральної інформаційної системі (ФІС) ЄДІ і прийому. В цьому році звичних свідоцтв про результати єдиного державного іспиту не буде, тому всю інформацію про бали абітурієнтів навчальних закладів зможуть отримати віртуально тільки через цю програму.
До речі, в цьому році планується піти від проведення ЄДІ в стінах вузів. Для реалізації цього, швидше за все, з'являться спеціально обладнані місця.
Також з цього року обов'язкова умова для вузів - внесення даних про документах про освіту в федеральний реєстр відомостей. Це дозволить уникнути обороту підроблених документів, а роботодавцям надасть доступ до необхідної оперативної інформації про найманих випускників.
Рособрнадзор нагадує, що непідключення до ФІС - порушення законодавства. Протягом місяця вже 115 головних освітніх установ по всій Росії за це чекає адміністративний штраф. І на Далекому Сході ще залишилися вузи, що не підключили дані інформаційні системи.
Наприкінці наради Віктор Садовничий перейшов від часткового до загального, торкнувшись проблеми сучасної освіти. На його думку, небезпека криється в тому, що ми дуже любимо «копіювати» західні зразки, хоча повинні йти своїм шляхом. Інша проблема пов'язана з тим, що сьогодні в вузах зовсім зникла фундаментальна наука. Ще одне питання - мобільність. Фахівці не повинні залишати свою країну, а ректори повинні пишатися тими випускниками, які залишаються в регіонах.
- Ваш регіон - колосально значущий для країни. Тут повинні бути високотехнологічні виробництва, потужна сировинна база, заводи, транспортна система. А хто це все буде обслуговувати? Треба створювати умови, щоб готували грамотних фахівців, які залишаться тут, - впевнений президент союзу ректорів. - Система вищої освіти за визначенням повинна готувати еліту суспільства. 90-і роки сильно розхитали нашу систему, одну з кращих в світі. Якщо ми хочемо бути сильною країною, ми повинні за всяку ціну утримати і наростити наше якісне фундаментальну освіту.
Дарина СОКЛАНОВА.

До цієї публікації ще немає коментарів. Увійдіть і додайте перший коментар!

А хто це все буде обслуговувати?