На екваторі Проекту 5-100 російські вузи демонструють відмінну динаміку в світовому рейтингу QS

Вища школа економіки піднялася в   рейтингу   і зайняла 382 місце
Вища школа економіки піднялася в рейтингу і зайняла 382 місце.

У 2017 рік можна вважати роком екватора Проекту 5-100 - це п'ятий рік з восьми, виділених на Проект указом президента РФ, де зазначено, що до 2020 року не менше п'яти російських вузів повинні увійти в топ-100 світових рейтингів.

Російські університети вже увійшли в топ-листи різних предметних світових рейтингів, і входять з окремих предметів в топ-100 кращих університетів світу. Однак, щоб накопичити комплексний потенціал і академічну репутацію і продемонструвати поступ відразу по всьому спектру предметних напрямків, потрібно більше часу. Але і в інституційних рейтингах помітні успішні результати.

В опублікованому сьогодні рейтингу QS за 2017 рік Вишка зайняла 382 місце. В цілому вже 15 університетів-учасників Проекту входять в рейтинг, причому вони показали стрімку динаміку в порівнянні зі стартом Проекту в 2013 році.

Більш ніж на 200 позицій просунувся ТГУ і зайняв 323 позицію в 2017 році, більш ніж на 150 позицій просунулися ТПУ і КФУ, вони займають 386 і 441-450 позиції відповідно. Більш ніж на 100 позицій просунулися і увійшли в топ-400 кращих вузів світу НГУ (позиція 250), МІФІ (позиція 373), ВШЕ (позиція 382). Помітні результати УрФУ (позиція 491-500), МИСиС (позиція 501-550), які також просунулися більш ніж на 100 позицій. Вперше в рейтингу QS з'явилися такі університети, як ИТМО (позиція 601-650) і Самарський держуніверситет (позиція 801+).

Таку динаміку університети змогли продемонструвати завдяки реалізації своїх програм підвищення конкурентоспроможності. У університетів виросли не тільки об'єктивні показники, такі як частка іноземних студентів і іноземних викладачів, бібліометричні показники. Але в цьому році найбільше зростання балів вузів стався за такими параметрами, як академічна репутація і репутація серед роботодавців, частка яких в рейтингу QS становить 40% і 10% відповідно. Це безумовно підкреслює впізнаваність бренду російських університетів і відображає просування в глобальному просторі.

Вища школа економіки другий рік поспіль демонструє впевнене зростання в інституціональному рейтингу QS, перемістившись на 382 місце з групи 411-420. За останні 2 роки Вишка піднялася на 119 місць.

«Вишці в цьому році виповнюється всього 25 років, а вона вже входить в топ-400 рейтингу поряд з іменитими вузами, які мають усталену репутацію і сильні академічні традиції. Ми динамічно розвиваємося і вже зараз ми стали університетом, включеним в світову порядку - ми встигли зарекомендувати себе як серед академічної спільноти, так і серед роботодавців та іноземних абітурієнтів », - прокоментувала директор програми розвитку НДУ ВШЕ Ірина Кареліна .

З моменту свого заснування Вишка пройшла шлях від невеликого вузькоспеціалізованого вузу до багатопрофільного університету світового рівня, що розвиває не тільки соціально-економічні та гуманітарні науки, а й комп'ютерні науки, фізику, а також міждисциплінарні напрямки. Крім цього, ВШЕ займає лідируючі позиції на ринку онлайн-навчання - наприклад, на найбільшій міжнародній онлайн-платформі Coursera у неї вже 1 мільйон слухачів. Це є одним із чинників формування репутації університету та способів залучення іноземних абітурієнтів.

Чотирнадцятий щорічний рейтинг кращих університетів світу QS World University Rankings - 2018 включає 965 вищих навчальних закладів, що на 64 більше, ніж у минулому році. Цього року до списку увійшли 24 російських університету, 15 з них представляють Проект 5-100. В цілому 14 з 22 російських університетів, які були представлені в рейтингу минулого року, поліпшили свої позиції.

Бен Саутер, керівник відділу досліджень QS Intelligence Unit, коментує: «Досягнення російських університетів в цьому році вказують на те, що ретельне, довгострокове стратегічне планування, цілеспрямовані і послідовні інвестиції, а також прагнення до інтернаціоналізації в кінцевому підсумку приведуть до відчутних позитивних змін позицій російських вузів в рейтингу. За високими результатами цього року коштують прагнення російських університетів посилити свої позиції на міжнародній арені і впровадження міжнародної стратегії як невід'ємної частини розвитку університету ».

Методологія рейтингу складається з шести індикаторів: академічна репутація за 5 років (40%), репутація серед роботодавців за 5 років (10%), співвідношення частки викладачів до студентів (20%), кількість цитат на 1 НПР (20%), частка іноземних студентів (5%) і частка іноземних НПР (5%). В цьому році в рейтингу відбулися деякі зміни: зрушився на 1 рік термін обліку публікацій, тобто в рейтингу аналізується той же пул публікацій, що і в минулому році, при цьому період аналізу цитат розширено з 5 до 6 років; змінився облік голосів роботодавців. Якщо раніше до міжнародних роботодавцям застосовувався ваговий коефіцієнт 70%, а до місцевих - 30%, то тепер вони переглянуті і дотриманий баланс в 50:50.