На обговорення: «Століття джазу не бачити» «БНК

БНКомі представляє увазі читачів статтю, як він сам себе називає, історика джазу & року Сергія Терентьєва. Очевидно, що приводом для написання послужив нещодавній концерт «Століття джазу», який відбувся в Державному театрі опери та балету Республіки Комі. Сергій Терентьєв виявив помилки навіть в купленій ним програмці вечора.

Сергій Терентьєв виявив помилки навіть в купленій ним програмці вечора

Фото Юрія Кабанцева

Кілька років тому в центрі Сиктивкара відкрилося якесь заклад під вивіскою «Jazz». Рухомий природним цікавістю, я заглянув туди і з'ясував, що це всього лише перукарня. Поцікавившись у працівників, слухають вони відповідну назвою їх підприємства музику, отримав чесний і прямий відповідь: «ні, не слухаємо, нам це ні до чого». Та й серед відвідувачів, які очікують своєї черги, не спостерігалося співаючих a capella, як це практикувалося на батьківщині джазу ще з 19 століття і що в підсумку призвело до створення цілого музичної течії, яке так і називається - «перукарня музика» або «перукарня гармонія» . Чи можете ви уявити собі тверезих росіян, які співають на чотири голоси в перукарні? Я теж.
Дійсно, слово «джаз» набуло останнім часом небувалу популярність, стало надзвичайно модним, престижним і кон'юнктурним. Відвідування джазових концертів і фестивалів стало елементом соціального іміджу. Шкода тільки, що інші заходи, заявлені як джазові, такими є лише номінально. Та й взагалі вся ця метушня навколо джазу зовсім не означає глибокого розуміння і інтересу до власне джазової музики. Найчастіше далі самого словечка справа не йде. Музика ця не сама доступна для засвоєння, часом дрімуча - як і будь-яка серйозна музика, тому число справжніх цінителів джазу завжди однаково невелика. Про це говорить і статистика: частка проданих джазових компакт-дисків навіть в США завжди перебувала приблизно на рівні 3%.
Але мода є мода, ніхто не хоче вважатися немодним. Тому естетичні межі джазу стали штучно розширювати - в прямій відповідності з широтою душі російської людини - і в розсунути простір пхати все підряд, в основному численні різновиди поп-музики. Диву даєшся - що тільки в нашій країні не зараховують до джазу і хто тільки не оголошує себе джазовим шанувальником! Куди не плюнь - обов'язково потрапиш в джазфена: настільки велике бажання багатьох і сприйняту, і виконувану ними музику обов'язково іменувати джазової, незалежно від реальної жанрову приналежність - як ніби тільки цим визначається її якість.
Серед представників академічної музики теж з'явилася певна тенденція визнаватися в почуттях до джазу. Раптово, ні з того ні з сього його прихильницею стала - ви не повірите - знаменита оперна співачка Олена Образцова. «Я по джазу божеволію» - видавала вона по телебаченню, і далі - плоскінні мовою і в стилі, який сильно нагадав розповідь побував на балеті колгоспного зоотехніка з відомої пісні Володимира Висоцького. За радянської влади, за словами Олени Василівни, вона не розуміла джаз, а як тільки та влада впала, до неї дійшло, що музика ця цілком пристойна. Зате в колишні часи, як пам'ятають люди старшого віку, Образцова не соромилася зізнаватися в гарячій любові до КПРС і особисто до Леоніда Ілліча. А виконані недавно Зразкової «джазові» п'єси «лише назвами своїми нагадують про джаз» - так про це написав один музичний критик.
Ще одна оперна діва, Любов Казарновська, теж перейнялася любов'ю до джазу, визнавши, що ті кілька поп-пісень Гершвіна, які вона, красиво одягнувшись, заспівала в супроводі оркестру, і є справжнісінький джаз. Її і представили на тому концерті як «зірку світової оперної та джазової сцени». А в одному з випусків передачі «Романтика романсу» та ж Казарновська нарікала, що романсу дуже мало передають по телебаченню, і, забувши, мабуть, який рік на календарі, з обуренням вигукнула: «кругом цей рок! цей джаз! »Потім, раптом отямившись і наче виправдовуючись, промовила, що« джаз може бути хорошою музикою, якщо зроблений талановитими руками ». Ось і вір потім цим оперним перевертням.

Грати джаз мріє і видатний альтист Юрій Башмет, про це він говорив на прес-конференції в Сиктивкарі навесні 2007 року. Того ж літа довелося спостерігати по ТБ, як струнна група під керуванням Башмета супроводжувала джазове тріо піаніста Бориса Фрумкіна з Німеччини. Завдання струнних в такому форматі нехитра і цілком неджазовая, але Башмет не був би Башметом, якби не захотів покрасуватися. Під час виступу його угораздило поимпровизировать один квадрат. Звичайно, краще б він цього не робив - за хлопця було соромно, а за державу - прикро. «Імпровізувати» він, природно, по нотах, не зводячи з них очей, і все в цій дюжині тактів було нижче критики: як, знаєте, буває, іноземець вимовляє завчені банальні російські фрази, але при цьому ні чорта не зрозуміло, що він говорить . Очевидно, що Юрій Абрамович профнепрігоден для цієї музики, як і вищезгадані діви.

Концерт «Століття джазу», що відбувся 17 грудня в Державному театрі опери та балету, часом теж повертав до відчуття невідповідності заявленої теми і змісту, вже знайомому мені по перукарні.
У концерті взяли участь симфонічний оркестр та інші артисти театру, а також реанімував секстет «Джаз-Графіка». Невтомний музикант, керівник «Д-Г» Євген Машкін, який нині працює гітаристом в театрі, знайшов тут собі ще одне застосування - в якості аранжувальника симфонічного оркестру. В результаті альянсу оркестру та ансамблю утворився формат, зазвичай званий естрадно-симфонічним оркестром. Він і був цього вечора головною дійовою особою.

Забігаючи вперед, скажу: на мій погляд, джазовим концерт не вийшов, незважаючи на наявність декількох імпровізаційних соло музикантів «Джаз-Графіки». Ложка джазу розчинилася в бочці естради, не "зіпсувавши» її.

Ще однією особливістю події стала участь в ньому художньої самодіяльності театру. Деякі інструменталісти та академічні співаки вирішили показати себе в іншому амплуа - в джазовому вокалі, як вони його розуміють. Доброго з цього, на жаль, вийшло не багато. З усіх виступили солістів, напевно, тільки Євген Гаврилов відчував себе в своїй тарілці, оскільки він часто співає естраду, злегка приправлену американізм. Решта зовсім не вразили, а вокал Євгенії Лісовий навіть змусив мене випробувати дискомфорт. Настійно рекомендую керівництву театру допустити Євгену до оперного репертуару.

Тут хочу зробити невеличкий відступ і пояснити. Можливо, комусь мої судження здаються жорсткими. Але, по-перше, концерт адже не була благодійний, а цілком комерційний. Тому і відповідальність повинна бути відповідна. А по-друге, справжнє мистецтво не терпить поблажливості, а несправжнього нам не потрібно. Такі закони, не мною придумані. Там де про ці закони забувають, мистецтво хиріє і деградує.

Обнадійливим здалося виступ вокального нонет, який виконав спірічуел. Спірічуел, звичайно, це не джаз, а тільки один з його численних родичів, але вже дещо. Хотілося б, щоб у нас, нарешті, з'явився стабільний вокальний ансамбль з подібним репертуаром. Ініціативу коштувало б не плюнути і розвинути.

Мабуть, самим «яскравим» представником художньої самодіяльності в цьому концерті була його ведуча Ольга Мойсеевіч. Незрозуміло тільки, навіщо в програмі вказано, що вона «музикознавець». З неменшим успіхом можна було залучити до ведення концерту кухаря, юриста або бухгалтера приємної зовнішності. Знавцями джазу і афроамериканської музичної традиції, та й джазменами часто стають представники немузикальних професій. І, навпаки, музикознавці з класичною підготовкою зазвичай з джазом мають не більше спільного, ніж ветеринари з лікарями міської поліклініки, хоча і ті, і інші займаються лікуванням ссавців. І це не жарт. Відмінності між джазом і академічною музикою насправді набагато серйозніше, ніж здаються. Через нерозуміння і недооцінку цих відмінностей і відбуваються всякі курйози.

«Джаз» - було найпершим, а також останнім словом, вимовлених зі сцени Ольгою Мойсеевіч. Протягом усієї вистави вона повторювала його як заклинання, як мантру, намагаючись і себе, і глядачів переконати в тому, що все, що тут звучить, - це неодмінно джаз. Вона буквально купалася і потопала в цьому слові. Вокабули «джаз» була тією вербальної халвою, від якої, за задумом ведучої і відповідно до орієнтальної мудрістю, обов'язково повинен підвищитися рівень цукру в роті.

Відчувалося, що вона, звичайно, чогось там нахапалася, готуючись до заходу, але все в її голові з незвички змішалося, як в домі Облонських. Помилки та неточності йшли косяком. Та й як можна про щось розповідати без розуміння суті предмета і уявлення в цілому історії жанру. Навіть негри у неї в кінці 19 століття ще залишалися рабами, а оркестр Пола Уайтмен, вперше виконав разом з Гершвіна його "Rhapsody In Blue", був «великим симфонічним». Вже що таке БСО музикознавець зобов'язаний знати і розуміти, що 24 музиканти Уайтмен ні за складом, ні за кількістю не могли їм бути. Тут Ольга видала за оригінал загальноприйняту зараз в світі оркестровку «Рапсодія» для симфонічного оркестру і фортепіано, яку в 1942 році зробив Ферден Гроф - автор і прем'єрної (1924) її аранжування для симфо-джазу Уайтмен (Гершвін тоді ще не володів цим мистецтвом).

Всіх авторів популярних американських пісень Ольга Мойсеевіч зарахувала в джазові композитори. І Джорджа Гершвіна - куди без нього, і Джерома Керна, автора мюзиклів і багатьох видатних пісень, що стали стандартами. Але Керн, як і Гершвін, що не був композитором джазовим, більш того, він взагалі мав огиду до джазовим аранжуванням своїх пісень. Послухати Мойсеевіч, так в Америці кругом один тільки джаз. Шкода, що самі американці про це не знають - забули запитати у Сиктивкарський музикознавців.

На окреме слово заслуговує заслужений артист Михайло Журко, адже участь у цьому концерті повинно було стати для нього чимось унікальним. Та й провідна підлила масла у вогонь, урочисто оголосивши, що в цей вечір Михайло вперше в житті співає джаз! Але, проте, чуда першої шлюбної ночі не сталося, і джазова невинність Михайла залишилася зовсім не пошкоджене, оскільки прозвучав варіант «On the street where you live» з мюзиклу Фредеріка Лоу «Моя прекрасна леді» повністю належав європейської музичної традиції - джаз там, як йдеться, і не ночував. Але європейська традиція - це як раз звична сфера діяльності Михайла Журкова, в якій він, як правило, на висоті. Якщо б не було камланий і мантр провідною, неадекватних амбіцій організаторів концерту, які оголосили його джазовим, та й Михайло не був би настільки наївний, то не трапилася б ця безглузда ситуація, схожа на погану першоквітневий жарт перед Новим роком. Зате рівень джазової компетенції Ольги Мойсеевіч цілком дозволяє їй відкрити магазин готового одягу «Джаз» (перукарня у нас вже є, слава богу) і бути успішної бізнес-леді.
За тиждень до цієї події Михайло Журко в газетному інтерв'ю повідав: «Я перший раз пробую свої сили в джазі ... оперним співакам підвладні різні жанри ... далеко не всім зіркам російської естради вдалося впоратися з оперою. У порівнянні з поп-зірками оперні співаки гнучкіші в жанровости. Діапазон їх можливостей набагато ширше ». Заява досить безграмотне і претензійне. Найкраще, коли кожен займається своєю музикою, співає те, що він знає і відчуває, і не переходить на чужу територію. Рідкісні винятки лише підтверджують це правило. Навіть десять гнучких Мусліма Магомаєва не замінять одного безголосого і негнучкого Марка Бернеса. А у випадку з джазом ситуація ще ускладнюється через нерозуміння оперними співаками суті цього виду музики. Всі ці нескінченні переспіви стандартів Гершвіна, Керна і інших, в основному американських, авторів, які робили і роблять естрадні, оперні та рок співаки, - все це джазом не є, а проходить по категорії «традиційна американська ПОП-музика» або естрада, кажучи по російськи. І треба сильно старатися, щоб не знати цього, живучи в сучасному світі. По телебаченню нам щороку показують присудження музичних премій «Греммі» в різних номінаціях, в тому числі в номінації «Traditional American Pop». Можливо, у Ольги Мойсеевіч ще немає вдома телевізора, і про інтернет вона поки нічого не чула, але це навряд чи може бути серйозним виправданням безграмотності і музичному невігластву. Наступного разу Ольга цілком може оперу «Куратов» оголосити джазової. І навіть рок-оперою. А чому ні? Її автор, композитор Сергій Носков живе і складає в Лондоні, тобто на батьківщині самого жанру рок-опери.
Мені взагалі складно зрозуміти, за якими ознаками Ольга Мойсеевіч визначає жанр, але що не по музичним - очевидно.
По ходу концерту мене раптом осінило. А адже Мойсеевіч як «знавець» американської музики дуже нагадує іншого місцевого «фахівця», який можна порівняти з нею за рівнем джазових знань, а вірніше - по відсутності рівня. Мова йде про сумнозвісну Олені Ялина, дружині екс-директора коледжу мистецтв Анатолія Ялина. Про цю подружжю мені вже доводилося писати і потім відстоювати написане в суді. Писав про неї і Михайло Львович Герцман, теж присутній на концерті.
Здивував надмірним оптимізмом розповідь ведучої про «Джаз-Графіку». Все в житті цього колективу, виявляється, було ОК. Концерти, поїздки на престижні фестивалі, слава, шана - і так вже більше десяти років. Насправді історія «графіків» - сумна сага. І головне, про що змовчала ведуча, - адже групи вже кілька років не існує. Дуже рідкісні, з нагоди, виступи вчотирьох-вп'ятьох - це вже не повноцінне життя. П'ять років тому на руїнах «Джаз-Графіки» Євген Машкін створив «JinnBand», який теж мав період активного розвитку і, потім, згасання - в нашому місті квіти довго не цвітуть. Та й влада ніколи не балувала проекти Машкіна якийсь підтримкою, грантами - як деяких. Коли міністерство культури могло надати допомогу - не допомагало, а деколи - шкодило, було і таке. Зате саме існування цих проектів, їх активність на республіканських фестивалях допомагали культур-чиновникам звітувати по джазовому сегменту відомства. Навіть оформити Машкіна на роботу в театр мінкульт не дозволяв через відсутність у Євгена шматка картону з написом «Диплом». Дивно, при цьому, що той же міністерство дозволяє «ветеринарам» займатися лікуванням людей.

Дивно, при цьому, що той же міністерство дозволяє «ветеринарам» займатися лікуванням людей


І на десерт - робота над помилками. Стало вже традицією, що програми і анонси заходів джазової та навколоджазовій тематики в Сифтифкаре страждають безграмотністю. Програма концерту, куплена мною в вестибюлі театру, продовжила цю безславну традицію і рясніла помилками в повній мірі. Спірічуел «Steal Away», наприклад, перетворився в Гостеатре РК в «Still Away». У деяких номерах не було вказано або неправильно вказано авторство. Така найвідоміша п'єса як "Take the" A "train" Біллі Стрейхорна - візитна картка великого оркестру великого Дюка Еллінгтона - була помилково приписана самому «Елінгтона» і Лі Гейнз. В цілому, якщо по-вчительськи оцінювати якість тексту програми і за кожну помилку мінусувати півбала, то виходить конкретний «незадовільно». Без випливають наслідків, на жаль.
Мене ось яка думка відвідує іноді. Добре, якби держава заборонила джаз і в КК ввело статтю за його вживання і розповсюдження (до 1-2 років позбавлення волі: більше не можна, тому що 3 роки зараз дають за вбивство). Сталося б кардинальне очищення рядів. Вся каламутна піна з кон'юнктурників, кар'єристів і псевдолюбітелей пішла б в дренаж, а перевертні зникли як клас разом зі стимулом, що їх породили. У джазовому русі залишилися б тільки Машкін з подільниками і інші нечисленні представники джаз-підпілля. Заборонений плід - він солодший і чистіше. І при цьому - у мене немає сумніву - число справжніх цінителів джазу знову залишиться незмінним. Незважаючи ні на що.

Чи можете ви уявити собі тверезих росіян, які співають на чотири голоси в перукарні?
А чому ні?