«Національний бестселер» для фіглі-Міглей

Напередодні в Петербурзі підвели підсумки літературної премії «Національний бестселер» . Сенсаційно переможцем став зовсім не один з фаворитів, а нікому не відома автор роману «Вовки і ведмеді», що ховається під псевдонімом Фігль-Міглей.

Хто вона така, невідомо досі. Молода жінка відмовилася відкривати своє справжнє ім'я, а для вручення на сцену піднялася в приховують обличчя великих сонцезахисних окулярах. Та й після вручення постаралася не затримуватися і досить швидко пішла. Відомо тільки, що Фігль-Міглей вже входив в число фіналістів премії в 2011 році.

Та й саме голосування вийшло на рідкість інтригуючим - роман «Вовки і ведмеді» набрав стільки ж голосів, що і роман Максима Кантора «Червоне світло». Все вирішив один-єдиний голос голови журі, генерального директора телеканалу «2х2» Льва Макарова.

«Вовки і ведмеді» - роман, дія якого відбувається в альтернативному Петербурзі. Хоча місце дії названо просто Місто, тут згадуються Охта, Стрілка, Васильєвський острів, Ливарний, Автово ... Місто, в якому йде війна всіх проти всіх, жорстко контролюють дві сили - чиновники і бандити. Причому війна в прямому сенсі - на виживання. Населення в навколишніх селах якщо і вижило, то здичавіла - у нього своя мова, який міські не розуміють, крім деяких все ще живуть в Місті інтелігентів. Один з них на прізвисько Фіговідец після закриття університету промишляє випадковими заробітками. Навколо його пригод і будується сюжет.

«Нацбест» - одна з трьох (поряд з «Великої книгою» і «Російський Букер») найбільших російський літературних премій. Проте в цьому світі сталості немає, і на цей раз проведення фіналу було під загрозою - через відсутність грошей. Лише в останній момент допомогли спонсори. Фінал пройшов в Зимовому саду готелю «Асторія», серед гостей було чимало знаменитостей: продюсер Сергій Сельянов, музикант Сергій Шнуров, письменниця Тетяна Москвіна, режисер Олексій Учитель і інші. Вели церемонію актриса БДТ Поліна Толстун і музичний критик Артемій Троїцький.

За традицією в мале журі «Нацбеста», яке і визначило переможця, входять переважно люди, чия діяльність не пов'язана з літературою. У 2013 році до складу журі увійшли Олександр Боровський - мистецтвознавець, завідувач Відділом новітніх течій Державного Російського музею; Сергій Жадан - український поет, прозаїк і перекладач; Костянтин Крилов - філософ, публіцист і громадський діяч; Злата Поліщук - виконавчий віце-президент кінокомпанії «Централ Партнершип», що стала спонсором фіналу; Ніка Стрижак - кінорежисер-документаліст, ведуча ток-шоу «Відкрита студія» на П'ятому каналі; Олександр Терехов - письменник, лауреат «Нацбеста-2012» за роман «Німці».

В цьому році, повідомляє «Вечірня Москва» , В фінал премії, крім згаданих фіглі-Міглей і Максима Кантора вийшли Євген Водолазкін ( «Лавр»), Ільдар Абузяров ( «Мутабор»), Софія Купряшіна ( «Відоіскательніца»), Ольга Погодіна-Кузьміна ( «Влада мертвих»). Явними ж фаворитами вважалися «Червоне світло» Кантора і «Лавр» Водолазкін.

Але вийшло, як вийшло. Рішення журі стало воістину несподіваним, і можливо, завдяки йому в Росії з'явилася ще одна літературна загадка.

Олена Вешкіна