Москва Єсеніна і російський балет: про що розкажуть на екскурсіях фестивалю «Часи і епохи. збори »

В рамках фестивалю «Часи і епохи. Збори »з 1 по 12 червня пройдуть екскурсії про найцікавіші місця столиці і її видатних жителів - знаменитих письменників.

Всі екскурсії безкоштовні, а у вихідні дні в вечірню програму входить відвідування музеїв. Маршрути розраховані на дорослих і учнів шкіл. Тривалість екскурсій - 2-2,5 години. Групи відправляються від подіуму навпроти храму Косьми і Даміана в Шубіна.

«Срібний вік російської культури»

1 червня відбудеться екскурсія, присвячена Срібного століття. Незважаючи на велику кількість досліджень, ця епоха досі залишається нерозгаданою загадкою. Поети і художники Срібного століття не просто писали вірші і картини. Сама їх життя ставало творчим актом, що часто призводило до трагічної розв'язки.

Учасники пройдуть по місцях, пов'язаних з життям знакових персонажів тієї епохи, і спробують розгадати загадки Срібного століття. Екскурсія розпочнеться 1 червня о 19:00, а проведе її Анастасія Чернишова.

«Москва Сергія Єсеніна»

2 червня з 19:00 пройде екскурсія про Москву Сергія Єсеніна. Світлана Шапошникова допоможе учасникам прогулянки проникнути в таємниці життя і творчості талановитого поета, блакитноокого красеня, гуляки і хулігана з трагічною долею. Маршрут пролягає по самим відомим московським адресами Єсеніна. Екскурсанти разом з поетом вперше «приїдуть до столиці» і дізнаються, чи збулося його віршоване пророцтво. Їм також розкажуть, як Тверська вулиця стала єсенінській і як поет продавав вірші Маяковського.

Їм також розкажуть, як Тверська вулиця стала єсенінській і як поет продавав вірші Маяковського

«Москва Івана Буніна»

Зустріч 3 червня присвятять ще одному відомому російському літератору - Івану Буніну. Екскурсію, яка триватиме з 14:00 до 16:00, проведе Світлана Бражникова.

Письменник Іван Олексійович Бунін, в 1933 році отримав Нобелівську премію з літератури за «строгу майстерність, з якою він розвиває традиції російської класичної прози», приїжджав до Москви лише гостем. Першопрестольна була його рідним містом і не стала улюбленим будинком. Однак в кожен приїзд Москва дарувала Буніну нові ідеї і теми для творів, знайомила з іншими майстрами літератури.

Учасники екскурсії пройдуть по улюбленим бунинским адресами, дізнаються, де він зупинявся, де жили дорогі йому люди. Крім того, екскурсовод розповість про московських місцях, які письменник описував у своїх творах.

«Москва Срібного століття»

3 і 10 червня о 19:00 для гостей фестивалю співробітники музею-театру «Булгаковський дім» проведуть екскурсії про Срібному столітті. Її учасники дізнаються про життя великих поетів, про символістів, імажиністів, футуристів і акмеїстів. Також гостям розкажуть, що ховалося під похмурістю Олександра Блока і як уміла любити Марина Цвєтаєва.

Екскурсанти побачать Музей Маяковського і околиці Політехнічного музею, кафе футуристів «Доміно» та кафе імажиністів «Стійло Пегаса», пам'ятники Сергію Єсеніну і Володимиру Маяковському. В кінці маршруту учасники екскурсії зможуть безкоштовно відвідати музей-театр «Булгаковський дім».

В кінці маршруту учасники екскурсії зможуть безкоштовно відвідати музей-театр «Булгаковський дім»

«Столешніков дядька Гіляя»

4 червня всіх охочих запрошують на екскурсію «Столешніков дядька Гіляя». Її проведе Андрій Тутушкін, а триватиме вона з 14:00 до 16:00.

Володимир Гіляровський - людина дивовижної енергії і сили, мав зв'язки у всіх колах (від генерал-губернаторів до мешканців нетрів), а також умів опинитися в потрібний час в потрібному місці, за що сучасники називали його «летючий кореспондент». Після численних поневірянь по Росії Гіляровський оселився в Столешникова провулку, який тепер у багатьох нерозривно асоціюється з ним. Володимир Олексійович залишив докладні описи багатьох місць Москви, неформальних законів того часу, поширених тоді звичаїв і традицій. Під час екскурсії городяни поринуть в атмосферу Москви кінця XIX - початку XX століття, згадають численних друзів, гостей і приятелів Гіляровського, серед яких були Антон Чехов, Ісаак Левітан, Федір Шаляпін та інші знакові фігури Срібного століття.

«Слідами роману" Майстер і Маргарита "»

4 і 12 червня о 19:00 для екскурсантів організують захоплюючі подорожі «Слідами роману" Майстер і Маргарита "». Городяни побачать місця, описані в романі: лавку, на якій Воланд вперше заговорив з Іваном Бездомним і Берліозом, провулок, де зустрілися Майстер і Маргарита, особняк Маргарити і МАССОЛИТ. Екскурсоводи розкажуть про той самий трамваї і маршруті, по якому Бегемот і Коров'єв слідували, ховаючись від погоні.

В кінці маршруту учасників екскурсії чекає безкоштовне відвідування музею-театру «Булгаковський дім».

«Від Столешников до Гнезднікам»

5 червня Віктор Суторміна проведе екскурсію про Столешникова провулку. Вона розпочнеться о 19:00. Подібно Парижу, де під дахами Монмартра вже не перше сторіччя проживають служителі муз, є і в Москві унікальний район, популярний серед музикантів і художників, режисерів і акторів. Тут Пушкін, буваючи в гостях у В'яземського і Баратинського, читав свої вірші; тут в книжковій крамниці імажиністів Єсенін торгував в збиток собі і компаньйонам.

На цій екскурсії ви побачите знаменитий тучерез - перший московський хмарочос, майстерню архітектора Жолтовського і незвичайний будинок, схожий на пальмову гай, помилуєтеся англіканським собором Святого Андрія та старовинними палатами Арасланова, почуєте безліч історій - кумедних, драматичних і навіть трагічних.

А ще ви дізнаєтеся, на яку полицю потрапляли заборонені фільми і як їх звідти витягали, які дивацтва дозволяли собі московські губернатори, хто влаштував вибух в Леонтійовськомупровулку і що означає вираз «кустар-одиночка без мотора».

«Душею виконаний політ»

6 червня в 19:00 розпочнеться екскурсія Юлії Преображенської про балет. Хоча батьківщиною цього виду мистецтва вважається Італія, саме російські танцівники привнесли в нього виразність і одухотвореність. У Росії цей вид мистецтва з'явився ще в кінці XVII століття, але розквіту досяг в кінці XIX - початку XX століття, коли російський балет став брендом, який підкорив весь світ. На екскурсії учасники дізнаються про історію виникнення балету в Росії, про суперництво петербурзької і московської балетних шкіл, про знаменитих балерин і їх шанувальників, про «босоніжки», яка підкорила світ, і про те, як з'явилися пуанти і навіщо балерині дві пачки на один спектакль.

«Архітектура Срібного століття»

7 червня в 19:00 розпочнеться екскурсія «Архітектура Срібного століття». Під час прогулянки учасники поринуть у світ мистецтва і філософських пошуків кінця XIX - початку XX століття. Вони дізнаються, чому картина Михайла Врубеля не сподобалася публіці і як вона опинилася на фасаді «Метрополя», які вдома москвичі називали лишайниками на тілі міста, як і навіщо радянська влада перевозили будівлі епохи Срібного століття, а також чому Москва стала одним з важливих центрів художньої революції.

«Москва Бориса Пастернака»

8 червня о 19:00 пройде екскурсія про Москву Бориса Пастернака. На площах і вулицях Москви розгортається більшість подій його роману «Доктор Живаго». Учасники пройдуть по маршрутам персонажів і побувають на «людному міському перехресті», де одного разу зимовим святочні ввечері на вікні горіла свічка.

Учасники пройдуть по маршрутам персонажів і побувають на «людному міському перехресті», де одного разу зимовим святочні ввечері на вікні горіла свічка

«Епоха контрастів»

9 червня о 19:00 можна потрапити на екскурсію «Епоха контрастів». Андрій Тутушкін розповість про безліч контрастів в житті Москви, які особливо яскраво проявилися на рубежі XIX-XX століть. З одного боку, це архітектурний бум, розквіт модерну, поява розкішних особняків, а з іншого - це тисячі людей, які туляться по нічліжка.

«Театральні підмостки»

10 червня в 14:00 розпочнеться екскурсія «Театральні підмостки». Кінець XIX - початок XX століття - це час новаторських театральних ідей. Реформи відбулися і в приватних театрах. Саме туди стали звертатися зі своїми новаторськими ідеями молоді автори, композитори, режисери, коли їм відмовляли в постановці Імператорські театри. На цей період припадає розквіт творчої діяльності Федора Шаляпіна, Леоніда Собінова, Антоніни Нежданової і багатьох інших артистів. Учасники екскурсії пройдуться по самим знаковим театрам Срібного століття, серед них Московський художній, Приватна опера Зіміна, Імператорські театри і училища.

«Повсякденне життя москвичів»

11 червня екскурсію про життя москвичів на початку XX століття проведе Ірина Вишнякова. Вона розповість про місто з кривими вуличками і щільною забудовою, де половина будинків все ще була дерев'яною. При цьому місто активно розвивався: з'являлися водопровід і каналізація, тяглися мережею електричні дроти, висвітлювалися не тільки вдома, а й вулиці. Активно забудовували «окраїни» - з'являлися цілі промислові райони фабрик і мануфактур. Гості екскурсії дізнаються, як працювали пожежники і поліція, де конку змінив перший трамвай, якими були перші кінотеатри і які фільми можна було в них подивитися, в які трактири і ресторани ходили москвичі, що вони кожен день купували на ринках і магазинах, що друкували в газетах і журналах і багато іншого. Початок - о 14:00.

«Маяковський: заштопати душу»

У той же день о 19:00 співробітники музею-театру «Булгаковський дім» проведуть екскурсію про одну з найбільш неординарних і суперечливих фігур початку XX століття - Володимира Маяковського. Цією людиною захоплювалися, його лаяли і не розуміли. За життя радянська влада називала Маяковського всього лише «попутником», а після смерті оголосила першим пролетарським поетом. У нього були закохані сотні жінок, але йому так і не вдалося створити справжню сім'ю. Особистість поета і донині викликає безліч суперечок.

Учасники екскурсії дізнаються Маяковського-футуриста в жовтій кофті, шокуючого публіку скандалами, різкими випадами і кричущими гаслами. Розкажуть їм і про іншу сторону його особистості - про доброго, щирого людині, автора найніжніших ліричних рядків, вкрай раниму і відчайдушно мріє про любов і сім'ю. Під час екскурсії можна буде дізнатися історію любовного трикутника поета і сімейства Брик, а також про те, яку жінку можна назвати Маргаритою Володимира Маяковського. В кінці маршруту учасників чекає безкоштовне відвідування музею-театру «Булгаковський дім».

«Життя московського купецтва»

12 червня Наталія Харченко познайомить учасників проекту з дореволюційної життям мешканців Столешникова і Петровського провулків, вулиць Петрівки, Неглинки і Кузнецького Моста. Під час своєї екскурсії вона розповість, хто в Москві був професійним благодійником, як площа перед Великим театром знайшла свій нинішній вигляд, де любили гуляти московські купці, як вони відстоювали своїх протеже, де були найпрестижніші магазини, які у підприємців були хобі, як вони один з одним конкурували і як це відобразилося в московській архітектурі.

На вулицях і в провулках навколо Великого театру збереглися чудові прибуткові будинки початку минулого століття, садиби московської знаті, старовинні храми і палати, незвичайні магазини і галереї. На екскурсії можна буде помилуватися різноманітною архітектурою і познайомитися з тим, як протікала тут життя на рубежі ΧΙΧ-ΧΧ століть. Початок - о 14:00.

Міжнародний історичний фестиваль «Часи і епохи. збори » охопить 30 майданчиків. З 1 по 12 червня табору реконструкторів розкинуться в парках, скверах, на вулицях і площах столиці. Цього разу фестиваль присвятять не однієї епохи, а відразу 12 - від залізного віку до початку ХХ століття. Історичних персонажів всіх періодів можна буде зустріти на московських вулицях 20 травня.