Музика в період Великої Вітчизняної війни | МУЗИКА В ПЕРІОД ВВВ | ВІЙСЬКОВА ПІСНЯ | Культура. Мистецтво. Історія | OrpheusMusic.Ru




В один з червневих дня 1941 року на Білоруському вокзалі в Москві ешелони з бійцями готувалися до відправки на фронт. Ті, хто проводжав їх артисти Червонопрапорного ансамблю червоноармійської пісні і танцю СРСР заспівали нову пісню.

Її карбована мелодія, суворість, мужня стриманість так захопили всіх присутніх, що пісню довелося повторити п'ять разів. Це була «Священна війна», написана композитором А. В. Александровим на вірші поета В. І. Лебедєва-Кумача.

Звідси вона почала свій бойовий шлях і пройшла його разом з радянськими воїнами через всі випробування до перемоги. Пісня швидше за всіх інших музичних жанрів увійшла в будні війни, стала частиною життя фронту і тилу.

Вона вливала нові сили в утомлених бійців, надихала в бою. Вона допомагала з гідністю прийняти неминучу смерть. Не випадково співак А. І. Окайомов, ідучи на страту в німецькому полоні, заспівав «Орленка» В. А. Білого.

У хвилини короткого відпочинку звучали ліричні пісні «В землянці» К. Я. Лістова і А. А. Суркова, «Темная ночь» Н. В. Богословського і В. І. Агатова, «В лісі прифронтовому» М. І. Блантера і М. В. Ісаковського, «Вечір на рейді» В. П. Соловйова-Сєдого і А. Д. Чуркіна.

Пісня як би скорочувала відстані, наближала рідних і близьких, в пісні солдат висловлював своє почуття до коханої, віру в її любов. «Мені в холодній землянці тепло від твоєї невгасимий любові» - як багато значили ці прості слова в суворі військові будні!

Славну долю мали деякі пісні. Пісня «Шумів суворо брянський ліс» була створена композитором С. А. Кацем на вірші А. В. Софронова на прохання брянських партизанів. Незабаром її заспівала вся країна. Сьогодні її мелодія звучить в Брянську на площі Партизан біля Пам'ятника вічної слави полеглим в боях за звільнення Брянська і Вічного вогню.

Майже легендарну популярність здобула «Катюша». Написана ще в мирний час, вона в роки війни співалася всюди, на її мелодію підбиралися найрізноманітніші вірші. Завзята і лірична, вона несла з собою віру в перемогу.

Після війни «Катюша» стала свого роду паролем дружби. Її знають у всіх країнах і співають на різних мовах. Коли її автор - композитор Блантер приїхав до Італії, місцеві газети писали, що в країну прибув синьйор «Катюша».

«Ой тумани мої, растумани» В. Г. Захарова і Ісаковського в стилі протяжних російських пісень, гумористичні «Вася-Волошка» А. Г. Новикова і С. Я. Алимова, «На сонячній галявинці» Соловйова-Сєдого і А. І . Фатьянова, їх же задумливо-ліричні «Солов'ї» - скільки їх було, фронтових пісень, вірних солдатських друзів!

Війна увійшла не тільки в пісню, а й в симфонію. У вересні 1941 р, коли ворог рвався до Ленінграду, по радіо виступив Д. Д. Шостакович. «Годину тому я закінчив партитуру двох частин великого симфонічного твору, - сказав композитор. - Якщо ... вдасться закінчити третю і четверту частини, то тоді можна буде назвати цей твір Сьомою симфонією ».

Так країна дізналася про народження великого твору, відомого всьому світу як «Ленінградська симфонія», твори про війну, про стійкість і безприкладну мужність радянських людей, про їх непорушною вірі в перемогу.

Перша частина малює картину зіткнення різко ворожих сил: епічної ліричної темі Батьківщини протиставлена ​​тема фашистської навали. Шостакович дав нещадний портрет фашизму: тупа механічна тема маршу стала символом його нелюдяності. У 1943 р Шостакович пише 8-ю симфонію. Трагедія війни з її стражданнями і мільйонними жертвами, віра в перемогу радянського народу передані композитором з приголомшливою силою.


«Симфонія величі людського духу і про рідну землю» - так охарактеризував зміст своєї 5-ї симфонії С. С. Прокоф'єв. Відблиск війни несе на собі його 6-а симфонія. У роки війни написані 22-а, 23-а, 24-а симфонії Н. Я. Мясковського, 2-а симфонія А. І. Хачатуряна ( «Симфонія із дзвоном»), симфонії В. І. Мураделі, Т. Н. Хреннікова, Г. Н. Попова та інших майстрів радянського музичного мистецтва.

Не було практично жодного жанру, в якому так чи інакше не позначилися б переживання або події воєнних років. Ораторія Ю. А. Шапоріна «Сказання про битву за Руську землю» натхненна героїчної сталінградської епопеєю.

Обороні Ленінграда, героїзму і незламної стійкості його захисників присвячена кантата Мясковського «Кіров з нами» на вірші Н. С. Тихонова. Композитори звертаються до героїчного минулого російської історії. Прокоф'єв створює оперу-епопею «Війна і мир» за романом Л. М. Толстого, М. В. Коваль-оперу «Омелян Пугачов».


У воєнні роки радянська музика збагачується і творами, які стверджують добро, красу, глибину любові (балети «Попелюшка» Прокофьева, «Гаяне» Хачатуряна).

Багато музикантів билися з ворогом в лавах Радянської Армії. Що залишилися в тилу віддавали фронту свій талант і своє мистецтво. 473 тисячу концертів дали артисти і музиканти на передових позиціях діючої армії. Понад 500 разів співала К. І. Шульженко перед воїнами Ленінградського фронту в перший рік війни.

Під ворожими кулями звучали арії з опер, пісні, твори камерної та симфонічної музики. Найвідоміші виконавці - В. В. Барсова, М. Д. Михайлов, Д. Ф. Ойстрах, Е. Г. Гілельс, Я. В. Флиер, камерні ансамблі музикантів брали участь у фронтових бригадах.

Артисти розуміли відповідальність своєї місії. У холодні дні, в суворих умовах фронту вони виступали в концертних костюмах, в кращій артистичної формі, прагнучи хоч на короткий час створити для солдатів атмосферу свята.

«Прямо на снігу стоїть Лідія Русланова ... На ній яскравий сарафан. На голові кольорова хустка ... На шиї намисто. Вона співає ... Звуки чистого і сильного голосу змішуються з вибухами і свистом ворожих куль, що летять через голову »- так в оповіданні В. П. Катаєва оживає один з концертів співачки, що відбувся за 15 хвилин до атаки.

Музика надихала не тільки бійців, але і трудівників тилу. Коли в глиб країни було евакуйовано багато театрів і виконавські колективи Москви, Ленінграда і міст, тимчасово окупованих ворогом, центром музичного життя в них стало радіо. По радіо вся країна слухала голосу А. В. Нежданової, Н. А. Обуховом, С. Я. Лемешева, гру піаністів М. В. Юдіної, Гілельса, С. Т. Ріхтера, скрипаля Ойстрахаі багатьох інших відомих і улюблених артистів.

У блокадному Ленінграді оркестр Радіокомітету мовчав тільки в найважчу для міста зиму 1941 -1942 рр. Але вже 5 квітня 1942 року відбувся перший концерт сезону. «Температура в залі була 7-8 ° нижче нуля. Але люди плакали від радості ... »- згадує К. І. Еліасберг, який диригував концертом в цей вечір. Посилання - 1 Мая під жорстоким обстрілом оркестр виконав 6-ту симфонію П. І. Чайковського ». Ленінградцям були показані 81 опера і 55 балетів.

Ні на один день не покинув Москву Музичний театр імені К С. Станіславського і Вл. І. Немировича-Данченка. На прохання залишалася в Москві групи артистів Великого театру була відкрита філія ГАБТа. Затамувавши подих, забувши на час про війну, зал для глядачів занурювався в прекрасний світ музики Чайковського, А. С. Даргомижського, Дж. Верді, Дж. Пуччіні.

У суворий воєнний час в Москві "виступили з творчими звітами художні ансамблі Естонії, Литви, Латвії, композитори і виконавці Киргизії, Вірменії, Грузії. У Тбілісі в 1944 р зустрілися музиканти трьох закавказьких республік, в 1942 р у Фрунзе і в 1944 р . в Ташкенті - музиканти Середньої Азії і Казахстану.

У містах Уралу і Сибіру, ​​в тих братніх республіках, куди були евакуйовані виконавські колективи й навчальні заклади, музичне життя не тільки не зупинилася, але стала більш інтенсивною. У Ташкенті провела військові роки Ленінградська консерваторія, в Киргизії - Державний симфонічний оркестр Союзу РСР, в Пермі - Ленінградський театр опери та балету імені С. М. Кірова.

У Тбілісі працювали Мясковский і Прокоф'єв, в Єревані - відомий радянський педагог і піаніст К. Н. Ігумнов. Близько 40 концертів дали в м Чкалове артисти Ленінградського Малого театру опери і балету, в Душанбе концертував оркестр Київської філармонії.

Створюються нові художні колективи - Державний хор російської пісні під керівництвом А. В. Свєшнікова, Воронезький російський народний хор під керівництвом К. І. Массалітінова, відкриваються консерваторії в Алма-Аті, Казані, Музично-педагогічний інститут імені Гнесіних в Москві і т. Д .

Тривала інтенсивна наукова і критико-публіцистична діяльність. Виходили газети, де друкувалися статті про музику, збірники «Радянська музика». У Ленінграді писав свою працю видатний радянський музикознавець Б. В. Асаф 'єв.

Радянський народ боровся не тільки за свою свободу, але і за порятунок світової культури. Не випадково один з американських журналістів назвав Радянський Союз «великою надією людства». Інтерес до радянського мистецтва був надзвичайно великий у всьому прогресивному світі.

Справжнім тріумфом ознаменувалося на Заході виконання «Ленінградської симфонії» Шостаковича. 22 червня 1942 року її прем'єра відбулася в Лондоні, 19 серпня нею диригував в Нью-Йорку А. Тосканіні.

«Країна, художники якої в ці суворі дні в змозі створювати твори такої безсмертної краси і високого духу, - непереможна» - так висловив свої враження від симфонії один з американських критиків. У цих словах - визнання моральної сили радянського народу, радянської музики.


Хочете бути в курсі всіх новин зі світу музики, моди, кіно і мистецтва? Слідкуйте за анонсами найцікавіших статей на Facebook , Вконтакте і Google+. Підписатися на RSS можна тут .

Дорогі друзі! Ми завжди з великим інтересом читаємо ваші відгуки до наших публікацій. Якщо стаття "Музика в період Великої Вітчизняної війни" здалася вам цікавою або допомогла в роботі чи навчанні, залиште свій відгук. Ваша думка дуже важлива для нас, адже воно допомагає робити портал OrpheusMusic. Ru цікавіше і інформативніше.

Не знаєте, що написати? Тоді просто скажіть «ДЯКУЮ!» І не забудьте додати вподобану сторінку в свої закладки.

Хочете бути в курсі всіх новин зі світу музики, моди, кіно і мистецтва?
Не знаєте, що написати?