Москвичі побачать дует Венери і Спікі на передсвітанковому небі

Гарний небесний сюрприз чекає спостерігачів вранці 14 листопада 2018 року - зближення Венери і зірки Спіка - найяскравішої зірки сузір'я Діви.

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Всього один градус буде розділяти ранкові світила. Небесний дует Венери і Спікі жителі столиці зможуть спостерігати над південно-східним горизонтом з 6:00 мск і до світанку, при ясній безхмарним погоді.

Людмила Кошман, астроном, співробітник Московського Планетарію: «Зараз Венеру можна спостерігати вранці у вигляді яскравої« ранкової зірки »(- 4,5 зоряної величини). Поруч з Венерою видно Спіка (+ 1,04 зоряної величини). І хоча Спіка 16-а по яскравості зірка на небосхилі, Венера яскравіше Спікі в 100 разів! За світності Венера займає третє місце, поступаючись лише Сонцю і Місяцю. Отже, 14 листопада 2018 року Венера пройде в 1 градусі на південь від Спікі. Зближення двох світил можна буде спостерігати аж до грудня ».
Зближенням астрономи називають видиме проходження одного небесного об'єкта (зазвичай зірки або планети) поблизу іншого на небесній сфері. Кутова відстань між світилами при зближенні становить менше 6-7 градусів.
Цікаво, що Спіка - подвійна зірка, зірки якої, розташовані досить близько один до одного, так що не можуть бути виявлені в телескопі як дві окремі зірки, хоча їх розділяє 18 млн км. Система з двох зірок робить повний оборот навколо загального центру мас кожні чотири дні. Обидві зірки в подвійній системі Спіка більше і гаряче, ніж Сонце, причому більша з них - синій гігант або субгігант. Через гравітаційного тяжіння обидві зірки придбали форму яйця і повернені один до одного гострими кінцями. Такі особливості стали причиною періодичної зміни площі поверхні, що випромінює, зверненої до спостерігача. Тому з Землі Спіка спостерігається як змінна зірка. Спіка віддалена від Землі на 262 світлових роки. Назва Спіка походить від латинського «spīcavirginis» - колос пшениці Діви. Однойменне сузір'я стародавні греки асоціювали з Деметрою - богинею родючості і землеробства.
Московський Планетарій
Вул.Садова-Кудринская, д.5С1
www.planetarium-moscow.ru

ru