Найстаршою балетній школі Росії - 280 років

Майже три століття в навчальному закладі, яке пройшло шлях від Танцювальної школи до Академії російського балету, розвивається майстерність сценічного танцю, засноване на унікальних методиках викладання. За ці роки школа зуміла зберегти і розвинути традиції, накопичені поколіннями танцівників і педагогів, завоювала визнання мільйонів шанувальників балету.

Тут в різні роки навчалися такі корифеї балетного мистецтва як: Авдотья Істоміна, Матильда Кшесинская, Агрипина Ваганова, Анна Павлова, Тамара Карсавіна, Вацлав Ніжинський, Ольга Спесивцева, Марина Семенова, Галина Уланова, Наталя Дудинская, Алла Шелест, Ірина Колпакова, Михайло Баришніков, Рудольф Нурієв, Наталя Макарова, Уляна Лопаткіна, Діана Вишнева, Світлана Захарова.

Своєрідність цьогорічного концерту, придуманого і організованого ректором Академії прославленим прем'єром Великого театру Миколою Цискарідзе, полягає в тому, що в концерті взяли участь представники провідних балетних шкіл світу.

Відкривав програму знаменитий Pas de quatre олімпійських богинь «Розарій» з балету Дриго «Пробудження Флори» (хореографія Петіпа) у виконанні студенток Олександри Хітеевой (Флора), Світлани Савельєвої (Діана), Марії Тхорячою (Аврора) і Марії Буланової (Геба), які продемонстрували легкість, легкість, музикальність, піднесену поетичність з чітким дотриманням канонів класичного танцю, властивим Вагановського школі.

Продовжив концерт безумовний шедевр Петіпа - Pas d'action з балету «Наяда і Рибак» на музику Пуні в редакції Миколи Цискарідзе, який зі сцени Кремлівського Палацу сказав: «Коли ми говоримо про хореографію Петіпа, ми говоримо про міф. Жодна людина не має права стверджувати: "Ми танцюємо Петіпа". Ми танцюємо все а-ля Петіпа! Але я дуже хотів, щоб все це було в дусі того часу ».

Майже три століття в навчальному закладі, яке пройшло шлях від Танцювальної школи до Академії російського балету, розвивається майстерність сценічного танцю, засноване на унікальних методиках викладання

Справжнє свято класичного танцю - хвилюючий і незабутній

У «Наяда» так воно і бачиться. На сцені не музейний експонат, а шедевр минулого, співзвучний сьогоденню. Цискарідзе дбайливо, зі знанням справи поставився до роботи метра, делікатно і стилістично точно заповнюючи втрачене або доповнюючи текст в зв'язку з переосмисленням сценарію. Виконували соло Марко Юусела (Рибак Маттео) і Анастасія Нуйкін (Джанніна). Технічні труднощі хореографії Петіпа змінювалися по наростаючій, але юні артисти легко з ними справлялися, не забуваючи про образної стороні ролей.

Укладала перше відділення витончено поставлена ​​балетна сюїта «Танці годин» з опери Понк'єллі «Джоконда» (хореографія Маріус Петіпа, редакція Миколи Цискарідзе) у виконанні Марії Тхорячою (Ніч), Михайла Баркіджіджі (День) і вихованок середніх і старших класів Академії. Під таємниче, ледь чутно лунають дзвіночки, під розмірене цокання і задумливі зітхання дерев'яних інструментів розгорталися танці нічних годин: повільні епізоди з співучими темами змінювалися вихровими, стрімкими, що нагадують вакханалію. Юні артисти демонстрували хорошу вишкіл, знамениту Вагановського кантилену і почуття ансамблю.

Друге відділення було повністю присвячено підношень ювіляру провідних хореографічних шкіл світу.

Італійці (Академії балету «Ла Скала») Самуеле Гамба, Летиція Мазіні, Даніеле Бонеллі блискуче виконали витончену, не позбавлену лукавого гумору композицію Ролана Петі "Gymnopedie», поставлену на музику Еріка Саті.

Потім слідували два віртуозних дуету в хореографії Петіпа. Москвичі Єлизавета Кокорева і Денис Захаров, натхненно виконали дует Медор і Конрада з балету «Корсар», а корейці (Академія танцю Університету мистецтв Кореї) сонм Пак і Джунён Янг під схвальні оплески залу - Pas de deux «Венеціанський карнавал» з балету «Сатанілла» .

Майже три століття в навчальному закладі, яке пройшло шлях від Танцювальної школи до Академії російського балету, розвивається майстерність сценічного танцю, засноване на унікальних методиках викладання

Студенти Штутгартській школи Джона Кранко - Ріккардо Ферліто, Чандлер Хаммонд, Паоло Терранова, Кевін Вітценбергер - цікаво представили «мускульну гімнастику» Марко Геке під блюз Ніни Сімон «A Spell on You / Заклинаю тебе», в якій музика і пластика майже не перетинаються, що схоже на протест стражденній, але страждає душі.

Студенти Датської Королівської школи балету станцювали відновлений Pas de quatre з «Абдалли» Паулло в хореографії серпня Бурнонвіля, який захоплювався один час темами Сходу. Перевірити, наскільки нинішній Pas de quatre відповідає оригіналу, немає ні можливості, ні потреби. Головне, що старовинний шедевр творця «унікального данського балетного стилю» радує сучасного глядача своєю вишуканою витонченістю під флером старовини.

Студенти Школи Національного театру Токіо натхненно виконали романтичний балет Асами Маки на музику «симфонієти» Шарля Гуно, продемонструвавши особливий стиль чуттєвої споглядальності Сходу.

Третє відділення ювілейного концерту вагановцев було присвячено зазначеного імперським шиком Grand pas з балету Маріуса Петіпа «Пахіта» в редакції Юрія Бурлаки і Миколи Цискарідзе. Виконували соло в ньому на сцені Великого театру царствена Світлана Захарова (Пахіта) і її елегантний партнер Денис Родькин (Люсьєн д'Ервільі), а на сцені Кремлівського Палацу - Елеонора Севенард і Денис Родькин - учень Миколи Цискарідзе. В обох випадках танець виконавців був музикальний і піднесений. Солістки не танцювати, а жили танцем, захоплюючи глядачів вишуканістю стилю Вагановського балетної школи.

Солістки не танцювати, а жили танцем, захоплюючи глядачів вишуканістю стилю Вагановського балетної школи

Це свято, що показав, що зв'язок поколінь, які володіють неповторним стилем Вагановського школи, не переривався всі ці 280 років

Фінальним акордом Grand pas став унікальний за красою та художньої виразності дивертисмент зірок світового балету (Світлани Захарової, Євгенії Образцової, Юлії Степанової, Ольги Смирнової, Елеонори Севенард, Олени Ковальової, Ксенії Жіганшін) - випускниць Академії Ваганової різних років на сцені Великого театру і йдуть їм на зміну юних вагановок (Марія Пєтухова, Анастасія Нуйкін, Марія Хорева, Марія Буланова, Олександра Хітеева), які на сцені Кремлівського Палацу з захватом демонстрували свою майстерність, одухотворяючи варіації неповторним талантом і заразливою енергією молодості.

Справжнє свято класичного танцю - хвилюючий і незабутній. Свято, що показав, що зв'язок поколінь, які володіють неповторним стилем Вагановського школи, не переривався всі ці 280 років. Зберігається вона і сьогодні. В першу чергу, завдяки Балетної Школі і її педагогам.