мудре відкриття

Ярослав - Сергій Магера

Юрій Руцинська

Виставою «Ярослав Мудрий» Георгія Майбороди Національна опера 9 вересня відкрила свій 145-й сезон. В репертуарі театру - 24 оперних і 28 балетних вистав. Мене, звичайно, цікавило, що нового доведеться почути і побачити киянам і гостям столиці в майбутньому сезоні.

Як розповів головний режисер театру народний артист Анатолій Солов'яненко, цей сезон буде цікавим і насиченим. Так, 25сентября в ознаменування 80-річного ювілею його батька, Героя України, видатного тенора Анатолія Борисовича Солов'яненка, буде дано гала-концерт за участю оперних зірок. Глядачі зможуть побачити фотовиставку в фойє, рідкісні відеокадри виступів великого співака. Очікується приїзд соліста Большого театру, народного артиста Росії Олега Кулько.

Попереду у нас і масштабні фестивалі - «Українські оперні зірки в світі» і «Серж Лифар де ля данс» за участю починали тут і прославилися там. Переговори, за словами головрежа, тривають.

Наша країна вміє відзначати ювілеї. У лютому їх відразу два - українського співака і композитора Семена Гулака-Артемовського і легендарного диригента Стефана Турчака. Не варто забувати, що Гулак-Артемовський до появи Федора Шаляпіна вважався кращим російським басом, був солістом Імператорської опери в Петербурзі і Великого театру в Москві. Тому логічно, що в його ювілей сцена Національної опери буде віддана провідним басам театру. На вечорі в честь Стефана Турчака прозвучить музика, що стала знаковою в долі диригента.

Чекають своїх творчих ювілеїв (раніше це називалося бенефісами) народні артисти, улюблені публікою співаки баритон Іван Пономаренко, бас Тарас Штонда (16сентября він співає головну партію в «Борисі Годунові» Мусоргського), сопрано Тетяна Анісімова. Будуть також продовжені полюбилися слухачам традиційні вечори романсу.

До кінця листопада театр планує випустити нову постановку балету Мінкуса «Баядерка». Її здійснює зірка зі світовим ім'ям - балерина і хореограф Наталя Макарова. 71-річна Наталія Романівна - людина-легенда, одна з перших радянських «невозвращенок», в 1970 р на гастролях Кіровського театру попросила політичного притулку у Великобританії. Танцювала з Рудольфом Нуреева і Михайлом Баришниковим, працювала як постановник і танцювала в Американському театрі балету, Лондонському Королівському балеті, Національному балеті Марселя, на Бродвеї, має довгий список премій і нагород, автор мемуарів «Біографія в танці».

Балетоманів порадує фестиваль вистав у постановці Анатолія Шекери. 27 вересня відбудеться «Павлова-гала» - грандіозний концерт, присвячений Анні Павлової, за участю Уляна Лопаткіна та інших зірок російського балету.

Готується, за словами Анатолія Солов'яненка, і подарунок дітям - опера Миколи Римського-Корсакова «Казка про царя Салтана». Опера кілька фатальна для київського театру (в одному з її антрактів був убитий Петро Столипін), писалася до 100летию Олександра Пушкіна і поставлена ​​21 жовтня 1900 року на сцені московської приватної опери - Товариства Солодовникова. Диригував Михайло Ипполитов-Іванов, художник-постановник Михайло Врубель.

У грудні шанувальників німецького генія чекає 9-а симфонія Бетховена у виконанні солістів, хору і оркестру Національної опери. Її ж планують показати на гастролях в Японії. Японці, як усім відомо, добре платять, і яких тільки «дев'яток» з найвідомішими іменами диригентів їм не доводилося чути! Тепер у них буде і наш варіант.

Якось сором'язливо «замовчати» тема постановок «Самсона і Даліли» Сен-Санса, «Чарівної флейти» Моцарта і чогось ще, з гордістю проанонсована директором театру Петром Чуприна на одній з минулорічних прес-конференцій. Постановки мали фінансуватися з європейського гранту (значна сума), отриманого театром. Сподіваємося дочекатися і цих вистав.

Людомир - Василь Колибабюк, Милуша - Наталія Николаїшин, Журейко - Дмитро Кузьмін

Що ж до «Ярослава Мудрого» ... складне питання і двоїсте враження від цієї вистави. Радянський класик Георгій Майборода (1913-1992), на неувагу київського театру поскаржитися не міг: на сцені йшли його і «Арсенал», і «Мілана» (з Євгенією Мірошниченко), і «Тарас Шевченко». «Ярослав Мудрий», вперше поставлений в 1975 р., Протримався в афіші десяток сезонів, в 90-е з репертуару зник і відродився в 2007м вже в постановці Анатолія Солов'яненка та Миколи Дядюри. Сприймається він таким собі пам'ятником радянських часів і українським аналогом «Бориса Годунова».

Для кращого розуміння складних музичних і драматургічних вузлів партитури непогано б ознайомитися з драматичною поемою Івана Кочерги «Ярослав Мудрий», на основі якої написано лібрето. То була непроста задача - зобразити театральними засобами фігуру Ярослава, сина великого святителя Русі Володимира і полоцької княжни Рогніди, влиявшего на політику Польщі і Угорщини, Норвегії та Франції, того, з ким вважалися Візантія і Рим. Він був одружений з донькою короля Швеції Олафа - Інгігердою, його сестра була королевою Польщі, а дочки королевами найбільших держав того часу: Анна - Франції, Єлизавета - Норвегії, Анастасія - Угорщини, дружиною сина стала сестра короля Польщі. Як тепер виражаються - будинок Романових відпочиває.

Доля Ярослава Мудрого була непростою і трагічною - нелегко йому дався київський великокнязівський стіл (1019 г.). При ньому будується Софійський собор з першої на Русі бібліотеки, при ньому з'являються Золоті ворота, що дійшли до нашого часу.

Можливо, бажання композитора з різних сторін «оглянути» настільки багатогранну особистість, вмістити в один твір багато його діяння і зумовило строкатість музичного матеріалу опери. Цілком радянська пісенна лірика сусідить з легковажними польками, а хори - зовсім в дусі тих, якими закінчувалися «датські» урядові концерти. Але часом музика виконана справжньої глибини і краси.

Не можу не захопитися роботою художників братів Тадея та Михайла Риндзаки - пастельні тони накладаються один на одного і проступають образів святих точно відповідають ідеї простору, що розширюється. Щось подібне - фрески, очищені від нашарувань сучасними археологами, - я бачив на стінах турецьких храмів. Особливо мене вразив інтермедійним завісу - він дійсно в «дусі часу».

Безумовний герой вечора - виконавець партії Ярослава народний артист Сергій Магера. Він дуже органічний, прекрасно звучить його потужний бас, роль давно і ретельно продумана і «вжитися». Дуже лірична і музична заслужена артистка Лілія Гревцова (Єлизавета), хороший і правдоподібний заслужений артист Сергій Пащук (Микита), значний Сергій Ковнір (Сильвестр).

Однак всім в цьому спектаклі не вистачало акторської гри (а без гри що за театр?), Не було елементу імпровізації і спонтанності. Розумію, в опері це важко, часом майже неможливо. Але аж надто явно читається: «тут режисер попросив підняти руку, а тут - взятися за серце».

Спостерігаючи за публікою під час вистави, зазначив, що народ в основному з інтересом та увагою стежить за тим, що відбувається. Окремі випадки «томління» не береться до уваги. Дивувало, що в місцях, де очевидно заслужені були б оплески, їх не було.

Наш ще не втратив віру в мистецтво глядач чекає від театру в новому сезоні сюрпризів і звершень. І ми бажаємо головній сцені країни успіхів і процвітання.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

А без гри що за театр?